Czy brakuje Ci tchu? Jakie środki zażywaliście poza lekami angielskimi? Oto kilka domowych sposobów na duszność, które zdecydowanie powinieneś wypróbować. Dają ulgę i nie musisz wariować następnym razem, gdy jej doświadczysz.

Co to jest duszność?

Krótko mówiąc, duszność to stan, w którym dana osoba doświadcza poważnych trudności w oddychaniu lub oddychaniu. Termin medyczny określający taki stan nazywa się dusznością. Intensywność tego może być różna, od ostrej duszności do chronicznej duszności.

Zadyszka (duszność) Środki zaradcze w domu

Przyczyny duszności?

Zastanawiasz się więc, jakie są przyczyny duszności? Oto kilka, które są dla ciebie zaciągnięte.

 1. Niektóre z najczęstszych przyczyn duszności wynikają z nadwagi.
 2. Jeśli jesteś nałogowym palaczem, zadyszka może być twoją stroną przez cały czas.
 3. Najczęstsze przyczyny duszności to niepokój, zanieczyszczenia w powietrzu, niektóre forsowne ćwiczenia.
 4. Niektóre podstawowe warunki mogą również powodować duszność. Na przykład astma, anemia, rak płuc i inne choroby płuc, takie jak gruźlica, mogą powodować duszność.
 5. Jeśli odczuwasz przewlekłą duszność, jest to spowodowane astmą, chorobą płuc lub nieprawidłowym funkcjonowaniem serca.

Objawy duszności: objawy i objawy duszności

Kiedy twoje ciało zaczyna doświadczać czegoś, co nie jest normalne, oto kilka objawów, na które musisz uważać, jeśli chcesz mieć pewność, że to duszność. Musisz udać się do lekarza, jeśli częsta zadyszka towarzyszy którejkolwiek z poniższych sytuacji.

 1. Usta i czubki palców mogą zacząć zmieniać kolor na niebieski.
 2. Najczęściej niektórzy ludzie mają problemy z oddychaniem, gdy leżą płasko.
 3. Podczas oddychania pojawia się wysoki dźwięk zwany stridorem.
 4. Obrzęk kostek i stóp.
 5. Kaszel i wysoka gorączka również mogą być objawem duszności.

Jak leczyć duszność??

Zazwyczaj sposób leczenia duszności zależy od przyczyny problemu.

Nadmierny wysiłek jest jedną z przyczyn duszności. To ustanie samoistnie, gdy osoba odpocznie. Stałe lub ciężkie duszności leczy się dodatkowym tlenem. Pacjenci z astmą są leczeni lekiem rozszerzającym oskrzela, kiedy tylko jest to konieczne.

Kiedy duszność jest powiązana z astmą, leki rozszerzające oskrzela i sterydy bardzo dobrze reagują na tę chorobę. Antybiotyki przychodzą na ratunek, gdy duszność jest spowodowana jakąkolwiek infekcją.

Jak pozbyć się duszności??

Szybka ulga w duszności pochodzi z wielu źródeł. Bardzo pomocne są domowe sposoby na duszność.

1. Czarna kawa

Kofeina i duszność mają związek. Kawa pomaga zmniejszyć zmęczenie mięśni w drogach oddechowych. Badania (1) wykazały również, że działanie kofeiny może poprawić funkcjonowanie dróg oddechowych w organizmie. Kofeina może otworzyć drogi powietrzne w płucach, pomagając również złagodzić objawy astmy. Uważaj jednak na spożycie kawy. W przeciwnym razie nadmierne spożycie może wywołać przyspieszone bicie serca.

2. Imbir

Następną rzeczą, do której możesz pobiec, jest imbir. Leczenie duszności jest łatwe dzięki imbirowi. Dodaj zmiażdżony imbir do filiżanki herbaty lub gorącej wody. Jedną z przyczyn chorób układu oddechowego jest wirus RSV, a imbir ma właściwości, aby z nim walczyć. Imbir może rozbić śluz, a to może pomóc wydalić powietrze z organizmu. Ten leczniczy korzeń jest używany od czasów starożytnych. Imbir zatem pomaga w poprawie krążenia w płucach i może również pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. (2)

3. Pozycja snu

Znalezienie odpowiedniej pozycji do snu jest niezwykle ważne w leczeniu duszności, zwłaszcza jeśli duszność jest spowodowana nadmiernym wysiłkiem lub lękiem. Leżenie na boku może trochę pomóc. Dodatkowo unieś głowę, mając poduszkę umieszczoną między nogami.

4. Pozycja wsparcia

Ważne jest również, abyś wiedział, jak siedzieć. Oto krótki przewodnik.

 • Oprzyj głowę na stole i usiądź do przodu na krześle.
 • Pochyl się tak, aby plecy były podparte, gdy siedzisz.
 • Zdejmij ciężar z podłogi, opierając ręce na stole.

5. Wdychaj parę

Skrócenie oddechu można złagodzić, udrażniając kanał nosowy. Wdychaj parę, aby udrożnić przewód nosowy. Oto jak to zrobić.

 • Napełnij wannę gorącą wodą.
 • Dodaj do niego krople olejku eterycznego.
 • Misa powinna być skierowana w stronę Twojej twarzy tak, aby para płynęła na Twoją twarz. Zakryj głowę ręcznikiem, kierując strumień pary na twarz.
 • Wdychaj parę.

Najlepsze ćwiczenie na duszność

Oto kilka szybkich ćwiczeń, które możesz wypróbować w domu.

1. Oddychanie wargami:

 • W tym celu zacznij od siedzenia prosto na krześle. Rozluźnij ramię.
 • Teraz ściśnij usta, zachowując odstęp pomiędzy nimi. Wdychaj przez nos przez około 2 sekundy.
 • Teraz powoli zrób wydech, licząc do 4.
 • Kontynuuj przez 10 minut każdego dnia.

Ćwiczenia oddechowe na duszność należy wykonywać codziennie, aby uzyskać najlepsze wyniki. Ten będzie pomocny, jeśli odczuwasz niepokój i gdy powoduje to duszność.

2. Głębokie oddychanie:

Ćwiczenia głębokiego oddychania należy również wykonywać codziennie.

 • Zacznij od położenia rąk na brzuchu podczas leżenia.
 • Weź głęboki wdech przez nos. Rozszerz brzuch podczas wdechu, a teraz puść.
 • Wstrzymaj oddech przez około 2 sekundy i wydychaj przez usta. Powtarzaj to przez 10 minut, aby zobaczyć dobre wyniki.

Korzyść:

Głębokie oddychanie pomaga zapobiegać uwięzieniu powietrza w płucach. Powietrze uwięzione w płucach to kolejny główny powód, dla którego często występuje duszność.

3. Oddychanie przeponowe

Może również wystąpić duszność podczas snu. Oto coś do wypróbowania.

 • Usiądź na krześle w zrelaksowanym trybie ramion. Twoje kolana będą teraz zgięte.
 • Rękę należy położyć na brzuchu i powoli wdychać przez nos. A Twój brzuch teraz się poruszy, kiedy będziesz wdychać.
 • Napinaj mięśnie podczas wydechu. Twój brzuch przesunie się teraz do wewnątrz. Wydychaj przez usta i zaciśnięte usta.
 • Powtarzaj to przez 5 minut. Poświęć więcej uwagi wydechowi.

Korzyść:

Oddychanie przeponowe działa na ćwiczenie mięśnia w kształcie kopuły na końcu płuc. Kiedy wykonuje się oddychanie przeponowe, płuca mogą się rozszerzać podczas wdechu. Odwrotność tego dzieje się podczas wydechu, ustanawiając w ten sposób równowagę.

4. Siedzenie do przodu

Następną rzeczą do wypróbowania jest zmiana pozycji siedzącej.

 • Pochyl klatkę piersiową do przodu, kiedy siedzisz na krześle. Twoje stopy powinny spoczywać płasko na podłodze, odpoczywając.
 • Oprzyj łokcie na ulicy i podeprzyj podbródek dłonią. W tym momencie mięśnie szyi i ramion powinny być rozluźnione.

Korzyść:

Kiedy pochylasz się do przodu, talia również porusza się wraz z nią, dzięki czemu przepona może się swobodnie poruszać. Umożliwia to łatwe wypełnienie płuc powietrzem, ułatwiając w ten sposób lepszy wzorzec oddychania.

5. Obsługiwane z powrotem

 • Oprzyj biodra na ścianie i stań przy ścianie, twarzą do tyłu.
 • Twoje stopy powinny być trochę rozstawione. Połóż ręce na udach.
 • Pochyl się trochę do przodu i machnij rękami do przodu.

Korzyść:

Kiedy ludzie siedzą przez dłuższy czas, obszar wokół klatki piersiowej zaciska się, co utrudnia oddychanie. Tak więc, gdy zmienisz pozę do pozycji z podparciem pleców, twoje ciało i drogi oddechowe rozluźniają się, aby ułatwić oddychanie.

Zmiana stylu życia:

Zmiana lub zmiana stylu życia może również pomóc w rozwiązaniu problemu z oddychaniem.

 • Rzuć palenie, duszność znacznie się zmniejszy.
 • Staraj się ograniczać ekspozycję na alergeny i zanieczyszczenia. Domowych sposobów na duszność z powodu alergii jest dużo. Wypróbuj nasze sugerowane ćwiczenia.
 • Unikaj wysiłku na dużych wysokościach.
 • Duszność i zmęczenie mają związek. Mogą obciążać twoje ciało i mięśnie, utrudniając w ten sposób oddychanie. Postaraj się mieć wystarczająco dużo spokojnego snu.
 • Zdrowe odżywianie to kolejny sposób na pozbycie się duszności.

Kiedy skonsultować się z lekarzem??

Musisz skonsultować się z lekarzem, gdy doświadczasz tego po raz pierwszy. Twój lekarz będzie ekspertem, który powie Ci, jak łagodny lub ciężki jest. Jednakże, gdy dana osoba odczuwa nagłą i silną duszność i odczuwa silny ból w klatce piersiowej, najlepiej jest natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Częsta duszność nie jest dobrym znakiem i wskazuje, że możesz potrzebować natychmiastowej pomocy lekarskiej. Czasami jedynym zbawicielem będzie natychmiastowe lekarstwo. Porozmawiaj ze swoim lekarzem i zrozum, na czym stoisz w intensywności.

Często Zadawane Pytania

1. Czy duszność we wczesnej ciąży jest powszechna??

W czasie ciąży często występują łagodne objawy duszności. Dzieje się tak, ponieważ ciężarna kobieta ma tendencję do zmiany zdolności oddychania. Zwiększa się w czasie ciąży wraz ze zmniejszeniem objętości płuc.

2. Co to jest napadowa duszność nocna??

Jest to powszechnie znane jako duszność podczas snu. Zazwyczaj osoba budzi się z nagłą utratą oddechu, co powoduje trudności z wdechem. Należy o tym powiadomić lekarza.

3. Czy są jakieś zioła na duszność??

Suszony liść bluszczu to coś do wypróbowania. Niektóre krople liścia bluszczu pomogły ludziom, którzy mają duszność związaną z astmą. Ginkgo biloba to kolejny ekstrakt, który można wypróbować. Gingko zawiera PFA lub czynnik aktywujący płytki. Odgrywa ważną rolę w wywoływaniu astmy. 3 ml astmy trzy razy dziennie może leczyć duszność.

Zastrzeżenie: Pamiętaj też, aby skorzystać z sugestii lekarza. Nie bierz zadyszki za pewnik i porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby zrozumieć złożoność problemu. Domowe środki zaradcze to nie jedyne lekarstwo. W niektórych przypadkach schorzenie to wymaga również poważnego leczenia.