Dżammu i Kaszmir to stan koronny Indii. Jest bogaty w kulturę i różnorodność. Chociaż znany jest z kultury islamu, Kaszmir ma również sporą populację Hindusów, którzy obchodzą swoje święta z wielką radością i hałasem. Oprócz świętowania narodowych festiwali, takich jak Diwali i Holi, Kaszmir ma swoje własne lokalne festiwale. Prowadzą je lokalne grupy i biorą w nich udział ludzie bez względu na wyznanie. Niektóre z tych festiwali, takie jak festiwal Hemis, są traktowane jako święto narodowe, aby zapewnić wszystkim udział w nim. Takie jest znaczenie festiwali, aby zbliżać ludzi. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z popularnych festiwali w Kaszmirze.

Lista festiwali obchodzonych w Kaszmirze:

1. Święto Holi:

główny festiwal jammu i kaszmiru

Święto Holi obchodzone jest z wielkim entuzjazmem w stanie Dżammu, a Kaszmir Holi znane jest jako święto kolorów. Jest obchodzony co roku w marcu i trwa dwa dni. Pierwszy dzień zaczyna się od postu i modlitwy. Wieczorem rozpalane są ogniska świętujące triumf dobra nad złem. To również symbolizuje koniec ostrych zim. Drugi dzień zaczyna się od zabawy kolorami i kolorową wodą.

2. Festiwal Lohri:

tradycyjny festiwal Dżammu i Kaszmiru

Lohri jest również znany jako festiwal Maghi. Ten festiwal obchodzony jest corocznie w stanie Dżammu i Kaszmir w połowie stycznia. Święto to upamiętnia ostatni dzień siewu rabi lub zbóż ozimych. Ten dzień to zazwyczaj środek zimy. Święto obchodzone jest przez wspólne ogniska, tańce i pieśni ludowe. Ważną częścią tego festiwalu jest taniec Chajja. Młodzież przygotowuje czajje z kolorowego papieru i tańczy do rytmu bębnów na ulicy.

3. Święto Baisakhi:

dożynki Dżammu i Kaszmiru

Święto Baisakhi to bardzo ważne święto obchodzone w stanie Dżammu i Kaszmir. Odbywa się 13 dnia miesiąca kwietnia. Upamiętnia pierwszy dzień wiosny lub pierwszy „Baisakh” i świętuje przemijanie zimy. To oznacza Nowy Rok dla Sikhów. To głównie festiwal wiejski. To święto świętuje zasiew nowych upraw. W tym dniu ludzie zanurzają się w Gangesie. Odbywają się różne wiejskie jarmarki, które wprowadzają i łączą taniec Bhangra, zapasy i łucznictwo. Ten dzień jest pomyślny dla małżeństw.

4. Śri Ramanawami:

festiwal obchodzony w Dżammu i Kaszmirze

„Sri Rama Navami” oznacza narodziny Pana Ramy, który był królem Ajodhji i protagonistą starożytnego eposu „Ramayana”. Nazywany jest również „Kaljanotsavam”. Navami oznacza również małżeństwo Ramy i Sity. Festiwal obchodzony jest przez dziesięć dni. Wielbiciele poszczą i modlą się w różnych świątyniach do Pana Ramy. Świątynie są ozdobione kwiatami, a w miastach i miasteczkach organizowane są Rathyatry. Religijna epopeja „Ramajana” jest w całym stanie. Ludzie uważają ten czas za pomyślny i kupują nowe ubrania. Ozdabiają swoje domy lampkami i kwiatami. „Bhadżany” są śpiewane na cześć Pana Ramai.

5. Nawratri:

Festiwal Nawaratri

Navratri w hindi oznacza dziewięć nocy. Jest obchodzony corocznie w stanie Dżammu i Kaszmir i znany jest jako święto dziewięciu nocy. Ten festiwal honoruje Boginię Matkę lub Boską Śakti lub Siłę wszechświata. Podczas tego festiwalu noszone są kolorowe stroje i wykonywane są tańce ludowe. Dary składane są Durga devi, a mauli noszone są przez małe dziewczynki.

6. Diwali:

Festiwal Diwali

Diwali lub Deepavali jest znane jako Święto Świateł. Święto to upamiętnia zabicie demona Ravany przez króla Ajodhji, Rama. Po powrocie po zwycięstwie ten rodzaj został powitany światłem krakersów i światłem. W Dżammu i Kaszmirze jest to duże święto obchodzone z lampami, krakersami i fajerwerkami. W tym stanie obchodzony jest w Amavasya lub nowiu księżyca.

7. Festiwal Hemis:

państwowy festiwal Dżammu i Kaszmiru

Święto Hemis obchodzone jest w Hemis Gompa, największym klasztorze w Kaszmirze. Obchodzi się rocznicę urodzin Padmasambhawy, założyciela buddyzmu w Tybecie. Święto to obchodzone jest co roku w piątym miesiącu księżycowym kalendarza tybetańskiego. Podczas tego święta rząd ogłasza święto państwowe. Punktem kulminacyjnym tego festiwalu jest taniec „Chaam”, który jest wykonywany przy użyciu wielu instrumentów muzycznych.

8. Festiwal Tulipanów:

słynny festiwal w Dżammu i Kaszmirze

Kaszmir ma najlepsze ogrody tulipanów w Indiach. Z setkami tulipanów w pełnym rozkwicie w sezonie wiosennym, Srinagar, stolica Kaszmiru, świętuje festiwal tulipanów. Po śnieżnych zimach jest to czas, w którym turystyka osiąga apogeum. Festiwal tulipanów, jeden z najczęściej odwiedzanych festiwali w Kaszmirze, przyciąga wielu filmowców, którzy chcą nakręcić wiele romantycznych piosenek bez konieczności odwiedzania zagranicznych lokalizacji.

9. Festiwal Shikara:

Festiwal Shikara

Święto Shikara obchodzone jest nad jeziorem Dal w Srinagar. Festiwal ten rozpoczął się w 2016 roku z zamiarem promocji turystyki. Shikaras lub łodzie są pięknie malowane i udekorowane podczas tego festiwalu. Szereg wyścigów, takich jak wyścig smoków, mecze Canoe Polo są prowadzone między Shikaras. Ten festiwal odbywa się w miesiącach od lipca do sierpnia.

10. Festiwal Sindhu Darshan:

nazwa festiwalu jammu kaszmir

Festiwal darśanu Sindhu odbywa się co roku w dniu Guru Purnimy, czyli pełni księżyca. Odbywa się w dzielnicy Ladakh w Dżammu i Kaszmirze. Ten festiwal został po raz pierwszy przeprowadzony w 1997 roku i nadal ma takie samo znaczenie. Festiwal ma na celu uhonorowanie rzeki Sindhu i oddanie jej czci. Jest to ważne święto dla wszystkich Hindusów Kaszmiru i ma duże znaczenie religijne.

Kaszmir może być krainą ciągłych konfliktów z sąsiednimi krajami. Choć znana z niepokojów, ta piękna kraina nigdy nie przestaje celebrować piękna życia. Festiwale to czas radości i wspólnoty. Łączą ludzi i tworzą między nimi silną więź. Lokalne festiwale w Kaszmirze są obchodzone z takim samym zamiarem zjednoczenia mieszkańców i stworzenia jednej społeczności. Przyciągają również dużą turystykę, która może przynieść państwu znaczne dochody. Festiwale kaszmirskie są symbolami harmonii kulturowej w państwie.