Święta Chhattisgarh składają się z wielu festiwali plemiennych i nieplemiennych. W tym artykule wymieniono niektóre z głównych świąt państwowych obchodzonych corocznie:

Słynne festiwale Chhattisgarh:

1. Bastar Dussera:

Bastar Dussera Festiwale Chhattisgarh

Bastar dussera to święto obchodzone w Chhattisgarh, które skupia się na kulcie Pana Ramy. Festiwal świętuje triumf dobra nad złem i pomyślność społeczności.

2. Bastar Lokotsav:

Bastar lokotsav

Bastar lokotsav to święto obchodzone w Chhattisgarh, które wiąże się z największym świętem plemion państwowych, a zwłaszcza plemion Bastarów. Festiwal promuje bioróżnorodność, braterstwo i obejmuje wielowarstwowe uroczystości. W ramach tego festiwalu lokotsav w Bastar odbywają się biesiady, tańce ludowe, przedstawienia i inne formy sztuki widowiskowej.

3. Święto Madai:

Madai Festiwal Chhattisgarh

Madai Festival to święto obchodzone w Chhattisgarh, które obejmuje głównie społeczności Charama i Kurna dystryktu Kanker, plemiona Bastar i społeczność Bhanupratappur, Narayanpur, Kondagaon, Antagrah i inne obszary. Festiwal obchodzony jest od grudnia do miesiąca marca. To wyjątkowy festiwal objazdowy, który odbywa się z jednej części stanu do drugiej. Lokalne plemiona państwa modlą się do bóstwa przewodniczącego festiwalu. Festiwal Madai rozpoczyna się od plemienia Chhattisgarh organizującego procesję z otwartego pola na inne obszary.

To tutaj gromadzi się duża liczba wielbicieli i turystów, aby się modlić, pościć i być świadkami rytuałów. Po zakończeniu procesji kapłan odprawia pudżę bogini. W ramach tego festiwalu odbywają się biesiady, tańce ludowe, przedstawienia i inne formy widowiskowe. Region Bastar Chhattisgarh jest miejscem, z którego rozpoczyna się Festiwal Madai. Z Bastar festiwal przenosi się na zachód do dystryktu Kanker stanu, a stamtąd do Narayanpur, antagarh i wreszcie do Bhanupratappur.

4. Festiwal Gonchy:

Festiwal Gonchy

Festiwal Goncha obchodzony w Chhattisgarh, który obchodzony jest głównie w dzielnicy Jagadalpur Bastar w Chhattisgarh. Goncha to specjalny owoc lub jagoda, która znajduje się w tym stanie. Jest używany przez stany plemienne jako śrut lub próbne pociski. To plemienne święto obchodzone jest w lipcu. Członkowie plemion świętują to, robiąc fałszywe pistolety z bambusa i używając gonchy jako fałszywych kul. Mężczyźni następnie strzelają do siebie w udawanych walkach.

5. Festiwal Teeja:

Festiwal Teeja

Święto Teeja obchodzone w Chhattisgarh celebruje kulturową różnorodność stanu. To święto radżastani, które celebruje stan. Jest obchodzony zarówno przez społeczność plemienną, jak i nieplemienną. W tym festiwalu biorą udział przede wszystkim kobiety ze społeczeństwa, podczas gdy mężczyźni są w większości wykluczeni. Są kolorowe i gejowskie korowody kobiet w żywych tradycyjnych strojach. Organizowane są bazary i targi odbywają się w niektórych częściach stanu.

6. Champaran Mela:

Champaran Mela

Champaran Mela obchodzony jest w Chhattisgarh w stanie Raipur, który jest stolicą stanu. Mela odbywa się co roku i bierze swoją nazwę od miejsca znanego jako Champaran, gdzie obchodzone jest co roku. Champaran znajduje się w odległości 56 km od Raipuru, stolicy stanu Chhattisgarh. Targi odbywają się od stycznia do lutego lub w sezonie Magh według kalendarza hinduskiego.

7. Narayanpur Mela:

Narayanpur Mela

Narayanpur Mela obchodzony jest w Chhattisgarh w regionach Bastar. Odzwierciedla plemienną społeczność państwa. Plemiona czczą swoich bogów i weselą się. Na cześć festiwalu odbywają się recitale taneczne, jarmarki, procesje, pieśni i biesiady. Promuje braterstwo, harmonię i jedność wewnątrz plemion. Jest obchodzony corocznie i odbywa się w ostatnim tygodniu lutego.

Od Dussera i Bastar lokotsav po jarmark Hareli i jarmark Goncha, stan Chhattisgarh jest aktywny z szeroką gamą festiwali. Pomagają one wzmocnić jedność państwa.