Czy mocno wierzysz w zasady buddyzmu? Czy chcesz, aby Twoje dziecko praktykowało te same podstawy i wyrosło na życzliwego i współczującego człowieka? Zamiast wybierać zwykłe imiona, musisz zbadać te najlepsze buddyjskie imiona dla swojego maleństwa. Nie tylko brzmią melodyjnie, ale mają też głębsze znaczenie duchowe.

buddyjskie imiona dla dzieci

Oto mieszanka tradycyjnych i nowoczesnych imion dla dzieci inspirowanych buddyzmem, ze znaczeniami, pochodzeniem i symboliką.

50 popularnych buddyjskich imion dla chłopców i dziewcząt:

Wielu rodziców, w tym celebrytów, wybiera buddyjskie imiona dla swoich dzieci. Słowa użyte w tych nazwach są inspirowane imionami nauczycieli lub zasadami dharmy buddyzmu. Po wymówieniu wydają rodzaj spokojnego dźwięku, a także mają głębokie znaczenie.

20 najnowszych buddyjskich imion dla niemowląt:

Imię dziecka może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli szukasz znaczącego i stylowego słowa. Aby ułatwić Ci pracę, zebraliśmy te popularne buddyjskie imiona męskie, które są idealną mieszanką tradycji i nowoczesności. Czytaj dalej, aby szczegółowo je poznać ze znaczeniem i znaczeniem w kulturze buddyjskiej:

1. Abhaja:

Abhaya to sanskryckie słowo, które oznacza „bez strachu”. Odnosi się również do Abhaya Mudra, jednego z wielu symbolicznych gestów Pana Buddy, używanego do rozwiania strachu i przywrócenia pokoju. Jego nazwa wariantu to „Abhay”.

2. Dharma:

Słowo „Dharma” pochodzi z sanskrytu, co oznacza „prawo i porządek”. W buddyzmie Dharma jest Uniwersalną Prawdą, której naucza Pan Budda poprzez jego nauki i kazania. Wariantowe nazwy Dharmy to „Dharmah”, „Darma” i „Dharana”.

3. Gautam:

Gautam jest jednym z najpopularniejszych imion Pana Buddy dla chłopca. Pochodzi z sanskrytu i jest używany jako współczesna wersja „Gautama”, co oznacza „oświecony”. Żeńskie imię rodzeństwa Gautama to Gautami.

4. Munch:

Munish to imię chłopca w indyjskim kontekście buddyjskim. Oznacza „Pan Budda” i jest używany w religii hinduskiej. To 3-sylabowe słowo może również oznaczać „Wódz wszystkich mędrców”, ponieważ można je podzielić na „Muni”, co oznacza mędrca, a „ish” oznacza mistrza lub najwyższego ducha.

5. Saugata:

Saugata to jedno z wielu imion Pana Buddy, co oznacza „Jeden na sto”. Słowo to wywodzi się z sanskrytu i jest używane jako buddyjska nazwa inspirowana w religii hinduskiej.

6. Indywar:

Indivar to sanskryckie słowo, które oznacza „niebieski lotos”. Ten kwiat ma duże znaczenie w buddyzmie i jest używany jako symbol wiedzy, mądrości i inteligencji. Nazwa wariantu to „Indibar” i „Indeevar”.

7. Nirwina:

Nirvin to sanskryckie imię, które oznacza „wieczną błogość” lub „szczęście”. Słowo to wywodzi się od „Nirvana”, buddyjskiego określenia uwalniania się od ponownych narodzin. Ma to być ostateczny duchowy cel w buddyzmie.

8. Sandipan:

Sandipan to indyjska nazwa, która oznacza „duch rozpałkowy”. Wiadomo, że ludzie o tym imieniu rozpalają w innych ogień wiedzy i mądrości. Istnieje również hinduski mędrzec Rishi Sandipan, który był Guru Pana Krishna.

9. Trikay:

Trikay to jedno z buddyjskich imion dla niemowląt, które przekłada się na „Pan Budda”. Pochodzi od słowa „Trikaya”, co oznacza „trzy ciała”. Według buddyzmu mahajany istnieją trzy rodzaje lub ciała Buddy – Dharmakaja, Samboghakaja i Dharmakaja.

10. Upagupta:

Upagupta to imię chłopca, które pochodzi od „Upagupty”, buddyjskiego mnicha z III wieku. Mówi się również, że był duchowym mentorem słynnego króla Maury, Ashoki. Mnich znany jest z prowadzenia wielu ludzi na ścieżkę oświecenia.

11. Issan:

Issan to jedno z unikalnych buddyjskich imion dla chłopców, co oznacza „Jedną Górę”. Góry mają w buddyzmie duże znaczenie, ponieważ uważały, że są one najbliższymi niebiosami na ziemi. „Issan” może oznaczać jeden z wielu świętych szczytów kultury buddyjskiej.

12. Dhiman:

Dhiman to buddyjska nazwa wywodząca się z sanskrytu dla chłopców, co oznacza „Poznany” lub „Mądry”. Jest to słowo złożone ze słów „Dhi” oznaczających inteligencję lub intelekt oraz „człowiek” oznaczających umysł.

13. Tenzin:

Tenzin to tybetańskie słowo, które oznacza „posiadacz Dharmy Buddy”. Jest to jedno z powszechnie spotykanych buddyjskich imion męskich w regionach Tybetu i Ladakhu, które pochodzi od imienia miejscowego księdza. Wariantowe nazwy Tenzina to „Tenzing” i „Stanzin”.

14. Szymon:

Chimon to buddyjskie słowo, które oznacza „bramę mądrości”. W kulturze buddyjskiej jest często wybierana jako imię dla chłopców. Ma dwie sylaby i jest wymawiane jako CHI-mon.

15. Siddhartha:

Siddhartha to imię Gautamy Buddy, założyciela buddyzmu i jest powszechnie używanym buddyjskim imieniem dla małego chłopca. Jest to złożone słowo, które składa się z „Sidda” oznaczającego „osiągnięty” i „artha” oznaczającego cel. Tak więc Siddhartha oznacza „osobę, która osiągnęła swój cel”.

16. Khajit:

Khajit oznacza „osobę, która podbiła niebiosa”. Jest to jedno z wielu imion Pana Buddy. Jest to wyjątkowe i nowoczesne imię chłopca o buddyjskim znaczeniu.

17. Tathagatha:

Tathagatha jest jednym z najczęściej używanych imion dla chłopców w religii buddyjskiej. Pochodzi z języków pali i sanskrytu, co oznacza „ten, który w ten sposób odszedł” lub „ten, który kroczy właściwą ścieżką”. Również w wielu buddyjskich zwojach napisanych w języku pali znajdują się wzmianki o Buddzie nazywającym siebie „Tathagatha”. Warianty pisowni to „Tathagat” i „Tathagata”.

18. Prabudda:

Prabuddha to 3-sylabowe buddyjskie imię chłopca, które oznacza „oświecony”. Jest również używane jako inne imię dla Pana Buddy i tłumaczy się jako „ten, który ma świętą mądrość i religijny blask”. Słowo to pochodzi z sanskrytu i jest nawet wspomniane w Upaniszadach i Puranach.

19. Hemnat:

Hemnath to buddyjska nazwa dla chłopców, co oznacza „wczesną zimę”. Jest to również jedno z wielu imion Pana Buddy. Zgodnie z tradycjami hinduskimi ta nazwa jest zwykle wybierana dla chłopców urodzonych w KarakatRasi i Pushya Nakshatra. Nie ma innych wariantów nazw tego słowa.

20. Amitav:

Amitav to hinduskie imię chłopca wywodzące się z buddyzmu. Jest to inne imię dla Pana Buddy i tłumaczy się jako „nieograniczony blask” lub „nieskończone światło”. Wariantem nazwy jest „Amitabha”, sanskryckie słowo.

Top 20 buddyjskich imion dla dziewczynek:

Jeśli szukasz imienia, które ma spokojny efekt Zen na uszach, te buddyjskie imiona dla dziewczynek są dla Ciebie idealne. Wywodzą się z buddyzmu i odnoszą się do wielu postaci kobiecych i bóstw wymienionych w religii. Przyjrzyjmy się szczegółowo każdej z tych nazw:

21. Tara:

Tara to buddyjskie imię dziewczynek, które jest rozpoznawane w wielu szkołach buddyzmu, takich jak mahajana, wadżrajana i tybetańska. Jest używany jako krótka forma dla „Ayra Tara”, żeńskiej Bodhisatwy znanej jako „matka wyzwolenia”. Tara jest także bóstwem medytacyjnym czczonym przez Tybetańczyków i często jest określany jako „żeński Budda”.

22. Aikja:

Aikyaa to sanskryckie słowo, które oznacza „jedność” lub „jedność”. W kulturach hinduskiej i buddyjskiej słowo to odnosi się do „jedności duszy ludzkiej z Wszechświatem lub Najwyższym Duchem”. Wariacje pisowni tego imienia to „Aaikya”, „Aikya” itp.

23. Disha:

Disha to pięknie brzmiące imię, które pojawia się zarówno w tekstach hinduskich, jak i buddyjskich. Jest to sanskryckie słowo, które oznacza „Kierunek”, a nawet odnosi się do „szczęścia”. Rodzeństwo Disha to Dishant.

24. Haimini:

Słowo Haimini oznacza „złoty kolor”, a nawet „zimę”. Jest to jedna z popularnych buddyjskich imion dziewczynek pochodzenia indyjskiego. Nazwa wariantu to „Hyma”, co oznacza również Boginię Parwati zgodnie z mitologią hinduską.

25. Jasodhara:

Yasodhara to sanskryckie imię, które oznacza „ten, który przynosi sławę lub chwałę”. To imię ma duże znaczenie w buddyzmie, ponieważ jest to imię żony Pana Buddy – księżniczki Yashodhary. Nazwa wariantu to Jasodhara.

26. Majra:

Nazwa „Myra” pojawia się w wielu kulturach w różnych znaczeniach. W kontekście indyjskim Myra odnosi się do „księżyca”. Zgodnie z buddyzmem księżyc symbolizuje oświecenie, prawdę i usuwanie iluzji. Wariant pisowni tego imienia to „Maira”, co jest nowoczesną buddyjską nazwą dla dziewczynek.

27. Rinzen:

Rinzen to buddyjskie imię, które oznacza „posiadacz intelektu”. Innymi słowy, oznacza to również „tego, który osiągnął Bodhi lub mądrość”. Tak więc imię Rinzen może być używane jako synonim Pana Buddy.

28. Tuszita:

Tushita to imię żeńskie, które oznacza „zadowolony” lub „zadowolony”. W tradycji buddyjskiej Tuszita to nazwa jednej z sześciu niebiańskich sfer, w których przebywał Boddhisattwa Śwetaketu, zanim narodził się na ziemi jako Gautama Budda. Alternatywna pisownia to „Tusita”.

29. Nima:

Nima w języku tybetańskim oznacza „słońce”. Według tradycji buddyjskich słońce jest symbolicznie używane do niszczenia ignorancji i cierpienia oraz jako początek stosowania mądrości. Nie ma wariantów tej nazwy.

30. Iszwi:

Słowo Eeshvi oznacza „część Boga” lub „dar Boży”. Jest to unikalna buddyjska nazwa dla dziewczynek używana w religii hinduskiej.

31. Bodhi:

Bodhi to sanskryckie słowo, które ma w buddyzmie duże znaczenie. Dosłowne znaczenie tego słowa to „oświecenie” lub „przebudzenie”. Jest to również nazwa drzewa figowego (Bodhi Vrukha), pod którym Pan Budda osiągnął oświecenie. Bodhi jest powszechnie używane jako imię dziewczynki w Indiach.

32. Sinhini:

Sinhini wywodzi się z sanskrytu, co oznacza „lwicę”. Uważa się, że dziewczęta, którym nadano to imię, wykazują cechy przywódcze i mają silną samoocenę.

33. Dohna:

Dohna to kobiece bóstwo czczone w kulturze tybetańskiej. Jest to jedno z unikalnych imion buddyjskich dziewczynek, które należy wziąć pod uwagę dla swojego maleństwa.

34. Taszi:

Słowo „Tashi” pochodzi z języka tybetańskiego, co oznacza „szczęście” lub „pomyślność”. Wariant pisowni tego słowa to „Trashi” i może być używany jako imię lub drugie imię.

35. Hayma:

Hayma to imię dla dziewczynek, które oznacza „las”. Ma 3 sylaby i jest często używany w religii hinduskiej. Zgodnie z buddyzmem, Pan Budda spędzał większość czasu w lesie, a nawet osiągnął tam zbawienie.

36. Pema:

Pema to tybetańskie słowo, które oznacza „kwiat lotosu”. Jest to buddyjski termin dla hinduskiego słowa „Padma” oznaczającego Lotos. Lotos jest uważany za święty kwiat w buddyzmie i symbolizuje czystość.

37. Kanika:

Kanika jest sanskryckim imieniem dla dziewcząt, które można znaleźć w buddyzmie i religiach hinduistycznych. Słowo to tłumaczy się jako „złote ziarno” lub „złote ziarno”. Jest to nowoczesna odmiana słowa „Kanaka” i „Kanak”.

38. Druki:

Druki to buddyjskie imię dla dziewcząt, które oznacza „kochające pokój”. Uważa się, że ludzie o imieniu „Druki” budują silne relacje z rodziną i są bardzo współczujące i hojne.

39. Sangmu:

Sangmu oznacza w języku tybetańskim „dobrego serca”. Zgodnie z buddyzmem życzliwość jest lekarstwem na cierpienie, a ludzie o imieniu „Sangmu” uzdrawiają otaczający ich świat swoim współczuciem i dobrym sercem.

40. Chesa:

Chesa to tybetańskie imię dla dziewcząt, które oznacza „wielkość”. Jest to jedno z wielu buddyjskich imion dla dziewczynek. Chesa odnosi się bardziej do wielkości duchowej niż materialistycznej.

10 najlepszych buddyjskich imion dla dzieci unisex:

Jeśli chcesz, aby imię dziecka było neutralne pod względem płci, sprawdź te dziesięć najlepszych imion dla dzieci unisex w buddyzmie:

41. Zeja:

Słowo Zeya pochodzi z języka tybetańskiego, co oznacza „sukces”. Nadaje się dla dziewczynek i chłopców.

42. Tuja:

Thuya to imię unisex w religii buddyjskiej. Oznacza „słońce” i wywodzi się z języka birmańskiego. Nazwa wariantu to „Thuga”.

43. Chinua:

Chinua to buddyjskie imię, które oznacza „błogosławieństwo od Boga”. To imię można nadać zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom.

44. Chin:

Khin to birmańskie słowo, które oznacza „przyjazny” lub „ten, który jest miły”. Jest popularny jako imię dziecka w kulturze buddyjskiej.

45. Lwin:

Lwin to staromodne buddyjskie imię dziecka wywodzące się z języka birmańskiego. Oznacza „ten, który jest jasny” i jest wymawiany jako „Lyn”.

46. ​​Taru:

Taru to nazwa unisex, która oznacza „mit lub legendę”. Inne znaczenia tego słowa to „ogromny zbiornik wodny” i jest używany jako krótka wersja „Tarji”.

47. Dokai:

Dokai to buddyjska nazwa, która oznacza „drogę lub ścieżkę”. Chociaż jest powszechnie używane jako imię dla chłopców, neutralne pod względem płci znaczenie sprawia, że ​​jest to również świetne imię dla dziewcząt.

48. Dojin:

Dojin to buddyjska nazwa, która oznacza „Ścieżkę Miłości”. Zgodnie z naukami Buddy miłość jest ścieżką do osiągnięcia duchowego wyzwolenia. Słowo „Dojin” wywodzi się z tego pojęcia i dlatego może być używane jako znacząca nazwa unisex.

49. Cais:

Słowo „Cais” to nazwa unisex wywodząca się z wietnamskiego. Oznacza „radujący się” lub „osoba, która się raduje”.

50. Brak:

Naing to słowo pochodzące z Birmy, które oznacza „zwycięzcę” lub „zwycięzcę”. Ta nazwa jest popularnie używana w religii buddyjskiej i jest odpowiednia dla chłopców i dziewcząt.

Czy znalazłeś z tej listy swoje ulubione imię dla dziecka inspirowane buddyzmem? Jeśli tak, poinformuj nas o swoim wyborze! Ponadto, jeśli macie więcej takich uroczych imion inspirowanych buddyzmem, prześlijcie je do nas. Chętnie je tutaj przedstawimy!