Wszystkie jaskinie morskie na świecie, jaskinie wapienne są najczęstszym typem. Ich powstawanie ma miejsce, gdy woda deszczowa wychwytuje dwutlenek węgla z powietrza, tworząc osłabiony roztwór zwany kwasem węglowym. Obecność tego kwasu w wodzie zjada wapień stopniowo rozpuszczając go z czasem, tworząc jaskinię.

Niektóre jaskinie wapienne zawdzięczają swoje istnienie również procesowi korozji, w którym cząsteczki znajdujące się w dużych ilościach płynącej wody lub fal rozdrabniają skały, aby je zetrzeć, a tym samym nabrać kształtu. Czyste piękno i ogrom jaskiń wapiennych przyciągają ludzi w zdumieniu i zdumieniu. Jaskinie wapienne są nie tylko powszechne, ale także przeważają w wielu częściach świata. Poniżej przedstawiamy jedne z najbardziej fascynujących jaskiń wapiennych.

Jaskinia Kopców:

Cave of the Mounds położona w pobliżu Blue Mounds w Wisconsin w USA to naturalna jaskinia wapienna, która zaczęła powstawać około miliona lat temu. Uformowana z wielu odmian złóż mineralnych oraz z formacjami stalaktytowymi i stalagmitowymi znajdującymi się wewnątrz jaskini, Jaskinia Kopców jest uważana za „pudełko z klejnotami” Ameryki ze względu na swoje piękno.

Jaskinie wapienne Groty Jeita:

Najdłuższą jaskinią na Bliskim Wschodzie jest Jaskinia Jeito Grotto w Libanie o długości 9 km. Składająca się z dwóch oddzielnych, ale połączonych ze sobą wapiennych jaskiń ze wspaniałą kolekcją stalaktytów i stalagmitów, Jaskinia Groty Jeita jest uważana za dumę Libanu. Wizyta w jaskini wiąże się z przejażdżką łodzią elektryczną, która spotyka się z głęboką ciszą w środku.

Jaskinia wapienna Hida:

Kolejną piękną jaskinią do odkrycia jest Jaskinia Wapienna Hida w Japonii. Otwiera się 800 metrów poniżej kaskadowego wodospadu i jest domem dla delikatnych, przypominających palce formacje jaskiń heliktytowych. Wnętrze jaskini jest pięknie rozświetlone, tworząc iskrzącą poświatę na ścianach jaskini i znajdującej się pod nią wodzie. Wycieczka po jaskini odbywa się przez długi most zbudowany w tym celu.

Jaskinie Jenolan:

Najstarszą i najbardziej zapierającą dech w piersiach jaskinią na świecie są Jaskinie Jenolan w Górach Błękitnych w pobliżu Sydney w Australii. Jest to najcenniejsza jaskinia Australii ze spektakularnymi formacjami i czystymi podziemnymi rzekami, co czyni ją również najbardziej uczęszczaną jaskinią w Australii.

Jaskinia wapienna i wodospad:

Jaskinia wapienna w Katalonii w Hiszpanii, która z pewnością przykuje uwagę każdego swoim nieskazitelnym wodospadem opadającym poniżej. Szczelina w ścianie jaskini pozwala promieniom słońca filtrować, sprawiając, że woda mieni się złotym odcieniem.

Carlsbad Caverns:

W Carlsbad Caverns w pobliżu Carlsbad w Nowym Meksyku znajduje się siódma co do wielkości na świecie naturalna komora jaskini wapiennej, popularnie znana jako Big Room. Mierzące 4000 na 625 stóp i 350 stóp wysokości, jaskinie są ozdobione stalaktytami, stalagmitami i innymi formacjami zdumiewającej różnorodności i można je przemierzać dzięki łatwemu dostępowi.

Basen jaskiniowy:

Jaskinia Wapienna w pobliżu Chichen Itza na Jukatanie w Meksyku szczyci się naturalnym basenem. Oświetlenie wewnątrz jaskini wraz ze światłem słonecznym sączącym się przez górną szczelinę odbija niezliczoną ilość kolorów, dzięki czemu ta jaskinia jest absolutną przyjemnością do rozkoszowania się.

Marmurowa Jaskinia:

Marmurowa jaskinia w gminie Lipljan w Kosowie to wapienna jaskinia gokartowa, która prawdopodobnie powstała około 80 milionów lat temu. Ukoronowaniem tej jaskini jest to, że tworzą ją marmurowe szczyty powstałe w wyniku rzadkiego zjawiska jakim jest metamorfoza wapienia. Chociaż jest otwarta dla turystów, znaczna część jaskini pozostaje niezbadana.

Jaskinia wapienna Gouffre Berger:

Jaskinia wapienna Gouffre Berger we Francji, niegdyś uważana za najgłębszą jaskinię na świecie na wysokości 3681 stóp, jest obecnie 28. najgłębszą jaskinią na świecie i czwartą we Francji. Aby nie dać się zwieść śmiertelnemu spokojowi, jaskinia ta pochłonęła wiele istnień podczas ulewnego deszczu i sztormowej pogody, w której poziom wody gwałtownie rośnie.