Goa jest domem dla bogatej i tętniącej życiem społeczności, która co roku obchodzi wiele różnych festiwali. W tym artykule wymieniono festiwale, które są rodzime dla obchodów Goa. Sprawdź je, aby zbliżyć się do tradycji Goa.

Piękna kultura i festiwale Goa:

Shigmo:

Festiwale Goa

Shigmo jest goańskim odpowiednikiem Holi, festiwalu kolorów. Ten festiwal obejmuje występy dużych zespołów tanecznych, które wykonują tańce ludowe na drodze w paradzie, która odbywa się w całym miejscu. To wielowiekowa tradycja.

Dasera:

Dasera to pomyślny dzień związany ze wszystkim, co nowe. W tym dniu ludzie kupują nowe pojazdy i rozpoczynają nowe projekty. Nowe pojazdy ozdobione są kwiatami nagietka i jeżdżą po drogach Goa. Ten dzień jest również znany jako „Vijayadashmi” i jest oznaczony ceremoniami pudży w ważnych świątyniach Goa.

Ganeśćaturti:

Ganeśćaturthi to bezsprzecznie najpopularniejszy festiwal obchodzony w Goa. Obchodzi się go w sierpniu lub wrześniu. Ulicami paradują duże zdobione idole Pana Ganeśy, wykonane z gliny. Do bożków składane są ofiary i modlitwy. Zakończenie pudży oznacza zanurzenie bożka w morzu.

Diwali:

Diwali jest również znane jako święto świateł. Święto to upamiętnia zabicie demona Ravany przez króla Ajodhji, Rama. Po powrocie po zwycięstwie ten rodzaj został powitany światłem krakersów i światłem. Na jarmarku pali się podobiznę Ravany ze strzałą Rama. W Goa kukły nazywają się Narkasur i są palone dzień wcześniej niż Diwali. Podobizny wykonane są z papieru i słomy i ozdobione kolorami. Są spalone przed wschodem słońca.

Holi:

Holi Kultura Goa i festiwale

Holi znane jest jako festiwal kolorów. Jest to czas, kiedy wszyscy tubylcy bawią się kolorami i oblewają się nawzajem farbą i kolorową wodą. Użycie wielu kolorów na tym festiwalu oznacza nadchodzące dobre i obfite wiosenne zbiory.

Karnawał Chrześcijański:

Karnawał Chrześcijański to coroczne czterodniowe święto chrześcijańskie. Rozpoczyna się w sobotę przed Środą Popielcową. Rozpoczyna się 40-dniowy okres Wielkiego Postu, czyli okres pokuty i wstrzemięźliwości. To jest tuż przed Wielkanocą, czyli czasem Zmartwychwstania Jezusa. Ten czterodniowy karnawał wywodzi się ze słynnego na całym świecie festiwalu w Rio w Brazylii. Karnawał Goa jest prowadzony przez króla, króla Momo i składa się z parady, w której śpiewacy z gitarami śpiewają pieśni ludowe, towarzyszące pływakom i kolorowe trupy taneczne w całym Goa.

Święto św. Franciszka Ksawerego:

To jest wielkie chrześcijańskie święto. Wielkie święto św. Franciszka Ksawerego odbywa się w Bazylice Bom Jesus w Starym Goa, 3 grudnia. Św. Franciszek Ksawery był wielkim kapłanem jezuickim i misjonarzem. Jest patronem Goa. Przyciąga czcicieli i wielbicieli ze wszystkich zakątków świata. Jego zmumifikowane ciało zachowało się w srebrnej trumnie o przepięknej ornamentyce. Od wieków jest przechowywany w Bazylice. Ciało jest pokazywane publiczności co dziesięć lat podczas corocznej Wystawy. Święto odbywa się jednak co roku. Przyciąga tysiące wielbicieli ze wszystkich części Indii. Święty ma mieć moc uzdrawiania.

Sao João:

Święto to jest świętem jednego z apostołów, św. Jana Chrzciciela. Odbywa się 24 czerwca. Jest obchodzony na całym Goa przez młodych mężczyzn, którzy wskakują do studni, aby odzyskać prezenty, które zostały wrzucone przez wieśniaków. Święto obchodzone jest na początku pory monsunowej. Następnie uczta obejmuje likier goański feni i duży posiłek.

Te festiwale sprawiają, że Goa jest siedzibą bogatej i tętniącej życiem społeczności. Jeśli chcesz doświadczyć prawdziwego Goa, lepiej ich nie przegap!