Janu Sirsasana pochodzi od sanskryckich słów Janu, co oznacza „kolano”, sirsa oznacza „głowa”, a asana oznacza „pozę”. Podobnie jak wiele innych skłonów do przodu, Janu Sirsasana jest uważana za pozę regenerującą ze względu na jej działanie uspokajające. Mówi się również, że przywraca energię ciału, łagodzi stres i niepokój Budzenie się o 6 rano i pęd na siłownię jest rzeczywiście ciężką pracą, zwłaszcza gdy musisz spieszyć się z powrotem do biura lub szkoły. W tej chwili naprawdę chciałbyś pominąć siłownię tylko na dzisiaj, ale nowe pokolenie skupiło się bardziej na zdrowym życiu i budowaniu ciała, plaga, która zaskoczyła naród. Mniej więcej w tym czasie zastąpienie siłowni poranną jogą będzie w porządku. W rzeczywistości joga będąca powolnym ćwiczeniem oddechowym energetyzuje i usatysfakcjonuje umysł, a nie tylko ciało. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o jednej takiej jodze i korzyściach, jakie można z niej czerpać.

Janu Sirsasana, jak to zrobić i korzyści

Wskazówki dla początkujących (skłon do przodu na jednej nodze):

Janu Sirsasana (zgięcie do przodu na jednej nodze) jest trudną pozą, szczególnie dla początkujących. Może minąć trochę czasu, zanim biodra, dolna część pleców i ścięgna podkolanowe otworzą się na tyle, aby umożliwić pełny zakres ruchu w tych asanach. Kluczową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas wykonywania tych asan, jest rozwinięcie szczególnego poziomu cierpliwości, ponieważ jakakolwiek agresja pokazana podczas wykonywania tych ćwiczeń odbije się odwrotnym skutkiem, powodując obrażenia.

Janu Sirsasana (pozycja jogi od głowy do kolan):

Janu Sirsasana

Joga Janu Sirsasana jest również znana jako pozycja od głowy do kolan, wywodząca się z samej struktury postawy jogi. Jest to głównie ćwiczenie rozciągające, nie tylko dla twojego ciała zewnętrznego, ale także dla wnętrza twojego ciała. Jednym z głównych zastrzeżeń, które się z tym wiąże, jest to, że należy ściśle wykonywać tę jogę na pusty żołądek, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Jak to zrobić?

 • Zacznij od położenia maty do jogi i usiądź na niej z wyciągniętymi nogami przed sobą.
 • Upewnij się, że kręgosłup jest prosty, a szyja jest wyrównana do szpiku. Siedząc z wyprostowanymi nogami, palce u nóg powinny być skierowane do góry, gdy prostujesz nogę.
 • Teraz zegnij jedną nogę, powiedz prawą aż do pachwin. Twoje prawe kolano powinno teraz wystawać, gdy wyciągasz stopy do tyłu.
 • Spraw, by palce u nóg dotykały wewnętrznej strony uda lewej nogi, gdy wydychasz, sięgając po rozciągniętą nogę.
 • Teraz, z dłonią chwytając się za palec u nogi, gdy zginasz się aż do kolan, twoje czoło w końcu dotyka kolan.
 • W tym momencie można wstrzymać oddech lub kontynuować z głębokimi oddechami.
 • Po zakończeniu wycofaj się z pozycji i po głębokim oddechu zacznij od drugiej nogi.

Korzyści z Janu Shirsasana Jogi:

Jeśli rośniesz wyższy jest czymś, o co walczysz, to jest to idealne ćwiczenie dla twojego ciała. Te subtelne rozciągnięcia i naciągnięcia, które poczujesz podczas wykonywania tego ćwiczenia, pomogłyby twoim mięśniom się rozciągnąć, co z kolei wydłuży twoją strukturę. Ta postawa jogi od głowy do kolan pomaga również w rozciąganiu dolnej części pleców, masowaniu i rozluźnianiu mięśni brzucha, a także pomaga ujędrnić ramiona. Każda niestrawność, gazy i kwasowość mogą zostać złagodzone dzięki tej jodze u twojego boku. Kiedy schylasz się, zmuszając drugą nogę do środka, twój żołądek, zwłaszcza brzuch i jelita, w których się znajduje, przechodzą przez przypływ krwi, usuwając wszelkie toksyny lub przyczyny niestrawności. To samo dzieje się z żołądkiem, gdy wstrzymujesz oddech i na chwilę odcina się dopływ tlenu, zastępując pustkę przepływem krwi.

Środki ostrożności i przeciwwskazania:

 • Główne środki ostrożności, których należy przestrzegać podczas wykonywania tej pozycji jogi, to unikanie upuszczania kości krzyżowej do tyłu (tylnej) i wokół kręgosłupa. Jeśli nie możesz wygodnie dosięgnąć stopy z rozciągniętą nogą, użyj paska.
 • Zawiń go wokół podeszwy stopy i trzymaj z całkowicie rozłożonymi rękami. Uważaj, aby nie ciągnąć się do przodu podczas korzystania z paska.
 • Lekko prowadź dłonie po pasku, jednocześnie utrzymując wydłużone ramiona i przód tułowia.
 • Do głównych przeciwwskazań należą:
 • kobietom w ciąży oraz osobom z astmą i biegunką zaleca się powstrzymanie się od wykonywania tych pozycji jogi, chyba że pod ścisłym nadzorem ekspertów.
 • Osoby z urazami kolana i złamaniami kości również nie powinny ćwiczyć tych pozycji.

Janu Sirsasana, podobnie jak wiele skłonów do przodu, jest uważana za pozę regenerującą ze względu na jej działanie uspokajające. Mówi się również, że przywraca organizmowi energię, łagodzi stres i niepokój. Sztywność w Twoim ciele to powszechny problem, z którym wszyscy mamy do czynienia od czasu do czasu. Za każdym razem, gdy nie dbamy o nasze postawy, ciągniemy ścięgno tutaj, a nerw tam. To ćwiczenie zajmie się sztywnością ciała, rozciągając mięśnie, powodując w nich elastyczność. Ta joga jest również związana z sercem, gdzie problemy z sercem można powstrzymać, wykonując tę ​​postawę. Jednak, gdy tym razem się schylasz, musisz wstrzymać oddech na chwilę, aż serce zacznie bić zbyt szybko. W brzuchu znajdują się również jajniki, a zatem ta joga ma również pomoc w naprawie nieregularności i problemów z miesiączką . Jest to przydatne głównie dla kobiet, które stale cierpią z powodu tych problemów. Joga wiecznie oczyszcza umysł i ciało, a to tylko kolejna z wielu korzyści, jakie ta joga może ci zapewnić.