Oligomenorrhea to termin medyczny używany dla nieregularnych miesiączek, częstego problemu, z jakim boryka się wiele kobiet na całym świecie. Standardowy lub regularny cykl menstruacyjny waha się od 28 do 35 dni, od kobiety do kobiety. W koszu natury znaleźliśmy domowe sposoby na nieregularne miesiączki.

Cykl menstruacyjny jest nieuniknioną częścią życia kobiety po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Ale z wieloma zewnętrznymi czynnikami, które powodują zaburzenia równowagi hormonalnej, wraz ze stylem życia i brakiem aktywności, torują drogę do problemów, takich jak nieregularne miesiączki. Nieleczony stan ten może mieć tragiczne konsekwencje, powodując niepożądany stres. Zapoznaj się z tym artykułem, aby poznać naturalne i bezpieczne domowe sposoby na nieregularne miesiączki.

Domowe środki zaradcze na nieregularne okresySpis treści:

 • Co powoduje nieregularne okresy
 • Objawy nieregularnych miesiączek
 • Jak możesz zapobiegać nieregularnym miesiączkom?
 • Skuteczne środki zaradcze w domu na nieregularne okresy
 • FAQ

Co powoduje nieregularne miesiączki:

Niektóre z podstawowych problemów, które powodują nieregularne miesiączki, to:

 • PCOS (zespół policystycznych jajników): W tym stanie jajniki nie uwalniają regularnie jajeczek ze względu na tworzenie się małej kolekcji pęcherzyków, co powoduje wydłużone lub nieregularne miesiączki.
 • Tarczyca: TSH lub hormon stymulujący tarczycę odgrywa istotną rolę w twoich okresach. Twoje miesiączki mogą być obfite, lekkie lub nieregularne z powodu zbyt dużej lub zbyt małej ilości tego hormonu.
 • Naprężenie: Przysadka mózgowa kontroluje hormony, które pomagają regulować twój cykl, a ciśnienie blokuje ten gruczoł, powodując nieregularne miesiączki.
 • Karmienie piersią: Hormon prolaktyny ogranicza produkcję hormonów reprodukcyjnych podczas laktacji. To jest powód, dla którego kobiety karmią piersią nieregularne miesiączki.
 • Endometrioza: Jest to stan, który powoduje ból i nieregularne miesiączki z powodu rozrostu tkanek poza macicą, które zwykle można znaleźć w jej wnętrzu.

Objawy nieregularnych okresów:

 • Silne krwawienie.
 • Bardzo lekki okres.
 • Nieodebrany okres.
 • Cykl miesiączkowy krótszy niż 20 dni.
 • Nieregularny cykl menstruacyjny.

Jak możesz zapobiegać nieregularnym miesiączkom:

Podejmując kilka środków ostrożności i zmieniając styl życia, możesz skutecznie leczyć nieregularne miesiączki.

 • Utrzymuj zdrową wagę: Otyłość jest główną przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Utrzymując zdrową wagę, możesz zapobiegać nieregularnym miesiączkom.
 • Spożywaj dobrze zbilansowaną dietę: Dobrze zbilansowana dieta jest również ważna wraz z odpowiednimi lekami w uregulowaniu cyklu miesiączkowego. Uwzględnij dużo świeżych owoców i warzyw dla zdrowego stylu życia.
 • Rozważ regularne ćwiczenia: Siedzenie bezczynnie, czy to w pracy, czy w domu, powoduje wiele problemów zdrowotnych. Włączenie odpowiedniej rutyny ćwiczeń do codziennych zajęć jest bardzo korzystne w utrzymaniu zdrowego ciała, co skutkuje regularnymi miesiączkami.
 • Bądź bezstresowy: Chociaż presja i stres stały się nieuniknioną częścią naszego życia, ćwiczenie ćwiczeń oddechowych i pozytywne podejście do życia pomaga obniżyć poziom stresu.

Skuteczne środki zaradcze w domu na nieregularne okresy:

Przedstawiamy Ci listę najlepszych domowych sposobów na uregulowanie miesiączki. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

1. Aloes:

Aloe vera jest uważany za naturalny środek domowy do leczenia nieregularnych miesiączek. Pomaga regulować hormony w twoim ciele, które zwiększają przepływ menstruacyjny. Upewnij się, że próbujesz tego środka przez kilka miesięcy bez przerwy, aby uzyskać znaczące rezultaty (1).

Składniki:

 1. Liść aloesu.
 2. Miód Łyżkowy.

Przygotowanie:

 • Wyciśnij świeży żel z liści aloesu.
 • Dodaj miód do żelu i dobrze wymieszaj.
 • Przyjmuj tę mieszankę codziennie przed śniadaniem.

Ostrożność: Podczas miesiączki najlepiej unikać tego środka.

2. Nasiona Chia:

Bogate w składniki odżywcze i bogate źródło błonnika nasiona chia są jednym z naturalnych środków na nieregularne miesiączki. Nasiona te pomagają obniżyć poziom cholesterolu w organizmie, a także zwiększają przepływ krwi. Możesz namoczyć nasiona chia i dodać je do soków owocowych lub koktajli. Dodanie ich do dania, takiego jak owsianka, może być również korzystne i dodać chrupkości do dania.

3. Olej z wiesiołka:

Dostępny w postaci kapsułek olejek z wiesiołka można przyjmować doustnie lub dopochwowo. Chociaż nie ma badań potwierdzających skuteczność tego oleju na miesiączkę, jest on bardzo korzystny w leczeniu wielu problemów zdrowotnych, w tym PMS (2). Pomaga również zmniejszyć stan zapalny, ponieważ zawiera kwas gamma-linolenowy.

Ostrożność: Wskazane jest, aby nie brać tego oleju, jeśli cierpisz na jakiekolwiek zaburzenia krwi.

4. Daty:

Spożywanie dat może być korzystne w wywoływaniu okresów. Dzieje się tak, ponieważ pomagają zwiększyć ciepło w twoim ciele, powodując krwawienie miesiączkowe. Staraj się uwzględniać daty w swojej diecie w odmierzonej ilości.

Ostrożność: Spożywanie daktyli w nadmiarze może podnieść poziom cukru we krwi.

5. Nasiona lnu:

Równoważenie hormonów jest kluczem do utrzymania zdrowia organizmu, co można osiągnąć dzięki lignanom obecnym w nasionach lnu. Pomaga obniżyć poziom androgenów w organizmie, dzięki czemu jest naturalnym leczeniem nieregularnych miesiączek (3). Możesz dodać łyżkę zmielonych nasion lnu do koktajlu lub miskę owsianki, aby włączyć je do swojej diety.

Ostrożność: Spożywanie surowych nasion lnu może u niektórych osób powodować niestrawność.

6. Nasiona kozieradki:

Istnieje wiele korzyści zdrowotnych wynikających z używania nasion kozieradki; jednym z nich jest wywoływanie okresów. Pomaga rozszerzać i kurczyć macicę, działając jako stymulant macicy, powodując menstruację. Nasiona kozieradki lub methi to skuteczna metoda leczenia nieregularnych miesiączek w domu dla osób z opóźnionymi miesiączkami. (4)

Składniki:

 1. Łyżka nasion kozieradki.
 2. Kubek gorącej wody.

Przygotowanie:

 • Dodaj nasiona kozieradki do szklanki wrzącej wody i pozostaw na kilka minut.
 • Odcedź zawartość do filiżanki.

7. Buraki:

Żelazo, kwas foliowy i wapń są obficie dostępne w burakach, aby zmniejszyć objawy w okresach takich jak wzdęcia i zatrzymywanie wody. Jest to również warzywo zwiększające zawartość krwi w organizmie, które pomaga osobom cierpiącym na anemię. Buraki można spożywać na surowo lub ugotować je lekko na maśle z odrobiną soli.

8. Jaggery z imbirem, sezamem i nasionami karomu:

Połączenie imbiru, nasion sezamu, jaggery i nasion karomu pomaga stymulować i zwiększać przepływ krwi w macicy, dzięki czemu jest to leczenie nieregularnych miesiączek w domu. To najlepsza opcja dla osób z opóźnionym cyklem miesiączkowym.

Składniki:

 1. łyżka startego imbiru.
 2. Dwie łyżki sezamu.
 3. tarte jaggery.
 4. Łyżka nasion karomu.

Przygotowanie:

 • Dodaj wszystkie składniki do miski i dobrze wymieszaj.
 • Spożywaj tę mieszankę codziennie, aż uzyskasz znaczące wyniki.

9. Kminek:

Kminek jest pełen korzyści zdrowotnych, które pomagają uregulować miesiączki i utrzymać zdrowie systemu wewnętrznego. Jest łatwo dostępny w każdym gospodarstwie domowym.

Składniki:

 1. Dwie łyżki nasion kminku.
 2. Dwie szklanki wody.

Przygotowanie:

 • Namocz na noc dwie łyżki kminku w dwóch szklankach wody.
 • Odcedź zawartość do szklanki i wypij ją z samego rana.
 • Regularne spożywanie tej mieszanki pomaga uregulować miesiączki.

10. Ananas:

Bromelaina to enzym dostępny obficie w ananasie, który pomaga rozpocząć miesiączkę poprzez zrzucanie wyściółki macicy. Jest to doskonały domowy środek na nieregularne miesiączki i krążenie krwi poprzez produkcję większej ilości białych i czerwonych krwinek. Włącz ananasa do swojej diety, jeśli chcesz przygotować miesiączki.

Ostrożność: Istnieje szansa na zwiększony przepływ krwi, jeśli spożyjesz ten owoc w nadmiarze.

11. Witaminy:

Niedobór określonych witamin w Twoim organizmie skutkuje wieloma problemami zdrowotnymi.

 • Przyjmowanie witaminy D reguluje cykl menstruacyjny, ponieważ niedobór może powodować nieregularne miesiączki. Mleko, które jest bogatym źródłem witaminy D, w tym produkty spożywcze, takie jak produkty mleczne, jest skutecznym środkiem domowym w leczeniu PCOS.
 • Osobom, które chciałyby zajść w ciążę, przepisuje się witaminę B, ponieważ pomaga ona regulować miesiączki (5) a także pomaga w PMS i jego nasileniu (6).
 • Możesz pomóc zmniejszyć objawy PMS, spożywając suplementy witaminy B6 i wapnia lub pokarmy bogate w te witaminy.
 • Przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek suplementów skonsultuj się z lekarzem.

12. Nasiona kolendry:

Właściwości emmenagiczne nasion kolendry sprawiają, że jest to najlepszy domowy środek na nieregularne miesiączki. Pomaga zwiększyć przepływ menstruacyjny poprzez regulację cyklu za pomocą zawartych w nim naturalnych enzymów.

Składniki:

 1. Jedna łyżka nasion kolendry.
 2. Trzy szklanki wody.

Przygotowanie:

 • Zagotuj trzy szklanki wody i dodaj do niej nasiona kolendry.
 • Gdy połowa wody wyparuje, wyłącz piec.
 • Przecedź mieszaninę do szklanki.
 • Pij tę miksturę co najmniej trzy razy dziennie.

13. Ćwiczenia i joga:

Właściwa rutyna ćwiczeń odgrywa kluczową rolę w regulacji cyklu miesiączkowego. Joga pomaga obniżyć hormony powodujące nieregularne miesiączki, wykonując asany przez sześć miesięcy, pięć dni w tygodniu przez 35 do 40 minut (7). Ćwiczenia i joga pomagają utrzymać zdrową wagę, co jest głównym powodem PCOS u kobiet. Na podstawie badań wykazano, że techniki jogi i relaksacji są korzystne w zmniejszaniu skurczów menstruacyjnych i leczeniu nieregularnych miesiączek. (8).

14. Niedojrzała papaja:

Niedojrzała lub zielona papaja pobudza hormon estrogenowy za pomocą zawartego w nim karotenu. Pomaga regulować cykl menstruacyjny poprzez wywoływanie okresów. Jest to naturalna kuracja na nieregularne miesiączki spowodowane wyraźnie menopauzą lub stresem.

Składniki:

 1. Jedna papaja (surowa).
 2. Jedna łyżka miodu.

Przygotowanie:

 • Obierz skórkę z papai i pokrój na kawałki.
 • Umieść kawałki w sokowirówce i zrób z nich gładką pastę.
 • Pij codziennie; dodanie miodu jest opcjonalne.

Ostrożność: Unikaj spożywania tego owocu w okresach.

15. Nasiona kopru włoskiego:

Jednym z naturalnych sposobów leczenia nieregularnych miesiączek jest żucie niektórych nasion kopru włoskiego. Pomaga regulować cykl menstruacyjny, zwiększając miesiączkę ze względu na związek emmenagogue. Nasiona kopru włoskiego mają właściwości przeciwskurczowe, które pomagają uwolnić się od skurczów menstruacyjnych. Można go przyjąć na dwa tygodnie przed spodziewaną miesiączką.

Składniki:

 1. Jedna szklanka wody.
 2. Dwie łyżki nasion kopru włoskiego.

Przygotowanie:

 • Namocz nasiona kopru włoskiego w szklance wody na noc.
 • Wypij miksturę po odcedzeniu nasion.
 • Powtarzaj proces przez co najmniej trzy miesiące.

16. Świeże soki:

Skuteczne funkcjonowanie hormonów można osiągnąć poprzez przestrzeganie zdrowych nawyków żywieniowych. Pij codziennie dowolny świeży sok bez dodawania cukru, który może być zdrowy dla twojego organizmu i promować równowagę hormonalną w twoim ciele. Sok z winogron i marchewki to tylko niektóre z przykładów płynów, które pomagają w leczeniu nieregularnych miesiączek.

17. Sezam z Miodem:

Nasiona sezamu kontrolują nadmierną produkcję hormonów za pomocą zawartych w nim lignanów. Pomaga wywoływać miesiączki poprzez kurczenie ściany macicy. (9)

Składniki:

 1. Jedna filiżanka nasion sezamu.
 2. Miód według gustu.

Przygotowanie:

 • Weź patelnię i wysusz w niej prażony sezam.
 • Zmiel prażone nasiona sezamu i dobrze je przechowuj.
 • Zmieszaj miód do łyżki i spożywaj w drugiej części cyklu menstruacyjnego.

18. Pietruszka:

Pietruszka działa jak naturalny środek na nieregularne miesiączki. Pomaga skorygować nierównowagę hormonalną i zmiękcza szyjkę macicy dzięki swoim naturalnym właściwościom skutkującym uregulowaniem cyklu miesiączkowego.

Składniki:

 1. Filiżanka wody.
 2. garść pietruszki.

Przygotowanie:

 • Pietruszkę dokładnie umyj i włóż do blendera.
 • Wymieszaj zawartość, dodając szklankę wody.
 • Pij ten sok codziennie, aż uzyskasz regularny cykl menstruacyjny.

19. Marchewka:

Utrzymanie prawidłowej równowagi hormonalnej jest kluczem do prawidłowego cyklu miesiączkowego. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu hormonalnego dzięki żelazu, którego obfituje w marchew.

Składniki:

 1. Trzy średniej wielkości marchewki.
 2. Filiżanka wody.

Przygotowanie:

 • Marchewki dokładnie umyj i pokrój na kawałki.
 • Dodaj kawałki do sokowirówki.
 • Pij sok przez co najmniej trzy miesiące każdego ranka.

Ostrożność: Unikaj picia soku z marchwi podczas cyklu menstruacyjnego.

20. Kurkuma:

Kurkuma działa jako doskonały środek rozgrzewający, który ma wiele właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Jest naturalną kuracją na nieregularne miesiączki, stabilizując hormony dzięki swoim właściwościom emmenagogicznym. Możesz też dodać kurkumę do swoich codziennych potraw.

Składniki:

 1. Szklanka ciepłego mleka.
 2. ¼ łyżki kurkumy.

Przygotowanie:

 • Weź szklankę ciepłej mleka i dodaj do niej kurkumę.
 • Dobrze wymieszaj zawartość.
 • Picie tej mieszanki codziennie przed snem, aż do uzyskania znaczących rezultatów.

21. Cynamon:

Cynamon to zioło dostępne niemal w każdym gospodarstwie domowym. Jest to korzystny domowy środek na PCOS i nieregularne miesiączki poprawiające cykl menstruacyjny. Pomaga również złagodzić skurcze w okresach, które pomagają leczyć nieregularne miesiączki. (10)

Składniki:

 1. Jedna szklanka mleka.
 2. Pół łyżki proszku cynamonowego.

Przygotowanie:

 • Weź szklankę ciepłego mleka i dodaj pół łyżki cynamonu w proszku.
 • Dobrze wymieszaj zawartość i pij codziennie.
 • Kontynuuj picie tej mikstury przez kilka tygodni.

22. Winogrona:

Winogrona to owoce sezonowe, które są uważane za jeden z najlepszych domowych środków na nieregularne miesiączki. Pomaga regulować przepływ krwi podczas cyklu menstruacyjnego w równym stopniu u nastoletnich dziewcząt i kobiet. Włączenie winogron do diety może być przydatne w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego i są pyszne. Pomaga w utrzymaniu zdrowia układu rozrodczego kobiet.

Ostrożność: Nadmierne spożycie winogron może powodować luźne ruchy.

23. Szafran:

Chociaż jest to drogie, wartości odżywcze szafranu pomagają zapewnić zdrowy przepływ menstruacyjny poprzez zrównoważenie hormonów w twoim ciele (11). To najlepszy domowy środek na nieregularne miesiączki.

Składniki:

 1. Pół szklanki wody.
 2. Jedna łyżka szafranu.

Przygotowanie:

 • Do miski weź pół szklanki wody i łyżkę szafranu.
 • Gotuj zawartość, aż roztwór zmniejszy się do łyżki roztworu.
 • Podziel zredukowany roztwór na trzy części i wypij trzy razy dziennie.

24. Gorzka tykwa:

Szansa na nieregularne miesiączki staje się wysoka u osób z cukrzycą. Gorzka tykwa to doskonałe rozwiązanie, które pomaga zrównoważyć poziom insuliny we krwi, regulując go. Pomaga również przelać zablokowaną krew poprzez kurczenie macicy. Możesz przygotować sok z tego warzywa lub regularnie curry, aż uzyskasz pożądane rezultaty.

25. Nasiona maślanki i rzodkiewki:

Nasiona rzodkiewki pomagają regulować cykl menstruacyjny, dzięki czemu są naturalnym lekarstwem na nieregularne miesiączki, korygując nierównowagę hormonalną w organizmie. Spożywanie tej mikstury codziennie przez trzy miesiące poprawia nieregularność miesiączek.

Składniki:

 1. Sproszkowane nasiona rzodkiewki.
 2. szklanka maślanki.

Przygotowanie:

 • Weź szklankę maślanki.
 • Dodaj dwie łyżki proszku z nasion rzodkiewki i dobrze wymieszaj.

26. Liście bazylii:

Liście bazylii działają jak naturalna kuracja na nieregularne miesiączki. Naśladuje naturalny estrogen z dużą ilością żelaza. Jest łatwo dostępny i może skutecznie z niego korzystać bez powodowania skutków ubocznych.

Składniki:

 1. Garść liści bazylii.
 2. Miód Łyżkowy.
 3. szczypta czarnego pieprzu.
 4. Filiżanka wody.

Przygotowanie:

 • Dodaj liście bazylii do szklanki wody i zagotuj je.
 • Wyciągnij sok i umieść go w misce.
 • Posyp czarnym pieprzem i łyżką miodu.
 • Dobrze wymieszaj zawartość, spożywaj ją codziennie, aby uzyskać znaczące rezultaty.

27. Ocet jabłkowy:

Spożywanie octu jabłkowego z samego rana może być korzystne w regulacji miesiączki. Niestabilny poziom cukru we krwi i zaburzona insulina to jedne z głównych przyczyn nieregularnych miesiączek. Jest uważany za najlepszy środek na nieregularne miesiączki, ponieważ reguluje poziom insuliny w organizmie, co z kolei reguluje cykl menstruacyjny. (12)

Składniki:

 1. 1-2 łyżki octu jabłkowego.
 2. Jedna szklanka wody.

Przygotowanie:

 • Dodaj dwie łyżki octu jabłkowego do szklanki wody.
 • Dobrze wymieszaj zawartość i wypij ją z samego rana.

Ostrożność: Niektórzy ludzie mogą nie lubić octu jabłkowego; trzeba się do tego przyzwyczaić.

28. Asafetyda:

Asafetyda działa jak naturalne lekarstwo na nieregularne miesiączki, lecząc zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie. Pomaga w utrzymaniu stałego cyklu miesiączkowego, szczególnie u nastolatków. Jest powszechnym składnikiem występującym w wielu gospodarstwach domowych o silnym smaku.

Składniki:

 1. Pół łyżki proszku asafetydy.
 2. łyżka ghee.
 3. Szklanka mleka.
 4. łyżka miodu.

Przygotowanie:

 • Smaż proszek asafetyda na łyżce ghee.
 • Dodaj mieszaninę do szklanki mleka.
 • Dodaj trochę miodu do mieszanki i dobrze wymieszaj.
 • Picie tej mikstury co najmniej dwa razy dziennie pomaga leczyć nieregularne miesiączki.

29. Korzenie drzewa Banyan:

Korzenie drzewa Banyan to starożytny ajurwedyjski domowy środek na nieregularne miesiączki, który skutecznie reguluje cykl menstruacyjny. Pij miksturę przygotowaną z korzeni drzewa figowego raz dziennie, aby uzyskać znaczące rezultaty.

Składniki:

 1. Korzenie Banyan.
 2. Filiżanka wody.
 3. Trzy łyżki mleka.

Przygotowanie:

 • Weź szklankę wody do miski i dodaj do niej korzenie figowca.
 • Gotuj zawartość przez kilka minut i pozwól jej się zaparzyć.
 • Odcedź zawartość do filiżanki.
 • Dodaj do mieszanki trzy łyżki mleka i pij codziennie przez trzy miesiące przed snem.

Wiele czynników powoduje nieregularne miesiączki u kobiet w fazie rozrodczej; Od podstawowych schorzeń, takich jak tarczyca, po nagłą zmianę stylu życia. Zawsze lepiej jest leczyć się prostymi domowymi środkami na nieregularne miesiączki, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli nie są one wystarczające. Te domowe środki nie mają skutków ubocznych, więc wybierz kurację, która najbardziej Ci odpowiada.

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule są wskazówkami i sugestiami, a nie zastępują porady lekarskie. Zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby wyleczyć jakikolwiek stan chorobowy lub wprowadzić znaczące zmiany w stylu życia.

Najczęściej zadawane pytania:

1. Jakie są skutki uboczne, jeśli nie leczysz nieregularnych miesiączek??

Odp.: Jeśli nie otrzymasz natychmiastowego leczenia na nieregularne miesiączki, może to spowodować poważne skutki uboczne. Niektórzy z nich są:

 • Brak równowagi hormonalnej skutkujący wahaniami nastroju.
 • Retencja wody spowodowana zaburzeniami hormonalnymi w organizmie powoduje wzdęcia.
 • Czułość piersi.
 • Nagły przyrost masy ciała lub nagła utrata masy ciała.
 • Zwiększa szansę na PCOS.

2. Czy na cykl owulacji wpływają nieregularne miesiączki??

Odp.: Nieregularne miesiączki utrudniają śledzenie cyklu owulacyjnego. Możesz mieć okresy bez owulacji i owulować bez konieczności krwawienia jak miesiączka. Chociaż wiele przyczyn powoduje nieregularne miesiączki, sprawia to, że możliwość zajścia w ciążę jest bardziej problematyczna, ponieważ wpływa na owulację.

3. Jaki wpływ mają pigułki antykoncepcyjne na twoje okresy??

Odp.: Lekarze przepisują osobom z nieregularnymi miesiączkami leki, które na ogół nie powodują żadnych skutków ubocznych:

 • Regulacja prawidłowego krwawienia miesiączkowego jest możliwa dzięki pigułkom antykoncepcyjnym.
 • Jeśli cierpisz na PCOS, tabletki antykoncepcyjne mogą być przydatne w wywołaniu miesiączki.
 • Plamienie to efekt dzięki tym tabletkom.
 • Kiedy zaczniesz stosować tabletki antykoncepcyjne, uregulowanie miesiączki zajmie Ci kilka cykli.