Wielokulturową różnorodność Indii można zaobserwować w wielu corocznych uroczystościach religijnych, które każdego roku wpływają na społeczeństwo Delhi. W tym artykule wymieniono festiwale, które są specyficzne TYLKO dla Delhi i nie można ich znaleźć nigdzie indziej w Indiach ani na świecie.

Festiwale w Delhi:

Tutaj wymieniliśmy kilka słynnych festiwali w Delhi ze zdjęciami, które zdecydowanie Cię przyciągają.

• Lohri – 13 stycznia:

delhi-festiwale

Lohri to festiwal, który oznacza koniec zimy. Punktem kulminacyjnym tego sezonu jest Lohri, czyli ogniska, tańce i śpiewy.

• Festiwal Latawców – styczeń:

Festiwal Latawców Jan

Ten festiwal odbywa się w tym samym dniu co Makar Sankranti. Jest obchodzony nad bazarem Palika, na zielonych trawnikach, a nawet w Connaught Place. Ten festiwal przyciąga międzynarodową publiczność.

• Basant Panchami – 2 lutego:

Jest to festiwal hinduski, który wita i świętuje wiosnę po ostrym chłodzie i gryzących wiatrach zimy w miesiącach styczeń i luty. Jest to jedyny czas, kiedy ogrody Mogołów za Rashtrapati Bhavan pozwalają zwiedzającym przez miesiąc.

• Festiwal Thjagaraja – luty:

Festiwal Thjagaraja luty

Ten festiwal obejmuje pokazy południowoindyjskiej muzyki i tańca. Jest obchodzony naprzeciwko Uniwersytetu Jawaharlala Nehru, który znajduje się w świątyni Vaikunthnath.

• Maha Shivratri – marzec:

Święto to służy do świętowania „Tandava Nritya” Pana Shivy. Odbywa się w miesiącu os Phalguna, w noc Amavasya. „Tandava Nritya” to kosmiczny taniec Śiwy, który jest celebrowany przez całą noc poprzez modlitwy i posty utrzymywane przez kobiety.

• Rocznica Amira Khusrau – kwiecień:

Amir Khusraus Rocznica Kwiecień

Ten festiwal lub rocznica obchodzony jest poprzez jarmark, który odbywa się w Nizamuddin, któremu towarzyszy muzyka qawwali i muzyka suficka. W tym czasie w Rabindra Bhawan odbywa się również Narodowy Festiwal Dramatu.

• Baisakhi – 13 kwietnia:

Ten festiwal oznacza hinduski Nowy Rok. Jest to początek żniw i obchodzony jest w szczycie lata.

• Budda Jayanti – maj:

Budda Jayanti May

Święto to oznacza narodziny Pana Buddy. Jest obchodzony w pierwszą noc pełni księżyca w maju. Spotkania modlitewne odbywają się w różnych miejscach, takich jak Buddha Vihar, Ring Road i Mandir Marg. Święto to nie tylko świętuje narodziny Pana Buddy, ale także osiągnięcie jego oświecenia i nirwany.

• Mahavir Jayanti – maj:

Mahavir Jayanti May

Ten festiwal oznacza narodziny Pana Mahaviry. W różnych miejscach odbywają się spotkania modlitewne i jest to festiwal Jaina.

• Międzynarodowy Festiwal Mango – lipiec:

Międzynarodowy Festiwal Mango Lipiec

Ten festiwal obejmuje pokaz ponad pięciuset różnych odmian rodzimego mango. Są wyświetlane na stadionie Talkatora. To przyciąga międzynarodowych i krajowych turystów, którzy mogą skosztować mango i obejrzeć program.

• Phoolkwalon-ki-Sair – październik:

Phoolkwalon ki Sair Październik

Ten festiwal jest podobny do Mehrauli. To procesja sprzedawców kwiatów, która rozpoczęła się w XVI wieku. Odbywa się na początku października. Ludzie niosą ozdobione kwiatowe wachlarze w procesji, która została pobłogosławiona w sanktuarium Khwaja Utb-ud-din Bakhtyar Kaki, sufickiego świętego z XIII wieku i hinduskiej świątyni Jogmaya w Mehrauli. Procesja kończy się w Jahaz Mahal formalną ceremonią.

• Festiwal Qutub – październik:

Festiwal Qutub październik

Festiwal ten jest świętem Qutub Minar, naznaczonym tańcem i śpiewem na terenie tego XII-wiecznego zabytku. Jest organizowany przez Turystykę Delhi co roku dla turystów.

• Guru Purab – od listopada do grudnia:

Ten festiwal świętuje narodziny Guru Nanaka, pierwszego z dziesięciu guru, które mają Sikhowie. Jest obchodzony w Gurudwaras, skąd Nagar Kirtans są wyprowadzane na ulice. Granthees odczytywali fragmenty ze świętej księgi Sikhów, Guru Granth Sahib.

Zaleca się poświęcenie trochę czasu na odkrywanie tych festiwali, ponieważ nawiążą one kontakt z duchem Delhi. Dzięki mnóstwu tradycyjnych ceremonii, tańców, kostiumów i zabawy, z pewnością będziesz cieszyć się każdym festiwalowym delhi.