O jodze mówi się od wielu lat, począwszy od naszych przodków po świat przed nimi. Joga została zapoczątkowana głównie przez rytualną religię podążającą za świętymi i zdecydowanie przekroczyła wszelkie ograniczenia, aby osiągnąć sławę, której nie uwielbiono żaden inny trening. Ostatnia fala obaw o fitness uzurpowała sobie świat, a teraz ideologie, które pozostają, ograniczają się do bycia sprawnym fizycznie.

Jednak joga może nam pomóc nie tylko w sprawności fizycznej. Dzięki jodze można teraz osiągnąć mentalną ulgę od depresji i spokoju. Jest to jeden z głównych powodów, dla których joga jest o wiele bardziej preferowana niż treningi. Ten artykuł jest o korzyściach i krokach jednej takiej jogi zwanej Makarasana.

Makarasana (pozycja krokodyla) Jak to zrobić i jego zalety

Makarasana (pozycja krokodyla):

Poprzez kontrolowane oddychanie oraz powolne gesty i ruchy rąk, joga opiera się na określonych, nieosiągalnych pozycjach i pozach, które obejmują lekkie rozciąganie i skręcenie, i tylko poprzez tę całą procedurę joga spełnia swoje warunki. Jednak Makarasana nie jest uważana za jedną z najtrudniejszych pozycji.

W rzeczywistości jest to jedna z najłatwiej dostępnych pozycji i jest również powszechnie znana jako pozycja krokodyla. Makarasana wywodzi się z ostatecznej formy postawy, która imituje leniwego krokodyla. Teraz istnieją dwie wersje tej jogi, początkująca i profesjonalna. Przygotuj matę do jogi i zacznijmy od ćwiczenia.

Porady dla początkujących – Makarasana (pozycja krokodyla):

Makarasana (Crocodile Pose) jest dość wymagającą pozą, szczególnie dla początkujących. Może minąć trochę czasu, zanim biodra, dolna część pleców i ścięgna podkolanowe otworzą się na tyle, aby umożliwić pełny zakres ruchu wymagany w tych asanach. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas wykonywania tych asan, jest rozwinięcie szczególnego poziomu cierpliwości, ponieważ wszelka agresja pokazana podczas wykonywania tych ćwiczeń odbije się odwrotnym skutkiem, powodując obrażenia.

Jak to zrobić?

  • Połóż się na macie, twarzą do przodu, dotykając czołem ziemi. Kręgosłup musi być rozciągnięty, upewniając się, że kończyny dolne są wyprostowane i wyciągnięte.
  • Teraz upewnij się, że palce stóp dotykają ziemi, a kostki są skierowane w stronę sufitu. W tym momencie obie ręce powinny znajdować się po obu stronach i dłonią do góry, spoczywając obok ciebie.
  • Głęboki wydech następuje po tej pozie, a gdy to robisz, podnieś głowę z ramion i skup się na ramionach, które teraz wracają. Spróbuj naśladować łódź, powoli podnosząc nogi, pozwalając w ten sposób na lekkie odchylenie głowy do tyłu.
  • Wstrzymaj oddech przez kilka sekund, zanim pozwolisz mu odejść i utrzymasz swoją pierwotną postawę.

Korzyści z pozycji jogi krokodyla:

Korzyści z jogi Maha Mudra są niezliczone, ponieważ zapewniają elastyczność ciału i rozluźniają umysł. Kolejna pozycja Makarasany opiera się głównie na wyciszeniu ciała, gdzie po długim dniu ciężkiej pracy i trudu warto zdecydować się na to ćwiczenie, aby się ochłodzić. Kiedy kładziesz się i prostujesz nogi, uwalnia się satysfakcjonujący ból spowodowany sztywnością mięśni. Uważa się, że głębokie oddychanie uwalnia organizm od toksyn, dlatego po wykonaniu tej czynności zaczynasz czuć się lepiej.

Poprzednia postawa opisana powyżej skupia się na sztywności ciała i po raz kolejny tworząc lub imitując formację łodzi, uwalniasz ciasne węzły i punkty napięcia twojego ciała. Dlatego mięśnie na początku mogą powodować lekki ból, który później ustępuje elastyczności ciała.

Jest to doskonały sposób na utrzymanie stabilnych i silnych mięśni dolnej części pleców podczas podnoszenia ich, tworząc lekkie wgniecenie, a tym samym siłę napięcia w dolnej części pleców.

Środki ostrożności i przeciwwskazania:

Istnieją określone środki zapobiegawcze, których należy przestrzegać przed praktykowaniem tej pozycji jogi. Jedną z głównych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jest upewnienie się, że twoje ciało jest wygodne podczas ćwiczenia asan. Jeśli masz poważną kontuzję pleców, najlepiej unikać Makarasany. W przypadku urazów szyi unikaj nacisku lub podparcia szyi i pozostaw ją w pozycji neutralnej. W przeciwnym razie załóż złożony koc na szyję jako wsparcie podczas asany. Do istotnych przeciwwskazań należą kobiety w ciąży oraz osoby z astmą i biegunką powinny powstrzymać się od praktykowania tych pozycji jogi, chyba że pod ścisłym nadzorem ekspertów. Osoby z urazami kolana i złamaniami kości również nie są zalecane do ćwiczenia tych pozycji.

Makarsana (Crocodile Pose), podobnie jak wiele skłonów do przodu, jest uważana za pozę regenerującą ze względu na delikatny efekt uspokajający. Mówi się również, że rewitalizuje ciało, łagodzi stres i niepokój. Sztywność w twoim ciele to powszechny problem, z którym wszyscy mamy do czynienia od czasu do czasu. Za każdym razem pociągamy za ścięgno i nerw tam, jeśli nie jesteśmy ostrożni i uważni podczas ćwiczenia tych pozycji. To ćwiczenie pomoże Ci zadbać o sztywność i sztywność ciała poprzez rozciąganie mięśni i nadawanie im elastyczności. Ta joga jest również związana z sercem, w którym problemy z sercem można powstrzymać, wykonując codziennie tę postawę. Jednak, gdy tym razem się schylisz, wstrzymaj oddech na chwilę, aż serce zacznie szybko bić. W jamie brzusznej znajdują się również jajniki i dlatego ta joga ma również swój udział w naprawie nieregularności i problemów menstruacyjnych. Jest to przydatne głównie dla kobiet, które stale cierpią z powodu tych problemów. Wiadomo, że joga na zawsze oczyszcza umysł i ciało, a to tylko kolejna z wielu korzyści, jakie ta joga może ci zapewnić.