Czy zauważyłeś obrzęk nóg? Czy wyglądają na spuchnięte i miękkie w dotyku? Nie martw się! Pomożemy Ci nauczyć się, jak prostymi i naturalnymi metodami pozbyć się zastoju wody w nogach. Ale zanim przyjrzymy się domowym sposobom zatrzymywania wody, najpierw zrozummy szczegółowo ten problem. Wszyscy wiemy, że ludzkie ciało składa się w dużej mierze z wody, która krąży we wszystkich narządach. Kiedy ten płyn nie zostanie prawidłowo usunięty, gromadzi się w narządach, zwłaszcza w nogach. Nazywany również obrzękiem, retencja wody jest tymczasowym problemem, który zanika w ciągu kilku dni, chyba że jest spowodowany poważnymi problemami, takimi jak zaburzenia nerek.

Poznaj główne czynniki powodujące zatrzymywanie wody w nogach, a także kilka naturalnych metod leczenia problemu.

Zatrzymywanie wody w nogach

Przyczyny retencji wody:

Główne przyczyny zatrzymywania się wody w nogach. Oni są

 • W przypadku zmiany ciśnienia naczyń włosowatych, przez które przechodzą witaminy, tlen i minerały, dochodzi do retencji wody.
 • Nerki usuwają z organizmu wszelkie odpady i toksyny, a krew wchłania składniki odżywcze, które organizm może ponownie wykorzystać. Jeśli na przykład wpływa to na przepływ krwi do nerki, co dzieje się, gdy nerka zaczyna być dotknięta chorobą, nic nie zostaje wyeliminowane, a następnie zaczyna się zatrzymywanie wody.
 • Ponieważ brak ruchu i brak aktywności fizycznej powoduje zatrzymanie wody, tak jak podczas ćwiczeń żyły w nogach pompują krew do serca i nie przemieszczają się szybko, zaczyna gromadzić się w nogach, prowadząc do retencji wody.
 • Jak wiele osób jedzących szybko i fast foodów, które nie zawierają białka, brak białka wpływa na bilans wodny. Ze względu na swój niedobór system nie może pobierać wody z tkanek potrzebnych w naczyniach włosowatych.
 • Osoba, która cierpi na słabe serce, ponieważ nie ma pompowania, może powodować zatrzymanie wody w nogach i innych partiach.
 • Niektóre leki powodują również retencję wody.
 • Szczególnie kobiety w czasie ciąży i przed miesiączką borykają się z retencją wody z powodu zmian hormonalnych.
 • Innym ważnym powodem jest to, że jeśli siedzisz przez długie godziny lub długo stoisz, powoduje to ciśnienie w naczyniach krwionośnych i płyn zaczyna wyciekać do tkanek, powodując zatrzymanie lub obrzęk nóg.

Objawy retencji wody:

 • Najczęstszym objawem jest obrzęk twarzy, nóg i innych części ciała, nawet jeśli schudłeś.
 • Kiedy wstaniesz rano, twoje powieki są spuchnięte, masz spuchniętą twarz i czujesz, że brzuch jest wzdęty.
 • Możesz czuć się niekomfortowo, a tętno i ciśnienie krwi mogą wzrosnąć.

Zapobieganie retencji wody:

O ile nie zostanie zdiagnozowany poważny stan chorobowy, taki jak problemy z sercem, istnieją sposoby na zapobieganie zatrzymywaniu wody w nogach:

 • Zanurz się w aktywności fizycznej
 • Nie ograniczaj się do jednej postawy
 • Noś skarpety kompresyjne, aby zmniejszyć zatrzymywanie wody w nogach
 • Rób przerwy w podróży zamiast długich, męczących podróży
 • Staraj się unikać kąpieli w zbyt zimnej lub zbyt gorącej wodzie
 • Zmniejsz spożycie soli i ogranicz niezdrowe jedzenie
 • Ćwicz regularnie

Zmniejsz retencję wody w nogach i stopach:

Oto kilka środków zaradczych i ćwiczeń, które leczą retencję wody w nogach i stopach:

1. Zaangażuj się w aktywność fizyczną:

Zaangażuj się w aktywność fizyczną, aby zmniejszyć retencję wody

Jeśli zastanawiasz się, jak przede wszystkim zapobiegać retencji wody, odpowiedzią są ćwiczenia fizyczne. Jednym z najlepszych i bezpiecznych sposobów jest zaangażowanie się w dowolne ćwiczenia, takie jak spacery, jazda na rowerze, jogging i wchodzenie po schodach, które pozwalają ciału się pocić. Gdy pot, wszystkie toksyny, sole i nadmiar wody zaczynają wydalać się z organizmu, pomogą wyleczyć problemy z zatrzymywaniem wody w nogach.

Środki ostrożności: Jeśli jesteś kobietą w ciąży, zamiast intensywnych treningów zajmij się czymś lekkim, jak spacery czy joga.

2. Zminimalizuj spożycie soli:

Zminimalizuj spożycie soli, aby zmniejszyć retencję wody

Sól, którą spożywasz, składa się z sodu i chlorku, ponieważ sód ma właściwości wiązania wody w organizmie, co prowadzi do zatrzymywania płynów w organizmie. Przetworzona żywność, którą spożywasz, zawiera również wysoki poziom sodu, który powoduje zatrzymywanie wody w nogach i ciele. Staraj się więc spożywać mniej soli i zastępować ją ziołami i przyprawami, aby zachować zdrowie. To jeden z najważniejszych punktów, aby wiedzieć, jak naturalnie pozbyć się retencji wody.

3. Zmniejsz spożycie cukru:

Zmniejsz spożycie cukru, aby zmniejszyć retencję wody

Po spożyciu wysokowęglowodanowej żywności i cukru natychmiast podnosi poziom cukru we krwi i insuliny. Podwyższony poziom insuliny zatrzymuje więcej sodu, a tym samym wystrzeliwuje objętość płynów w organizmie. Tak więc spożywaj mniej słodyczy i węglowodanów, zachowaj zdrowie i zmniejsz problemy związane z retencją wody.

4. Spożywaj czosnek:

Spożywaj czosnek, aby zmniejszyć retencję wody

Czosnek to najskuteczniejszy naturalny produkt moczopędny, który pomaga eliminować toksyny i usuwać nadmiar wody z organizmu. Ten mały naturalny składnik rozbija komórki tłuszczowe, a nawet pomaga schudnąć. Codziennie rano i wieczorem spożywaj 2-3 goździki na surowo i upewnij się, że dobrze je przeżuwasz i łatwo pozbędziesz się problemu z zatrzymywaniem wody.

5. Jedz żywność bogatą w magnez i potas:

Bardzo ważne jest, aby uwzględnić produkty spożywcze, które są bogate w magnez i potas, które skutecznie zmniejszają problemy związane z retencją wody. Orzechy, produkty pełnoziarniste, zielone warzywa itp. są dobrym źródłem magnezu, które znajduje się na szczycie listy diet zatrzymujących wodę.

Potas zmniejsza retencję wody i służy jako elektrolit oraz utrzymuje właściwą równowagę między poziomem wody i sodu. Pomaga nerkom usunąć z organizmu wszystkie toksyny i nadmiar soli. Banany, awokado, rodzynki, maliny, szpinak itp. są bogate w potas, więc włącz je i pozbądź się dolegliwości.

6. Sauna:

Kolejny skuteczny sposób na pozbycie się nadmiaru wody i toksyn z organizmu i sprawi, że poczujesz się odprężony i świeży. Ten proces usuwa nadmiar wody i mocno się pocisz, co pomaga pozbyć się retencji wody.

Środki ostrożności: Kobieta w ciąży może skorzystać z kąpieli w ciepłej wodzie, zamiast kąpieli w saunie. Jest to bezpieczny i skuteczny mechanizm zmniejszania retencji wody.

7. Wypij herbatę z kopru włoskiego:

To naturalne zioło zawiera anetol, który zmniejsza skurczowe ciśnienie krwi i wypłukuje nadmiar soli, wody z nerek i uwalnia od tego problemu. Wraz z tą herbatą można również żuć nasiona kopru włoskiego, ponieważ pomaga to zmniejszyć retencję wody, a nawet utrzymuje trawienie na właściwej drodze. Herbata z kopru włoskiego jest jednym z najlepszych ziołowych środków na zatrzymywanie wody.

Proces do spożycia:

 • W szklance gorącej wody dodaj jedną łyżeczkę nasion kopru włoskiego i trzymaj pod przykryciem przez 10 minut.
 • Następnie odcedź i wypij tę herbatę dwa razy dziennie i zobacz magiczne rezultaty.

8. Weź witaminę B-6:

Według wielu badań udowodniono, że witamina B-6 skutecznie rozkłada cukier i skrobię oraz znacznie zmniejsza retencję wody. Jest to bardzo skuteczne dla kobiet, zwłaszcza, które cierpią na obrzęki w okresie napięcia przedmiesiączkowego, ponieważ je ożywia. Tabletki B6 to jeden ze sprawdzonych suplementów zatrzymujących wodę.

Środki ostrożności: Kobiety w ciąży, matki karmiące piersią i osoby z przewlekłymi dolegliwościami medycznymi muszą zasięgnąć porady lekarza przed przyjęciem tych suplementów.

9. Użyj jęczmienia:

Chcesz wiedzieć, jak zmniejszyć retencję wody podczas ciąży? Spróbuj jęczmienia! Jęczmień to kolejny naturalny składnik moczopędny, który jest obecnie spożywany w wielu krajach europejskich. Jego spożycie zwiększa objętość oddawania moczu i wydala nadmiar płynów z opuchniętego obszaru.

Proces do spożycia:

 • Najpierw odpowiednio umyj i oczyść nieobrany jęczmień i 500 ml wody włóż ćwiartkę szklanki jęczmienia, gotuj przez 20 minut.
 • Pozwól mu ostygnąć i odcedź wodę w innym naczyniu.
 • Wlej go do jednej filiżanki i wyciśnij trzy krople cytryny i powoli popijaj codziennie, aby uzyskać skuteczne rezultaty.

Środki ostrożności: Woda jęczmienna ma działanie moczopędne. Zaleca się spożywać go w ciągu dnia. Przyjmowanie go w nocy może prowadzić do zaburzeń snu z powodu częstych przerw na toaletę.

Wszystkie te domowe środki na retencję wody są wypróbowywane i testowane przez wiele osób. Wszystkie są naturalne i bezpieczne w użyciu. Jeśli jednak jesteś kobietą w ciąży, matką karmiącą lub poddaną szczególnej kuracji medycznej, przed spożyciem czegokolwiek wewnętrznie skonsultuj się z lekarzem. Większość z tych odwiecznych środków jest dość skuteczna w oferowaniu natychmiastowej ulgi w obrzękach. Jeśli problem utrzymuje się dłużej niż tydzień, musisz wykonać dokładne badanie lekarskie, aby poznać pierwotną przyczynę.

Często Zadawane Pytania:

1. Czy obrzęk jest chorobą zagrażającą życiu??

Chociaż obrzęk nie jest niebezpieczną chorobą, może wskazywać na podstawowy problem medyczny. W większości przypadków zatrzymanie wody jest spowodowane wysiłkiem, długimi podróżami, zbyt dużą ilością siedzenia lub nadmiarem soli. Jeśli twój stan nie ustąpi w ciągu tygodnia, musisz przejść dokładną kontrolę przez lekarza, aby poznać przyczynę. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub dolegliwościami serca doświadczają częstych ataków obrzęku. Musisz więc wykluczyć te możliwości prowadzenia spokojnego życia.

2. Czy można zażywać tabletki moczopędne w celu opanowania obrzęku??

O ile nie zaleci tego lekarz, nigdy nie wolno przyjmować samoleczenia na obrzęk, zwłaszcza leków moczopędnych. Brak wiedzy na temat dawkowania może prowadzić do odwodnienia organizmu. Jeśli chcesz wyleczyć obrzęk w domu, musisz najpierw wypróbować te domowe środki, a jeśli nie działają, potrzebna jest porada lekarza.

3. Jak zapobiegać zatrzymywaniu wody w nogach podczas długiego lotu??

Jeśli często podróżujesz samolotem, zatrzymanie wody w nogach może Ci często przeszkadzać. Problemowi temu można zapobiec, nosząc luźne buty lub skarpetki. Musisz pamiętać o robieniu krótkich spacerów podczas lotu, aby zapewnić dobre krążenie krwi. Rozciągnij mięśnie raz na jakiś czas i wypij dużo wody, aby nawodnić organizm. Nie spożywaj alkoholu ani środków uspokajających!