Praktyka jogi rozpoczęła się już w czasach przedwedyjskich w naszym kraju, Indiach. Joga jest najszerzej praktykowaną formą ćwiczeń. Jest preferowany w stosunku do gorączkowych ćwiczeń na siłowni, ponieważ ćwiczenia jogi nie tylko działają na ciało, ale także stabilizują umysł i ducha.

Więc porzuć te żmudne maszyny na siłowni i podejmij naturalną formę ćwiczeń, jaką jest joga. Na pewno poczujesz pozytywne nastawienie w swoim życiu dzięki codziennej praktyce. Jak wszyscy wiemy, w jodze jest wiele pozycji, a ta, o której teraz będziemy mówić, to EkaPadaKoundinyasana 1, która jest dość trudną postawą.

Eka Pada Koundinyasana (pozycja koundinya) Jak to zrobić i korzyści

EkaPadaKoundinyasana to sanskrycki termin oznaczający pozę jednonogiego mędrca Koundinyi. Ta poza jest dedykowana mędrcowi o imieniu Koundinya i stąd imię. To ćwiczenie ma dwie odmiany, ale ta, o której teraz mówimy, jest pierwszą. Ponieważ jest to dość złożona i trudna postawa jogi, zaleca się uzbroić się w cierpliwość i powoli, aby uzyskać właściwą postawę.

Jak to zrobić

Połóż się płasko na klatce piersiowej na macie lub kocu. Teraz połóż dłonie na macie skierowane do przodu i przyjmij pozycję przysiadu. Twoje dłonie powinny być szerokie na szerokość ramion podczas zginania łokci. Teraz podnieś tułów, szczególnie biodra. Po dotarciu do mostka w kierunku przedniej części maty ciężar ciała powinien być przesunięty do przodu, aby stopy stały się lekkie i można było je przyciągnąć do pośladków.

Spróbuj przyciągnąć kolana jak najbliżej prawej pachy i nie obciążaj lewej ręki. Wydech.Zacznij prostować nogi. Musisz zrobić obróconą pozę trójkąta. Odepchnij prawą kość udową, naciskając na prawy duży palec u nogi. Wraz z nim naciśnij do przodu lewym dużym kopcem. Skoncentruj się na oddychaniu i utrzymaj pozę przez kilka sekund.

Niewielkim ostrzeżeniem przed wykonaniem tego ćwiczenia jest to, że klatka piersiowa i ramiona mogą się zawalić, jeśli kroki nie będą wykonywane precyzyjnie. Ponieważ jest to trudne ćwiczenie, bądź cierpliwy, aby zrobić to dobrze.

Jak nam to pomaga

Kiedy skończysz doskonalić tę postawę, z pewnością zyskasz z niej wiele pozytywów. Omówmy teraz zalety EkaPadaKoundinyasana.

Masaże narządów jamy brzusznej:

Nacisk wywierany na brzuch przez nogi w tej asanie pomaga w masowaniu narządów jamy brzusznej.

Wzmacnia i odmładza kręgosłup:

Jeśli cierpisz na bóle pleców lub kręgosłup nie jest wystarczająco silny, to jest to właściwe ćwiczenie dla Ciebie. Ta pozycja jogi obejmuje skręt kręgosłupa, który w rezultacie wzmacnia, poszerza i odmładza rdzeń kręgowy.

Buduje silny rdzeń, ramiona i nogi:

Ponieważ jest to trudna i wymagająca postawa, którą należy wykonać perfekcyjnie, jest to naprawdę korzystne dla osób, które odnoszą sukcesy. Pomaga w budowaniu silnego tułowia, ramion i nóg, ponieważ głównym celem tego ćwiczenia są te ważne części ciała. Jednocześnie wzmacnia ramiona i szyję.

Tonowanie brzucha:

Jeśli masz wystający brzuch i chcesz powstrzymać go przed dalszym napawaniem się radością, dodaj to ćwiczenie do swojej codziennej rutyny jogi. Ćwiczenie EkaPadyKoundinyasana pomoże ujędrnić brzuch i nadać mu kształt.

Ogólna świadomość i kontrola nad ciałem:

Oprócz wszystkich wymienionych powyżej korzyści, to ćwiczenie jogi pomaga w tworzeniu ogólnej świadomości ciała, a także zapewnia kontrolę nad swoim ciałem.