Bhujangasana lub pozycja kobry to jedna z najłatwiejszych i najskuteczniejszych pozycji yogasany. Jest to ósmy krok Surya Namaskara czyli pozdrowienie słońca. Kiedy jest wykonana perfekcyjnie, pozycja przypomina kobrę z rozpostartymi kłami, stąd znana jest jako pozycja kobry lub węża. Dzięki licznym fizycznym i fizjologicznym korzyściom, ta asana musi działać, aby zachować sprawność i zdrowie. Wykonując tę ​​jedną prostą asanę, można aktywować 4 z 7 głównych czakr ciała. W tym artykule przedstawimy szczegółowe informacje na temat bhujangasany, jak to zrobić z perfekcją, typowych błędów, których należy unikać, korzyści, odmian, środków ostrożności, przeciwwskazań i wielu innych. Przeczytaj tutaj, aby uzyskać szczegółowe informacje i obrazy bhujangasana, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Bhujangasana Joga

Co to jest joga Bhujangasana (pozycja kobry)

Nazwa Bhujangasana pochodzi od sanskryckiego słowa „bhujang” oznaczającego węża lub węża. Dlatego asana jest również nazywana pozą Kobry; pozycja jogi kobry lub asana kobry. Ta asana jest pozą do tyłu, z osobą w pozie przypominającej węża z podniesionym kapturem. Asana jest częścią sekwencji Surya Namaskar (pozdrowienie słońca), a także asan w Padma Sadhana. Asana jest bardzo korzystna i znana z tego, że budzi kundalini, niszczy choroby, a także zwiększa ciepłotę ciała. Robienie pozy bhujangasana jest naprawdę proste, a zatem ogromnie przynosi korzyści ciału.

Obrazy Bhujangasana, kroki, korzyści i środki ostrożności:

Poniżej podano szczegółowe informacje na temat bhujangasany i wyjaśnienie, jak robić bhujangasana ze zdjęciami i instrukcjami krok po kroku, wraz z ich korzyściami, modyfikacjami, wskazówkami dla początkujących i innymi wskazówkami, jak łatwo postępować zgodnie z tą postawą jogi.

Kroki jogi Bhujangasana z obrazami:

Kroki jogi Bhujangasana z obrazami

Jak wykonać bhujangasana?

 1. Zacznij od leżenia na brzuchu, z dłońmi umieszczonymi pod ramionami. Łokcie muszą być schowane blisko tułowia. Wierzchołki stóp muszą naciskać na matę, wydłużając w ten sposób nogi.
 2. Naciśnij kość miednicy w dół, a także aktywuj mięśnie ud. Robiąc to, musisz czuć, że kość ogonowa jest podwinięta, gdy brzuch kurczy się i podtrzymuje kręgosłup.
 3. Teraz zrób wdech i przyciśnij dłonie do ziemi, wydłużając ramiona tak, aby klatka piersiowa była uniesiona do przodu i do góry.
 4. Następnym krokiem w tworzeniu pozycji kobry jest utrzymywanie kości ogonowej pod spodem, gdy kość miednicy przesuwa się w kierunku pępka. To nachylenie miednicy pomoże ci w utrzymaniu otwartości w dolnej części kręgosłupa podczas wyginania.
 5. Podnieś się tylko do punktu, w którym kość miednicy pozostaje na ziemi i nie czujesz ucisku w dolnej części pleców.
 6. Wciśnij łopatki do pleców, nie obciążając mięśni pleców. Umieść łokcie blisko klatki piersiowej, z lekko ugiętymi łokciami. Spraw, aby mięśnie pleców i ramiona pracowały w tej pozycji.
 7. Podnieś oczy i podbródek, zachowując wygodną przestrzeń z tyłu szyi. Utrzymaj tę pozę przez 20-30 sekund, biorąc głębokie oddechy.
 8. Podczas ostatniego wdechu powoli wydychaj powietrze, opuszczając głowę i klatkę piersiową. Poczuj, jak wydłuża się Twój kręgosłup, wyciągając tułów rękami do przodu.
 9. Zrób wdech i podnieś się na ręce i kolana, a następnie wróć do pozycji dziecka przez wydech.

Korzyści z Bhujangasany & Środki ostrożności:

Korzyści z Bhujangasany & Środki ostrożności

Regularne wykonywanie bhujangasana jogi przynosi naszemu ciału następujące korzyści:

Korzyści fizyczne:

 1. Ta joga bhujanga ma na celu zwiększenie elastyczności kręgosłupa, a także jego wzmocnienie.
 2. Rozciąga różne części ciała, takie jak klatka piersiowa, ramiona, płuca i brzuch.
 3. Pozycja kobry wzmacnia mięśnie pleców i ramion.
 4. Wykonując tę ​​asanę, narządy wewnętrzne są rozciągane, a także masowane.
 5. Wykonywanie asany pomaga otworzyć płuca i serce.
 6. Pomaga pobudzić narządy jamy brzusznej, a także ujędrnić pośladki.

Korzyści terapeutyczne:

 1. Wiadomo, że asany jogi Bhujangasana przynoszą korzyści osobom cierpiącym na astmę.
 2. Wykonywanie tej asany jest znane z łagodzenia rwy kulszowej.
 3. Pomaga w łagodzeniu stresu i zmęczenia.
 4. Jest to również jedna z najlepszych pozycji dla osób z problemem zapalenia stawów kręgosłupa.

Modyfikacje jogi Bhujangasana (pozycja kobry):

Modyfikacje pozycji Cobra

Lepiej unikać robienia tej pozy na ziemi, jeśli jesteś sztywny. Oprzyj metalowe krzesło o ścianę i wykonaj tę pozę z rękami na przedniej krawędzi siedzenia i czubkami stóp na ziemi.

Możesz oprzeć łokcie pod ramionami na podłodze, aby zmniejszyć pracę mięśni dolnej części pleców.

Jest to zaawansowana odmiana bhujangasana, znana również jako Bheka Bhujangasana. W tej pozie nogi są zgięte w kolanach, a stopy skrzyżowane pod udami. Ręce są umieszczone w mudrze namaskar tuż pod szyją. Wykonując tę ​​pozę, intensywność wygięcia do tyłu zwiększa się wielokrotnie.

Środki ostrożności dotyczące jogi Bhujangasana (pozycja kobry):

Środki ostrożności dotyczące pozycji Cobra

Oto korzyści z bhujangasany & środki ostrożności. W następujących okolicznościach należy unikać wykonywania bhujangasana:

 • Ta asana musi być unikana przez osoby, które mają urazy pleców i zespół cieśni nadgarstka.
 • Unikaj tej asany, jeśli masz bóle głowy.
 • Kobiety w ciąży nie mogą wykonywać tej asany.
 • Ci, którzy przeszli operację narządów wewnętrznych, nie mogą wykonywać tej asany.
 • Osoby cierpiące na zapalenie stawów kręgosłupa lub nadgarstków nie mogą wykonywać tej asany.
 • Osoby, które mają problem z przepukliną, powinny unikać bhujangasana.

Wskazówki dotyczące pozycji kobry na początek:

Wskazówki dotyczące pozycji kobry na początek

Początkujący mogą uznać wygięcie do tyłu za bardzo trudne, więc lepiej nie przesadzać. Aby znaleźć wysokość, na której możesz wykonać tę asanę bez obciążania pleców, na chwilę zdejmij ręce z podłogi. Wysokość, którą znajdziesz, będzie po przedłużeniu.

Pozycje przygotowawcze i uzupełniające:

Sethu Bandha Sarvangasana i Urdhva Mukhasvanasana są pozycjami przygotowawczymi do tej asany. Większość asan backbend może być wykonywana jako kontynuacja asan Bhujangasana.

Teraz przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji na temat pozy bhujangasany lub kobry. Najpierw dowiedzmy się więcej o jego starożytnym i pierwotnym znaczeniu oraz pochodzeniu. Odniesienie do tej specjalnej pozy zostało zaczerpnięte z pisma znanego jako Gheranda Samhita, a znaczenie tego mówi, że musisz trzymać pępek do dużego palca u podstawy, a następnie wznieść się jak kaptur węża. Mówi się, że bhujangasana lub pozycja kobry wzbudzają w ciele ogień, który z kolei spala wszystkie choroby, a także stymuluje „kundalini”. Istnieje wiele innych korzyści płynących z bhujangasany.

Naprawdę mówi się, że doskonałe zdrowie można osiągnąć, jeśli masz najodpowiedniejszy układ trawienny, a po zapoznaniu się z krokami bhujangasany utrzymanie takiego stanu zdrowia będzie dla ciebie łatwiejsze. Dzieje się tak dlatego, że pozycja kobry jest jedną z najlepszych do tego celu, a także rozpala energię trawienną, która z kolei spala wszystkie złe bakterie i chorobotwórcze zarazki, a także reguluje energię w najbardziej korzystnych ścieżkach.

Jakie są przygotowawcze i kontynuacyjne pozy jogi do pozycji kobry??

Przed praktykowaniem kroków i korzyści bhujangasana możesz przejść do prostej Sahaja hasta Bhujangasana. Po zakończeniu ćwiczeń z kobrą możesz spróbować kilku pozycji jedna po drugiej. Są to Vakra hasta Bhujangasana, Niralamba Bhujangasana, Shalabhasana, Naukasana i Dhanurasana.

Weźmy więcej wskazówek dotyczących jogi Bhujangasana (pozycja kobry):

Przede wszystkim nie obrażaj swojego ciała i nie zmuszaj go do rozciągania, gdy już nie może. To raczej nie doprowadzi cię do żadnych korzyści płynących z bhujangasany; będzie to miało niekorzystny wpływ na organizm. Są powody, dla których zobaczysz, że niektórzy ludzie mają biodra na podłodze w tej pozie, podczas gdy niektórzy unoszą je. Powodem jest to, że niektórzy ludzie są bardziej elastyczni niż inni. Innym powodem jest to, że długość ramion i kształty ciał nie są takie same, więc może być różnica. Nie oznacza to jednak, że korzyści płynące z bhujangasany będą się różnić.

Po drugie, nie próbuj zbyt mocno, ponieważ wtedy nie uda ci się wykonać dokładnej pozy. Oznacza to, że musisz rozluźnić głównie plecy, aby uzyskać prawidłową pozycję. Jeśli jesteś spięty lub zestresowany, nie będziesz w stanie uzyskać tego łuku potrzebnego do Bhujangasany i bez którego nie ma sensu ćwiczyć tej pozycji. Joga to także wyciszenie, więc powinieneś to robić.

Po trzecie, potrzebujesz równowagi ciała na wszystkie sposoby, więc staraj się wykonywać zrównoważoną rutynę pozycji jogi. Aby zrównoważyć łuki i ciężar ciała, możesz ćwiczyć Shalabhasanę zaraz po Saral hasta Bhujangasana, a następnie przejść do innej wersji.

Kiedy nie powinieneś robić bhujangasana?

Kiedy nie powinieneś robić bhujangasana

Istnieje kilka środków ostrożności i przeciwwskazań, jeśli chodzi o praktykowanie Bhujangasany. Ta pozycja nie powinna być w ogóle ćwiczona przez kobiety w ciąży oraz te, które cierpią na poważne problemy z kręgosłupem, wrzody i przepukliny. Ta pozycja jest najlepsza dla tych, którzy mają sztywne plecy, a także dla tych, które miesiączkują. Jeśli przeszedłeś operację płuc, serca, pleców, mózgu i tym podobnych, ta pozycja kobry jest dla ciebie surowym zakazem. Nie powinieneś też zwiększać czasu i czasu trwania praktyki tej asany za jednym razem. Najpierw będziesz musiał to zrobić przez około 10 sekund i powtórzyć to około 5 razy, a następnie zwiększyć do 1 minuty, a następnie 5-10 minut.

Bhujangasana Yoga (pozycja kobry) - kroki i jej zalety

Nauka stojąca za Bhujangasaną:

Bhujangasana to jedna z wszechstronnych pozycji jogi o znaczących korzyściach zdrowotnych. Jak wspomniano powyżej, ta kobra zapewnia korzyści, takie jak wzmacnia i tonizuje kręgosłup, a także sprawia, że ​​układ trawienny i układ oddechowy są bardziej wydajne. Skutecznie otwiera nawet 4 główne czakry, a mianowicie Czakrę Visuddhi, Anahatchakrę, Manipura i Svadisthanachakrę. Ta asana jest praktykowana z otwartymi oczami, a także poprawia widzenie i nerwy wzrokowe.

Czy jesteś zaskoczony, widząc, jak potężna i korzystna może być prosta asana? Bhujangasana zasadniczo znajduje się na szczycie listy asan, które są bardzo łatwe do wykonania, a mimo to bardzo korzystne. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia i masz napięty harmonogram, tym ważniejsze jest, abyś poświęcił tej asanie miejsce w swoim napiętym harmonogramie. Nie tylko zwiększy Twoją wydajność, ale także uwolni Cię od skutków ubocznych siedzącego trybu życia. Podziel się z nami różnicą, jakiej doświadczyłeś po włączeniu bhujangasany do swojego codziennego stylu życia. To zmotywuje innych czytelników do wpajania tej samej dobrej praktyki również w ich życiu.

Często Zadawane Pytania & Odpowiedzi:

Q1. Nad jakimi mięśniami pracuje Cobra Pose??

Odp.: Bhujangasana to bardzo prosta i skuteczna pozycja, która wzmacnia nadgarstki, ramiona, plecy i ramiona. Rozciąga również mięśnie brzucha i mięśnie macicy. Oprócz tych mięśni, Bhujangasana skutecznie aktywuje również 4 z 7 podstawowych czakr naszego ciała.

Q2. Jaka jest różnica między pozą kobry a pozycją psa zwróconego do góry??

Odp.: Podstawową i najważniejszą różnicą między pozą kobry a pozycją psa skierowanego do góry jest ułożenie nóg. W bhujangasanie twoje nogi aż do ud stykają się z podłogą, a tylko tors znajduje się nad ziemią. W pozycji skierowanej do góry pies ustawia nogi i miednicę wysoko nad ziemią, a nacisk wywierany jest na palce stóp.

Q3. Jak uczysz pozycji kobry??

Odp.: Poniższe kroki pomogą ci perfekcyjnie wykonać asanę kobry w jodze:

 • Połóż się płasko na podłodze na klatce piersiowej
 • Mocno przyciśnij górną część stóp, ud i łonowe do ziemi i trzymaj dłonie przy ramionach
 • Podczas wdechu wyprostuj ramiona, podnosząc tułów z podłogi i podnosząc się na wysokość, do której możesz utrzymać połączenie łonowe z nogami.

Q4. Czy pozowanie Bhujangasany jest złe dla pleców??

Odp.: Bhujangasana może być uważana za skuteczną pozę do leczenia i łagodzenia bólu dolnej części pleców. Jednak czasami ludzie narzekają i odczuwają ból w dolnej części pleców podczas wykonywania tej asany. W takiej sytuacji zamiast unoszenia tułowia należy dotknąć głową podłogi i spróbować zaangażować mięśnie tułowia, co skupi się na wydłużeniu odcinka piersiowego kręgosłupa, a nie na zginaniu pleców. Jest to jedna z podstawowych odmian, którą można ćwiczyć, jeśli odczuwa się ból w dolnej części pleców.

P5. Czy pozycja kobry jest dobra dla rwy kulszowej??

Odp.: Pozycja Cobra to jedna z najlepszych pozycji zwiększających elastyczność kręgosłupa. Rozciąga klatkę piersiową, a także wzmacnia ramiona i kręgosłup skutecznie łagodząc ból rwy kulszowej oraz wypadnięty dysk. Tak więc bhujangasana jest potężną asaną, która dobrze rozciąga mięśnie kręgosłupa.

P6. Czy Bhujangasana pomaga zwiększyć wzrost??

Odp.: Bhujangasana rozciąga i wzmacnia mięśnie ramion, klatki piersiowej i brzucha. Stymuluje również hormony wzrostu i poprawia postawę. Wszystkie te czynniki powodują wzrost wzrostu osoby. Można więc słusznie powiedzieć, że bhujangasana pomaga zwiększyć wzrost.

P7: Jakie są najczęstsze błędy podczas wykonywania bhujangasany??

Odp.: Oto najczęstsze błędy, których należy unikać podczas wykonywania jogi z kobrą:

 • Rozstaw między nogami – ludzie mają tendencję do trzymania nóg blisko siebie, ale najlepiej, aby były umieszczone na wysokości bioder.
 • Ułożenie dłoni – Ręce powinny być utrzymywane w odległości barków. Trzymanie rąk szerszych niż to uniemożliwi uzyskanie optymalnego łuku pleców.
 • Zbyt mocne pchanie – Bhujangasana dotyczy właściwej postawy, a nie tego, jak wysoko się podnosisz. Trzeba pamiętać, że bhujangasana to przede wszystkim rozciąganie i wydłużenie kręgosłupa.
 • Blokowanie łokcia – każdy ma inną elastyczność, dlatego nie jest to obowiązkowe, pod warunkiem, że czujesz przyjemne rozciągnięcie kręgosłupa.