Małpy! No cóż, komu potrzebne jest wprowadzenie do tych bezczelnych, psotnych stworzeń? Kradną nam jedzenie, odpoczywają na naszych podwórkach, a nawet wprowadzają chaos w naszych świątyniach. Ale czy kiedykolwiek próbowałeś zajrzeć do ich świata i zrozumieć więcej o tych naczelnych? Dzisiaj pomożemy Ci to zrobić, przedstawiając różne rodzaje małp i ich cechy.

rodzaje małp

Z ponad 334 gatunkami małp w ich królestwie, świat małp nie jest tak prosty, jak nam się wydaje. Ponieważ są najbliższymi krewnymi ludzi, warto zbliżyć się do nich i dowiedzieć się, co jedzą, jak żyją itp..

Gotowy na poważny biznes z Małpami? Czytaj dalej!

Co to jest małpa? & To typy:

Małpa to czteronożny naczelny, który ma długi ogon i płaską, krótką twarz. Może swobodnie poruszać się na wszystkich kończynach i ma dobrze ugruntowane stopy i dłonie.

Małpy to ssaki, które bezpośrednio rodzą swoje młode. Zwykle żyją w grupach zwanych „plemionami” lub „oddziałami”. Łatwym sposobem na odróżnienie ich od innych naczelnych, takich jak małpy i goryle, jest ich wysoki ogon, za pomocą którego łatwo schylają się z gałęzi i nie mają sensorycznych wąsów na pysku.

Klasyfikacja małp:

Małpy są ogólnie podzielone na dwie główne kategorie – Małpy Starego Świata i Małpy Nowego Świata.

  • Małpy Starego Świata to te, które należą do krajów takich jak Afryka, Azja itp. Żyją w różnych siedliskach, takich jak lasy, ośnieżone góry, wzgórza, a nawet miasta. Możesz zidentyfikować te gatunki z Nowego Świata z nozdrzami skierowanymi w dół i tylko dwoma przedtrzonowcami. Wiadomo również, że są ślepi na kolory i widzą świat tylko w czerni i bieli. W tej kategorii jest około 160 gatunków.

Przykłady: pawiany, Langurs, makaki itp..

  • Małpy Nowego Świata należą do regionów Ameryki Południowej i Środkowej, Meksyku. Zwykle żyją w klimacie tropikalnym i większość życia spędzają na drzewach. Dlatego są wyposażone w ostre pazury i dłuższe ogony. Te typy małp mają szerokie i zaokrąglone nozdrza i widzą wszystkie kolory, tak jak robi to człowiek. W kategorii Nowy Świat jest około 174 gatunków.

Przykłady – Małpy wiewiórki, Tamarin, Howler Monkey itp..

Lista 20 różnych typów małp i ich cech:

Oto szczegółowe informacje o 20 odmianach małp, które pomogą Ci odróżnić gatunki od siebie:

1. Pawiany:

Pawiany

Pawiany są jednym z największych gatunków małp w królestwie Starego Świata. Przeciętny mężczyzna waży od 33 do 80 funtów, a rozmiar waha się od 20 do 34 cali. Zwykle żyją w półpustynnych i tropikalnych lasach Afryki, Azji i regionów arabskich, a na wolności żyją 30 lat. Ich nazwa naukowa to Papio, a ich kolor skóry waha się od oliwkowego do żółtawobrązowego. Pawiany są wszystkożernymi stworzeniami i żywią się prawie wszystkim, co znajdą, np. owocami, korzeniami, gryzoniami, trawą, ptakami, a czasem nawet niemowlętami większych ssaków, takich jak jelenie. Chociaż mają ogon, nie są dobrze przystosowane do chwytania przedmiotów takich jak gałęzie.

2. Makaki:

Makaki

Makaki to gatunki małp typu Starego Świata, które są powszechnie spotykane w krajach takich jak Indie, Pakistan, Chiny itp. Wśród nich makaki rezus są uważane za bardzo inteligentne i adaptacyjne gatunki. Naukowa nazwa tych naczelnych to Macaca Mulatta, a ich średnia długość życia na wolności wynosi 4 lata. Ważą od 8,75 do 26,5 funta, a ich wysokość waha się od 17,75 do 25 cali. Makaki zwykle żyją w oddziałach liczących od kilkudziesięciu do kilkuset małp i utrzymują ze sobą świetne więzi społeczne.

3. Guenony:

Małpa Guenons

Guenonowie są jednym z najbardziej wdzięcznych i przystojnych gatunków królestwa małp. Są naczelnymi Starego Świata i można je rozpoznać po miękkim futrze, które ma czarny, brązowy lub żółty nakrapiany wygląd. Wyjątkową cechą tego zwierzęcia jest kontrastowe futro na nosie. Samce tego gatunku ważą około 7 kg, a samice około 5 kg. Długość waha się od 42 do 56 cm. Guenony żyją w lasach i na terenach podmokłych. Ich dieta składa się z owoców, liści, warzyw, owadów itp. Naukowa nazwa Guenonów to Cercopithecus, a ich żywotność wynosi około 20-30 lat.

4. Mangabey:

Mangabey

Mangabey (Cerocebus) to małpy ze starego świata, które zwykle można spotkać w afrykańskich lasach tropikalnych. Są dość duże i mają średnią długość ciała od 40 do 90 cm. Gatunki te ważą od 6 kg (samice) do 11 kg (samce). Unikalnym aspektem tego gatunku jest wyjątkowo długi ogon, który mierzy tyle samo, co długość ciała. Mangabey są znane jako zwierzęta bardzo towarzyskie, które komunikują się za pomocą głośnych wokalizacji. Ich podstawowa dieta składa się z nasion, owoców i liści. Ze względu na długie i ostre przednie zęby Mangabeys mogą wgryźć się w nawet twarde owoce i rozkoszować się nimi.

5. Kolobus:

Colobus małpa

Colobus (Colobus Angolensis), zwany także czarno-białym Colobus, to rdzennie afrykańskie małpy należące do kategorii Starego Świata. Można je odróżnić pięknym czarnym futrem na ciele i białym futrem peleryny na płaszczu z puszystym ogonem, brodą i kciukami. Te stworzenia żyją na wolności średnio 20 lat i ważą od 4 do 14 kg przy długości ciała do 1,3 m. Używają długiego płaszcza do pracy jak spadochron podczas skoków z dużych wysokości. Te zjadacze liści są ścigane ze względu na ich wspaniałe futro i są zagrożone wyginięciem.

6. Mandryle:

Mandryl Małpa

Mandrills (Mandrillus Sphinx) to jeden z największych gatunków małp Starego Świata. Są znane ze swojego kolorowego i żywego wyglądu. Można łatwo zidentyfikować te stworzenia po czerwonych i niebieskich znakach na twarzach i jasnoczerwonych tyłach. Te kolory stają się głębsze, gdy zwierzęta są podekscytowane lub agresywne. Zwykle nieśmiałe i samotne, Mandryle rzadko wdają się w bójki i używają swoich długich kłów do samoobrony. Ich średnia długość życia wynosi 20 lat, ważą 77 funtów i mierzą 3 stopy długości. Mandryle są oznaczone jako gatunek wrażliwy ze względu na masowe polowania.

7. Langury:

Langurowie

Małpy Langur (Semnopithecus) pochodzą z subkontynentu indyjskiego i należą do kategorii Starego Świata. Nazywane są również Hanuman Langur lub Hanuman Monkeys. Zwierzęta te mają długość ciała do 40 cm i długi ogon, który mierzy od 50 do 100 cm. Ich średnia waga wynosi 5,5 kg i może żyć do 30 lat. Langurs można rozpoznać po szarym lub brązowym ciele z czarną twarzą. Uważane są za święte przez Hindusów, którzy pozwalają im mieszkać w świątyniach i wioskach. Langury żywią się głównie liśćmi, owocami, warzywami i drobnymi owadami.

8. Trąba:

Trąba

Trąba (Nasalis Larvatus) to także małpa ze starego świata, która pochodzi z lasów Borneo. Można go łatwo zidentyfikować po wyjątkowo długim i grubym nosie, dzięki czemu zyskał miano „małpy o długim nosie”. Te stworzenia są nadrzewne (zawsze żyją na drzewach) i nigdy nie zapuszczają się na ląd, chyba że są pozbawione pożywienia. Ważą do 20 kg, mierzą od 53 do 76 cm, a ich średnia długość życia wynosi 20 lat. Ich dieta składa się z liści, owoców, nasion i owadów. Nieokiełznana polana lasów Borneo stanowi poważne zagrożenie dla tych zwierząt.

9. Marmozety:

Marmozety

Marmozety (Callithrix Jacchus) to małpy z Nowego Świata, które żyją na wysokich drzewach lasów deszczowych Ameryki Południowej. Istnieje około 20 rodzajów ich gatunków, a najmniejszy z nich, zwany Pygmy Marmoset mierzy zaledwie 6,2 cala i waży około 140 gramów. Te uroczo wyglądające zwierzęta mają miękkie futro na ciele i kępki włosów na twarzy. Pozostają tylko na koronach drzew i żyją w małych grupach 4-15 zwierząt. Marmozety są wszystkożerne i żywią się prawie wszystkim. Zwykle rodzą bliźnięta, co jest dość rzadkie u naczelnych. Ich średnia długość życia na wolności wynosi 5-16 lat.

10. Tamaryny:

Tamaryny

Tamaryny (Saguinus) to małpy nowego świata, które powszechnie występują w lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Istnieją różne podgatunki Tamarins, takie jak Golden Lion Tamarin (widoczne na tym zdjęciu), Emperor Tamarin, Cotton Top Tamarin, Negro Tamarin, Black-Mantle Tamarin itp. Większość tych gatunków ma wąsy jak włosy na twarzy dla celów sensorycznych . Mierzą około 13-30 cm (bez ogona) i ważą około 900 gramów. Te małe naczelne mogą żyć na drzewach i są aktywne głównie w ciągu dnia w poszukiwaniu pożywienia.

11. Kapucyni:

Małpa kapucynów

Kapucyni (Cebus) to małpy Nowego Świata, które są powszechnie spotykane w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Otrzymują tę dziwną nazwę ze względu na „czapkę” przypominającą włosy na głowie, które przypominają ogolone głowy mnichów kapucynów. Kapucyni są znani jako niezwykle inteligentne stworzenia, które żyją w hałaśliwych oddziałach na wysokich drzewach. Mają około 55 cm długości, ważą około 3-4 kg i żyją na wolności średnio 15-25 lat. Te naczelne są głównie wegetarianami i uwielbiają jeść owoce palmowe. Ich kolor waha się od czarnego lub brązowego z białymi lub siwymi włosami na twarzy i górnej części ciała.

12. Pajączki:

Pająk Małpy

Spider Monkeys (Ateles) to małpy nowego świata, które można znaleźć w lasach deszczowych od południowego Meksyku po Brazylię. Są to duże naczelne z zaledwie czterema palcami na każdej dłoni i bez kciuka. Jednak używają ogona do szybkiego przemieszczania się z gałęzi na gałąź i są niezwykle zwinne w swoich ruchach. Te stworzenia ważą około 6 kg i mają długość ciała 35-66 cm. Ogon czepiaka jest dłuższy niż ciało, a płaszcz ma kilka kolorów, takich jak czarny, ciemnobrązowy itp. Tego typu małpy krążą w dużych oddziałach i delektują się owocami, nasionami, liśćmi, pająkami i jajami.

13. Titi:

Titi

Małpy Titi (Callicebus) to nowe gatunki światowe, które żyją w lasach deszczowych dorzecza Amazonki. Są to nadrzewne stworzenia, które rzadko schodzą na ziemię i wolą przebywać w gęstej roślinności. Titis można rozpoznać po kasztanowo-brązowym futrzanym ciele, czarnej twarzy i szarym ogonie. Ważą około 2,2 kg i mierzą około 13 cali długości. Te naczelne mają złożone wokalizacje w porównaniu z innymi gatunkami, a komunikacja odbywa się za pośrednictwem zestawu wezwań terytorialnych. Są głównie zjadaczami owoców i żerują na jedzenie przez cały dzień.

14. Saki:

Saki

Saki Monkeys (Pithecia Pithecia) to nowe gatunki światowe należące do lasów Ameryki Południowej. Można je rozpoznać po długim, szorstkim futrze, które prawie zakrywa ciało jak peleryna. Samce mają białawą twarz, podczas gdy samice szarą twarz z białą linią po bokach kufy. Saki mają około 30-50 cm długości, ważą około 2 kg i mają długi puszysty ogon. Są aktywne w ciągu dnia i zwykle żywią się owocami, liśćmi, nasionami itp. Saki wolą żyć w monogamicznych parach i rodzą samotne dzieci.

15. Łysy Uakaris:

Łysy Uakaris

Łyse małpy Uakari (Cacajao Calvus) to nowy typ małp żyjących w lasach deszczowych dorzecza Amazonki. Charakteryzują się czerwonawo-brązowym do pomarańczowego kudłatym płaszczem, łysą głową i jaskrawoczerwoną twarzą. Uakaris ważą około 4,4 do 6,6 funtów i mierzą około 14 do 22,5 cali. Na wolności ich średnia długość życia wynosi od 15 do 20 lat. Chociaż mają krótkie ogony w porównaniu z innymi gatunkami, Uakaris mogą szybko poruszać się po drzewach za pomocą swoich czterech kończyn. Żyją w dużych oddziałach, ale podczas polowania na żywność dzielą się na mniejsze grupy. Ze względu na niski wskaźnik reprodukcji liczebność Uakaris gwałtownie spada.

16. Małpy wiewiórki:

Wiewiórcze Małpy

Małpy wiewiórki (Saimiri) to nowe gatunki światowe, które żyją w lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Są to nadrzewne stworzenia, które żyją na szczytowych koronach. Małpy wiewiórki można rozpoznać po ich oliwkowozielonej sierści i żółtych kończynach. Żyją w dużych oddziałach liczących ponad 300 małp i komunikują się ze sobą za pomocą 26 różnych zawołań głosowych. Te typy małp ważą około 270 do 730 gramów i mierzą około 60 cm do 72 cm długości. Żywią się owocami, kwiatami, sokiem drzewnym, pająkami, owadami itp. i mogą żyć około 20 lat w idealnych warunkach.

17. Vervet:

Vervet

Małpy koczkodanowe (Chlorocebus Pygerythrus) to rodzime gatunki afrykańskie należące do kategorii starego świata. Mają szarą, nakrapianą sierść z czarną twarzą i czarnymi kończynami. Biała opaska futra biegnie wokół czoła i łączy się z wąsami. Vervets mają długość około 15-24 cali i ważą około 3 do 5 kg. Długi ogon mierzy prawie tyle samo, co tułów. Są wszystkożernymi stworzeniami, a każdy oddział może liczyć 50 osobników. Te naczelne zwykle żyją na dużych wysokościach do 4000 metrów nad poziomem morza.

18. Guereza:

Guereza

Małpy Guereza (Colobus Guereza) należą do kategorii starego świata i są powszechnie spotykane w górzystych regionach Ugandy i Kongo w Afryce. Można je rozpoznać po długim, jedwabistym czarnym futrze z białą woalką na górze i czarnym puszystym ogonem. Guerezy są albo czarno-białe, albo tylko czarne. W pewnym momencie zwierzęta te były masowo zabijane ze względu na ich piękne i ozdobne futro. Guerezy ważą od 8 do 10 kg i osiągają do 60 cm długości. Nie przetrwają długo w niewoli i najlepiej prosperują na diecie wegetariańskiej.

19. Czarny wyjec:

Czarny wyjec

Black Howler Monkey (Alouatta caraya) to małpa Nowego Świata, która jest dość duża w porównaniu z innymi gatunkami. Pochodzą z Argentyny, Brazylii, Boliwii i Paragwaju i preferują życie w lasach liściastych. Te naczelne wydają niezwykle głośny dźwięk wyjący, dzięki któremu zyskują miano „Wyjca”. Ich wołania można usłyszeć z prawie 3 mil, a samce są głośniejsze niż samice. Wyjce żyją głównie na drzewach i żywią się owocami, liśćmi i nasionami. Ważą około 7-14 kg i mierzą około 50-60 cm długości.

20. Wiertło:

Wiertarka

Wiertła (Mandrillus Leucophaceus) to duże małpy ze starego świata, które są blisko spokrewnione z mandrylami i pawianami. Występują tylko w niektórych częściach Nigerii, Kamerunu i Gwinei Równikowej. Wiertła mają ciemnoszaro-brązową sierść i niezwykle jasne dno. Dominujące samce tego gatunku mają jasnoczerwoną plamę na brodzie. Podczas gdy samce ważą około 50 kg, samice ważą tylko 12,5 kg, co wskazuje na skrajny dymorfizm płciowy u tego gatunku. Chociaż te stworzenia wyglądają agresywnie ze względu na przednie zęby, w rzeczywistości są nieśmiałe i wolą żyć w samotności.

Interesujące fakty dotyczące małp:

Oto kilka bardziej interesujących faktów na temat tych fascynujących naczelnych:

  • Większość małp żyje na drzewach, ale niektóre z nich wolą żyć na ziemi.
  • Małpy są wszystkożerne, a tylko nieliczne z nich stosują ścisłą dietę wegetariańską.
  • Rezusy to bardzo inteligentne gatunki, które potrafią rozpoznać siebie w lustrze.
  • Badania pokazują, że małpy potrafią liczyć przedmioty i wykonywać podstawowe obliczenia.
  • Prawie wszystkie gatunki małp mają ogony.
  • Czubek ogona małpy ma gołą skórę, która zapewnia lepszą wrażliwość. Może to być bardzo przydatne podczas wspinania się, huśtania się lub podnoszenia przedmiotów ogonem.
  • Czepiak ma najdłuższy ogon wśród naczelnych, który mierzy prawie 3 stopy długości, podczas gdy ciało ma zaledwie 2 stopy.

Czy lubisz czytać o różnych typach małp? Niestety większości tych pięknych zwierząt grozi wyginięcie z powodu masowych polowań na mięso z buszu i gwałtownego wylesiania. Najwyższy czas chronić te gatunki przed zniknięciem z powierzchni ziemi, edukując siebie i następne pokolenie o ich znaczeniu!

ZASTRZEŻENIE: Artykuł został napisany wyłącznie w celach informacyjnych, a autor nie ponosi wyłącznej odpowiedzialności za dokładność opublikowanych treści. Dane zawarte w artykule pochodzą z wielu źródeł, które mogą, ale nie muszą być poprawne lub wystarczające.

Najczęściej zadawane pytania:

Q1. Która jest największą małpą na świecie??

Odp.: Mandrill, który jest małpą ze starego świata, jest największą małpą w królestwie małp. Dorosły mandryl waży około 36 kg i mierzy około 95 cm, nie licząc ogona i głowy. Mandryle są bardzo kolorowymi stworzeniami i żyją w lasach deszczowych Afryki.

Q2. Czy małpy mogą być dobrymi zwierzętami??

Odp.: Nie! Małpy to dzikie zwierzęta i nielegalne jest branie ich jako zwierząt domowych. Ponadto małpy są bardzo towarzyskimi stworzeniami i nie mogą żyć bez swoich żołnierzy. Potrzebują nieustannej uwagi i zaangażowania, co człowiekowi bardzo trudno jest dać.

Q3. Kiedy małpy śpią?

Odp.: Większość małp to stworzenia dobowe, co oznacza, że ​​są aktywne w ciągu dnia i śpią w nocy. Jednak niektóre z nich prowadzą nocny tryb życia i są aktywne w nocy. Małpy śpią na drzewach i owijają ogony wokół ciał.