Istnieje wiele mitów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a jednym z nich jest to, że tłuszcz nie jest dobry dla organizmu. Tłuszcz od zawsze był wystrzegany w naszej diecie. Zawsze staraliśmy się jak najlepiej unikać tłuszczu w naszych posiłkach i doradzamy innym, aby zrobili to samo. Czy tłuszcz naprawdę jest taki zły??

Co to jest tłuszcz trans i jedzenie, których należy unikać?

Znaczenie tłuszczu trans?

Tłuszcz trans jest znany jako „zły” cholesterol, który może poważnie zaszkodzić Twojemu organizmowi. Najpierw musimy zrozumieć tłuszcz w naszym jedzeniu. Tłuszcze to duża rodzina, która obejmuje tłuszcze nasycone, tłuszcze nienasycone, tłuszcze jednonienasycone, tłuszcze sprawdzone pod względem zainteresowania, tłuszcze wielonienasycone, kwasy tłuszczowe omega i wreszcie tłuszcze trans.

Tłuszcze trans to rodzaj nienasyconego tłuszczu o właściwościach i działaniu tłuszczu nasyconego. Istnieją dwa rodzaje tłuszczów trans. Sztucznie wykonane i naturalnie znalezione. Naturalnie występujące tłuszcze trans znajdują się na ogół w jelitach zwierząt, a także w pokarmach wytwarzanych z tych konkretnych zwierząt. Sztuczny tłuszcz trans jest wytwarzany przez przemysł przetworzonej żywności, w którym olej roślinny jest nasycony wodorem. Te produkty spożywcze obejmują produkty mleczne i przetworzone mięso.

Tłuszcze trans nie są dobrym tłuszczem i mogą wpływać na nasze zdrowie na wiele sposobów. Wpływa na poziom cholesterolu poprzez podwyższanie złego cholesterolu i obniżanie dobrego cholesterolu. Może zatykać tętnice i powodować zawał serca lub udar porażenny. Cukrzyca typu 2 to kolejny skutek nadmiernej ilości tłuszczów trans w naszej diecie.

Pomimo wiedzy o złych skutkach tłuszczów trans, większość przemysłu spożywczego używa go, ponieważ jest znacznie bardziej opłacalny niż czysty tłuszcz. Dzięki temu produkt zachowuje idealną konsystencję i wspaniały smak przez długi czas. Początkowo tylko przetworzona lub pakowana żywność zawierała tłuszcze trans. Jednak jego użycie przedostało się również do fast foodów. Kraje takie jak Dania, USA itp. wprowadziły ogromne ograniczenia w stosowaniu tłuszczów trans.

Chociaż ludzie są świadomi jego skutków ubocznych, nadal kupują produkty spożywcze z dużą ilością tłuszczów trans. We wczesnych latach ludzie nie wiedzieli o tłuszczach trans i ich wpływie na organizm ludzki. FDA nie wspiera spożycia tłuszczów trans. Ludzi przyciąga te produkty ze względu na smak i okres przydatności do spożycia. Ważne jest, aby uważać na to, co spożywamy, ponieważ może to spowodować poważne problemy zdrowotne.

Według niektórych ekspertów należy ograniczyć spożycie żywności zawierającej uwodornione oleje roślinne i zastąpić ten rodzaj żywności zawierającej tłuszcze trans żywnością zawierającą tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone. Aby śledzić zawartość tłuszczów trans, które możesz spożywać, dobrze jest zapoznać się z wartością odżywczą i składnikami używanymi w przetworzonej żywności.

Źródło tłuszczów trans:

Stwierdzono to początkowo w niewielkich ilościach w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Jednym z głównych źródeł tłuszczów trans są zwierzęta roślinożerne, które jedzą trawę. W rzeczywistości zwierzęta żywiące się trawą, takie jak krowy, bawoły, jelenie, kozy, w porównaniu ze zwierzętami drobiowymi tego samego gatunku, pokazuje, że zwierzęta żywiące się ziarnem, takie jak kurczaki i kaczki, zawierają mniej tłuszczów trans niż zwierzęta żywiące się trawą..

Jak skuteczne są tłuszcze trans??

Tłuszcze trans były pierwotnie dodawane do naszej żywności, aby wydłużyć ich okres przydatności do spożycia. Chociaż „to najgorszy możliwy rodzaj tłuszczu”, wielu z nas nie wie, że zalecana dieta zawiera znaczną ilość tłuszczów trans. W rzeczywistości codziennie spożywamy jakąś formę tłuszczów trans. Nie ma jednak powodu do niepokoju, ponieważ nasz organizm potrzebuje po trochu wszystkiego, nawet tych, które wydają się niezdrowe. Tak więc mała porcja tłuszczów trans jest dobra, ponieważ pomagają nam zwalczać przewlekłe choroby. Nawet wtedy tłuszcze trans pozostają jednym z najmniej zalecanych składników odżywczych do spożycia.

Efekty tłuszczu trans:

Teraz w naszym organizmie jest dobry i zły cholesterol. Tłuszcze trans obniżają poziom dobrego cholesterolu, który jest HDL lub lipoproteiną o wysokiej gęstości i zwiększają poziom złego, czyli lipoproteiny o niskiej gęstości, znanej również jako LDL. Wzrost poziomu LDL powoduje wzrost ryzyka chorób serca, takich jak niewydolność serca, zawał serca, przekrwienie naczyń, zatkane tętnice i przeszkody naczyniowe oraz wiele innych zakłóceń..

Jednak najczęstszym efektem tłuszczów trans jest otyłość lub nadmierny przyrost masy ciała. Spożywanie tłuszczów trans sprawia, że ​​przybieramy na wadze więcej niż jakiekolwiek inne tłuszczowe składniki odżywcze. Redystrybuują całą tkankę tłuszczową ciała w okolicy brzucha, a także mogą być przyczyną miażdżycy lub stanu zapalnego. Niestety jest to nieuniknione, ponieważ liczne produkty zawierają tłuszcze trans.

Tłuszcze trans, których należy unikać:

Tłuszczów trans nie można całkowicie odrzucić z naszego organizmu, ale możemy je kontrolować i powstrzymywać w trosce o nasze zdrowie. Chociaż nie możemy ich uniknąć, możemy zbilansować to, co jemy. Oto lista produktów spożywczych zawierających tłuszcze trans:

Fast foody lub fast foody, takie jak smażony kurczak, frytki, pizza zawierają dużą ilość tłuszczów trans.

Żywność przetworzona, taka jak frytki, prażona kukurydza w kuchence mikrofalowej, napoje o sztucznym smaku, kotlety do burgerów, pakowane mięso, wykorzystują tłuszcze trans, aby wydłużyć ich okres przydatności do spożycia.

Produkty mleczne i cukiernicze, takie jak ser i margaryna, czekolada, ciastka, śmietana i lukier, ciasta i herbatniki, lody itp. wykorzystują tłuszcze trans, aby nadać im odpowiednią konsystencję i smak.

Ta lista zawiera ponad połowę naszych codziennych produktów spożywczych, a zatem nie można ich całkowicie skreślić z listy zakupów. Możesz porównać i zobaczyć, które produkty mają mniej tłuszczów trans i w zależności od tego, możesz zdecydować się na te z mniejszą ilością tłuszczów trans.

Jak pozbyć się tłuszczu trans z organizmu:

Większość tego, co jemy, znajduje się na liście żywności zawierającej tłuszcze trans. Teraz pytanie brzmi: „jeśli nie możemy tego uniknąć, jak możemy się go pozbyć?” Oto kilka sposobów na usunięcie tłuszczu trans z organizmu:

 • Ważne jest, aby zacząć czytać etykiety na opakowaniach żywności, aby zrozumieć poziom tłuszczów trans. Zacznij unikać żywności zawierającej tłuszcze trans i wybieraj zdrowe alternatywy.
 • Poszukaj etykiet na żywności, takich jak „skrócenie” lub „częściowo uwodornione”. Są to sztucznie wytworzone tłuszcze trans, które są znacznie bardziej szkodliwe dla zdrowia
 • Ściśle zobowiąż się do planu diety na tydzień, podczas którego unikasz wszystkich pokarmów zawierających tłuszcze trans i uwodornione oleje.
 • Zwiększ spożycie błonnika, aby związać tłuszcze w organizmie i uwolnić je.
 • Pij dużo płynów i soków, takich jak marchew, aby pomóc uwolnić tłuszcz.
 • Nie zapomnij wcześnie rano wypić pierwszej filiżanki ciepłej wody cytrynowej, aby oczyścić swoje ciało
 • Przełącz się na żywność ekologiczną tak często, jak to możliwe. W ten sposób możesz zmniejszyć spożycie tłuszczów trans.

Lista produktów, które usuwają tłuszcz trans z organizmu

Opracuj plan diety i uwzględnij następujące pokarmy, aby usunąć tłuszcz trans z organizmu:

 1. Ciepła Woda Cytrynowa: Oczyszcza wątrobę i odtruwa organizm. Delikatnie wypłukuje tkankę tłuszczową.
 2. Żywność bogata w enzymy: Pokarmy bogate w enzymy, takie jak awokado, zawierają pewne związki, które pomagają rozbijać tłuszcz i przyspieszać metabolizm.
 3. Warzywa surowe lub gotowane na parze: Zdrowa sałatka lub surowe lub gotowane na parze warzywa mogą pomóc w ograniczeniu tłuszczów trans i zapobieganiu zaparciom.
 4. Żywność bogata w błonnik: Żywność, taka jak pełne ziarna, jabłka są bogate w błonnik, który pomaga wiązać tłuszcze i uwalniać je z organizmu
 5. Mnóstwo wody: Woda jest najlepszym źródłem do usuwania tłuszczu trans. Woda może rozcieńczyć składniki tłuszczu i wypłukać je z organizmu.
 6. Zielona herbata: Bogata w przeciwutleniacze zielona herbata działa jak cud w usuwaniu tłuszczu trans. Odtruwa organizm i obniża poziom cholesterolu,

Przedstawiliśmy kilka najważniejszych faktów dotyczących tłuszczów trans, skąd pochodzą, jakie są ich główne składniki, jakie pokarmy zawierają je najwięcej, jaki mają wpływ na zdrowie oraz jak je zastępować i usuwać z organizmu.