Karnataka znajduje się w południowo-zachodniej części kraju. Festiwale Karnataka są dobrze znane w kraju ze względu na przywiązywane do nich znaczenie. Stolicą Karnataki jest Bangalore, który jest jedną z najbardziej rozwiniętych aglomeracji w kraju. Kannadigas przywiązują dużą wagę do tych festiwali. Zobaczmy więcej o głównym festiwalu Karnataka w tym artykule.

Tym, co bardziej przekonuje ludzi, jest to, że są głęboko przesiąknięci tradycyjnymi wartościami. Oprócz rodzimych Kannadigas, to miejsce jest domem dla różnych plemion, takich jak Tuluvas, Kodavas itp., Ale to, co je najbardziej definiuje, to różne festiwale obchodzone przez cały rok. Ze względu na masową urbanizację, globalizację i źródła ekonomiczne, z wielkim entuzjazmem obchodzone są również wspólne święta, takie jak Sylwester i Boże Narodzenie.

Lista festiwali Karnataka:

Obchodzone tutaj tradycyjne święta są tym, co bardziej łączy ludzi z ich kulturą.

1. Festiwal Tańca Pattadakal:

Rok zaczyna się od Festiwalu Tańca Pattadakal, który odbywa się w styczniu. Pattadakal, miasto w Karnatace, jest początkiem tego festiwalu organizowanego przez rząd Karnataki. Jest to obchodzone z wielką rozmachem, z towarzyszącymi mu wierzeniami i tradycjami. Będąc jednym z najważniejszych festiwali w Karnatace, festiwal ten celebruje dziedzictwo świątyń, sztuki i kultury.

festiwale karnataka

 • Znaczenie: Ten festiwal świętuje długowieczną spuściznę misternie rzeźbionych świątyń przedstawiających bogatą kulturę południowych Indii, ich wspaniałe rzeźbione świątynie i ich dziedzictwo. To, co przykuwa uwagę, to architektoniczny cud tych świątyń podczas tego festiwalu.
 • Najważniejsze atrakcje: Główną atrakcją tego festiwalu są tańce wykonywane na tle słynnych świątyń.
 • Kiedy: Zwykle odbywają się w styczniu lub lutym
 • Gdzie: Odbyła się w Pattadakal, Karnataka
 • Daktyle: 01 stycznia 2021

2. Dushera:

To jeden z najważniejszych festiwali Karnataki. Dusshera była również znana jako Navratri lub Durgotsav, która jest mocnym 10-dniowym festiwalem świętującym zwycięstwo dobra nad złem jako Ravana. Jeden z najwybitniejszych mitycznych złoczyńców z 10 głowami zbudowanymi z siana i innych łatwopalnych substancji. Podobizna ma kilka stóp wysokości, a wewnątrz znajdują się krakersy. Mówi się, że podpalenie kukły oznacza jego śmierć, podczas gdy bohater Rama zwycięża. Jest to obchodzone z wielką pompą i rozmachem. Ludzie ubierają się w swoje najlepsze stroje i gotują dania z mlaskaniem.

festiwale karnataka

 • Znaczenie: Świętowany jako zwycięstwo dobra nad złem, którym jest Ravana (złoczyńca)
 • Najważniejsze atrakcje: Powstają idole Rama i Ravany, podpalają wizerunek Ravany i świętują zwycięstwo Ramy oraz wiele pysznych potraw.
 • Kiedy: Generalnie około października każdego roku
 • Gdzie: Szczególnie należy być świadkiem w Mysore
 • Terminy festiwalu: 15 października 2021

3. Ganeśćaturti:

Innym słynnym świętem Karnataki, szeroko obchodzonym, jest Ganeśćaturthi. Gdzie czczony jest Bóg-Słoń i składany mu ofiary, które później zostają zabrane do zanurzenia, a następnie masowa procesja. Jest to obchodzone jako czczenie Pana Ganesha, który jest postrzegany jako Bóg początków.

festiwale w karnataka

 • Znaczenie: Obchodzony jako urodziny Pana Ganesh.
 • Najważniejsze atrakcje: Procesja i zanurzenie Ganesha po 10 dniach obchodów
 • Kiedy: Generalnie około końca września lub sierpnia
 • Gdzie: Wszystkie miejsca w stanie
 • Daty Festiwalu: 10 września 2021

4. Makar Sankranthi:

Innym takim festiwalem jest Makar Sankranti, święto plonów, podczas którego bogu słońca ofiarowuje się modlitwy o pokój i pomyślność. Przygotowywane są i rozdawane bliskim różne słodycze. Jest postrzegany jako festiwal stanowy Karnataka i obchodzony jest z ogromną rozmachem. Obchody są szeroko obchodzone w całym stanie.

Makar Sankranthi

 • Znaczenie: Postrzegane jako dożynki, naznaczone przez Sankranti i obchodzone z przepychem i przepychem. Jest to świętowanie corocznych zbiorów i odbywa się o tej porze roku, kiedy zbiera się plony. Ma to na celu uczczenie udanych zbiorów i modlitwy o nadchodzące plony.
 • Najważniejsze atrakcje: Dekoracja krów i byków oraz słodyczy Pongal
 • Kiedy: około połowy stycznia każdego roku
 • Gdzie: Wszędzie w stanie wielkie uroczystości można zobaczyć, zwłaszcza na terenach wiejskich.
 • Termin festiwalu: 14 stycznia 2021

5. Hojsala Mahotsawa:

Marzec to miesiąc festiwalowy, w którym obchodzone są takie święta jak Hoysala Mahotsava i Karaga. Ten pierwszy celebruje kulturę tubylców, organizując festiwal tańca w świątyniach Belur i Halebid. Tancerze przyjeżdżają na występy z całego kraju.

Hojsala Mahotsawa

 • Znaczenie: Ma to na celu uczczenie bogatej historii i kultury tego obszaru.
 • Najważniejsze atrakcje: Świątynie Hosayala, udekorowane z rozmachem. Ta kulturalna uczta to coś, czego nie można przegapić.
 • Kiedy: Ogólnie obchodzony w marcu
 • Gdzie: W Belur i Halebid z Karnataka
 • Daktyle: Jeszcze nie ogłoszono

6. Festiwal Hampi:

To jeden ze słynnych festiwali obchodzonych w Karnatace. Ze zrujnowanego miasta Hampi pochodzi źródło tego festiwalu, kiedy miasto jest oświetlone na słynny festiwal organizowany przez rząd Karnataka. Jedynym celem jest zachowanie tego niesamowitego miasta w pamięci ludzi, tradycji i pięknych rzeźb – wszystko to jest pamiątką, którą należy pielęgnować.

Festiwal Hampi

 • Znaczenie: Świętowanie bogatej historii i tradycji.
 • Najważniejsze atrakcje: Świętowane z rozmachem, trzeba być świadkiem miasta ozdobionego światłami i ozdobionymi świątyniami.
 • Gdzie: W Hampi, Karnataka
 • Kiedy: Każdego listopada
 • Daktyle: Jeszcze nie ogłoszono

Są też inne święta, takie jak festiwal orzeszków ziemnych w Bangalore, pudża Ajodhja, która pośrednio stanowi część obchodów Nawratri lub święto Gowri tuż przed Ganeśćaturthi, gdzie bogini Gowri, żona Pana Śiwy i matka Ganeśi są ofiarowane modlitwom.

Jak widzimy, Karnataka jest państwem bogatym w dziedzictwo kulturowe, ma różne języki i religie. Można powiedzieć, że jest to jedyny stan, w którym śpiewacy karnatyccy i hinduscy rozkwitali równie dobrze. Różne części Karnataki mają swoje własne festiwale, które świętują z wielką rozmachem. Festiwale takie jak Ugadi, Vara Mahalakshmi i Mahaśiwaratri są również jednymi z ważnych świąt obchodzonych w Karnatace, oprócz tych wymienionych powyżej. Wszystkie święta są obchodzone z wielkim rozmachem zarówno przez młodych, jak i starszych, a wierzenia i wartości ludzi w stanie Karnataka pokazują wagę i podstawowe znaczenie obchodzonych z wielkim rozmachem festiwali.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

1. Dlaczego obchodzony jest festiwal Gowri Ganesha??

Ten festiwal obchodzony jest na dzień przed Ganesh Chaturthi. Świętuje Boginię Gowri lub Gauri, znaną również jako Parvathi. Gowri jest matką Pana Ganesha. Ten festiwal jest ogólnie obserwowany przez zamężne kobiety w całym stanie, gdzie, jak wierzą, Gowri odwiedza ich dom, aby udzielić błogosławieństwa, a następnego dnia Lord Ganesha zabiera ją z powrotem do Kailasa podczas Ganesh Chaturthi ze sobą.

2. Jaki jest najsłynniejszy festiwal w Karnataka?

Dasera jest postrzegana jako najsłynniejszy festiwal Karnataki. Obchody, które odbywają się podczas tego festiwalu, są znane na całym świecie. To właśnie podczas tego festiwalu pałac Mysore jest wspaniale ozdobiony światłami. Ozdoby, którymi przyozdabiane są słonie to uczta dla oczu, a słonie wyprowadzane są w procesjach.

3. Jakie jest słynne jedzenie Karnataki podczas festiwali??

Obbatu lub Holige to jedna z najsłodszych potraw najbardziej lubianych i przygotowywanych podczas festiwali w Karnatace. Wykonane są z mieszanki chana dal i jaggery nadziewane w cieście maida i rozwałkowane. Mysore Pak to kolejna słodka potrawa, której nazwa pochodzi od słynnego miasta Mysore. Habbada Adige to kolejne słynne festiwalowe jedzenie wykonane w Karnataka.