Pod okiem doświadczonego trenera ta forma jogi może być wykonywana przez osoby w różnym wieku io różnym stopniu zaawansowania. Trening jogi Sivananda wiąże się z częstym relaksem i kładzie nacisk na

oddychanie jogiczne. Poniżej krótki opis sesji jogi sivananda:

Nie zamierzam zastępować jakiejkolwiek ekspertyzy. Zawsze powinieneś ćwiczyć pod dobrze wyszkolonym instruktorem. Biorąc to pod uwagę, spójrzmy, o co w zasadzie chodzi w jodze sivananda. Joga Sivananda to prostsza forma jogi, która powstała w latach 60. XX wieku. W tej formie jogi nacisk kładziony jest na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia praktykującego.

Asany i korzyści jogi Sivanandy

Podkreśla 5 głównych aspektów:

1. prawidłowe oddychanie (pranajama): pranajama odnosi się do technik głębokiego oddychania.

2. Ćwiczenia (asany): asana to forma ćwiczeń w klasycznej jodze. Asana jogi powinna być stabilna i jędrna, a jednocześnie wygodna i zrelaksowana. Pomaga praktykującemu stać się świadomym swojego ciała, umysłu i środowiska.

3. Relaks (savasana)

4. dieta (wegetariańska)

5. Pozytywne myślenie i medytacja (wedanta i dhjana).

Typowa sesja Sivanandy Jogi wygląda następująco:

1. Savasana lub pozy zwłok:

Asany Sivananda Jogi i korzyści-Shavasana

Jest to praktykowane przed, pomiędzy i po innych asanach. Aby to zrobić, trzeba położyć się prosto i starać się zachować spokój. Połóż się płasko na plecach. Rozłóż ramiona i daj im odpocząć

po bokach ciała, dłońmi do góry. Następnie nogi są przedłużone. Zrelaksuj całe swoje ciało. Możesz wprowadzić niewielkie poprawki w tej pozie, aby poczuć się swobodniej. Teraz zamknij oczy i skup się na miejscu między brwiami, które jest również nazywane centrum słońca i spróbuj uspokoić swój umysł. Możesz pozostać w tej pozie od 5 do 15 minut.

Po Savasanie następują proste jogiczne techniki oddechowe, takie jak kapalabhati i anuloma viloma.

2. Co to jest Kapalbhati?

„kapal” oznacza czoło, a „bhati” oznacza lśniące Kapalabhati to technika oddychania używana specjalnie do oczyszczania dróg oddechowych. Pomaga w usuwaniu śluzu i zatorów z kanałów oddechowych. Pomaga w poprawie napięcia mięśniowego, pomaga w relaksacji, a nawet w odchudzaniu. Jest to w zasadzie energiczny oddech brzuszny. Wdech jest normalny, a wydech jest silny. Z każdym wydechem należy napiąć mięśnie brzucha.

sivananda joga

Polega na siedzeniu ze skrzyżowanymi nogami na macie do jogi przy jednoczesnym utrzymaniu wyprostowanej postawy pleców i szyi oraz podbródka. Następnie połóż ręce na kolanach. Twoje mięśnie brzucha powinny być całkowicie rozluźnione. Część wdechowa jest wykonywana normalnie, a część wydechowa jest silna. Z każdym wydechem należy napiąć mięśnie brzucha. Ćwiczenie tego stylu oddychania 30 razy powinno wystarczyć początkującemu.

Tego ćwiczenia nie należy wykonywać, jeśli masz miesiączkę, wysokie ciśnienie krwi lub inną chorobę serca.

3. Co to jest Anuloma Viloma??

Ta technika oddychania jest również znana jako oddychanie naprzemienne przez nozdrza.

To ćwiczenie obejmuje wygodne siedzenie ze skrzyżowanymi nogami. Następnie zamknij oczy i rozluźnij mięśnie. Teraz należy nacisnąć prawe nozdrze kciukiem prawej ręki i wziąć głęboki oddech przez lewe nozdrze. Zachowaj to przez 5 sekund. Następnie puść prawe nozdrze i wyciśnij z niego wdychane powietrze. Powtórz proces z naprzemiennymi nozdrzami. Powtórz ten cykl przez 10-15 rund.

To ćwiczenie nie powinno być wykonywane, jeśli jesteś w ciąży lub masz miesiączki.

4. Surya Namaskara:

suryanamskar

Surya namaskar, czyli pozdrowienia słońca, najlepiej wykonywać twarzą do słońca podczas wschodu słońca lub wczesnych godzin porannych. Pomaga nam zanurzyć się w promieniach słonecznych i uzyskać codzienną dawkę witaminy D. Ta asana, wykonywana regularnie, prowadzi do poprawy postawy, rozciąga mięśnie i pomaga w utracie niechcianego zwiotczenia. Pomaga w łagodzeniu niepokoju.

Po tych czterech krokach pojawia się standardowy program 12 podstawowych asan:

1. Stanie na głowie (Sirsasana)

2. Stojak na ramię (Sarvangasana)

3. Pług (Halasana)

4. Ryba (Matsjasana)

5. Skłon do przodu (Paschimottanasana)

6. Kobra (Bhujangasana)

7. Szarańcza (Shalabhasana)

8. Łuk (Dhanurasana)

9. Skręt kręgosłupa (Ardha Matsyendrasana)

10. Wrona (Bakasana) lub paw (Mayurasana)

11. Skłon do przodu w pozycji stojącej (Padahastasana)

12. Trójkąt (Trikonasana)

Przeciętna sesja sivananda jogi trwa 90 minut.

Źródło obrazu: czas migawki