Jaskinie Aurangabad położone na wzgórzu, które biegnie mniej więcej ze wschodu na zachód i prawie 2 km na północ od Bibi ka Maqbara w Aurangabad, Maharashtra to zestaw 12 wykutych w skale świątyń buddyjskich, które są podzielone na trzy grupy w odległości 500 metrów od każdej inny. Jaskinie od 1 do 5 znajdują się po zachodniej stronie, a jaskinie od 6 do 9 po wschodniej stronie tego samego wzgórza. Trzecia grupa jaskiń, obejmująca jaskinie od 10 do 12, znajduje się dalej na wschód. Jaskinie Aurangabad pochodzą z II i III wieku naszej ery do VII wieku naszej ery. Jaskinie wyrzeźbione w zboczu wzgórza z miękkiej skały bazaltowej są godnym podziwu dziełem architektury niosącym subtelnie rzeźbione formy indyjskiej sztuki klasycznej najwyższego stopnia.

Świątynia w jaskini Aurangabad:

jaskinie Aurangabad

Jaskinie Aurangabad posadzone między wzgórzami Sahyadri i Satara i nawadniane przez rzekę Dudhana są popularnym miejscem turystycznym. Jest wspaniały w swoich rzeźbach strukturalnych i żywym dowodem osadnictwa buddyjskiego z II i III wieku.

Filary piękna:

Wewnątrz jaskiń znajdują się staroświeckie filary z misternie rzeźbionymi wzorami. Stanowią świadectwo pięknie rzeźbionego dzieła architektonicznego tamtej epoki.

Jaskinia 1:

Jaskinia 1 z jaskiń Aurangabad jest jednym z najwcześniejszych wykopalisk datowanych na II lub III wiek. Jest to niedokończona wihara lub klasztor, w którym zawalił się strop werandy. Stan zachowania tej jaskini jest niski ze względu na zły charakter formacji skalnych, co również uniemożliwiło wykopaliska na dużą skalę.

Jaskinia 2:

Cave 2 to świątynia w kształcie kwadratu, która przypomina tradycyjne świątynie buddyjskie. W centrum znajduje się monumentalny wizerunek siedzącego Buddy w medytacyjnej pozie, otoczony kilkoma innymi rzeźbionymi postaciami Buddy, które można zobaczyć zdobiące ściany po obu stronach.

Świątynia buddyjska:

.

Pośrodku jaskiń znajduje się duża świątynia poświęcona Panu Buddzie. Kapliczkę otaczają przepięknie rzeźbione filary podtrzymujące strop. Z tyłu znajduje się wyrzeźbiona świątynia z Lordem Buddą przedstawionym w pozycji stojącej, a do sufitu wznosi się idealnie ukształtowana kopuła z okrągłymi belkami. Miejsce takie jak to nie może przynieść nic poza ciszą i spokojem. Nazywa się to również buddyjskimi jaskiniami Aurangabad

Apsaras jaskini Aurangabad:

Kolejnym arcydziełem rzeźbiarskim jaskiń Aurangabad są piękne istoty niebieskie lub Apsaras, jak są one znane w mitologii hinduskiej i buddyjskiej. Zdobią ściany jaskini ponadczasowym blaskiem artyzmu i zgrabności.

Jaskinia 6:

Cave 6 to wystawa drobno rzeźbionych kobiet o egzotycznych fryzurach i ozdobnych zdobieniach. W centrum rzeźb znajduje się wyeksponowana postać Pana Buddy. Ta jaskinia z komórkami po obu stronach zawiera kapliczkę i jest oznaczona filarami na werandzie i werandzie.

Jaskinia 7:

Jaskinia 7 jest uważana za najbardziej fascynującą ze wszystkich, z ozdobną reprezentacją wysadzanych klejnotami i skąpo odzianych postaci kobiecych, które były wyraźnym znakiem obecności buddyzmu tantrycznego w tym wieku. Jaskinia 7 składa się również z kapliczki otoczonej zewnętrznym korytarzem. Korytarz składa się z wnęk w regularnych odstępach, w których znajdują się różne rzeźby buddyjskich bogów i bogiń. Na werandzie wejście do świątyni jest otoczone misternymi przedstawieniami Awalokiteśwary i Bodhisattwy.

Miniona Era:

Jaskinie Aurangabad w cieniu jaskini Ajanta i Ellora nadal cieszą oczy. Służy jako przypomnienie nieskazitelnej chwały religii buddyjskiej w tym okresie. Mimo że wiele jaskiń pozostaje niedokończonych z powodu niebezpieczeństw luźnej gleby skalnej, w większości ta monolityczna rzeźba przetrwała piaski czasu.