Jednym z głównych mikroelementów innych niż węglowodany i białko jest tłuszcz. Jednak tłuszcz jest zasadniczo składnikiem odżywczym, co ma kluczowe znaczenie dla twojego organizmu. Jest źródłem energii, a także pomaga innym składnikom odżywczym odpowiednio wykonywać swoją pracę. Są rozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych i pozostają nierozpuszczalne w wodzie. Jednak tłuszcze są znane pod wieloma innymi terminami. Oto kilka.

 • Tłuszcze roślinne: Tłuszcze roślinne można znaleźć w nasionach lnu, oleju arachidowym, oliwie z oliwek i oleju kukurydzianym.
 • Obrazy olejne: Wiemy, że oleje nie mieszają się z wodą, a zatem tłuszcz olejowy jest tłuszczem, który pozostaje w postaci płynnej w temperaturze pokojowej.
 • Lipidy: Kolejny powszechny termin, który jest mylony z tłuszczem. Lipidy to wszystkie dostępne tłuszcze, stałe lub płynne.
 • Tłuszcz zwierzęcy: te w maśle, śmietanie i tłuszcz w oleju to tłuszcz zwierzęcy.

Jednak różne tłuszcze, które spożywasz w wielu formach, są przechowywane w organizmie z różnych powodów. Tłuszcze to trójglicerydy, a lipidy to kolejne określenie, które się do nich odnosi. Jednak lipidy niekoniecznie muszą być triglicerydami. Trigliceryd to ester, który powstaje z glicerolu, a także z trzech kwasów tłuszczowych. Są głównymi składnikami naturalnych tłuszczów i olejów.

Rodzaje tłuszczów i źródeł

Jak powstają tłuszcze??

Tworzenie tłuszczu można łatwo wytłumaczyć. Kwasy tłuszczowe w organizmie są zazwyczaj długie w tak zwanym kwasie karboksylowym o prostym łańcuchu. Kiedy te trzy cząsteczki kwasów tłuszczowych wchodzą w kontakt z glicerolem i reagują, powstają triglicerydy. W ten sposób tłuszcz znajdujący się w organizmie jest magazynowany, a także wysyłany jako trójglicerydy.

Różne rodzaje tłuszczu i ich wpływ na organizm:

Zapoznaj się z kilkoma ważnymi informacjami na temat tłuszczów, które warto znać.

1. Tłuszcze nasycone:

Spośród różnych rodzajów tłuszczów jako pierwszy należy przyjrzeć się tłuszczom nasyconym. Tłuszcze nasycone to te, które są stałe w temperaturze pokojowej i są często nazywane tłuszczami stałymi. Każda z cząsteczek tłuszczu jest pokryta atomami wodoru i dlatego jest określana jako nasycona. Spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych może skutkować zagrożeniem dla zdrowia, które potencjalnie może zagrażać życiu.

Co oni robią?

Tłuszcze nasycone zwiększają poziom cholesterolu w organizmie. Wzrost poziomu cholesterolu oznacza zwiększone ryzyko udaru mózgu i innych chorób układu krążenia.

Gdzie są znalezione??

Spodziewaj się znaleźć tłuszcze nasycone w mięsie, produktach mlecznych, produktach drobiowych i innej przetworzonej żywności, takiej jak ciasta, ciastka, olej palmowy, olej kokosowy i torebka chipsów, które kochasz. Jednak nawet Twoja zdrowa żywność będzie zawierała pewną dawkę pokarmów nasyconych, przez co ich całkowite wyeliminowanie jest trudne. Naukowcy i lekarze zalecają dietę, w której z pożywienia nasyconego wydobywa się mniej niż 10% kalorii. Mając to na uwadze, zdrowe jest również ograniczenie pizzy i sera, deserów zbożowych, mleka pełnego i mleka o obniżonej zawartości tłuszczu.

Jak wpływają na Twoje ciało??

Ze względu na różną strukturę chemiczną tłuszczów nasyconych wiadomo, że wpływają one na organizm w różny sposób. Ten tłuszcz składa się z łańcuchów kwasów tłuszczowych, które są nasycone cząsteczkami wodoru bez odstępów między nimi. Ten ciasno upakowany łańcuch sprawia, że ​​organizmowi ciężko się rozpaść. W ten sposób są magazynowane w organizmie jako tłuszcze w tkance tłuszczowej.

Zdrowa wymiana:

Twoim idealnym zdrowym zamiennikiem tłuszczów nasyconych może być garść orzechów, awokado, fasoli i zielonych warzyw.

Plusy: Diety bogate w tłuszcze nasycone zapewnią Twojemu organizmowi wystarczającą ilość energii, która w razie potrzeby powoli przekształci paliwo komórkowe. Dzięki temu poziom cukru we krwi będzie stabilny. W ten sposób skutecznie ograniczasz głód cukru i węglowodanów.

Cons: Główną wadą nadmiernego angażowania się w żywność zawierającą tłuszcze nasycone jest wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Zatem wyższy poziom cholesterolu LDL we krwi może zwiększać ryzyko udaru i innych chorób sercowo-naczyniowych.

2. Tłuszcze nienasycone:

Tłuszcze nienasycone składają się z tłuszczów jednonienasyconych i wielonienasyconych. Są płynne w temperaturze pokojowej, a ich źródłem są głównie oleje roślinne. Tłuszcze nienasycone są klasyfikowane jako „dobry tłuszcz”. Oleje roślinne, olej arachidowy, olej słonecznikowy olej sojowy i olej kukurydziany to główne źródła tłuszczów nienasyconych.

Rodzaje tłuszczów nienasyconych

Tłuszcze nienasycone pochodzą z pokarmu roślinnego, który zawiera orzechy i nasiona. Oto dwa rodzaje dobrego tłuszczu.

a. Tłuszcze jednonienasycone: Możesz znaleźć duże ilości tłuszczów jednonienasyconych w awokado, orzechach, takich jak migdały i orzechy laskowe, nasionach, takich jak pestki dyni i nasiona sezamu oraz inne oleje, takie jak olej rzepakowy, olej arachidowy i oliwa z oliwek. Wiadomo, że pokarmy jednonienasycone obniżają poziom złego lub LDL cholesterolu. W ten sposób obniżają chorobę serca, chroniąc Cię przed udarem i innymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Są również źródłem składników odżywczych, które pomagają w utrzymaniu komórek organizmu

b. Tłuszcze wielonienasycone: Tłuszcze wielonienasycone znajdują się w olejach lnianych, kukurydzianym i słonecznikowym, orzechach włoskich, nasionach lnu, a nawet w rybach. Tłuszcz omega 3 jest ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu, który jest bogaty w właściwości przeciwutleniające, a te muszą zasadniczo pochodzić z pożywienia, ponieważ organizm nie może ich wytworzyć. Ryby są bogate w kwasy omega 3, dlatego spożywanie ich dwa do trzech razy w tygodniu jest zdrowym sposobem na włączenie ich do zdrowej diety. Zespół badawczy American Heart Association sugeruje, że około 8 do 10 procent kalorii musi pochodzić ze spożywania tłuszczów wielonienasyconych, aby zmniejszyć ryzyko jakiejkolwiek choroby serca. Wiadomo również, że zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2.

Jakie jedzenie powinieneś zawierać?

Aby organizm otrzymał odpowiednią dawkę tłuszczów nienasyconych, uwzględnij następujące elementy w swojej tabeli diety.

 • Orzechy takie jak orzechy włoskie, migdały, orzechy nerkowca i pistacje
 • Potrawy mono bogate, takie jak awokado, oliwki
 • Oleje takie jak oliwa z oliwek, olej szafranowy, olej arachidowy i oliwa z oliwek
 • Aby uzyskać dobrą dawkę omega-3, spróbuj halibuta, ryby sobolowej i makreli około 2-3 razy w tygodniu.
 • Nasiona takie jak pestki dyni i nasiona sezamu.

Plusy: Pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia cholesterolu we krwi, zapobiegając w ten sposób chorobom serca lub udarowi. Pomagają również w odchudzaniu i są bogate w witaminę E.

Cons: Chociaż nie ma większych wad spożywania tłuszczów jednonienasyconych w umiarkowanych ilościach, nadmierne spożycie może prowadzić do chorób zdrowotnych i odkładania się tłuszczu w organizmie. W ten sposób tłuszcze jednonienasycone są korzystnym „dobrym tłuszczem” dla Twojego organizmu. Twoje najlepsze źródła tłuszczu pochodzą stąd!

3. Tłuszcze trans:

Tłuszcze trans to rodzaj kwasu tłuszczowego. Kwas tłuszczowy jest kwasem karboksylowym i ma długi kwas alifatyczny. Może być nasycony lub nienasycony. Tłuszcze trans są dalej klasyfikowane na dwa:

a. Naturalnie występujące tłuszcze trans: Naturalnie występujące tłuszcze trans to mleko, mięso itp., które są wytwarzane w jelitach zwierząt, a następnie wytwarzana z nich żywność. Wiadomo, że zawierają niewielkie ilości tych tłuszczów.

b. Sztuczne tłuszcze trans: Są one również znane jako kwasy tłuszczowe trans. Powstają w procesie przemysłowym, w którym do płynnych olejów roślinnych dodawany jest wodór w celu nadania im stałej i jędrności.

Jaki mają wpływ na Twoje ciało??

Tłuszcze trans znajdują się w różnych produktach spożywczych i są „złymi tłuszczami”, podobnie jak tłuszcze nasycone. Podobnie jak tłuszcze nasycone, zwiększają poziom cholesterolu LDL we krwi. Są również zdolne do obniżenia dobrego cholesterolu HDL, zwiększając w ten sposób poziom trójglicerydów. Możesz spodziewać się dużej ilości tłuszczu trans w mięsie, serze, śmietanie, jagnięcinie, wieprzowinie, a także wołowinie.

W procesie częściowego uwodornienia przetwarzane są również przemysłowe tłuszcze trans. Wiadomo, że proces ten zestala się, a także częściowo utwardza ​​olej roślinny, który jest przydatny w produkcji pieczonych i smażonych potraw.

Kiedy podgrzewasz olej w wysokiej temperaturze w celu smażenia, tłuszcz trans jest wytwarzany w oleju, a zatem twoje pączki i inne słodkie potrawy czasami przyczyniają się do zwiększenia zawartości tłuszczów trans w twoim ciele.

Zdrowe suplementy

Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz opracować żywność bez tłuszczów trans, a tym samym zachować zdrowe nawyki żywieniowe.

Jak przetworzona żywność? Następnie szukaj tych, które są wykonane z nieuwodornionego oleju, zamiast wybierać uwodorniony olej roślinny.

Ograniczenie częstotliwości jedzenia pączków, ciastek, babeczek, ciast i ciastek to kolejny sposób na ograniczenie dostania się tłuszczów trans do organizmu.

Spożycie obfitej miski owoców i innych mocnych warzyw wraz z pełnym ziarnem, drobiem, rybami i orzechami może być idealnym sposobem na rozpoczęcie zdrowego stylu życia.

Dobrym wyborem jest również stosowanie margaryny zamiast masła i przyjmowanie 0 gramów tłuszczów trans na etykiecie żywieniowej.

Plusy: Są niedrogie i dlatego są popularnym wyborem w wielu firmach. Wiadomo również, że trwają długo.

Cons: Zmniejszają dobrą zawartość tłuszczu w organizmie i zwiększają poziom cholesterolu LDL, co może mieć wpływ na zdrowie serca, a tym samym powodować udar lub inne choroby sercowo-naczyniowe.

Jak tłuszcze wpływają na Twoje ciało??

 • Przede wszystkim zrani twoje serce. Tłuszcze mogą wywoływać w organizmie poziom LDL lub zły cholesterol, przez co możesz paść ofiarą chorób sercowo-naczyniowych.
 • Wiadomo, że wywołuje cukrzycę. Zasadniczo jest to błędne koło. Kiedy masz nadwagę, wpływa to na hormon insuliny w organizmie. To wywoła cukrzycę, a cukrzyca może zwiększyć ryzyko chorób serca.
 • Kiedy masz dużo tłuszczu, masz tendencję do przybierania na wadze. Nadwaga może powodować zaburzenia snu, a najniebezpieczniejszym ze wszystkich jest bezdech senny. Dzięki temu osoba ma tendencję do przestania oddychać we śnie, zmniejszając dopływ tlenu, co z kolei wpływa na serce i naczynia krwionośne.
 • Z drugiej strony może utrzymać ciepło podczas przenikliwego zimna. Tłuszcz działa teraz bardziej jak izolator!
 • Przechowywał również energię. W czasach polowań i zbieractwa ta zmagazynowana energia często przychodziła im na ratunek.

Cóż, to z pewnością oznacza, że ​​istnieją zdrowe źródła tłuszczu dla twojego ciała. Wiadomo, że różne tłuszcze w różny sposób działają na organizm i wpływają na niego na różne sposoby. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaki tłuszcz przyjmuje twoje ciało i uważać na te, które zbierasz i wrzucasz do koszyka. Dla odmiany wypróbuj nasze zdrowe suplementy, a zobaczysz efekty.