W Indiach możemy znaleźć różne kultury i tradycje w różnych regionach, od północnych do południowych Indii. W Indiach Zachodnich Bengal Zachodni tętni życiem dzięki wielu corocznym festiwalom. W tym artykule wymieniono ważne festiwale w stanie Zachodniego Bengalu.

Słynna kultura i festiwale Bengalu Zachodniego:

Zobaczmy, ile festiwali jest obchodzonych w Bengalu Zachodnim w ciągu roku.

Gangasagar Mela (w dystrykcie południowych 24 Parganas):

festiwale bengalskiego zachodniego

Gangasagar Mela to największe targi organizowane corocznie przez Bengal Zachodni. Ten mela odbywa się przez ponad 3 dni i zwykle odbywa się w połowie stycznia. Odbywa się to dla uczczenia wystąpienia Makar Sankranti. Targi odbywają się w Sagar Dwip, który znajduje się w południowej dzielnicy 24 parganas. Targi te przyciągają tysiące zwiedzających zarówno w kraju, jak i za granicą. Z okazji jarmarku przybywają tu tysiące pielgrzymów, aby zażyć świętej kąpieli w miejscu, gdzie Ganges spotyka się z Zatoką Bengalską.

Kenduli Mela (w dystrykcie Birbhum):

Kenduli Mela (w dystrykcie Birbhum)

Kenduli Mela odbywa się wyłącznie w stanie Bengal Zachodni, w dystrykcie Birbhum. To również odbywa się w połowie stycznia, z okazji hinduskiego święta Makar Sankranti. Targi te odbywają się w Kenduli, które znajduje się w okręgu Birbhum i przyciągają tysiące odwiedzających zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Mela jest również znana z tego, że przyciąga do Kenduli największe grupy Baulów, którzy są wędrownymi minstrelami Bengalu.

Jalpesh Mela (w dystrykcie Jalpaiguri):

Jalpesh Mela (w dystrykcie Jalpaiguri)

Jalpesh Mela odbywa się wyłącznie w stanie Bengal Zachodni, w dystrykcie Jalpaiguri. Ten mela odbywa się w lutym i marcu z okazji hinduskiego święta Śiwaratri. Targi te trwają miesiąc i odbywają się w pobliżu Mainaguri, w rejonie Jalpesh, który znajduje się w dystrykcie Jalpaiguri. Targi przyciągają tysiące zwiedzających z kraju i zagranicy. Jarmark ten odbywa się wokół świątyni poświęconej wielkiemu Panu Jalpeswara. Ta świątynia jest starożytną świątynią Shivy.

Basanta Utsav (w okręgu Birbhum):

Basanta Utsav (w okręgu Birbhum)

Basanta Utsav odbywa się wyłącznie w stanie Bengal Zachodni, w dystrykcie Birbhum. Odbywa się to z okazji Holi, czyli święta kolorów, obchodzonego na powitanie wiosny. Święto obchodzone jest w marcu w Shantiniketan, które znajduje się w okręgu Birbhum. Z tej okazji studenci miejscowego uniwersytetu Visva Bharati University noszą kolor żółty. Witają nadejście wiosny recitalami tanecznymi, piosenkami, przedstawieniami. Bawią się kolorami i oblewają się kolorową wodą.

Holi i Noboborsho (w całym Zachodnim Bengalu):

Holi i Noboborsho (w całym Zachodnim Bengalu)

Holi znane jest jako festiwal kolorów. Jest obchodzony w miesiącu Phalguna. W kalendarzu angielskim ma to miejsce w marcu. To czas, kiedy wszyscy ludzie oblewają się farbą i kolorową wodą. Użycie wielu kolorów na tym festiwalu oznacza nadchodzące dobre i obfite wiosenne żniwa. Po nim następuje bengalski Nowy Rok, znany jako Noboborsho.

Deepavali i Kali Puja (w całym Zachodnim Bengalu):

Deepavali i Kali Puja (w całym Zachodnim Bengalu):

Deepavali jest znane jako Święto Świateł. Ten festiwal upamiętnia zabicie demona Ravany przez króla Ajodhji, Rama. Po powrocie po zwycięstwie ten rodzaj został powitany światłem krakersów i światłem. W Zachodnim Bengalu jest to ważne święto obchodzone z lampami, krakersami i fajerwerkami. Zbiega się z Kaali Puja. Jest obchodzony w Amavasya lub nowiu księżyca w Andhra Pradesh.

Durga Puja (w całym Zachodnim Bengalu):

Durga Puja (Cały Zachodni Bengal)

Durga Puja to największy bengalski festiwal. Słynie w całych Indiach i przyciąga turystów z całego świata. Jest obchodzony w październiku, czyli w bengalskim miesiącu Ashwin. Ten festiwal świętuje powrót dziesięciorękiej bogini Durgi z powrotem do domu jej ojca. Święto obchodzone jest przez 4 dni, czyli tyle, ile trwa puja. Następnie posążek bogini Durgi zostaje zanurzony w Gangesie.

Festiwale te wydobywają bogatą kulturę państwa i pomagają podtrzymywać tradycje dla przyszłych pokoleń. Powyższe festiwale odbywają się co roku i pomagają pokazać prawdziwe kolory Zachodniego Bengalu.