Praktyka jogi datuje się na epokę przedwedyjską, która wywodzi się z naszego kraju i z czasem rozprzestrzeniła się na cały świat. Praktyka jogi okazuje się być korzystna dla osób przechodzących stres psychiczny, ponieważ ma również uspokajający wpływ na umysł i ducha. Poza tym joga Eka Pada Sirsasana jest lepszą opcją niż siłownia, ponieważ zwiększa poziom trawienia.

Eka Pada Sirsasana Jak to zrobić i korzyści

Tak więc, jeśli masz problemy, takie jak ból pleców lub słaby układ trawienny, spróbuj jogi. Leczy prawie każdy rodzaj choroby lub schorzeń. Spośród wielu rodzajów postaw, ta, którą teraz omówimy, to Eka Pada Sirsasana. Jest to termin sanskrycki, w którym Eka oznacza jeden Pada oznacza nogę, Sir jest głową, a Asana jest postawą.

Tak więc pozycja jednej nogi za głową (Eka Pada Sirsasana) jest złożonym ćwiczeniem, musi być wykonywana z najwyższą starannością i cierpliwością. Mimo, że postawa jest krótka i szybka, wskazane jest, aby była powolna. Zanim przejdziemy do dyskusji na temat korzyści płynących z Eka Pada Sirsasany, zdobądźmy szczegółowe instrukcje krok po kroku, jak prawidłowo wykonać tę postawę.

Jak to zrobić:

Ćwiczenie Eka Pada Sirsasana jest trochę skomplikowane, więc najlepszą opcją jest podzielenie go na kroki. Zacznij od wykonania Dandasany, która polega na siedzeniu prosto na macie lub kocu. Usiądź prosto, ale bądź zrelaksowany. Następnie wyciągnij nogi przed siebie, prostując plecy. Twój kręgosłup powinien być wyprostowany.

Jeśli masz problemy z plecami lub masz trudności z utrzymaniem pozy, możesz użyć ściany jako wsparcia. Twoje nogi i stopy powinny być rozstawione i równoległe na szerokość bioder. Kontynuuj oddychanie i trzymaj jedną rękę przed nosem, aby sprawdzić, które z twoich nozdrzy jest aktywne.

Jeśli prawe nozdrze jest aktywne, chwyć prawą kostkę lub tylko odwrotnie, zegnij kolano podczas wdechu, a następnie przenieś nogę nad głowę i połóż ją na szyi podczas wydechu. Przytrzymaj pozę przez co najmniej 30 sekund i oddychaj.

Jak nam to pomaga:

Jak każda inna pozycja jogi, Eka Pada Sirsasana ma swoje zalety. Włącz to ćwiczenie do swojej codziennej rutyny, aby doświadczyć pozytywów.

1. Zwiększony przepływ krwi i wyższy poziom hemoglobiny:

Ćwiczenia jogi Eka Pada Sirsasana zwiększają przepływ krwi w plecach. Pomaga również w poprawie poziomu hemoglobiny. Osobom z niskim poziomem hemoglobiny zaleca się codzienne wykonywanie tego ćwiczenia, ponieważ z pewnością pomoże. Wraz ze wzrostem przepływu krwi usuwane są toksyny, które gromadzą się, gdy przepływ krwi jest powolny.

2. Korzystne dla osób z anemią i drżeniem nerwowym:

Eka Pada Sirsasana to idealne ćwiczenie dla osób cierpiących na anemię i drżenie nerwowe.

3. Dobry dla twojego układu pokarmowego:

Jeśli masz słaby układ trawienny, Eka Pada Sirsasana jest ćwiczeniem dla Ciebie. Ta postawa jogi pomaga w prawidłowym trawieniu, a tym samym jest przydatna dla osób ze słabym układem trawiennym.

4. Elastyczne ciało:

Postawa jogi Eka Pada Sirsasana pomaga w uzyskaniu elastycznego ciała. Uelastycznia biodra i nogi oraz uelastycznia kręgosłup. Poprawia również elastyczność Twojego ciała.

5. Ulepszone oddychanie:

Pozycja z jedną nogą za głową pomaga w poprawie oddychania, co w rezultacie ma wiele innych zalet. Ćwicz to ćwiczenie codziennie, aby poprawić i kontrolować oddychanie.

6. Natychmiastowe zapobieganie astmie, migrenie, bólom głowy, a także radzenie sobie z gniewem:

Ćwiczenia Eka Pada Sirsasana są najlepsze w leczeniu natychmiastowych skutków astmy, migreny i bólu głowy. Osoby cierpiące na cukrzycę lub katar sienny również mogą odczuć ulgę dzięki praktyce tej postawy. Pomaga również w radzeniu sobie z gniewem i lękiem.