Jaskinie kryształowe są zdecydowanie najpiękniejsze ze wszystkich jaskiń ze względu na ich intensywne piękno i bajkowy wygląd. Te jaskinie powstałe z kalcytu lub aragonitu są ozdobione formacjami krystalicznymi w różnych proporcjach, od małych igiełkowatych po niewiarygodnie duże. Kryształowe Jaskinie to wspaniałe dzieło Matki Natury i wielka atrakcja turystyczna na całym świecie.

Najlepsze kryształowe jaskinie na całym świecie:

1. Kryształowa Jaskinia, Islandia:

kryształowe jaskinie

W małym kraju, takim jak Islandia, znajdziesz jeden z największych fenomenów natury – Kryształową Jaskinię Svmnafellsjvkull. Ta ciemnoniebieska jaskinia, położona w parku narodowym Skaftafell, oczaruje Cię swoim olśniewającym pięknem i wielkością. Stworzona przez siły lodowej pokrywy lodowej Vatnajokull, ta kryształowa jaskinia powstała, gdy jej lodowiec spotkał się z linią brzegową. Lód w jaskini ma wieki, co nie pozwala na przenikanie powietrza, co daje lśniącą i kolorową teksturę jaskini.

2. Kryształowa Jaskinia, Bermudy:

W 1907 roku, kiedy dwoje 12-latków poszło na poszukiwanie swojej piłki do krykieta, niewiele wiedzieli, że natkną się na jedno ze spektakularnych dzieł natury. Kryształowa Jaskinia na Bermudach, początkowo odkryta przez Carla Gibbonsa i Edgara Hollisa, była dalej badana przez rodzinę Wilkinson, właścicieli posiadłości, po tym, jak dowiedziała się o wielkim odkryciu. Majestatycznie wyglądające kryształowe stalaktyty i stalagmity zwisają z sufitu jaskini niczym żyrandole oświetlające czyste jezioro poniżej, które ma głębokość 55 stóp. To najlepsze Kryształowe Jaskinie na świecie.

3. Jaskinia Kryształów:

Jaskinia Kryształów

Najbardziej spektakularną ze wszystkich jaskiń jest Jaskinia Kryształów znajdująca się w Chihuahua w Meksyku. Położona 300 metrów pod powierzchnią główna komora zawiera nigdy wcześniej nie widziane gigantyczne kryształy wielkości filarów. Niektóre z nich osiągają wysokość do 11 metrów i ważą około 55 ton. Utworzone z magmy pod jaskinią kryształy te mają podobno nawet 500 000 lat. Warunki wewnątrz jaskini są ekstremalne, co wymaga odpowiedniego sprzętu podczas zwiedzania tej gigantycznej struktury.

4. Kryształowa Jaskinia Kalifornii:

Kalifornia szczyci się swoim własnym udziałem jaskiń, z których najbardziej imponująca jest Kryształowa Jaskinia w Parku Narodowym Sekwoi, która leży tuż pod powierzchnią ziemi. Widoczne tutaj formacje kryształów stalaktytów zwisają jak zasłony z bogato wypolerowanej marmurowej jaskini. Jaskinia słynie z wycieczek przy świecach i jest otwarta do zwiedzania tylko w miesiącach letnich.

5. Jaskinia Kryształowa Młynki:

Głęboko pod powierzchnią ziemi znajduje się porywająca kryształowa jaskinia w regionie Tarnopol na Ukrainie. Wielobarwne kryształy stiuku zdobią jego ściany i migoczą w odbitym świetle, tworząc olśniewający efekt. Kryształowa Jaskinia Młynki to naprawdę rzadki widok.

6. Kryształowa Jaskinia, Wisconsin:

Położona w hrabstwie Pierce jest najdłuższą znaną Jaskinią Kryształową Wisconsin, która jest popularnym miejscem turystycznym. Został odkryty przez Williama Vanasse w 1881 roku. Kryształowe Jaskinie ma wiele poziomów, które umożliwiają zwiedzającym schodzenie po schodach i rampach. Jaskinia jest nadwieszona soplowymi stalaktytami i pokryta falującymi naciekami i stalagmitami.

7. Kryształowa Jaskinia Ordy:

Na Uralu w Rosji znajduje się największa i jedyna na świecie kryształowa jaskinia pod wodą. Jaskinia Orda jest również najbardziej rozbudowaną podwodną jaskinią w Rosji i zyskała status ogólnorosyjskiego pomnika przyrody. Jaskinia jest pełna krętych przejść i krystalicznie czystej wody, przez którą nurkowie mogą zobaczyć drogę.

8. Kryształowa Jaskinia w Put-in-Bay, Ohio:

Kryształowa Jaskinia w Put-in-Bay w stanie Ohio to jaskinia wapienna, w której znajdują się największe na świecie struktury geod lub kryształów. Jaskinia została odkryta w 1887 roku przez urodzonego w Niemczech Gustava Heinemanna podczas kopania studni pod swoją winnicą. Nadwymiarowe kryształy znalezione na ścianach jaskini były początkowo wykorzystywane do celów górniczych. Jaskinia została później przekształcona w miejsce turystyczne, w którym można zobaczyć kryształy Celestine, jak się je nazywa, o szerokości 3 stóp, które można zobaczyć pod ścianami wapiennej jaskini.

9. Kryształowe jaskinie Yanchep:

Kryształowe Jaskinie Parku Narodowego Yanchep w Perth w Australii to niesamowita aglomeracja stalaktytów, którą można obejrzeć podczas wycieczki z przewodnikiem po jaskini.