Haryana to stan o wielkiej wielokulturowej różnorodności. Państwo obejmuje festiwale wszystkich kultur, takie jak Id Muzułmanów, Boże Narodzenie i Nowy Rok Chrześcijan, a także festiwale hinduskie, takie jak Baisakhi, Rakhi i Holi. W tym artykule przedstawiono niektóre z głównych festiwali, które Haryana organizuje co roku.

festiwale haryan

Słynny Festiwal Haryany:

Znajdźmy tutaj ze wspomnianą listą nazw festiwali Haryna, które opisują główne ważne festiwale Haryana.

Holi:

holi haryana

Święto Holi jest znane jako Dulandi Holi’ w Haryana. Świętuje się tu tradycję rozbijania garnków i zabawy kolorem. Promuje się harmonię i braterstwo, a ludzie świętują festynowymi procesjami, tańcem, recitalami pieśni i biesiadami.

Diwali:

haryana Diwali

Deepavali jest znane jako Święto Świateł. Ten festiwal upamiętnia zabicie demona Ravany przez króla Ajodhji, Rama. Po powrocie po zwycięstwie ten rodzaj został powitany światłem krakersów i światłem. W Andhra Pradesh jest to duży festiwal obchodzony z lampami, krakersami i fajerwerkami. Jest obchodzony w dniu Amavasya lub nowiu księżyca w Haryana. Diwali obchodzone jest jako „Choti Diwali” lub „Małe Diwali” w języku Haryana.

Lohri:

haryana Lohri

Lohri obchodzone jest corocznie w stanie Haryana. Odbywa się w dniu hinduskiego święta Makar Sankranti. Lohri to pomyślny festiwal, który celebruje radość, pokój, płodność i harmonię życia. Powstaje ognisko, a miejscowi otaczają je, aby rzucać w ogień dmuchany ryż, słodycze i popcorn jako ofiary. Obrzędy religijne są tradycyjnie przestrzegane w całym Haryana.

Basant Panchami:

Basant Panchami

Basant Panchami to festiwal obchodzony corocznie w Haryanie. Z radością wita wiosnę i świętuje przemijanie zimy. Celebrują kulturę i dziedzictwo mieszkańców tego stanu. Latawce są puszczane w ramach corocznego święta.

Gangore:

Gangore

Święto Gangore obchodzone jest corocznie w stanie Haryana. Jest obchodzony w marcu i kwietniu lub w miesiącu Chet Sudi-3 według kalendarza pendżabskiego. Idole Gangore i Ishar są udekorowane. Zostają wyprowadzeni w ramach procesji. Są nabożne melodie śpiewane przez kobiety na chwałę Pana. To święto, które świętuje nadejście wiosny. Bogini Gauri jest czczona podczas tego święta przez niezamężne kobiety z domu.

Baisakhi:

Baisakhi

Ten festiwal oznacza hinduski Nowy Rok. Jest to początek sezonu żniwnego i obchodzony jest w szczycie lata. To bardzo ważny festiwal w rolniczym stanie Haryana. Obchodzony jest 13 kwietnia. Sikhowie ofiarowują w tym dniu modlitwy u gurudwarów. Uczty są przygotowywane i spożywane po zakończeniu obrzędów religijnych święta. Obiad wspólnotowy lub langar kończy ceremonię. Integralną częścią tej uroczystości są jarmarki, śpiew i taniec.

Tej:

festiwale haryan

Teej obchodzone jest co roku w stanie Haryana. Uroczystości odbywają się na Sawan Sudi. Wita sezon monsunowy i oczekuje na pierwsze opady monsunów południowo-zachodnich. Dziewczynki nakładają hennę na ręce i otrzymują od domowników nowe ubrania. Chłopcy są zwolnieni z pracy. Uczty są przygotowywane.

Rodziny łączą się, by ofiarować modlitwy. Puja oferowana jest rano. Chowki są udekorowane, a wieczorami odbywają się tańce i śpiewy wraz z zapalaniem lamp. Odbywają się procesje, a domy ozdobione są kwiatami i lampkami z ryżu. Świątynie rozdają jałmużnę biednym. Rodziny łączą się po długich przerwach, aby wspólnie świętować święto Teej.

Te festiwale łączą różne społeczności w Haryanie. Obnażają jedność państwa i barwną różnorodność.