Czy wiesz, że 21 czerwca ogłoszony jest Międzynarodowym Dniem Jogi? Wraz ze wzrostem świadomości na temat jogi, wielu z nas zapisało się już na ten czy inny kurs. Zanim stwierdzimy, że opanowaliśmy tę sztukę, musimy poznać i zrozumieć historię jogi. Skąd zaczęła się joga? Kto wynalazł sztukę? Jakie są rodzaje jogi? i wiele więcej, jest ocean wiedzy do poznania.

Joga stała się nieodłączną częścią ludzkiego życia, a jej macki są szeroko rozpowszechnione na całym świecie. Jest to obecnie jedno z najbardziej poszukiwanych klasycznych środków odmładzania duszy i ciała w zdrowy sposób. Oprócz przynoszenia korzyści fizycznych i psychicznych, joga jest również uzdrowicielem duchowym, pod warunkiem, że stosuje się ją z największym oddaniem i regularnością.

Historia jogi i jej znaczenie w szczegółach

Pomimo braku dowodów potwierdzających pochodzenie, wszyscy uznali, że korzenie tej pięknej formy sztuki tkwią głęboko w cywilizacji indyjskiej. Znaczenie jogi w sanskrycie to zjednoczenie, to znaczy uzyskanie jedności z boską mocą. Nic dziwnego, joga jest obecnie jedną z najbardziej akceptowanych form zbliżenia się do ludzkich dusz. Pozwól sobie dowiedzieć się więcej o pochodzeniu jogi i jej historii.

Krótka historia jogi:

Oto podsumowanie historii jogi, które może Cię zainteresować:

Joga prehistoryczna:

Różne pieczęcie zebrane z pozostałości cywilizacji doliny Indusu potwierdzają rozpowszechnienie jogi w tym okresie. Chociaż uczeni sugerują, że pieczęcie wykazują bliskie podobieństwo między różnymi asanami siedzącymi i stojącymi, zgadzają się również z brakiem rozstrzygających dowodów.

Stowarzyszenie Wedyjskie:

Kapłani wedyjscy praktykowali różne asany jogi, koncentrując się wyłącznie na duszy, ustawiając się w określonej pozycji podczas wykonywania różnych rytuałów i rytuałów. To, jak sugerują badania, jest prekursorem współczesnych asan jogi. Wedyjscy bramini oraz Atharva Veda są bogate w nadmiarowe odniesienia do praktyk różnych technik kontroli oddechu i energii życiowej, które obecnie są powszechnie znane jako pranajamy i bandhy..

Pre-klasyczny dotyk:

200 nieparzystych Upaniszad, które pojawiły się w tej epoce, przytaczają w różnych przypadkach szeroko zakrojone dyskusje, które toczyły się na temat jogi w epoce wedyjskiej. Dyskusje te koncentrowały się wokół trzech głównych tematów – Brahmana, Atamana i relacji między nimi. Termin joga został użyty po raz pierwszy w Katha Upaniszadzie, która pojawiła się w 400 roku p.n.e. Joga w tym Piśmie została zdefiniowana jako przejaw ścisłej kontroli nad ludzkimi zmysłami z pełną koncentracją, prowadząc w ten sposób do najwyższego stanu błogości.

Upaniszady mówią również o nadi (żyłach) i technikach oddychania, jednak pojęcie czakr zostało wprowadzone dopiero w VIII wieku. Upaniszada Shvetashvatara mówi nawet o związku między oddechem a myślami, o tym, jak uzyskać kontrolę nad umysłem i jak korzystna może być joga.

Mahabharata i Bhagavad-gita również odnoszą się do istnienia jogi, gdzie mówiono o nich jako o drogach duchowych. W tym ostatnim Kriszna rozmawia z Ardżuną o trzech rodzajach jogi – karmie, dźnianie i bhakti, podczas gdy Shanti Parva z Mahabharaty mówi o Nirodha Jodze (jodze ustania).

Odpust klasyczny:

Okres między 200 p.n.e. a 500 p.n.e. – czasy Maurya i Gupty – powstały różne szkoły wierzeń. Mówiąc dokładniej, hinduizm, dżinizm i buddyzm pojawiały się powoli, co utorowało drogę do rozwoju jogi..

Dotyk Patańdżalego:

Raja Yoga i różne sutry jogi, które powstały pod wpływem sankhyan i buddyzmu, wniosły ogromny wkład w dzisiejszą jogę. Patanjali jest powszechnie znany jako „kompilator formalnej filozofii jogi”.

Szkoła Yogacara:

Klasyczny hinduizm zrodził tę formę jogi, która była powszechna w okresie Gupty. Opisywała jogę jako wskazówkę lub szkielet do oddawania się różnym praktykom, które ostatecznie doprowadziły do ​​oświecenia.

Połysk średniowiecza:

Ruch bhakti wywołany przez Alvarów z południowych Indii był powszechny w Indiach między XII a XV wiekiem. Tradycje Vaisnava i Shaiva, które pojawiły się w tym okresie, nasyciły koncepcję oddania medytacją, a zatem koncepcja Viraha Bhakti (koncentracja tylko na Panu Krysznie) (zrodzona z Bhagavata Puraną) zyskała na znaczeniu..

To był czas, kiedy ludzie zaczęli dowiadywać się więcej o wpływach tantrycznych na jogę. Tantra i joga to dwa różne sposoby oderwania się od świata fizycznego. Podczas gdy Tantra kładzie nacisk na całkowitą metamorfozę zasobów zewnętrznych, zapewniając całkowite oderwanie się od własnej woli, joga stosuje metodę stopniowego ograniczania wpływów zewnętrznych. Tak czy inaczej, skupiono się na całkowitym zbawieniu poprzez wycofanie się z wpływów społecznych, tymczasowo lub na zawsze.

Hatha joga powstała z Tantry jogi i powoli wyłoniła się jako dominujący sposób uprawiania tej formy sztuki. Vimalaprabha, tekst buddyjski opublikowany w XI wieku, cytuje podejście do tej jogi. Takie podejście koncentrowało się bardziej na fizycznym i całkowitym oczyszczeniu się przed próbą całkowitego zbawienia.

Sikhizm również wniósł duży wkład w jogę w XV i XVI wieku. Był to czas, kiedy wiara religijna dopiero się narodziła. Guru Nanak, który zainicjował to przekonanie, oderwał się od różnych praktyk hinduistycznych i przywiązał do Hatha jogi. W ten sposób powstała słynna Namah yoga lub Sahaja yoga.

Joga dzisiaj:

Cały światopogląd jogi uległ ogromnym zmianom; istnieje niezliczona ilość form. Chociaż hatha joga nadal należy do czołowych form, istnieje niezliczona ilość form jogi, które się narodziły i wyrosły. Joga Kundalini, joga Tantra, joga nago, joga mocy – nazwij to, masz wersję. Joga nie jest już uważana za sprawę religijną; jest pełen niezliczonych korzyści.

Joga wciąż się rozwija i rozpowszechnia swoje nauki, przekraczając surowe i nie do zdobycia granice kultury i języka. Zapoznanie się z tą piękną sztuką w szczegółach jest rzeczywiście korzystne. O jodze można rozmawiać… to niekończący się i bogaty temat do dyskusji. Zacznij tutaj, od razu, aby poznać dogłębnie jogę…

Rodzaje jogi:

Oto krótkie spojrzenie na najpopularniejsze formy jogi wymyślone na całym świecie:

Hatha Joga:

Jest to ogólny termin używany do wszystkich praktyk jogi fizycznej. Koncentruje się na oddychaniu, postawach i medytacji. Hatha Joga jest świetna na relaks i ulgę w dolegliwościach fizycznych i psychicznych.

Joga Iyengara:

Ta forma jogi bierze swoją nazwę od założyciela BKS Iyengara. Wspaniale łagodzi urazy i choroby stawów. Ta joga polega na odpowiednim ułożeniu ciała przy użyciu bardzo ostrożnych ruchów. Obejmuje również wiele rekwizytów i świetnie nadaje się do uzyskania elastyczności i siły.

Joga Kundalini:

Jest to jedna z najbardziej złożonych form jogi, która wiąże się z duchowym przebudzeniem. Jest to dość wyczerpujące dla umysłu i ciała i wymaga dużo oddychania, mudr i medytacji z intonowaniem. Musi być wykonywana pod nadzorem wyszkolonego Guru.

Joga Ashtanga:

Nazywana również „Ścieżką ośmiu kończyn”, Ashtanga Yoga jest jedną z najpopularniejszych jogi wśród celebrytów. Jest to zaawansowany poziom jogi, który obejmuje wiele namaskar Surya i złożonych postaw. Znany jest również pod nazwą „Joga w proszku”.

Vinyasa Joga:

To bardzo złożony zabieg, który obejmuje wiele pozycji. Są szybkie ruchy, w których nie można długo utrzymać jednej pozycji. Musisz płynnie przeskakiwać z jednej pozy w drugą, aby bicie serca przyspieszyło.

Bikram Joga:

Oryginalnie stworzona przez Yoga Guru Bikrama Choudhary’ego, praktyka ta jest wykonywana w ogrzewanym pomieszczeniu o temperaturze 41 stopni Celsjusza w około 40 procentach wilgotności. Jest to 90-minutowa sekwencja składająca się z 26 pozycji wykonywanych dwukrotnie.

Kripalu Joga:

Jest to forma jogi opracowana w celu poszukiwania duchowości. Obejmowała świadomość umysłową i samorealizację niż aspekty fizyczne. Odbywa się to za pomocą Pranajamy, głębokiego relaksu i medytacji.

Joga dżiwamukti:

Została założona w 1949 roku przez Sharon Ganon i Davida Life. Poprowadzi cię przez styl życia Dżiwamukti, który obejmuje studiowanie pism sanskryckich, poezji i muzyki, a także asan. Żeby to praktykować, trzeba być wegetarianinem.

Mamy nadzieję, że te aspekty faktów i historii jogi wzbudziły w tobie zainteresowanie. Oprócz tych tradycyjnych metod jogi istnieje wiele innych praktyk, takich jak joga kozia, joga piwna, aerial joga i inne niekonwencjonalne formy. Są to kreatywne praktyki jogi, które mają wzbudzać zainteresowanie wśród ludzi i motywować ich do uczęszczania na zajęcia. Jednak konwencjonalna forma jogi jest zawsze najlepsza, ponieważ jest poparta dokładnymi badaniami i badaniami naukowymi. Jeśli masz jakieś inne wskazówki i fakty dotyczące jogi, daj nam znać w komentarzach!

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

1. Jakie znaczenie OM w jodze??

Om to specjalna mantra, której dźwięk wiąże się z określoną wibracją. Ten dźwięk jest w rytmie z dźwiękami natury, takimi jak szelest liści, szum fal morskich itp. Kiedy śpiewamy Omkara, zyskujemy świadomość ruchów wszechświata, uzyskujemy kontrolę nad naszym oddechem, a także szukamy większego połączenie z naszą duszą.

2. Czy ważne jest, aby praktykować wegetarianizm w jodze??

Jedną z zasad jogi jest ahimsa czyli niestosowanie przemocy. Nie oznacza to jednak bezpośrednio niejedzenia mięsa. Wskazuje głównie na zaprzestanie wyrządzania sobie krzywdy fizycznej lub psychicznej. Wybór zawsze zależy od tego, jak przyjmiesz punkt. Wegetarianizm to dobra praktyka, która może pozytywnie wpłynąć na Twój organizm. Może dlatego niektórzy praktykujący jogę sugerują jej przestrzeganie.

3. Czym różni się joga od treningu na siłowni??

Trening na siłowni to tylko ćwiczenia fizyczne z wykorzystaniem ciała, rekwizytów lub sprzętu. Z drugiej strony joga obejmuje zarówno świadomość fizyczną, jak i umysłową. Pomaga zsynchronizować ciało z umysłem i oddechem, aby ukierunkować naszą wewnętrzną energię. W ten sposób stajesz się lepszą osobą, pełną pozytywnych myśli i dobrej energii, a także sprawnym ciałem.

4. Czy joga jest powiązana z hinduizmem??

Nie! Joga nie jest związana z żadną religią. Jest to starożytna praktyka, która została zapoczątkowana w Indiach wiele wieków temu. Chociaż joga przeplata się z niektórymi filozofiami hinduizmu i buddyzmu, nie głosi ich ani nie rozpowszechnia wśród praktykujących. Podczas praktykowania jogi możesz podążać za własną religią z wolną wolą.

5. Jakie są rzeczy, których potrzebuję, aby rozpocząć jogę??

Aby rozpocząć jogę, potrzebujesz pozytywnego umysłu i determinacji. Trzymaj się z dala od wszelkiego rodzaju lęków i wchodź do klasy bez żadnych zahamowań. Jednak dla wygody i elastyczności wskazane jest noszenie spodni do jogi, które są luźne i przewiewne. Noszenie maty do jogi jest obowiązkowe. Sugerowane jest dobre, kojące otoczenie, aby zapewnić relaksujące doświadczenie.