Pan Shiva jest jednym z najpotężniejszych bogów religii hinduskiej. Jego postać jest pomalowana na wiele odcieni, od obrońcy po niszczyciela. Jest również uważany za Adiyogina lub pierwszego ascetę wszechświata i określany jako enigmatyczna osobowość. Ze względu na swoją najwyższą siłę, moc i znaczenie, Pan Shiva jest uważany za jednego z największych Bogów znanych ludzkości! Nic dziwnego, że wielu rodziców woli nazywać swoje potomstwo imieniem ich ulubionego bóstwa – Pana Shivy. W tym artykule zebraliśmy 70 unikalnych imion Lord Shiva Baby dla chłopców i dziewcząt. Będziesz zaskoczony, gdy poznasz różne imiona, którymi Shiva jest czule adresowany przez Jego wielbicieli!

imiona Lorda Shivy dla dzieci

70 najlepszych imion Lorda Shivy dla chłopców i dziewcząt:

Czy mocno wierzysz w boskie moce Sziwy? Czy śpiewanie mantr Śiwy przywraca spokój i spokój w twoim umyśle? Więc dlaczego nie wybierzesz jednego z tych imion Pana Shivy dla swojego nowonarodzonego chłopca lub dziewczynki??

50 imion Lorda Shivy dla chłopców:

Według Shiva Sahasranam istnieje około 1000 różnych imion dla Pana Shivy, które reprezentują jego unikalne cechy i cechy. Z czasem nazwy te przeszły lifting, aby odpowiadały kolejnym pokoleniom, które preferują mieszankę tradycji i nowoczesności. Oto niektóre z popularnych imion dla chłopców związanych z Lordem Shivą:

1. Ashutosh:

Słowo „Aszutosz” oznacza „tego, który jest łatwo zadowolony”. Według naszych Puran, Pan Shiva jest miłosiernym i współczującym Bogiem, który obdarza dobrodziejstwami wszystkich swoich wielbicieli, niezależnie od ich statusu.

2. Aniket:

Dosłowne znaczenie słowa „Aniket” to „ten, który czyni świat swoim domem”. Shiva, będąc ascetą, jest opisywany jako mieszkaniec gór bez określonego miejsca zamieszkania. Dlatego nazywa się go Aniket.

3. Achintya:

Słowo „Achintya” pochodzi z sanskrytu, co oznacza „tego, który jest poza zrozumieniem”. Shiva jest opisywana jako złożona postać, która jest jednocześnie obrońcą i niszczycielem.

4. Alok:

„Alok” to sanskryckie słowo, które oznacza światło lub oświecenie. Wiadomo, że Pan Shiva osiągnął stan oświecenia i wszedł w stan jogi. Dlatego Śiwa jest również nazywany Alok lub Aloknath.

5. Bhairav:

Nazwa „Bhairav” pochodzi od hinduskiego boga Kala Bhairava, który jest uważany za inną formę Pana Shivy. Bhairav ​​kojarzy się z dziką, agresywną i potężną naturą, którą wielu rodziców uważa za pożądane cechy u dziecka płci męskiej

6. Bhawesz:

„Bhavesh” wywodzi się z dwóch sanskryckich słów „Bhava” oznaczających istnienie i „eesh” oznaczających shiva. Shiva jest uważany za Pana istnienia, co zapewnia mu to imię. Alternatywy pisowni to Bhavish lub Bhawesh.

7. Chandrasekhar:

„Chandra Sekhar” to jedno z najpopularniejszych imion związanych z Panem Shivą. Słowo sanskryckie tłumaczy się jako „ten, który ma księżyc na koronie” – kim jest nikt inny jak Shiva. Niewielkie odmiany tej nazwy to Chandra Mouli, Chandrakanth itp.

8. Chatresh:

Chatresh to nowoczesne imię Lord Shiva dla chłopców. Jedną z interpretacji tej nazwy jest to, że słowo „Chatra” oznacza parasol, symbol ochrony. Tak więc Chatresh może oznaczać Shiv Ji, który jest ostatecznym obrońcą ludzkości.

9. Devesh:

Wszyscy wiemy, że Pan Shiva jest najwybitniejszymi bogami wśród innych bóstw hinduistycznych. W rzeczywistości Shaivites wierzyli, że Shiva jest Panem Bogów, co w sanskrycie oznacza Devesh. Nazwa kojarzy się z najwyższą władzą i cechami przywódczymi.

10. Devadev:

Innym tytułem dla Shivy jest Devadev. Jest to słowo sanskryckie, które oznacza „Bóg Bogów”. Pan Shiva jest wodzem wszystkich hinduskich bogów, który zapewnia mu to potężne imię!

11. Durjay:

„Durjay” to inne imię dla Pana Shivy, co oznacza niepokonany, niepokonany i niepokonany. Bez wątpienia nie ma boskiej ani ludzkiej siły, która mogłaby pokonać Shivę i wygrać z nim wojnę.

12. Daksin:

W południowych Indiach Shiva jest czczony pod postacią Dakshinamurthy’ego, który jest uważany za Guru wiedzy. Dlatego wiele osób woli używać długiej lub krótkiej formy Dakshin dla swoich nowonarodzonych chłopców.

13. Dhanvin:

Według hinduskich Puran, Shiva jest wymieniany jako wielki łucznik, który może przestraszyć swoich wrogów łukiem i strzałą Pinaka. Dlatego jest również nazywany „Dhanvin”, co oznacza Wielkiego Łucznika.

14. Dhyandeep:

Shiva jest również określany jako „Dhyandeep”, sanskryckie słowo, które oznacza „światło wiedzy”. Zgodnie z naszymi mitologicznymi tekstami, Shiva jest przedstawiana jako boska siła z najnowszą wiedzą na temat wszystkich aspektów.

15. Dewarsz:

Słowo „Devars” oznacza dar Boży. Jeśli jesteś wielbicielem Śiwy i uważasz swojego małego chłopca za Jego Dar, wybierz to imię. Możesz czule zwracać się do swojego syna „Dev”, co również odnosi się do Shivy (Har Har Mahadev)!

16. Dhruwa:

Shiva jest uważany za Boga medytacji, praktyki jogicznej, która czyni twój umysł stabilnym i „nieporuszonym”. Dlatego nazywa się go „Dhruva”, co oznacza stacjonarną siłę.

17. Eeswar:

„Eeswar” to jedno z najważniejszych imion Pana Shivy, co oznacza Stwórcę i Obrońcę Wszechświata. Istnieje wiele wariantów pisowni tej nazwy, takich jak Ishwar, Eshwar, Eashwer itp..

18. Ekaling:

Pan Shiva jest czczony jako „Ekling” w jednej z najstarszych świątyń Udaipur w Radżastanie. Zgodnie z tradycją wiele osób należących do tego obszaru i okolicznych regionów nazywa swoje męskie potomstwo Eklingiem na cześć swojego ulubionego bóstwa.

19. Ekambar:

Istnieje wiele znaczeń i interpretacji nazwy „Ekambar”. Według jednej mitologicznej opowieści, Shiva był czczony jako Ekamabareshwar w świątynnym mieście Kanchipuram. Inna wersja mówi, że Shiva jest uważany za boską siłę wypełniającą całe niebo i przestrzeń, dlatego nazywa się go „Ekambar”.

20. Gaurinath:

Pan Shiva jest małżonką Gauri lub Parvati Devi. Dlatego nazywa się go „Gaurinath” lub Małżonka Gauri. Ta nazwa jest doskonałym przykładem szacunku dla kobiet w indyjskiej kulturze i tradycjach.

21. Girish:

Sanskryckie słowo „Giri” oznacza Górę. Pan Shiva jest uważany za Pana Gór, dlatego nazwał Giri (góra) i Eesh (Władca). Warianty pisowni to Gireesh, Giriesh itp..

22. Girindra:

Innym imieniem Pana Śiwy jest „Girindra”, co oznacza Władcę Gór. Shiva jest opisywany jako mieszkaniec gór, zwłaszcza szczytów Himalajów. Nazwa symbolizuje stanowczość, osiągnięcia, drogę do sukcesu itp..

23. Himanshu:

„Himanshu” to jedno z popularnych imion indyjskich chłopców, co oznacza „Część lodu”. Pan Shiva mieszka w pokrytych śniegiem górach Himalajów, co zapewnia mu to imię.

24. Harish:

Nazwa „Harish” może być interpretowana zarówno jako Pan Śiwa, jak i Pan Wisznu, w zależności od systemu wierzeń. Technicznie rzecz biorąc, nazwa jest kombinacją obu bóstw z Hari odnoszącym się do Wisznu i Eesh odnoszącym się do Śiwy.

25. Iszaan:

Słowo „Isha” w sanskrycie oznacza pana lub pana wszystkiego. Tak więc Ishaan oznacza Pana Shivę, który jest ostatecznym władcą świata. Ishaan zajmuje również pierwsze miejsce na listach współczesnych imion dla chłopców.

26. Jatin:

Jatin oznacza „ten, który jest pomyślny”. Pan Shiva jest uważany za obrońcę i dobroczyńcę wszystkich, niezależnie od tego, czy jest ludzki, czy boski.

27. Jagadzki:

Imię „Jagadish” oznacza Władcę świata, którym jest nikt inny jak Pan Shiva. Jest to jeden z najpopularniejszych wyborów rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci osiągnęły dominację w życiu.

28. Jogesz:

Imię „Jogesh” w sanskrycie oznacza „król joginów”. Jogini to asceci, którzy praktykują jogę i medytację, wiedzę, która pochodzi od Pana Śiwy.

29. Jayanth:

Jayanth to inne imię dla Pana Shivy, co oznacza „ten, który zwycięża”. Shiva nie przegrał ani jednej bitwy i uważa się, że jest niezwyciężoną osobowością

30. Kailash:

Słowo „Kailash” odnosi się do świętej góry Himalajów, która uważana jest za świętą siedzibę Pana Śiwy. Pierwotne znaczenie słowa Kailash oznacza „niebo” lub „kryształ” w sanskrycie.

31. Kedar:

Shiva jest czczony, ponieważ Pan Kedarnath jest jedną z pięciu głównych świątyń Shivy. „Kedar” oznacza Ciemnego. Wiele osób, które odwiedzają to miejsce, woli wybierać to słowo dla swoich dzieci płci męskiej, aby zasłużyć na boskie błogosławieństwa.

32. Kaushik:

Słowo „Kaushik” jest interpretowane jako osoba posiadająca wiedzę o ukrytym skarbie. To dlatego Pan Shiva jest czasami określany jako Kaushik.

33. Lokesh:

Słowo „Lokesh” oznacza Pana Świata. Wywodzi się z dwóch sanskryckich słów „Lok” oznaczających świat i „Esh” oznaczającego władcę lub Pana.

34. Mahesh:

Shiva jest również nazywany Maheshwara lub Wielkim Władcą. Dlatego wiele osób używa tego słowa lub jego krótszej wersji – Mahesh jako imienia dla swoich dzieci płci męskiej.

35. Mahadev:

Mahadev oznacza „Największego Władcę”, którym jest Pan Shiva. Uważa się, że ta nazwa może przyciągnąć wszystkie potężne cechy Shivjiego, takie jak mądrość, wiedza, niezwyciężoność itp..

36. Mrityunjay:

Mrityunjay oznacza „Ten, który pokonał śmierć”. Shiva jest nazywany tym imieniem, ponieważ przeciwstawił się przyziemnym aspektom narodzin i śmierci. Ta nazwa jest zwykle preferowana dla dzieci, które miały trudności w czasie urodzenia.

37. Nataraj:

Shiva jest Panem Tańca, dlatego nazywa się Go Natarajem. Kosmiczny taniec zniszczenia Shivy zwany ShivaTandava, którego celem jest uwolnienie ludzkich dusz od iluzji świata.

38. Neelakanta:

Nazwa „Neelakanta” pochodzi od dwóch sanskryckich słów „Neela” oznaczających niebieski i „Kanta” oznaczającego gardło. Shiva nazywana jest bóstwem z niebieskim gardłem po połknięciu trucizny z ubijania oceanu mleka.

39. Nirandżan:

Nirajan to inne imię Pana Shivy, co oznacza „ten, który jest bez skazy”. To określenie idealnie pasuje do Shivjiego ze względu na jego nieskazitelną i nieskazitelną osobowość, która jest wolna od jakichkolwiek złych cech.

40. Omkar:

Omkar to dźwięk świętej sylaby Om. Według hinduskiego tekstu Shiva Purana, Shiva i Om to jedno i to samo. Dlatego Shiva nazywa się OmkaraSwarupa.

41. Pasupati:

Słowo „Pasupath” oznacza Pana Zwierząt. Zgodnie ze starożytną filozofią zwierzęta to wszelkie stworzenia związane sattva, rajas i tamas – trzema gunami. Shiva uwalnia nas od nich i pomaga nam się uwolnić, dlatego nazywa się go Pasupathinath.

42. Puszkar:

Pushkar ma wiele znaczeń, takich jak niebieski lotos, święte jezioro, a nawet niebo. Jest uważany za jedno z wielu imion Pana Shivah.

43. Rudra:

Rudra jest uważana za widoczną formę bezkształtnego i bezkształtnego Shivy. W rzeczywistości Rig Veda, najstarsze Wedy, wspomina w tekstach o Rudrze, a nie o Śiwie.

44. Shankar:

Uważa się, że Shankar jest ludzką formą Pana Shivy. Jest to jedna z najpopularniejszych imion inspirowanych Shivą dla chłopców.

45. Trochę wojny:

Shiva jest również nazywany Someshwar, co oznacza Pan Księżyca. Możesz zauważyć, że Shiva jest reprezentowany przez Cresent na jego herbie. Wariant pisowni to Someshvar.

46. ​​Trilok:

Trilok to krótka forma Triloknath, co oznacza Władcę Trzech Światów – Ziemi, Nieba i Piekła. To jedno z wielu imion Pana Shivah.

47. Triszul:

Trishul nie jest bezpośrednim imieniem Pana Śiwy, ale jego boską bronią. Jest to sanskryckie słowo oznaczające trójząb, który symbolizuje władzę, dominację i zniszczenie zła.

48. Umesz:

Shiva jest również nazywany Umesh, co oznacza Pan Umy (Parvathi). Jest to również jedna z niewielu indyjskich nazw zaczynających się na literę U.

49. Wyomdew:

Sanskryckie słowo „Vyom” oznacza przestrzeń, nicość lub Shoonya. Shiva jest uważany za Pana Przestrzeni, dlatego nazywa się go Vyomdev.

50. Yayin:

Innym chwytliwym imieniem Pana Shivy, które działa dobrze dla współczesnego pokolenia, jest Yayin. To słowo oznacza kogoś, kto jest szybki, szybki i szybki. Czy nie tak jest obecnie większość chłopców??

10 imion dla dziewczynek, które oznaczają Pana Shivę:

Jeśli myślałeś, że imiona Pana Shivy są tylko dla chłopców, to się mylisz! Istnieje wiele imion żeńskich, które są blisko spokrewnione z Panem Shivą. Przyjrzyjmy się każdemu z poniższych:

51. Eeshwari:

Eeshwari to jedno z najpopularniejszych imion dla dziewczynek związanych z Panem Shivą. Jest to żeński wariant Eeshwar, co oznacza Boga. Tak więc Eeshwari oznacza Boginię.

52. Isza:

Innym popularnym imieniem Lorda Shivy dla dziewcząt jest „Isha”. To sanskryckie słowo oznacza „Ten, który chroni”. Wraz z bogatym znaczeniem Isha brzmi również stylowo i nowocześnie.

53. Rudrani:

Rudrani jest żeńską małżonką Rudry, pierwszej znanej formy Pana Śiwy. W pewnym sensie Rudrani odnosi się do Bogini Parwati, a niektórzy uważają ją nawet za formę Bogini Durgi.

54. Shivani:

Nazwa „Shivani” ma potężną atmosferę ze względu na swoje źródłowe słowo „Shiva”. Rzeczywiste znaczenie tego słowa imienia to „Zwolennik Shivy”.

55. Lavitra:

Lavitra to nazwa starożytnej broni przypominającej sierp. Hinduskie Purany sugerują skojarzenie tej broni z Panem Śiwą. Dlatego niektórzy rodzice wolą to imię ze względu na związek z Shiv Ji, a także ze względu na jego rzadkość.

56. Natyaprija:

Wiadomo, że Pan Shiva cieszy się tańcem, zwłaszcza gdy jest w ekstatycznym stanie umysłu. Dlatego nazywa się go „Natya Priya”. Ze względu na kobiecy dźwięk termin ten nadaje się do nazywania dziewczynek.

57. Pranawi:

Pranavi pochodzi od sanskryckiego słowa „Pranava”, które jest pierwszym dźwiękiem wszechświata – Aumkara. Jest to również jedno z wielu imion bogini Parvathi.

58. Szambhawi:

Shambhavi pochodzi od dwóch sanskryckich słów „Sham” oznaczających błogość i „bu” oznaczających istnienie. Tak więc nazwa przekłada się na „ten, który rodzi się ze szczęścia”. Bogini Durga jest również określana imieniem Shambhavi.

59. Shankari:

Shankari to jedno z imion Bogini Parwati. To znaczy „małżonka Shankara (Pana Shivy)”. Nazwa ma pozytywne i spokojne wibracje w porównaniu z innymi nazwami związanymi z Shivą.

60. Tejaswini:

Tejaswini oznacza „tego, który jest lśniący lub genialny”. Shiva jest często nazywany „Tejas” ze względu na swoją oświecającą osobowość i stąd nazwa pochodzi.

5 imion dla niemowląt unisex związanych z Lordem Shivą:

Jeśli szukasz neutralnych płciowo imion, które oznaczają Lord Shiva, spójrz na poniższą listę:

61. Sukhada:

Sanskryckie słowo „Sukhada” oznacza tego, który jest dawcą szczęścia. Kto inny, jak nie Pan Shiva, może wnieść do naszego życia ogromną radość i błogość? Ta nazwa jest odpowiednia dla chłopców i dziewcząt.

62. Warada:

Sanskryckie słowo „Varada” oznacza „ten, który daje dobrodziejstwa”. Pan Shiva jest znany z tej hojności w obdarzaniu swoich wielbicieli dobrodziejstwami.

63. Arha:

Arha oznacza „tego, który jest godny pochwały”. To dlatego wielbiciele Shivy zwracają się do niego tym imieniem, ponieważ jest godny wszelkiej pochwały i dobrych słów.

64. Bilwa:

Bilwa to sanskryckie imię drzewa Bel, które służy do czczenia Pana Shivy. Ze względu na swoją świętość, Bilwa lub Bilva jest używana do nazywania chłopców i dziewczynek.

65. Sada:

Shiva jest nazywany „Sadah Shiva”, ponieważ jest wieczny i nieśmiertelny. Nazwa działa dobrze dla obu płci ze względu na swoje neutralne znaczenie.

5 bliźniaczych imion dla dzieci związanych z Panem Shivą:

Oto 5 zestawów imion dla bliźniąt, które są związane z Shiv Ji:

66. Vrisan – Vrishank:

Jeśli szukasz zestawu imion związanych z Shivą dla bliźniaczych chłopców, wypróbuj Vrisan i Vrishank. „Vrisan” to inne imię Pana Shivy, a „Vrishank” oznacza tego z bykiem (Vrishabham to Bull w sanskrycie).

67. Mallesh – Mangesh:

Dwa popularne imiona Pana Shivy dla bliźniaczych chłopców to Mallesh i Mangesh. Mallesh pochodzi od słowa „Mallikarjuna”, forma Shivy, a Mangesh mówi się, że jest reinkarnowaną postacią Shivy.

68. Shiva – Shivathmika:

Imiona Shiva i Shivathmika to najlepsze imiona Shivy dla bliźniaczego chłopca i dziewczynki. Shiva to bezpośrednie imię Pana Shivy, a Shivathmika to „Dusza Shivy”.

69. Suprita – Suragana:

Shiva jest również nazywany „Supritha” ze względu na swoją przyjemną osobowość. Suragana oznacza „ten, który ma Bogów jako swoich towarzyszy”. Oba imiona są odpowiednie dla bliźniaczych dziewczynek.

70. Akszaj – Akhil:

Imiona Akshay i Akhil są odpowiednimi nazwami dla bliźniaczych chłopców. Akshay oznacza „ten, który jest wieczny lub nieśmiertelny”. Akhil to sanskryckie słowo, które oznacza „kompletny”.

To jedne z najlepszych imion Lord Shiva Baby dla twojego boskiego daru (twojego dziecka). Chociaż staraliśmy się jak najlepiej interpretować i rozumieć te słowa, mogą istnieć różnice w sposobie, w jaki je postrzegamy. Jeśli masz więcej takich imion związanych z Shivą, które Twoim zdaniem muszą znaleźć się na tej liście, daj nam znać!

ZASTRZEŻENIE: Należy zauważyć, że nazwy te mogą mieć różne znaczenia w różnych krajach, kulturach i językach. Dlatego upewnij się, że w pełni rozumiesz symbolikę imienia w lokalnej kulturze, zanim wybierzesz je dla swojego dziecka. Nie powinieneś polegać na materiale przedstawionym w tym artykule, ponieważ informacje te nie są poparte rozległymi badaniami ani opiniami ekspertów.