Joga ma tradycyjne korzenie od zawsze. Począwszy od naszych dziadków po kolejne pokolenia, joga zawsze utrzymywała się jako lekka forma utrzymywania zdrowego ciała, jednocześnie rzucając wyzwanie zaburzeniom psychicznym. Jednak w ostatnich latach joga przybrała zupełnie nową formę, niechętnie dzieląc się na zupełnie nową kategorię fitnessu i ćwiczeń. Joga to nie tylko wzbogacona forma utrzymania psychicznej stabilności i wyciszenia, ale jednocześnie dobry trening fitness. Wśród wielu dzisiejszych pozycji jogi można by nazwać Akarna Dhanurasana lub pozą strzelecką z łuku.

Jak to zrobić?

Akarna Dhanurasana (pozycja łucznika) Jak i korzyści

To zabawna postawa, która swoją nazwę wywodzi od samej pozy, w której twoje nogi tworzą prosty, wygięty łuk gotowy do strzału. Nawet jeśli może to wyglądać na proste, przez cały czas należy pamiętać, że te pozycje dla początkującego mogą być trudne do osiągnięcia, a gdy zostaną osiągnięte ze zbyt dużą siłą, mogą powodować nieprzyjemny ból mięśni lub napięcie nerwowe. To ćwiczenie nie ma kontynuacji właściwego oddychania. Przez całe ćwiczenie zadaniem jest wykonanie danej pozycji, jednocześnie koordynując z ciałem, jak utrzymać normalne funkcje życiowe poprzez serię głębokich oddechów.

Zacznij od siedzenia na macie, wyprostuj kręgosłup i szyję, siedząc z nogami wyciągniętymi przed sobą. Teraz weź głęboki oddech i zacznij zginać jedną z nóg od kolana, wyginając je na zewnątrz. Wdech poprzedzający to nie musi oznaczać, że musisz wstrzymywać oddech, ponieważ możesz odpuścić go w jednej chwili. Zginając go, przyłóż nogę do twarzy, trzymając palec u nogi, a drugą ręką sięgnij po drugą nogę, która powinna być jeszcze wyprostowana i wyciągnięta. Chwyć się palca i zablokuj pozycję, ćwicząc głębokie oddychanie. Zgięta noga powinna być równoległa do uszu, ale nie zginaj całkowicie szpiku. Kiedy dół zwolnij nogę do pierwotnej pozycji i zacznij od drugiej strony.

Jak nam to pomaga?

  • Pozycja Dhanurasana lub strzelanie z łuku jest znana z wielu korzyści dla ciała, jedną z nich jest wzmocnienie mięśni brzucha. Zwykle, gdy rzeźbisz się w łuk, wywierany jest nacisk na okolice brzucha. Twoje ciało zwalczające tę presję pomaga utrzymać silny brzuch. W ten sposób możesz pomóc w problemach trawiennych lub jelitowych, mając tylko silny brzuch.
  • Jest to dobre ćwiczenie dla kobiet cierpiących na problemy menstruacyjne, w których mięsień brzucha, w którym znajduje się jajnik, również jest ćwiczony. To rozciąga ściany jajnika, czyniąc go elastycznym. Jednak nie wykonuj tego podczas przechodzenia przez cykl menstruacyjny.
  • Podczas gdy wyginasz swoje ciało w pozie strzeleckiego łuku, mięśnie szpiku i pleców są rozciągane i skręcane, otwierając węzły w mięśniach. W ten sposób możesz zapewnić sobie politykę braku bólu pleców w swoim ciele. Rozciągania i skręcenia dobrze działają, uelastyczniając mięśnie pleców.
  • Elastyczność dolnej części pleców jest kolejnym dobrodziejstwem, które możemy uzyskać dzięki tej asanie, w której mięśnie ud i łydek są ponownie poddawane próbie elastyczności.
  • Jeśli powiem, że ta joga jest bezpośrednio związana z łagodzeniem depresji w czasie, zakwestionowałbyś to stwierdzenie. Jednak i na to mamy sprawdzoną odpowiedź. Starożytni Chińczycy wierzyli w swobodny przepływ qui (chi), czyli energii w ciele, która jest bezpośrednio związana z twoją mentalną obecnością. Dzięki tej asanie węzły i przeszkody twojego ciała są omijane, dzięki czemu twoje qui płynie bez żadnych przeszkód.