Son Doong, co po wietnamsku znaczy „jaskinia górskiej rzeki” to największa znana jaskinia na świecie położona w prowincji Quang Binh w Wietnamie. Jaskinia powstała 2-5 milionów lat temu w wyniku erozji wapienia przez wody rzeki pod górą. Po początkowym odkryciu jaskini przez miejscowego rolnika w 1991 r. podczas schronienia się przed burzą, która później nie mogła znaleźć drogi z powrotem, jaskinia została później odkryta z jego pomocą i zbadana przez brytyjskiego dowódcę Howarda Limberta i jego zespół grotołazów. Jaskinia Son Doong ma 5,5 mil długości, 650 stóp szerokości i 500 stóp wysokości. Jaskinia Son Doong wraz z własnymi rzekami i dżunglą to monumentalne dzieło natury.

1. Największa jaskinia świata:

syn doong jaskinie

Przy długości 5,5 mili, szerokości 650 stóp i wysokości 500 stóp, jaskinia Son Doong jest pięć razy większa niż jaskinia Phong Nha, wcześniej uważana za największą jaskinię w Wietnamie, a w 2009 r. oficjalnie pobiła rekord jako największa jaskinia na świecie, pokonująca byłego posiadacza płytek – Malezji Jaskinia Jelenia.

2. Kemping wewnątrz Son Doong:

Cuda jaskini Son Doong – wewnątrz Son Doong

Jaskinia Son Doong została niedawno otwarta dla zwiedzających z przewodnikiem. Odwiedzający obozują przy wejściu do ogromnej jaskini podczas sześciodniowej wycieczki zorganizowanej przez firmę turystyczną Oxalis. Ogrom jaskini można wyraźnie zobaczyć na tym zdjęciu, na którym obozowicze i wyglądają na karłowatych w porównaniu z wielkością jaskini mamuta.

3. Jaskinia samodzielna:

Cuda jaskini Son Doong — jaskinia samodzielna

Jaskinia Son Doong składająca się z sieci co najmniej 150 pojedynczych jaskiń jest samowystarczalna, ponieważ ma własne jezioro, rzekę, wodospady i dżunglę.

4. Największa jaskinia:

Cuda jaskini Son Doong – największa jaskinia

Wycieczka po Son Doong to cuda tego mve, które polegają na zagłębieniu się w zakamarki jaskini, aby podziwiać potworną jaskinię, jedną z nich jest Ręka Psa, która jest ogromnym stalagmitem przypominającym psią łapę.

5. Trudne zadanie:

Cuda w jaskiniach Son Doong – trudne zadanie

Dotarcie do jaskini Son Doong nie jest łatwym zadaniem. To wyzwanie, ale i przygoda sama w sobie. To długa i żmudna podróż, która zajmuje półtora dnia przez gęstą, niezamieszkaną dżunglę. Po dotarciu do jaskini musisz zejść kolejne 260 stóp na linie, zanim dotrzesz do jej wejścia. Wyzywające zadanie dla każdego, kto chce odkryć ten cud natury.

6. Perły Natury:

Cuda jaskiń Son Doong – Perły Natury

Innym cudem, który można zobaczyć w jaskini Son Doong, są rzadkie perły jaskiniowe wielkości piłek baseballowych. Te perły o nietypowych rozmiarach powstają przez setki lat z osadów kryształów kalcytu na ziarnach piasku. Perły jaskini Son Doong zostały odkryte przez grupę, która podjęła wyzwanie zjazdu z wysokości 260 stóp do jaskini podczas wyprawy objazdowej.

7. Olbrzymia jaskinia:

Cuda jaskini Son Doong-Gigan Cavern

Rozmiar tej gigantycznej jaskini jest tak ogromny, że z łatwością mieści się w niej całe ulice miasta i drapacze chmur. To oszałamiające i unikalne formacje stale nabierają kształtu z wody i wapienia, które wyrzeźbiły go miliony lat temu. W jaskini są miejsca, w których zawalił się dach, tworząc imponujący świetlik i umożliwiając rozkwit podziemnych ekosystemów dżungli.

8. Zdumiewające cechy Son Doong:

Cuda jaskini Son Doong - zdumiewające cechy Son Doong

Jaskinia Son Doong jest domem dla rzadkich gatunków fauny, których nie można znaleźć nigdzie indziej. Starożytne skamieliny można również znaleźć głęboko w jaskini. Jaskinia jest tak duża, że ​​pojawiające się w niej stalaktyty tworzą własne chmury na górze, a poniżej przepływa rzeka.

9. Zajęcia turystyczne:

Son Doong Cave wietnam sensevietnam.com

Turyści obserwowani spacerujący wzdłuż pokrytego glonami krajobrazu. Wielu uważa, że ​​przemierzanie wielkiej jaskini Son Doong to ciężka próba, ale emocje na jej końcu nie są podobne. Rząd wietnamski w końcu otworzył jaskinię, aby świat mógł ją zobaczyć po jej całkowitym i zadowalającym zbadaniu. Wycieczka do tego wielkiego cudu nie jest tania. Będzie Cię to kosztować 3000 USD i zdradziecką wędrówkę przez gęstą dżunglę.