Jeśli chodzi o formę fitness, którą można wykonać w domu, z dużą łatwością joga znajduje się na szczycie listy. Dziś joga jest dla nas dostępna w różnych formach i może być bardzo trudno zdecydować, która forma jogi będzie dla nich najbardziej odpowiednia. W takim przypadku można zacząć od Hatha jogi, ponieważ jest to bardzo łagodna i delikatna forma jogi.

Słowo „Hatha” składa się z dwóch słów: „ha” oznaczającego słońce i „tha” oznaczającego księżyc. Dlatego hatha joga jest połączeniem dwóch przeciwstawnych energii.

Odmiany Hatha jogi

Historia:

Joga znana jest również jako Hatha Vidya. Joga istnieje w Indiach od XV wieku. Starożytne filozofie twierdzą, że ta joga jest sposobem na oczyszczenie ciała, dzięki czemu jest ono dopasowane i odpowiednie do wyższej medytacji. O ile Hatha oznacza słońce i księżyc, o tyle joga decyduje się na połączenie dwóch sił energii, czyli słońca – uważanego za aktywne i męskie; i księżyc – uważany za otwarty i kobiecy.

Praktyka Hatha Jogi:

Hatha joga, zgodnie z tradycją indyjską, jest jedną z czterech głównych tradycji Tantra Jogi. Hatha joga skupia się na praktyce asan (pozycji fizycznych) i pranajamy (ćwiczeń oddechowych). Pomaga to w ożywieniu subtelnych kanałów w ludzkim ciele zwanych Nadis. Hatha joga koncentruje się zatem na trzecim i czwartym kroku asztangi jogi. Hatha joga pomaga usunąć przeszkody, dzięki czemu jednostka może przejść do dalszych kroków, tj.

1. Pratyahara (wycofanie zmysłów)

2. Dharana (koncentracja)

3. Dhjana (medytacja)

4. Samadhi (Równowaga)

Asany w Hatha Jodze mają dwa zasadnicze cele:

1. Aby praktykować medytację, musisz być bardzo dobry w wykonywaniu jednej pozy, w której będziesz w stanie pozostać komfortowo przez długi czas. Im więcej pozycji opanujesz, tym lepiej będziesz w medytacji.

2. Asany przekazują zdrowie i energię ciału i umysłowi jednostki, w wyniku czego Nadi zostają otwarte. Jeśli robi się to regularnie, ścieżka Hatha jogi sama otworzy się przed tobą.

pranajama jest bardzo ważna w Hatha jodze, ponieważ pomaga człowiekowi opanować oddychanie. Jeśli ktoś nauczy się opanować swój oddech, wówczas opanowanie umysłu stanie się znacznie łatwiejsze. Ćwiczenia oddechowe pomagają regulować przepływ siły życiowej, prany dzwoniącej, w całym ciele i umyśle.

Aby opanować kontrolę oddechu, przećwicz ten pierwszy krok, aby przejść do pranajamy:

1. Zacznij od położenia się na plecach na płaskiej powierzchni. Zrelaksuj się i zacznij podążać za oddechem.

2. Połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu.

3. Ćwicz oddychanie brzuchem, wykonując głęboki wdech, tak aby ręka na brzuchu uniosła się, ale ta na klatce piersiowej pozostała nieruchoma. Wydychaj tak, aby ręka na brzuchu opadła, ale ręka na klatce piersiowej pozostaje nieruchoma. Powtórz to ćwiczenie co najmniej 5 – 10 razy.

4. Teraz, aby wykonać ćwiczenia oddechowe na klatkę piersiową, wykonaj wdech w taki sposób, aby ręka na klatce piersiowej uniosła się, ale ta na brzuchu pozostała nieruchoma. Zrób wydech tak, aby ręka na klatce piersiowej opadła, a ręka na brzuchu pozostała nieruchoma. Zrób to samo co najmniej 5 – 10 razy.

Wykonuj to ćwiczenie przez dziesięć minut, na przemian ćwicząc klatkę piersiową i brzuch. Wykonuj to ćwiczenie codziennie, aż opanujesz je dokładnie. Polepszyłbyś się wykonując to ćwiczenie przynajmniej dwa lub trzy razy dziennie. Jest to najbardziej podstawowe ćwiczenie kontroli oddechu i dlatego ważne jest, aby zrobić to przed przejściem do następnych kroków.

Podstawowe asany w Hatha Jodze:

1. Pozycja górska / Tadasana:

2. Pozycja dziecka / Balasana:

3. Pozycja kobry / Bhujangasana:

4. Poza wojownika / Veerabhadrasana:

5. Pozycja drzewa / Vrikshasana:

6. Pozycja trójkąta / Trikonasana:

7. Pozycja trupa / Shavasana:

Korzyści Hatha Jogi:

Hatha joga ma wiele korzyści fizycznych i terapeutycznych. Główne korzyści fizyczne są wymienione poniżej:

1. Hatha joga może pomóc wzmocnić układ odpornościowy.

2. Poprawia krążenie krwi w organizmie.

3. Uprawianie hatha jogi może poprawić postawę ciała.

4. Można również odczuć wzmocnienie kręgosłupa podczas regularnej praktyki.

5. Poprawia proces trawienia, a także pomaga w usuwaniu odpadów z organizmu.

6. Problemy, takie jak napięte ramiona i szyja, skolioza i kołysanie, można wyleczyć, wykonując Hatha jogę.

7. Pomaga poprawić postawę ciała.

8. Jak każda inna forma jogi, Hatha joga pomaga uelastycznić osobę i wspomaga ruchomość stawów mięśniowych.

9. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi w organizmie.

10. Zachęca do utraty wagi i poprawia wytrzymałość.

11. Ponieważ kładzie nacisk na pranajamę, poprawia zaburzenia oddychania i choroby serca.

12. Pobudza gruczoły wydzielania wewnętrznego, a także łagodzi ból pleców.

Psychiczne korzyści, jakie można osiągnąć, praktykując Hatha jogę, są wymienione poniżej:

1. Sprawia, że ​​człowiek staje się bardziej świadomy swojego ciała.

2. Uwalnia ducha.

3. Umysł i ciało są zrelaksowane przez praktykowanie Hatha jogi

4. Hatha joga łagodzi chroniczne wzorce stresu

5. Hatha joga łagodzi napięcie mięśni, a tym samym odświeża ciało.

6. Wyostrza koncentrację osoby i sprawia, że ​​osoba skupia swoją uwagę na tym, na co zwraca uwagę.

Mówi się również, że hatha joga łagodzi objawy kilku chorób, które mogą być śmiertelne. Niektóre z nich to chroniczne zmęczenie, cukrzyca, astma, artretyzm i miażdżyca. Istnieje również przekonanie, że pewne stany związane ze starością można również kontrolować poprzez wykonywanie Hatha jogi.

Hatha jogę można uznać za jeden z doskonałych ćwiczeń fitness, które mogą zaspokoić osoby w każdym wieku. Można łatwo utrzymać formę i formę, wykonując Hatha jogę. Rozwija również równowagę koordynacji i tworzy poczucie samoświadomości. Niektóre z jego zalet to rozciąganie i napinanie różnych mięśni oraz stymulacja narządów wewnętrznych i regulowanie ich funkcji. Style w Hatha Jodze mogą skupiać się albo na skoncentrowaniu się na wyrównaniu ciała, albo na synchronizacji ruchów ciała i kontroli oddechu. Kiedy ktoś zaczyna praktykować Hatha jogę, zbliża się do stanu całkowitej błogości i równowagi psychicznej zwanego Samadhi.