Oto cała nowa joga na zapalenie stawów. Nikt z nas nie chce pracować z bólem i wszyscy chcemy mieć zdrowe życie. Stan artretyczny może być zniechęcający, a podejście jogi może go wyleczyć. Jeśli nie możesz nam uwierzyć, zobacz ten poradnik! Mając odpowiednią i właściwą jogę na zapalenie stawów i wybierając odpowiednie ćwiczenia, można znacznie uwolnić się od różnych objawów zapalenia stawów, takich jak ból, stan zapalny i sztywność. Czy joga jest dobra na zapalenie stawów? Całkowicie! Odpowiedź brzmi tak! Ćwiczenia jogi zapalenia stawów zasadniczo obejmują delikatne i elastyczne ćwiczenia, takie jak delikatne rozciąganie różnych stawów, które działają na rzecz poprawy elastyczności, podczas gdy głębokie oddychanie działa na rzecz uspokojenia niepokoju i frustracji spowodowanych długotrwałym bólem stawów.

Pozycje jogi na zapalenie stawów

Teraz uwolnij się od wszystkich takich problemów zdrowotnych za pomocą tej łatwej jogi na zapalenie stawów. Jeśli zastanawiasz się, czy joga może pomóc artretyzmowi, w tym artykule omówimy niektóre z ważnych jogi dla pacjentów z zapaleniem stawów, które z pewnością będą miały pozytywny wpływ na odwrócenie stanu pacjenta.

Co to jest zapalenie stawów??

Artretyzm to stan chorobowy, w którym pacjent doświadcza zapalenia stawów. W tym stanie może dojść do uszkodzenia jednego lub wielu stawów. Istnieje ponad 100 rodzajów zapalenia stawów, które dotyczą różnych stawów i mają różną linię leczenia. Jednak dwa najczęstsze rodzaje zapalenia stawów to choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) i reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Objawy zapalenia stawów:

Zapalenie stawów jest głównym stanem w zapaleniu stawów. Oto różne objawy zapalenia stawów:

 • Ból stawu
 • Sztywność stawów
 • Obrzęk
 • Zmniejszenie zakresu ruchu
 • Zaczerwienienie skóry wokół stawów
 • Utrata apetytu
 • Zmęczenie i zmęczenie
 • Nieleczony ciężki RZS może nawet prowadzić do całkowitej deformacji stawu

Poza wszystkimi powyższymi objawami zaobserwowano, że stan zapalenia stawów u pacjentów pogarsza się rano. Stawy są sztywniejsze niż zwykle w ciągu dnia, co jeszcze bardziej utrudnia ruch.

Co powoduje zapalenie stawów?

Stawy w naszym ciele są połączone twardą, ale elastyczną tkanką zwaną chrząstką. Pełnią rolę ochrony stawów przed wstrząsami i pochłaniania nacisku wywieranego na stawy podczas ruchu. W zapaleniu stawów dochodzi do zmniejszenia ilości chrząstki w organizmie. Z powodu normalnego zużycia, jakie doświadcza ciało, choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszym rodzajem zapalenia stawów. Podczas gdy inna najczęstsza forma zapalenia stawów, RZS, jest zaburzeniem autoimmunologicznym. W RZS dochodzi do uszkodzenia błony maziowej, płynu odżywiającego chrząstkę, co prowadzi do zniszczenia zarówno kości, jak i chrząstki stawu.

Joga jako lekarstwo na zapalenie stawów

Jako lekarstwo na zapalenie stawów, głównym celem jest zmniejszenie odczuwanego bólu, a jednocześnie zapobieganie dalszym uszkodzeniom stawów. Podczas gdy poduszki grzewcze i okłady z lodu działają kojąco i dają chwilową ulgę, joga działa jak najlepsze lekarstwo, które nie tylko przynosi ulgę w bólu, ale dodatkowo pomaga w odwróceniu stanu artretycznego stawów.

Joga na zapalenie stawów – 9 skutecznych pozycji:

Jak joga pomaga w zapaleniu stawów? Oto 9 łatwych, ale skutecznych asan jogi na zapalenie stawów, które pomogą przejść długą drogę.

1. Balasana (pozycja dziecka):

joga na zapalenie stawów

Jest to bardzo prosta, ale skuteczna joga na zapalenie stawów biodrowych. W tej asanie możesz łatwo i delikatnie rozciągnąć mięśnie dolnej części pleców i bioder. Świetny sposób na poprawę elastyczności kręgosłupa i zginaczy bioder. Oto jak możesz to zrobić:

Metoda:

 • Usiądź na kolanach.
 • Rozłóż kolana, abyś mógł usiąść między kolanami i na dużych palcach.
 • Pochyl się do przodu i spróbuj dotknąć głową o podłogę
 • Wyciągnij ręce równolegle do uszu i wyciągnij je jak najdalej.

Korzyści:

To świetna asana, dzięki której możesz poprawić elastyczność zginaczy bioder, a także pleców.

2. Pozycja od kota do krowy (Marjaryasana – Bitilasana):

joga na zapalenie stawów

Jeśli ktoś ma kłopoty z bólem pleców, jest to niezbędne ćwiczenie, aby rozluźnić mięśnie pleców. Jest to również najlepsza forma jogi na zapalenie stawów szyi. Tak możesz to zrobić.

Metoda:

 • Usiądź na czworakach z rękoma rozłożonymi barkami, rozłożonymi palcami i rozstawionymi kolanami w biodrach.
 • Teraz podnieś klatkę piersiową do przodu i wygnij plecy w taki sposób, aby kości siedzące sięgały do ​​góry.
 • Teraz zaokrąglij kręgosłup wciągając i podciągając pępek.
 • Powtórz to co najmniej 5 razy.

Korzyści:

 • Poprawia elastyczność kręgosłupa i bioder
 • Pomaga w poprawie postawy.
 • Ból szyi spowodowany zapaleniem stawów może być w tej formie znacznie złagodzony.

3. Pozycja krowy (Gomukhasana):

Pozycja krowy (Gomukhasana)

Jest to świetna asana do rozluźniania różnych stawów, takich jak kolana, nadgarstki, szyja i plecy. To najlepsza joga na zapalenie stawów kolanowych.

Metoda:

 • Ułóż prawe kolano bezpośrednio nad lewym kolanem, przesuwając je w kierunku linii środkowej.
 • Podnieś lewą rękę do sufitu i zegnij ją od łokcia, kierując ją w stronę pleców.
 • Unieś prawą rękę do tyłu od zewnętrznej prawej strony zginając się od łokcia.
 • Spróbuj splatać ręce za plecami.
 • Oddychaj normalnie.
 • Zwolnij i powtórz z przeciwną ręką i nogą.

Korzyści:

 • Jest to zdrowe ćwiczenie, które rozciąga dłonie, nadgarstki, ramiona, ramiona, klatkę piersiową, plecy i kolana.
 • Ta asana odgrywa wielką rolę w korygowaniu postawy, która mogła zostać zdeformowana z powodu zapalenia stawów. To świetna joga na zapalenie stawów w rękach.
 • Leczy sztywne ramiona i często pomaga w leczeniu rwy kulszowej
 • Pomaga to również w leczeniu dolegliwości seksualnych.

4. Pozycja mostu (Setu Bandh Asana):

Pozycja mostu (Setu Bandh Asana)

To świetna joga na zapalenie stawów szyi. W tej pozycji szyja jest delikatnie ciągnięta do przodu i do tyłu, co pomaga w rozluźnieniu i zmniejszeniu bólu.

Metoda:

 • Połóż się płasko na plecach z rękami wzdłuż ciała i dłońmi skierowanymi w dół.
 • Zegnij kolana i zachowaj odległość bioder między stopami.
 • Teraz delikatnie podnieś ciało z pleców, podpierając się rękami i stopami.
 • Wsuń ramiona i spróbuj dotknąć szyją klatki piersiowej.

Korzyści:

 • Ta asana pomaga w korekcji postawy i łagodzeniu mięśni i sztywności stawów.

5. Pozycja psa skierowana w dół (Adho Mukho Svanasana):

Pozycja psa skierowana w dół (Adho Mukho Svanasana)

To świetna asana, która pomoże złagodzić sztywność pleców i szyi spowodowaną zapaleniem stawów. Dzięki temu skoryguje również wszelkie wady postawy ciała. Jest to również niesamowita joga na zapalenie stawów z bólem kolana.

Metoda:

 • Stań na czworakach z rozstawem bioder w stopach i rozstawem ramion w ramionach
 • Teraz podciągnij biodra z wyprostowanymi kolanami i wyprostowanymi ramionami.
 • Wciągnij szyję tak, aby uszy znajdowały się na linii ramion, a oczy patrzyły na kolana. Ostateczna postawa wygląda jak odwrócone V.

6. Surya Namaskar czyli słynne Pozdrowienie Słońca:

Surya Namaskar czyli słynne Powitanie Słońca

„Surya” w języku hindi oznacza słońce, a „namaskar” oznacza pozdrowienie. Surya Namaskar lub pozdrowienie słońca to doskonały sposób na rozpoczęcie rutyny. Obejmuje łącznie 12 kroków. Kilka pierwszych kroków rozciąga mięśnie pleców, a kilka ostatnich rozciąga mięśnie łydek. Kombinacja ćwiczeń, które zawiera, pomaga rozgrzać mięśnie, a także daje przyjemne uczucie ich używania. Możesz jednak wybrać kroki, które chcesz wykonać, ponieważ kilka z nich może powodować niepożądane obciążenie nadgarstki i kostki.

7. Vrikshasana lub pozycja drzewa:

Vrikshasana lub pozycja drzewa

Pozycja drzewa polega na złożeniu rąk w pozycji namaskar nad głową i ołożeniu stopy jednej nogi na udzie drugiej. Wynik daje wygląd drzewa, stąd nazwa. Ta pozycja wykorzystuje twoje kostki, a także rozciąga mięśnie ud i bioder. Pomaga usunąć płyn, który mógł zebrać się w kostkach, prowadząc do obrzęku.

8. Virabhadrasana lub pozycja wojownika:

Virabhadrasana lub pozycja wojownika

Virabhadrasana lub pozycja wojownika ma trzy główne etapy. Stajesz prosto, a następnie skaczesz tak, aby twoje stopy były teraz rozstawione, następnie podnosisz obie ręce tak, aby były równoległe do ziemi, a na koniec odwracasz głowę na bok i zginasz kolano po tej stronie. Upewnij się, że twoje ciało pozostaje proste. Pozostań w tej pozycji przez co najmniej 15 minut. Następnie zrób drugą stronę. Ta asana to doskonały sposób na rozciągnięcie wszystkich mięśni. Usuwa wszelką sztywność, która mogła tam być wcześniej. To świetna joga dla seniorów z zapaleniem stawów.

9. Trikonasana lub pozycja trójkąta:

Trikonasana lub pozycja trójkąta

„Trikona” oznacza trójbok lub trójkąt. Jest to proste ćwiczenie, które jest również powszechną częścią ćwiczeń aerobowych. Stoisz prosto ze stopami co najmniej 4 metry od siebie. Następnie wysuń prawą stopę o dziewięćdziesiąt stopni, a lewą lekko do środka. Stań wygodnie i upewnij się, że ciężar ciała jest zrównoważony na obu piętach. Następnie powoli pochyl się w prawo, trzymając plecy całkowicie wyprostowane. Spróbuj dotknąć ziemi prawą ręką, jednocześnie przesuwając lewą rękę w górę, utrzymując ją w linii prostej z prawą. To ćwiczenie rozciąga całe twoje ciało.

Ponadto istnieje kilka innych asan, takich jak Bridge Posture lub SetuBandhasana, Cat Stretch lub Marjariasana and Corpse Pose lub Shavasana, które możesz chcieć wypróbować. Twoje zapalenie stawów może nałożyć się na twoje ciało. Chociaż joga pomaga przezwyciężyć trudności związane z artretyzmem, nie chcesz przeciążać swojego ciała i pogarszać swojej sytuacji.

Joga i zapalenie stawów mają bezpośredni związek. Ten przewodnik pomaga nam dowiedzieć się więcej na temat jogi w przypadku zapalenia stawów i jak najlepiej pokonać i przezwyciężyć tę kondycję fizyczną, regularnie ćwicząc jogę. Jeśli jesteś kimś, kto cierpi na tę ciężką chorobę stawów, jest to dla Ciebie. Wypróbuj to i podziel się z nami, jeśli doświadczyłeś ulgi w swoim stanie po praktykowaniu jogi opisanej powyżej.

Często Zadawane Pytania & Odpowiedzi:

Q1. Czy można wyleczyć zapalenie stawów za pomocą jogi??

Odp.: Joga jest zdecydowanie opcją dla osób z zapaleniem stawów. Ćwiczenie nie tylko przynosi korzyści osobie i poprawia ruchy stawów, ale także relaksuje umysł osoby i zmniejsza stres. Zapalenie stawów z pewnością można wyleczyć za pomocą jogi.

Q2. Czy joga zapobiega artretyzmowi??

Odp.: Joga poprawia kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Rozluźnia mięśnie, zmniejsza stres, a zatem regularne uprawianie jogi może zapobiegać artretyzmowi.

Q3. Wymień 5 pozycji jogi Iyengara na zapalenie stawów.

Odp.: Joga Iyengara to doskonała joga na ból stawów. Joga Iyengara wykorzystuje różne rekwizyty, a piękno rekwizytów polega na tym, że można je modyfikować w celu spełnienia specjalnych potrzeb. Oto 5 pozycji jogi Iyengara na zapalenie stawów:

 • Asana na wznak lub wspierana Savasana
 • Supta Baddhakonasana
 • Bharavajasana
 • Salamba Sarvangasana
 • Viparita Dandasana

Q4. Co to jest joga Baba Ramdev na zapalenie stawów??

Odp.: Baba Ramdev, ekspert od asów jogi, zasugerował kilka prostych i lekkich ćwiczeń jogi, które mogą pomóc w wyeliminowaniu zapalenia stawów z organizmu. Jest to również znane jako joga Baba Ramdev na zapalenie stawów. Oto joga na zapalenie stawów, które zasugerował nam Ramdev:

 • Pozycja dziecka
 • Pozycja kolana do klatki piersiowej
 • Pozycja mostu
 • Pozycja gołębia
 • KapalBhatiPranayam

P5. Czy joga może pogorszyć zapalenie stawów??

Odp.: To mit, że joga wymaga tak wielu skręcania i zginania, że ​​wyrządza więcej szkody niż robienia czegoś dobrego i może pogorszyć faktycznie zły stan stawów. W rzeczywistości regularne uprawianie jogi poprawia siłę mięśni, elastyczność stawów, a także kontroluje stres i poprawia nastrój. Więc nie, joga nie może pogorszyć zapalenia stawów. Wskazane jest jednak, aby robić to pod odpowiednim kierownictwem, ponieważ niewłaściwa postawa może okazać się niebezpieczna.