Ananda Joga jest formą jogi, która wywodzi się bezpośrednio z nauk Paramahansa Joganandy, znanego indyjskiego jogina, który osiadł na Zachodzie, aby nauczać zawiłości Krija Jogi. Przywraca duchową esencję jogi. Nie wymaga intensywnych pozycji jogi. Wręcz przeciwnie, joga Ananda Jogi jest skierowana do wewnątrz i pomaga ci dostosować się do twojego wyższego wewnętrznego ja. Pozy mają na celu harmonizację umysłu, ciała i duszy oraz podniesienie świadomości. Przeczytaj tutaj, aby poznać szczegóły.

Asany Ananda Jogi i korzyści

Czym jest ananda joga??

Ananda Joga pochodzi od Swamiego Kriyanandy, ucznia Paramahansy Joganandy, który usystematyzował nauki, myśli i praktyki Joganandy i ochrzcił ją jako Ananda Joga. Ananda Jogę można ogólnie podzielić na 4 grupy, a mianowicie:

  • Asany
  • pranajama
  • Jogiczne techniki medytacji
  • Stosowane filozofie jogi

Pozycje w Ananda Jodze nigdy nie są zbyt intensywne ani jak aerobik. Wręcz przeciwnie, są bardzo delikatne, a nacisk kładzie się na:

  • Bezpieczeństwo i prawidłowe wyrównanie
  • Pozostań zrelaksowany przez cały czas
  • Praca z subtelną energią ciała
  • Podnoszenie świadomości z pozami
  • Dostosowywanie każdej pozycji do możliwości praktykującego, zamiast zmuszania go do osiągnięcia idealnej pozycji.

Praktykowanie Ananda Jogi sprawi, że będziesz bardziej świadomy swojej boskiej natury i wyższej wewnętrznej jaźni oraz pomoże ci być jednym z tym samym.

Ananda Joga jest prawdziwym błogosławieństwem dla ludzkości. Znany jest z wielu korzyści, takich jak poprawa elastyczności ciała, leczenie chorób, poprawa układu oddechowego oraz zwiększenie krążenia krwi i limfy. Istnieje kilka pozycji i aspektów jogi Ananda, które zostały omówione poniżej w celach informacyjnych.

1. Pozycja lotosu:

ananda joga

Pozycja Lotosu to najbardziej podstawowa pozycja, której powinieneś się nauczyć podczas jogi. Pomaga lepiej medytować i zwiększa poziom koncentracji. W tym celu musisz usiąść na podłodze ze skrzyżowanymi nogami. Trzymaj ręce na kolanach i oddychaj powoli. Robienie pozycji lotosu jest naprawdę łatwe i każdy może to zrobić. To najlepsza pozycja medytacyjna, która może podnieść twoją świadomość.

2. Pozycja dziecka:

W tym celu musisz usiąść na macie do jogi z nogami złożonymi w taki sposób, aby stopy dotykały pośladków. Teraz pochyl się do przodu i spróbuj dotknąć ziemi. Wyciągnij przed siebie ramiona i zrelaksuj się. Grzbiety twoich rąk powinny leżeć na ziemi. Pozycja dziecka może pomóc w całkowitym rozluźnieniu ciała i podniesieniu poziomu świadomości.

3. Pozycja kobry:

Aby uzyskać pozę kobry, musisz położyć się z rękami po bokach. Połóż dłonie płasko na ziemi i unieś ciało, starając się utrzymać płasko uda na macie do jogi. W tej pozycji górna część ciała powinna być uniesiona, a ramiona muszą się przez chwilę rozluźnić. Twoja głowa musi być skierowana w stronę sufitu. W Ananda Jodze pozycja kobry jest powtarzana 8 razy i towarzyszą jej techniki głębokiego oddychania i ciche afirmacje.

4. Pozycja drzewa:

W pozycji drzewa stój prosto i trzymaj ręce przy sobie. Podnieś jedną nogę i oprzyj ją na kostce. Upewnij się, że nigdy nie opierasz go na kolanie. Podnieś ręce i zwróć dłonie do siebie. Ta pozycja powinna być wykonywana maksymalnie przez około pięć minut, ponieważ pomoże ci to lepiej się skoncentrować i medytować. Podczas wykonywania pozycji drzewa należy mieć oczy otwarte, aby lepiej zrównoważyć ciało.

5. Pozycja Sfinksa:

Pozycja Sfinksa jest bardzo podobna do pozy kobry. W tym celu musisz położyć się na macie przodem do dołu. Następnie musisz podnieść klatkę piersiową z podłogi, a łokcie powinny opierać się o podłogę. W tej pozycji brzuch powinien dotykać ziemi, a przedramiona powinny spoczywać płasko na ziemi. Twoje spojrzenie powinno być również równoległe do ziemi.

6. Taniec Kaoshiki:

Po asanach jogi Ananda ważne jest, abyś wykonał taniec Kaoshiki, który jest najlepszy dla ciała, umysłu i ducha. Ćwiczy Twoje kończyny, łagodzi miesiączki i poród oraz usunie zmarszczki i ospałość. Daje również dużo pewności siebie oraz poprawia teksturę i koloryt skóry. Taniec Kaoshiki najlepiej rozwija Twój potencjał i jest istotną częścią Ananda Jogi.

7. Podwójne oddychanie:

Wyprostuj ramiona na wysokość ramion i wykonaj podwójny oddech. Zegnij kolana i wyciągnij ręce do przodu, aż dotkną się dłonie. Ponownie oddychaj dwa razy, wyciągnij ręce i wyprostuj nogi. Zrelaksuj swoje ciało ponownie wykonując podwójny wydech. Zrób to około trzy do pięciu razy. To idealna pozycja relaksacyjna, która pomoże Ci zrozumieć przepływ energii w ciele.

8. Ładowanie ciała:

Stań prosto i wdychaj. Napinaj ciało powoli tak, aby wibrowało. Spójrz w górę między brwiami i poczuj energię przepływającą przez twoje ciało. Utrzymaj napięcie, a następnie pozwól mu się rozluźnić. Powtórz to ćwiczenie od jednego do trzech razy. Nie zapomnij się zrelaksować i poczuć na każdym kroku.

9. Podwójne oddychanie bez napięcia:

W tym celu musisz całkowicie się zrelaksować. Zegnij łokcie i zbliż go do klatki piersiowej. Wydychaj powoli, a następnie wyciągnij ręce przed siebie. Zamknij oczy i powiedz to w swoim umyśle: „Jestem wolny. Jestem wolny.” Zrób to sześć do dziesięciu razy.

Tak więc powyższe jest szczegółowym wyjaśnieniem Ananda Jogi, a także różnych pozycji Ananda Jogi, które stanowią integralną część Ananda Jogi. Ananda Yoga to bardziej medytacja i podnoszenie poziomu świadomości niż ćwiczenia i poprawianie postawy. Więc jeśli chcesz zidentyfikować swoją prawdziwą naturę i doświadczyć jedności ze swoim boskim ja, to jest to droga, którą powinieneś podążać? Czy jesteś praktykującym Ananda Jogę? Podziel się z nami swoim doświadczeniem w komentarzach poniżej.

Często zadawane pytanie:

Pytanie 1: Co sprawia, że ​​Ananda Yoga jest wyjątkowa??

Odpowiedź 1: W Ananda Jodze główny nacisk kładziony jest na ćwiczenia energetyzujące oraz pozytywne i ciche afirmacje, a nie na poprawianie pozycji. Ananda Yoga posiada zestaw specjalnie zaprojektowanych 39 ćwiczeń kontroli energii opracowanych przez Paramahansa Yoganandę, które pomagają w zwiększeniu koncentracji i kontroli siły życiowej. Poza tym każda z tych pozycji jest połączona z własnym zestawem afirmacji, które praktykujący wykonuje po cichu podczas ćwiczenia tych pozycji.

Pytanie 2: Kto jest Założycielem Ananda Jogi??

Odpowiedź 2: Ananda Yoga została założona przez Swamiego Kriyanandę, jednego z bliskich uczniów Paramahansa Yoganandy. Yogananda jest pierwszym wielkim mistrzem yogasany, który osiadł na Zachodzie, aby szerzyć nauki Krija Jogi. Jogananda jest także autorem słynnej książki o jodze zatytułowanej Autobiografia jogina. Swami Kriyananda usystematyzował nauki, myśli i praktyki Swamiego Joganandy i nadał im określoną formę i nazwał ją Ananda Joga

Pytanie 3: Czym różni się ananda joga od hatha jogi??

Odpowiedź 3: Ananda Joga jest rozszerzeniem Hatha Jogi z kilkoma dodatkowymi ozdobnikami mającymi na celu podniesienie doświadczenia praktykujących. Ananda Yoga ma na celu zwiększenie twojej świadomości na temat twojego wewnętrznego ja i prawdziwego ducha. Kiedy twoja świadomość jest świadoma, prawie nie ma możliwości, abyś pozostał smutny lub ponury. Jesteś zawsze szczęśliwy i energiczny, a to jest cel Ananda Jogi.