Siddha Yoga to ścieżka duchowa założona przez Swamiego Muktanandę. Opierając się na wschodnich filozofiach i naukach indyjskich pism jogi, takich jak Vedanta, Bhagavad Gita i Kaszmir Shaivism, rozwija się tradycja i ścieżka Siddha Yoga. Centralnym elementem Siddha Jogi jest ShaktipatDiksha, co oznacza inicjację przez zstąpienie boskiej mocy, w której Kundalini poszukiwacza zostaje przebudzona przez Guru. Są aśramy, w których możesz mieszkać i praktykować Siddha Yoga.

Joga i medytacja były praktykowane przez Indian od dawna. Siddha Yoga to szczególny rodzaj jogi, który został odkryty i rozwinięty przez Muktanandę. Gurumayi Chidvilasananda jest obecną duchową głową tej sekty. Ma dwa główne aśramy poświęcone jej naukom. Są to mianowicie Gurudev Siddha Peeth i Shree Muktananda Ashram. Pierwszy znajduje się w Indiach w Ganeshpuri, a drugi w północnej części stanu Nowy Jork.

Asany i korzyści Siddha Jogi

Guru Muktananda:

Siddha Yoga to nazwa nadana duchowej transformacji twojej duszy. To ścieżka wewnętrznej przemiany i dyscypliny. Praktyka Siddha jogi wznosi twoją duszę na wyższy poziom wibracji. Pierwszym krokiem do opanowania tej sztuki jest shaktipat-diksha, dosłownie tłumaczone jako „inicjacja przez zstąpienie boskiej mocy”. Ta inicjacja jest wykonywana przez guru, który prowadzi uczniów przez różne nauki i pisma święte Siddha jogi.

Aby opanować Siddha jogę, trzeba mieć duże poczucie dyscypliny i bardzo poważnie podchodzić do tego przedsięwzięcia, ponieważ studenci Siddhi jogi są zmuszani do spędzania dużo czasu na studiowaniu nauk i praktyk tej jogi przez długi czas, aby pomóc przyswajają jej zasady. Kiedy zostaniesz inicjowany, staniesz się bardziej świadomy siebie.

Misja siddha joginów brzmi: „Nieustanne przekazywanie wiedzy o Jaźni”. Podczas gdy wizja siddha jogi brzmi: „Aby każdy i wszędzie zdał sobie sprawę z obecności boskości w sobie i stworzeniu, ustania wszelkich nieszczęść i cierpienia oraz osiągnięcia najwyższej błogości”.

Muktananda, założyciel Siddha Yoga, został zainicjowany przez swojego guru Nityanandę. Nityananda urodził się w Maharasztrze i przybył do Ganeszpuri, małej wioski w 1936 roku. Tam założył małą świątynię poświęconą Śiwie. Jego oddanie i wysoce pryncypialny charakter pozwoliły jego popularności wzrosnąć do takiego poziomu, że jego świątynia wkrótce stała się aszramem.

To tutaj Muktananda otrzymał swoją inicjację i osiągnął mokszę po kolejnych dziewięciu latach sadhany lub medytacji i uczniostwa.

Pisma, za którymi podążają siddha jogini, obejmują Wedy, Upaniszady, Bhagawadgitę, VivekaChudamani z Shankaracharyi i Yoga Vasistha. Czerpią inspirację z nauk filozofii maharasztryjskich poetów-świętych i kaszmirskiego śiwaizmu.

Siddha Yoga ma na celu lepsze zapoznanie się z ogromem własnej duszy. Jego praktyki mają więc na celu pomóc ci otworzyć twoje wewnętrzne oko. Polega ona na medytacji i intonowaniu mantr, takich jak ta od zawsze słynnego „Om Namah Shivaya”. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa główne rodzaje intonowania używane przez siddha jogów. Są to „NamaSankirtana” i „Swadhyaya”. Śpiewania NamaSankirtana są lirycznymi naukami z Wed i innych tekstów. Z kolei Swadhyaya to czytanie bardziej skomplikowanych tekstów sanskryckich.

Muktananda założył fundację SYDA w 1974 roku w celu ochrony, zachowania i ułatwienia rozpowszechniania nauk Siddha Jogi. Dziś oferuje różnorodne kursy przez cały rok, które przyciągają kilku zapalonych medytujących.

Gurumayi Chidvilasananda był jednym z pierwszych uczniów Muktanandy. Jej pierwotne imię brzmiało MaltiShetty. Przed śmiercią Muktananda nazwał ją i jej brata współguru i duchowych przywódców ścieżki Siddha Jogi.

Gurumaji:

Zwolennicy ścieżki Siddha Jogi spotykają się i praktykują medytację w satsangach, spotkaniach grupowych. Ich praktyki obejmują śpiewanie mantr lepiej znanych jako Dżapa, głęboka kontemplacja i Dakszina lub dawanie prezentów i jedzenia sadhu i innym ludziom potrzebującym takich przedmiotów.

Gurumayi zapoczątkował kilka filantropijnych ruchów Siddha jogi. Należą do nich Projekt PRASAD, który ma na celu zapewnienie potrzebującym podstawowych udogodnień życiowych, takich jak żywność, edukacja, usługi zdrowotne itp. oraz Instytut Badań Indologicznych Muktabodha, który zachowuje indyjskie pisma święte i starożytne tradycje wedyjskie.

Co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem siddha jogi??

Siddha Yoga to technika praktyki, dzięki której można dotknąć i rozwinąć wewnętrzny stan mistyczny, aż do momentu, gdy poczuje się jedność z Bogiem. Jest to zdrowa nauka i obejmuje medytacje, intonowanie, służbę, odosobnienia i wiele więcej. Każda z tych praktyk jest ważna i pomaga nam dać inny smak naszej prawdziwej natury, którą jest pokój i jedność z boskością. Praktyki zostały przebudzone i ożywione energią Guru, a zatem, kiedy praktykujemy Siddha Jogę, nasze własne praktyki są spotęgowane.

Jak robić siddha jogę:

Siddha Jogę można podzielić na 6 zasadniczych części, którymi są: Medytacja, Służba, Śpiewanie, Nauka Dziesięciny (Dakszina) i Kontemplacja oraz Hatha Joga. Poniżej znajduje się szczegółowy opis każdej części, którą należy ćwiczyć w Siddha Yodze:

 • Medytacja – Kiedy medytujemy, cisza zmysłów budzi świadomość obecności Boga wewnątrz. Nasza wrodzona moc do medytacji, gdy rozpalona przez Shaktipat, głęboko pociąga nas do naszego celu samorealizacji. Poprzez medytację można rozwikłać największą tajemnicę życia, jaką jest – mimo że w ludzkiej postaci wciąż jesteśmy boscy.
 • Służba – to dzięki sewie lub służbie sadhana poszukiwacza jest przyspieszona i oświecona ścieżką do Boga.
 • Śpiewanie – po pewnym momencie nasze zwykłe słowa nie mogą nas zaprowadzić tam, gdzie jesteśmy przeznaczeni i dlatego śpiewanie jest ważne. Śpiewanie świętych mantr wraz z muzyką może pomóc nam wejść w dialog z boskością.
 • Dziesięcina (Dakszina) – to dawanie, które otrzymujesz, dlatego bardzo ważne jest, aby uczeń na ścieżce oświecenia był ścieżką tego naturalnego cyklu, który istnieje we wszechświecie.
 • Studiuj i kontempluj – im więcej kontemplujesz w studium, tym głębszą wiedzę z niego otrzymujesz. Słowa, zarówno pozytywne, jak i negatywne, mają na nas wpływ, więc oczywiście, kiedy angażujemy się w słowa mędrców i guru, w rzeczywistości wchłaniamy ścieżkę oświeconych. Ich słowa nieustannie przypominają nam o naszym własnym wyższym ja i podnoszą nasz stan.
 • Hatha Joga – Nasze ciało jest świątynią Boga i zawiera boskie światło. Każda część naszej istoty, nasze ciało, umysł, energia jest boska, a kiedy praktykujemy Hatha Jogę, jesteśmy w stanie rozpoznać to boskie światło, które na nas świeci.

Korzyści z wykonywania Siddha Yoga:

Oto niektóre z korzyści związanych z Siddha Yoga:

 • Poprawa koncentracji
 • Zwiększa wewnętrzne szczęście
 • Zmniejsza stres i niepokój
 • Zmniejszenie bólu spowodowanego chorobami przewlekłymi
 • Szersze i pozytywne spojrzenie na życie
 • Samorealizacja
 • Osiągnięcie jedności z Bogiem

Siddha Yoga to potężna forma jogi, która pomaga osiągnąć samorealizację i jedność z Bogiem. Jeśli planujesz praktykować Siddha Yoga, powinieneś skontaktować się z Praktykiem Siddha Yoga. Po prostu praktykuj siddha jogę i zbliż się o krok do osiągnięcia jedności z Bogiem i doświadczenia wewnętrznego spokoju i wyciszenia.

Często Zadawane Pytania:

Pytanie 1: Czym jest siddha joga??

Odpowiedź 1: Siddha Yoga to duchowa ścieżka założona przez Swamiego Muktanandę. Został opracowany w oparciu o różne filozofie Wschodu i pisma święte Indii. Jeśli podąża się ścieżką z oddaniem, można osiągnąć oświecenie i osiągnąć jedność z naszą wyższą istotą i boską jaźnią. Ta ścieżka jest teraz prowadzona przez Gurmayi.

pytanie 2: Czy joga siddha i joga kundalini są takie same??

Odpowiedź 2: Kundalini jest nieskończoną siłą energii, która jest zwinięta w naszej czakrze podstawy. Wykonując medytację Kundalini, można obudzić energię Kundalini, która jest boską energią i sprawić, by podróżowała do czakry Sahasrara. Joga Kundalini jest królem wszystkich jog i może być również znana jako Siddha Yoga.