Czy wiesz, że nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi jest często cichym zabójcą? Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne może być nadciśnienie. Nadciśnienie może skutkować śmiertelnymi konsekwencjami, co doprowadziło do jego znanej nazwy. Badania pokazują, że mężczyźni w wieku poniżej 50 lat w porównaniu z kobietami są bardziej na to podatni. Istnieją opcje, takie jak domowe środki na wysokie ciśnienie krwi, aby utrzymać poziom ciśnienia krwi i utrzymać go na bieżąco.

Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do wielu innych problemów zdrowotnych, takich jak ślepota, demencja, a nawet prowadzić do śmiertelnych konsekwencji, niezależnie od wieku i płci!

Domowe środki zmniejszające nadciśnienie

Fakty dotyczące wysokiego ciśnienia krwi:

Jedną z ogólnych przyczyn nadciśnienia tętniczego w dzisiejszych czasach są zmiany stylu życia i złe nawyki żywieniowe. Wysokie ciśnienie krwi dotyka ludzi w każdym wieku. Dziś nawet dzieci mają problemy z ciśnieniem krwi z objawami podobnymi do dorosłych. Głównymi przyczynami są brak ruchu i niezdrowe wybory żywieniowe. Osoby w podeszłym wieku, które cierpią na wysokie ciśnienie krwi, muszą regularnie sprawdzać odczyty ciśnienia krwi i odpowiednio dostosowywać leki. Wysokie ciśnienie krwi może również powodować komplikacje w ciąży, dlatego ważne jest, aby podczas rutynowych wizyt kontrolnych sprawdzać ciśnienie krwi.

Wśród faktów dotyczących wysokiego ciśnienia krwi można zauważyć, że istnieją pewne podstawowe choroby, takie jak cukrzyca, choroba nerek, infekcje nerek, obturacyjny bezdech senny, kłębuszkowe zapalenie nerek, problemy hormonalne itp., które mogą powodować wysokie ciśnienie krwi.

Niektóre leki, takie jak pigułki antykoncepcyjne, sterydy, NLPZ, leki na kaszel i przeziębienie, ajurwedy, leki ziołowe, leki rekreacyjne i antydepresanty mogą powodować nadciśnienie, ale ciśnienie krwi wraca do normy natychmiast po odstawieniu leków.

Co to jest wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie)?

Ciśnienie krwi:

Ciśnienie krwi to nic innego jak siła krwi napierającej na ściany tętnic, gdy przechodzi przez ciało. Odczyt ciśnienia krwi składa się z dwóch cyfr. Górna liczba jest wyższa z tych dwóch i jest ciśnieniem skurczowym. To pokazuje siłę w tętnicach, gdy bije twoje serce. Najniższa liczba to ciśnienie rozkurczowe i jest to ciśnienie w tętnicach, gdy serce odpoczywa między uderzeniami.

Co to jest zakres ciśnienia krwi?

Normalny odczyt dla dorosłych to 120 ciśnienia skurczowego i 80 ciśnienia rozkurczowego. Odczyt ciśnienia krwi, który jest wyższy niż 140/90 mmHg, jest uważany za nadciśnienie. Osoby, które czytają w przedziale od 120/90 do 140/90 są uważane za zagrożone nadciśnieniem.

Normalny odczyt dla osób starszych w diagnostyce nadciśnienia jest taki sam niezależnie od ich wieku. W związku z tym osoba starsza z ciśnieniem wyższym niż 140/90 w kolejnych pomiarach zostanie uznana za z nadciśnieniem, a lekarz zadecyduje o zasadności przepisywania leków przeciwnadciśnieniowych.

Normalny odczyt ciśnienia krwi dla kobiety w ciąży wynosi 120/80 mmHg i mniej. Gdy odczyty są poniżej 90/60 mmHg, wskazuje to na niskie ciśnienie krwi lub niedociśnienie. Gdy odczyty w ciąży przekraczają 140/90 mmHg, wskazuje to na wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie

Wysokie ciśnienie krwi:

Kiedy ciśnienie krwi w tętnicach jest stale podwyższone, nazywa się to nadciśnieniem lub wysokim ciśnieniem krwi. Ciśnienie krwi jest 2 rodzaje, są,

Pierwotne ciśnienie krwi:

Kiedy ciśnienie krwi wzrasta z powodu złego stylu życia, stresu, a czasem nawet z powodu niektórych leków, nazywa się to nadciśnieniem pierwotnym.

Wtórne ciśnienie krwi:

Tutaj ciśnienie krwi ma możliwą do zidentyfikowania przyczynę, taką jak choroba podstawowa.

Jaki zakres uważa się za nadciśnienie??

Normalne ciśnienie krwi wynosi na ogół 120/80 mm Hg. U dorosłych, gdy ciśnienie skurczowe wynosi 120 do 129, a ciśnienie rozkurczowe jest mniejsze niż 80, wtedy mamy do czynienia z podwyższonym ciśnieniem krwi. Wysokie ciśnienie krwi to ciśnienie 130 skurczowe lub wyższe lub 80 rozkurczowe lub wyższe, które przez cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie.

Naturalne środki na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi:

1. Zmniejsz spożycie soli:

Sól ma wyższy poziom sodu, który tylko pogarsza sytuację wysokiego ciśnienia krwi (1). Zmniejsz spożycie soli w domowych potrawach jako domowy środek na leczenie nadciśnienia. Sól powoduje, że organizm zatrzymuje wodę. Kiedy spożycie soli jest wysokie, dodatkowa woda zmagazynowana w organizmie powoduje wzrost ciśnienia krwi. Sól dla pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi może stanowić dodatkowy problem, gdy masz już wysokie ciśnienie krwi. Zalecane dzienne spożycie soli na nadciśnienie nie powinno przekraczać 6g soli dziennie. Większość naszego spożycia soli jest ukryta w przetworzonej żywności, takiej jak ciastka, chleb i płatki zbożowe.

2. Pokarmy bogate w potas:

Potas jest głównym minerałem, który pomaga organizmowi pozbyć się sodu. Łagodzi ucisk na naczynia krwionośne. Skupienie się na jedzeniu mniej przetworzonej żywności i większej ilości świeżej, pełnej żywności, która jest szczególnie bogata w potas, przyniesie korzyści i utrzyma ciśnienie krwi pod kontrolą. Pokarmy bogate w potas obniżające ciśnienie krwi obejmują warzywa, takie jak zielone warzywa liściaste, ogórek, ziemniaki, pomidory, grzyby i słodkie ziemniaki. Owoce bogate w potas to melony, banany, awokado, pomarańcze i morele. W mleczarni można było dodawać do diety dodatki w postaci mleka i jogurtu. Inne rzeczy, które można by dodać do naszej diety to tuńczyk, łosoś, orzechy, nasiona i fasola. Spożywanie świeżych owoców i warzyw bogatych w potas znacznie obniża nadciśnienie. (2)

3. Kawa:

Kawa jest napojem lubianym przez większość ludzi i nie jest łatwym napojem do rezygnacji. Wpływ kofeiny na ciśnienie krwi lub kawa o wysokim BP może powodować krótką, ale dramatyczną jej podwyżkę, nawet jeśli nie ma wysokiego ciśnienia krwi. Idealnym rozwiązaniem od teraz jest zastąpienie jej kawą bezkofeinową, ponieważ ilość kofeiny w kawie bezkofeinowej jest automatycznie redukowana (3). Badania wykazały, że obniżenie ciśnienia krwi przy kawie bezkofeinowej jest do pewnego stopnia realne.

4. Ciemna Czekolada:

Badania pokazują, że spożywanie gorzkiej czekolady obniża ciśnienie krwi. Insulinę w pewnym stopniu wzmacnia ciemna czekolada. Ma to duże znaczenie, ponieważ zmniejszenie wrażliwości na insulinę może być jedną z głównych przyczyn rozwoju cukrzycy. Polifenole znajdujące się w gorzkiej czekoladzie działają w kierunku obniżenia ciśnienia krwi i działają najlepiej na nadciśnienie I stopnia. (4)

5. Wpływ alkoholu na nadciśnienie wywołane alkoholem:

Badania pokazują, że istnieje związek między spożywaniem alkoholu a osobami, które mają wysokie BP spowodowane alkoholem. Według tych badań alkohol działa w kierunku obniżenia ciśnienia krwi u osób cierpiących na nadciśnienie wywołane alkoholem. Pokazuje, że osoby pijące dużo mogą być w stanie stopniowo obniżać ciśnienie krwi, zmniejszając spożycie alkoholu w ciągu dwóch tygodni. (5)

6. Schudnij:

Jeśli ktoś ma nadwagę, utrata wagi może mieć ogromny wpływ na zdrowie serca. Masa ciała może znacznie obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Efekt jest jeszcze skuteczniejszy, gdy odchudzanie jest połączone z ćwiczeniami. Kiedy ktoś schudnie, jeszcze lepiej pomaga naczyniom krwionośnym w prawidłowym rozszerzaniu się i kurczeniu. Ułatwia to pompowanie krwi przez lewą komorę serca. Utrata wagi może znacznie obniżyć nadciśnienie. Otyłość ogranicza łatwy przepływ krwi i może być dla Ciebie zagrożeniem.

7. Rzuć palenie:

Wpływ palenia na ciśnienie krwi jest jednym z kilku powodów, dla których warto rzucić palenie. Ten nawyk jest uważany za silny czynnik ryzyka chorób serca. Każde zaciągnięcie dymu papierosowego powoduje niewielki, ale chwilowy wzrost ciśnienia krwi. Mówi się również, że chemikalia zawarte w tytoniu uszkadzają naczynia krwionośne. Ponieważ zarówno palenie, jak i wysokie ciśnienie krwi zwiększają ryzyko chorób serca, rzucenie palenia może pomóc odwrócić to ryzyko. Istnieją sprzeczne badania dotyczące związku między paleniem a nadciśnieniem, ale jasne jest, że oba te czynniki wpływają na zwiększenie ryzyka chorób serca.

8. Ćwiczenia:

Ćwiczenia mające na celu obniżenie ciśnienia krwi to jedna z najlepszych rzeczy, które mogą się przytrafić w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi. Regularne ćwiczenia sprawiają, że serce jest silniejsze i wydajniejsze w pompowaniu krwi. Ćwiczenia takie jak jogging, skakanka i wchodzenie po schodach pomagają obniżyć ciśnienie w tętnicach. Najlepszą częścią ćwiczeń na nadciśnienie jest to, że szybki marsz przez zaledwie 30 minut dziennie może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, a więcej ćwiczeń dodatkowo je zredukuje. (6)Rutynowe ćwiczenia obniżające ciśnienie krwi, w tym umiarkowane podnoszenie ciężarów, zapewniają wiele korzyści zdrowotnych, a także pomagają obniżyć ciśnienie krwi na dłuższą metę. Wskazane jest, jeśli ktoś ma wysokie ciśnienie krwi, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń.

9. Pieprz Cayenne:

Pieprz Cayenne jest przydatnym lekarstwem i jednym z naturalnych sposobów na szybkie obniżenie ciśnienia krwi. Pomaga otworzyć naczynia krwionośne i zwiększyć przepływ krwi. To naturalnie pomaga naturalnie obniżyć ciśnienie krwi poprzez zwiększenie szybkości przepływu krwi. (7)

10. Zarządzaj stresem:

Stres jest głównym czynnikiem wysokiego ciśnienia krwi. Kiedy ktoś jest chronicznie zestresowany, ciało jest w ciągłym stresie. To wyzwala na poziomie fizycznym szybsze tętno i zwężone naczynia krwionośne. Może również prowadzić do niezdrowych nawyków, takich jak picie alkoholu lub objadanie się. Wszystko to może negatywnie wpłynąć na ciśnienie krwi. Stres można zmniejszyć lub zmniejszyć, słuchając uspokajającej muzyki. Wypróbuj ćwiczenia i techniki głębokiego oddychania oraz medytację, aby zmniejszyć stres i obniżyć ciśnienie krwi. (8)

Pokarmy do spożycia na wysokie ciśnienie krwi:

Wśród pokarmów dobrych na wysokie ciśnienie krwi są:

1. Ząbki czosnku:

Żucie surowego czosnku jest jednym z najlepszych pokarmów na nadciśnienie. Spożywanie surowego czosnku aktywuje alinazę, która uwalnia maksimum allicyny. Regularne spożywanie czosnku pomaga kontrolować ciśnienie krwi. Żucie 1-2 surowych ząbków czosnku każdego dnia to jeden z najlepszych sposobów nie tylko na utrzymanie niskiego i prawidłowego ciśnienia krwi, ale także zapewnienie wielu innych korzyści, takich jak kontrola cholesterolu i nie tylko. To jeden z głównych skutecznych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi.

2. Cytryna:

Cytryna może kontrolować wysokie ciśnienie krwi i jest naturalnym lekarstwem do naśladowania. Wcześnie rano weź szklankę ciepłej wody z sokiem z połowy cytryny. Do roztworu nie dodawaj cukru ani soli. Jest to jedna z metod kontrolowania wysokiego ciśnienia krwi.(9)

3. Bazylia:

Bazylia może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Zapobiega zwężaniu naczyń krwionośnych. Bazylia jest jednym z naturalnych domowych środków na nadciśnienie i ma wiele innych naturalnych korzyści zdrowotnych.

4. Liście mięty:

Liście mięty mają pewne właściwości, które mogą pomóc w zapobieganiu powstawaniu blaszek miażdżycowych, które utrudniają przepływ krwi. Ograniczony przepływ krwi prowadzi do skoków ciśnienia krwi. Dobrze wysusz liście mięty, a następnie dobrze je sproszkuj. Dwie łyżeczki tego proszku, przyjmowane regularnie codziennie, mogą pomóc w osiągnięciu prawidłowego ciśnienia krwi. Możemy zacząć widzieć wynik za około 4-5 dni. To jeden z wypróbowanych i przetestowanych ziołowych środków na nadciśnienie.

5. Nasiona arbuza:

Arbuz zawiera cytrulinę, aminokwas, który może zwiększać poziom tlenku azotu w naszym organizmie. Ten tlenek azotu wspomaga rozszerzanie się naczyń krwionośnych i obniżanie ciśnienia krwi. W nasionach arbuza znajdują się enzymy, które pomagają w poszerzeniu naczyń krwionośnych. Suszone nasiona arbuza należy zmielić w równych ilościach z makiem. Łyżeczkę tej mieszanki należy przyjmować wcześnie rano na pusty żołądek, aby uzyskać jak najlepsze korzyści.

6. Seler:

Seler zawiera fitochemikalia zwane ftalidami. W przypadku użycia jako wyciąg nosi nazwę NBP. To rozluźnia tkanki ścian tętnic i zwiększa przepływ krwi i obniża ciśnienie krwi. Ponieważ zawartość soli w łodygach selera jest niska, zyskuje się na magnez, błonnik i potas. A wszystko to pomaga regulować ciśnienie krwi. Nominalne spożycie selera w diecie może pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi.

7. Miód:

Główna korzyść miodu na nadciśnienie pochodzi z właściwości uspokajających, które ma na naczynia krwionośne. Zaleca się około 2 łyżeczki surowego i organicznego miodu rano na pusty żołądek w celu obniżenia ciśnienia krwi. (10)

8. Cynamon:

Cynamon to kolejna smaczna przyprawa, której włączenie do codziennej diety wymaga niewielkiego wysiłku. Odgrywa to ogromną rolę w obniżaniu liczby nadciśnienia. Cynamon można dodać do diety, posypując nim płatki owsiane na śniadanie, płatki zbożowe, a nawet kawę. Cynamon jest idealnym lekarstwem na problemy z nadciśnieniem. Domowe środki na nadciśnienie z cynamonem mogą działać dobrze, ponieważ pomagają w lepszym przepływie krwi. To najlepszy domowy środek na nadciśnienie, który też jest smaczny!

9. Kardamon:

Kardamon to przyprawa często stosowana w kuchni południowoazjatyckiej. Skutki zdrowotne kardamonu pokazują, że przy nadciśnieniu wystąpiły znaczne spadki odczytów ciśnienia krwi po przyjmowaniu kardamonu w proszku dwa razy dziennie przez 12 tygodni. Pomaga ustabilizować ciśnienie krwi i poprawia krążenie krwi. Kardamon może być stosowany jako nasiona kardamonu lub zupy w proszku, gulasze, a nawet wypieki.

Pokarmy, których należy unikać w przypadku wysokiego ciśnienia krwi:

Jeśli cierpisz na wysokie ciśnienie krwi, istnieją pewne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi poprzez zdrową dietę. Zdrowa dieta może składać się z chudego białka, produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw, roślin strączkowych i niskotłuszczowego nabiału. Lista pokarmów zwiększających ciśnienie krwi składa się z:

X. Mięso delikatesowe:

Mogą to być prawdziwe bomby sodowe, ponieważ mięso tutaj jest peklowane, konserwowane i doprawiane solą.

X. Chleb, ser, przyprawy i pikle:

Te dodawane do prostych kanapek stają się pułapkami na sód.

X. Zupa w puszkach:

Są łatwe i proste w przygotowaniu, zwłaszcza gdy ścigasz się z czasem lub nie czujesz się dobrze. Te zupy w puszkach są bogate w sód wraz z bulionami w puszkach i bulionami, które są szkodliwe dla ciśnienia krwi. To samo dotyczy przetworów pomidorowych w butelkach lub w puszkach.

X. Pizza mrożona:

To kiepski wybór dla tych, którzy chcą kontrolować ciśnienie krwi. Po ugotowaniu dodaje się dużo soli, aby zachować jego smak. Im grubsza skórka i posypka, tym więcej soli będzie zawierała.

X. Soki warzywne:

Im dłużej warzywa pozostają w płynach konserwujących i konserwach, tym więcej zawiera sodu.

X. Produkty z pomidorów:

Większość sosów pomidorowych w puszkach, sosów do makaronów i soków pomidorowych ma bardzo wysoką zawartość sodu.

X. Cukier biały:

Nadmiar cukru ma bezpośredni związek z otyłością i nadwagą. To z kolei wiąże się z wysokim ciśnieniem krwi.

X. Towary rafinowane:

Unikaj lub używaj z umiarem białego chleba, makaronu, ciasta na pizzę, ciastek, białego ryżu, białej mąki itp..

X. Produkty mleczne:

Niektóre pokarmy, które można dodać do naszej rutynowej diety w celu obniżenia ciśnienia krwi to adżwain, amla, soja, jabłko, mleko, jagody, jajka itp..

Inteligentne strategie żywieniowe w indyjskich gospodarstwach domowych znacznie przyczyniłyby się do zapobiegania nieuzasadnionym skokom ciśnienia krwi. Można wdrożyć łatwe zamiany, aby zastąpić te, które wywołują i powodują nadciśnienie, ponieważ istnieją domowe sposoby na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi. Bardzo ważne jest, abyśmy pamiętali, że aby utrzymać ciśnienie krwi pod kontrolą, nie musimy się pozbawiać, ale dokonywać zdrowych wyborów i mądrze się odżywiać!

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie zawarte w artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie należy ich traktować jako profesjonalnej porady medycznej. Zawsze skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakieś konkretne pytania dotyczące jakiegokolwiek schorzenia i zmiany leczenia.

Często zadawane pytania:

1. Jakie są oznaki i objawy nadciśnienia tętniczego, których należy szukać??

Jednym z przerażających aspektów nadciśnienia jest to, że większość z nas nie wie, kiedy wzrasta ciśnienie. Niektóre z objawów, na które powinniśmy uważać, to silny ból głowy, dezorientacja, zmęczenie, problemy ze wzrokiem, ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, nieregularne bicie serca, dudnienie w klatce piersiowej, szyi lub uszach itp. Są to większość głównych objawów, które powinniśmy uważać, bo możemy być w kryzysie nadciśnieniowym, a to może uzasadniać wizytę u lekarza.

2. Jak mierzy się ciśnienie krwi??

Pomiar ciśnienia krwi należy wykonać we właściwy sposób, aby odczyty były dokładne. Podczas pomiaru ciśnienia krwi należy siedzieć z podparciem pleców. Podczas sprawdzania ciśnienia krwi mankiet jest owijany wokół ramienia, które jest umieszczane na poziomie serca. Ten mankiet jest napompowany przez naciśnięcie żarówki. Lekarz następnie powoli wypuszcza powietrze i będzie słuchał twojego pulsu za pomocą stetoskopu umieszczonego na twoim nadgarstku. Miernik pokazuje ciśnienie w naczyniach krwionośnych. Dostępne są również cyfrowe ciśnieniomierze do sprawdzania ciśnienia krwi.

3. Jakie są leki stosowane w leczeniu nadciśnienia??

Następujące 5 grup to leki pierwszego wyboru do leczenia wysokiego ciśnienia krwi/nadciśnienia. Są to leki moczopędne, beta-blokery, blokery kanału wapniowego, inhibitory konwertazy angiotensyny i blokery receptora angiotensyny. Niektóre z innych leków obniżających ciśnienie krwi, które są stosowane alternatywnie, gdy powyższe leki są nieskuteczne lub źle tolerowane, to alfa 1 – blokery, alfa 2 – agoniści i I1-blokery oraz bezpośrednio działające leki rozszerzające naczynia krwionośne.