Czy masz problem z plecami z silnym bólem? Czy wiesz, że możesz odczuć ulgę, próbując niektórych metod leczenia bólu pleców w domu? Tak! Większość ludzi doświadcza tego problemu przynajmniej raz w życiu. Problemy z mięśniami, stawami, nerwami i kośćmi to jedne z głównych przyczyn bólu pleców.

Proces leczenia bólu pleców zależy od wielu czynników, a kluczową rolę odgrywa nasilenie problemu i historia pacjenta. Miej oko na zmiany, które odczuwasz w swoim ciele, takie jak skurcze mięśni lub ból, sztywność, bolesność i napięcie, a także ograniczoną elastyczność pleców. Wypróbuj domowe sposoby na ból pleców i natychmiast uzyskaj ulgę.

Leczenie bólu pleców w domu

Leczenie bólu pleców w domu:

Oto lista najlepszych domowych środków zaradczych, które możesz wypróbować w skutecznym leczeniu bólu pleców. Oni są:

1. Akupresura:

Wiele badań potwierdza skuteczność akupresury jako jednego z najlepszych domowych środków na ból pleców. W przeciwieństwie do akupunktury, ta procedura wykorzystuje nacisk palców do masażu zamiast igieł. Używanie kciuka, palca lub urządzenia do wywierania nacisku na określone punkty ciała zwiększa przepływ uzdrawiającego tlenu i krwi, łagodząc ból pleców. W naszym ciele są określone punkty, choć pozornie nie powiązane, pomagają uspokoić układ nerwowy i mięśnie. Ta procedura ma systematyczny wpływ na twoje ciało. (1)

2. Olejki eteryczne:

Wywołany stan zapalny zależy od nasilenia bólu pleców, który może utrudniać pracę, a nawet wykonywanie prostych prac domowych. Modyfikacje stylu życia są kluczem do leczenia przewlekłego bólu pleców. Olejki eteryczne działają jak naturalny środek na ból pleców, ponieważ są pozyskiwane z kilku części roślin, takich jak liście, nasiona, owoce, kora i owoce. Niektóre z olejków, które mogą być stosowane zarówno w aromaterapii, jak i stosowane miejscowo, to:

 • Olej miętowy.
 • Olejek z trawy cytrynowej.
 • Olejek Wintergreen.
 • Olej eukaliptusowy.
 • Olejek imbirowy.
 • Olejek lawendowy.
 • Olejek rumiankowy.

3. Dobry materac:

Prawidłowa pozycja do spania odgrywa kluczową rolę w spokojnym śnie, a odpowiedni materac jest jego istotną częścią. Jeśli używasz niewłaściwego łóżka, może to nadwyrężyć mięśnie, a niewłaściwa pozycja do spania może niekorzystnie wpłynąć na wyrównanie kręgosłupa, powodując ból pleców. Dlatego wybór materaca jest doskonałym sposobem leczenia bólu pleców w domu, który pomaga odmłodzić i odpocząć kręgosłup oraz zapewnić odpowiednie podparcie dla pleców.

4. Chodzenie:

Utrzymuj dobrą rutynę ćwiczeń, która nie przeciąża mięśni, np. chodzenie, jest naturalną ulgą w bólu pleców. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które mają stałe i nawracające epizody bólu pleców. Szybki marsz to doskonały sposób na utrzymanie mięśni ciała bez obciążania ich. Aerobik można również wykonywać, ale pod nadzorem. (2)

5. Poduszka kolanowa:

Ucisk i ból powodują, że masz bezsenne noce, jeśli masz ból pleców. Jednym z szybkich sposobów łagodzenia bólu pleców w domu jest używanie poduszki na kolana. Możesz zmniejszyć obciążenie pleców, umieszczając twardą poduszkę między kolanami, gdy śpisz na boku. Podparcie górnej nogi poduszką prawidłowo ułoży kręgosłup. Jeśli śpisz na plecach, podłóż dwie poduszki pod nogę, które pomogą Ci zrelaksować plecy, zapewniając spokojny sen.

6. Witaminy:

Przestrzeganie odpowiedniego planu żywieniowego jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowego organizmu. Witaminy i minerały w naturalnych źródłach żywności pomagają zmniejszyć stan zapalny i ból pleców. Spożywanie suplementów diety lub witamin może być naturalnym sposobem leczenia bólu pleców. (3) Zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów witaminowych, aby nie mieć żadnych niedoborów. Możesz zapobiec nasileniu się bólu pleców, jedząc zdrowo, a niektóre z witamin, które możesz włączyć do swojej diety, to:

 • Witamina b12.
 • Witamina C.
 • Również witamina D.
 • Witamina B3.
 • Witamina E.

7. Duży odpoczynek i pozytywne nastawienie:

Wielu z nas boryka się z dużą presją w domu i miejscu pracy, mając na uwadze terminy i wiele innych rzeczy. Cały niepokój i stres szkodzą twojemu ciału, co może powodować bóle mięśni. Chociaż jest to trudne, pozostawanie optymizmem i odpoczynkiem jest jednym z najlepszych sposobów leczenia bólu pleców. Bez względu na to, jaką masz presję, postaraj się odpocząć i pozostać pozytywnie nastawionym.

8. Wzór snu:

Odpowiednia ilość snu jest niezbędna, aby organizm mógł odpocząć i wrócić do pozycji roboczej. Najlepszym sposobem na zrelaksowanie się ciała jest spanie na plecach lub podparcie poduszki między nogami również może przynieść ulgę. Staraj się unikać spania na brzuchu, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na plecy. To najlepszy zabieg zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

9. Sól Epsom:

Ciepłe kąpiele z solą Epsom mogą być bardzo korzystnym sposobem na łagodzenie bólu pleców w domu, a także tanim i prostym sposobem. Siarczan magnezu, powszechnie znany jako sól Epsom, pomaga dostać się do obolałych mięśni poprzez ich rozciągnięcie. Sprawia również, że Twoja skóra jest miękka i piękna, eliminując martwe komórki naskórka.

Składniki:

 1. Kubek soli Epsom.
 2. Wanna ciepłej wody.

Procedura:

 • Możesz wziąć wannę pełną ciepłej wody, aby plecy były zanurzone.
 • Wymieszaj sól Epsom z wodą i dobrze wymieszaj.
 • Upewnij się, że używasz letniej wody, a nie za zimnej ani za gorącej.

10. Zabiegi na zimno i na gorąco:

Jednym z najlepszych domowych sposobów na ból pleców jest naprzemienne leczenie ciepłem i zimnem. Jest wystarczająco dużo dowodów na to, że ciepło łagodzi stany zapalne spowodowane bólem pleców. Doskonałym przykładem jest użycie termoforu i okładu z lodem. Umieść termofor na plecach na około 20 minut i zastąp go lodem, przełączając się między nimi. Później, po kilku godzinach, użyj okładu lodowego przez 10 do 15 minut. Nazywana jest również terapią gorącą i zimną na ból pleców. (4)

Ostrożność:

Upewnij się, że nie umieszczasz lodu bezpośrednio na ciele. Możesz kupić woreczki z lodem w dowolnej aptece.

11. Środki przeciwbólowe:

Środki przeciwbólowe lub NLPZ są często przepisywane pacjentom cierpiącym na przewlekły ból pleców. Pomagają szybko złagodzić ból pleców i mogą być stosowane jako leki bez recepty. Za pomocą tych środków przeciwbólowych można zmniejszyć stan zapalny, obrzęk i ból mięśni. Niektóre z leków, które pomagają to Advil, Aleve. Ale upewnij się, że skonsultujesz się z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek leków bez recepty. (5)

12. Leki bez recepty:

Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leków na ból pleców. Niektóre z nich dają natychmiastowe rezultaty, a inne działają powoli we własnym tempie. Czasami ból pleców może być efektem ubocznym suplementów witaminowych lub innych leków. Jeśli tak jest, poddaj się ocenie, aby można było rozwiązać problem leżący u podstaw.

13. Uważaj na swoją modę:

Bycie na bieżąco z aktualnymi trendami w modzie jest dla wielu osób koniecznością. Ale co, jeśli noszenie szpilek lub butów na płaskim obcasie powoduje ból pleców? Tak! Tego typu sandały nie zapewniają tak potrzebnego wsparcia łuku. Chociaż nie stanowi to problemu, jeśli nosisz go od czasu do czasu, noszenie szpilek lub sandałów, które wywierają nacisk na plecy, może być szkodliwe. Nie tylko buty, ale część winy za ból pleców spada na torby na ramię. Obciążają plecy o 50% więcej, co powoduje ból. Wybierz fason, który jest nie tylko modny, ale też nie uszkadza Twoich pleców.

14. Ćwiczenie:

Ćwiczenia są skutecznym i najlepszym domowym sposobem na skręcenie pleców. Bycie aktywnym jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowego ciała. Joga to doskonała forma ćwiczeń, dzięki której Twoje ciało będzie aktywne i zdrowe. Pomaga skorygować postawę ciała i może być wykonywany o każdej porze dnia, chociaż preferowany jest wczesny poranek. Zawsze możesz skonsultować się z profesjonalistą, który poprowadzi Cię w najlepszy sposób. Niektóre z ćwiczeń, które możesz wypróbować, to:

 • Mosty.
 • Supermani.
 • Rozciąganie od kolan do klatki piersiowej.
 • Rozciąganie rotacyjne dolnej części pleców.
 • Manewry wciągające.
 • Pochylenie miednicy.
 • Leżące boczne podnoszenie nóg.
 • Kot się rozciąga.

15. Masaż i akupunktura:

Masaż i akupunktura to terapie, które mogą być bardziej skuteczne pod fachowym okiem. Jeśli pójdziesz do profesjonalnej masażystki, wycelują w obszar pleców, uwalniając napięcie w twoich mięśniach. Używają różnych stopni nacisku, w zależności od bólu. Innym planem leczenia jest akupunktura, która polega na używaniu igieł w punktach ciała, które pomagają złagodzić stres z twojego ciała. Masaż i akupunktura były stosowane jako alternatywa leczenia bólu pleców. (6)(7)

16. Chirurgia:

Jest to opcja, jeśli przewlekłego bólu pleców nie da się wyleczyć żadnymi lekami przepisanymi przez lekarza. Sugeruje to Twój lekarz, jeśli nie ma innej możliwości. Podajemy również krótkie informacje na temat tej opcji. Ale dokładnie zbadaj opcję chirurgiczną, zanim ją wybierzesz. Sugerowany rodzaj operacji zależy od rodzaju bólu pleców i jego przyczyny.

Opcje chirurgiczne to:

1. Dyskektomia:

 • Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu przepukliny lędźwiowej, która wywiera nacisk na korzeń rdzenia kręgowego. Do wykonania tej procedury, zwanej również mikrodiscektomią, używa się specjalnego mikroskopu.

2. Fuzja kręgosłupa:

 • Ten zabieg chirurgiczny łączy dwa lub więcej kręgów z częścią kości w celu zmniejszenia bólu i stabilizacji kręgosłupa.

W przypadku, gdy dwa inne kręgi są połączone razem z częścią kości, aby ustabilizować kręgosłup, a ponadto zmniejszyć ból.

Ból pleców

Ból pleców jest częstym problemem, z którym boryka się wielu z nas. Wypróbuj niektóre domowe sposoby na ból pleców wymienione w tym artykule, które pomogą Ci szybko uzyskać ulgę. Nie jest to jednak stan chorobowy, który wymaga opieki w nagłych wypadkach, jeśli ból staje się nie do zniesienia. Wraz z gorączką, bólem w klatce piersiowej, uczuciem mrowienia w nogach, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Nie zapomnij poinformować nas, w jaki sposób te środki pomogły Ci!

Zastrzeżenie: Wskazówki i sugestie zawarte w tym artykule nie zastępują profesjonalnej opinii medycznej. Zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem czegokolwiek nowego.

Często Zadawane Pytania:

1. Jak powszechny jest ból pleców??

Odp.: Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia rozwija ból pleców. Kobiety i mężczyźni często cierpią na ból pleców. Proces starzenia się i siedzący tryb życia powodują ten stan u osób w wieku 30 i 50 lat.

2. Jakie są czynniki ryzyka, które zwiększają ryzyko bólu pleców??

Odp.: Niektóre czynniki mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia bólu pleców. Oni są:

 • Jeśli jesteś otyły.
 • Palenie.
 • Starzenie się.
 • Zdatność.
 • Ciąża.
 • Choroba umysłowa.
 • Sprawność fizyczna.

3. Jaki jest właściwy czas na wizytę u lekarza??

Odp.: Wypróbuj na początku domowe środki zaradcze wymienione w tym artykule. Ale jeśli ból pleców utrzymuje się lub nasila po sześciu tygodniach, nawet po zastosowaniu tych technik samopomocy, natychmiast umów się na wizytę u lekarza. Jeśli jesteś osobą powyżej 50 roku życia lub masz historię osteoporozy lub raka, udaj się bezpośrednio do lekarza.