Świat posuwa się naprzód w szybkim tempie i w mgnieniu oka jest tak wiele zmian. Aby nadążyć za tempem, ignorujemy stan zdrowia naszego organizmu. Jak na ironię, większość z nas to teraz kanapki. Prowadzi to do wielu dolegliwości i dolegliwości; niektóre z nich, zignorowane, mogą sparaliżować ciało i umysł, a także mogą być śmiertelne. Dzięki sztuce i nauce jogi można teraz nauczyć się wielu asan, które na dłuższą metę pomogą ciału pozostać sprawnym i zdrowym. Dziś jesteśmy tutaj, aby wyjaśnić jedną z najlepszych asan jogi, którą jest joga Matsyasana (pozycja ryby), która ma wiele korzyści zdrowotnych.

Matsyasana (pozycja ryb) Joga Jak to zrobić i jej zalety

Dowiedz się więcej o Matsyasana Yoga (pozycja ryby):

Dowiedz się więcej o Matsyasana Yoga (pozycja ryby)

Termin „matsya” w sanskrycie oznacza rybę. Dlatego, jak sama nazwa wskazuje, osoba wykonująca asanę wygląda jak ryba. Pozycja w najprostszej formie oczekuje, że będziesz leżeć na plecach z wysklepioną klatką piersiową. Wiadomo, że asana ma wiele korzyści dla różnych części ciała. Asana jest wykonywana głównie w Padmasanie, ale nadal jest wykonywana w prosty sposób z wyciągniętymi nogami.

Matsyasana (pozycja ryby) Joga, kroki, korzyści, modyfikacje i środki ostrożności:

W tym artykule wyjaśniono, jakie są instrukcje krok po kroku dotyczące jogi matsyasana, korzyści, modyfikacje i środki ostrożności wraz z obrazami odmian oraz jakie są wskazówki dla początkujących, aby wykonywać je z łatwością i prostotą.

Matsyasana (pozycja ryby) Joga, kroki, korzyści, modyfikacje i środki ostrożności

Kroki Matsyasany Jogi:

Matsyasana jest tradycyjnie wykonywana z nogami w padmasanie. Wykonanie tej asany z padmasany jest nieco trudne i dlatego lepiej byłoby wykonać prostszą.

 • Zacznij od leżenia na plecach na podłodze z ugiętymi kolanami i stopami dotykającymi podłogi.
 • Teraz wdech delikatnie unieś miednicę z podłogi, przesuwając ręce poniżej pośladków, z dłońmi skierowanymi w dół.
 • Oprzyj pośladki na grzbietach dłoni. Nie podnoś pośladków z rąk, aż do zakończenia tej pozy.
 • W tej pozycji upewnij się, że przedramiona i łokcie są blisko boków tułowia.
 • Mocno dociśnij łokcie i przedramiona do podłogi. Zrób wdech podczas robienia tego.
 • A teraz wciśnij również łopatki w plecy.
 • Ponowny wdech, podnieś głowę i górną część tułowia od ziemi. Teraz opuść głowę na podłogę. W zależności od łuku pleców, tył głowy lub sama korona spoczywają na podłodze. Unikaj przy tym nadmiernego obciążania głowy, ponieważ może to spowodować zgniecenie szyi.
 • Możesz albo wyprostować nogi na podłodze, albo ugiąć kolana. Jeśli zrobisz to pierwsze, upewnij się, że twoje uda są aktywne, a także, że twoje nogi są wyciśnięte aż do pięt.
 • Pozostań w tej pozycji przez co najmniej 15-30 sekund. A następnie delikatnie opuść klatkę piersiową i głowę, przyłóż uda do brzucha i ściśnij.

Fizyczne korzyści z jogi Matsyasana (pozycja ryb):

1. Asana pomaga otworzyć mięśnie brzucha i mięśnie szyi.

2. Pozycja ryby łagodzi napięcie kręgosłupa w klatce piersiowej i środkowej części pleców.

3. Mięśnie pleców i mięśnie szyi oraz wzmocnione.

4. Stymuluje również narządy w jamie brzusznej i gardle.

5. Matsyasana joga pomaga w rozciąganiu mięśni międzyżebrowych między żebrami, górnej części mięśni lędźwiowych w biodrach i mięśni międzyżebrowych między żebrami.

6. Pomaga rozciągać i stymulować narządy i mięśnie brzucha i gardła.

7. Podczas regularnej praktyki asana pomaga również poprawić postawę.

Fizyczne korzyści z jogi Matsyasana (pozycja ryb)

Terapeutyczne korzyści z pozycji ryb:

Matsyasana jest znany jako „niszczyciel wszystkich chorób”. Wiadomo, że ludzie, którzy cierpią na następujące schorzenia, korzystają z tej asany:

 • Bóle pleców
 • Zmęczenie, niepokój i stres
 • Dolegliwości menstruacyjne
 • Problemy z respiratorem
 • Zaparcie

Terapeutyczne korzyści z pozycji ryb

Modyfikacje jogi Matsyasana:

1. Jeśli chcesz zmniejszyć obciążenie mięśni kręgosłupa, możesz położyć poduszkę lub zwinięty koc prostopadle do kręgosłupa. Umieść wałek pod łopatkami i delikatnie połóż się na nim. Pozwoliłoby to na miękki kontakt głowy z podłogą.

2. Podczas wykonywania tej asany możesz czasami odczuwać napięcie w szyi. W takim przypadku lepiej przenieść ciężar ciała bardziej na biodra i przedramiona. Zwiększ długość kręgosłupa, tworząc większe zgięcie pleców.

3. Możesz podłożyć pod głowę wałek lub koc, prawie bliżej podstawy czaszki, jeśli chcesz doświadczyć większej siły zgięcia pleców bez napinania szyi. Zrób to przed wykonaniem pozy i oprzyj głowę na podpórce niż na ziemi.

4. Nie korzystaj z pomocy rekwizytu przez dłuższy czas, ponieważ musi on być używany tylko do zagłębienia się w tę asanę.

5. Uważa się, że asana daje lepsze korzyści, jeśli jest wykonywana z nogami w padmasanie. Niemal bliższą opcją jest podniesienie nóg z podłogi do prawie 45 stopni w stosunku do podłogi.

Modyfikacje jogi Matsyasany

Środki ostrożności dotyczące jogi Matsyasana:

Asana jest odpowiednia dla osób z określonymi schorzeniami, takimi jak:

 1. Wysokie ciśnienie krwi, które jest poza poziomami kontroli
 2. Jaskra
 3. Migrena
 4. Bezsenność
 5. Problemy z dolną częścią pleców (jednak osoby z tym schorzeniem mogą wykonywać tę asanę za pomocą podpórek i zgiętych kolan).
 6. Problemy z szyją (nawet w tym przypadku nadal można to zrobić za pomocą podpórki, ale zaleca się wcześniejszą konsultację z ekspertem)
 7. Niskie ciśnienie krwi – ponieważ po zakończeniu może powodować zawroty głowy

Środki ostrożności dotyczące jogi Matsyasana

Wskazówki dla początkujących:

Początkujący mogą czasami nadwyrężać szyję podczas wykonywania tej pozy. Jeśli odczuwasz napięcie podczas wykonywania tej pozycji, opuść klatkę piersiową lekko na ziemię lub, jak wspomniano wcześniej, użyj podpory, takiej jak wałek lub zwinięty koc.

Pozycje przygotowawcze i uzupełniające:

Pozy przygotowawcze, które pomogłyby w wykonywaniu matsyasany to: Baddha Konasana, virasana, Bhujangasana, sputa virasana, dhanurasana. Kolejne pozy to sputa virasana, setu bandha sarvangasana, gomukhasana.

Niektóre ogólne korzyści z Matsyasany lub pozycji ryby:

Wśród najlepszych zalet jogi matsyasana lub ułożenia ryb są fakty, że skupia się ona na tarczycy i przytarczycach, co z kolei pomaga również w krążeniu krwi. Wiadomo, że przy regularnej praktyce tej asany organizm zapobiega przedostawaniu się krwi do nóg, a tym samym zwiększa przepływ w kierunku narządów rozrodczych i miednicy, gdzie jest ona bardziej potrzebna. Również problemy z zastojem krwi i mniejszym jej ruchem są leczone dzięki doskonałej praktyce tej pozycji jogi. Jalandhara bandha to kolejna pozycja jogi, którą można praktykować, aby zrównoważyć główną postawę. Praktyka jogi matsyasana poprawia również przepływ krwi do mózgu i twarzy, dzięki czemu skóra staje się lśniąca, a mózg lepiej funkcjonuje.

Praktyka kroków matsyasany jest również bardzo dobra dla układu rozrodczego. Dlatego kobiety powinny ćwiczyć tę postawę, nawet jeśli na początku mogą być dla nich dość trudne. Siła umysłu i duża koncentracja mogą być kluczem do tak korzystnych pozycji jogi. Ta postawa pomaga również w ujędrnianiu ud, mięśni międzyżebrowych oraz brzusznej części ciała. Mięśnie międzyżebrowe potrzebują dużo ujędrnienia i doskonałości, ponieważ pomaga w prawidłowym oddychaniu, co z kolei jest bardzo dobre w przypadku astmy i zapalenia oskrzeli. Otwiera wszystkie blokady płuc i klatki piersiowej.

Niektóre ogólne zalety Matsyasany lub pozycji ryby

Hemoroidy zwiększają przepływ krwi do pleców, co pomaga w bólach pleców i wszelkiego rodzaju zapaleniu kręgosłupa szyjnego i innych tego typu dolegliwościach kręgosłupa. Ta sama matsyasana lub pozycja ryby ma wiele dobrego wpływu na części grasicy, a tym samym znacznie poprawia ogólny układ odpornościowy człowieka. Pomaga również w rozluźnieniu kręgosłupa, a tym samym zapobiega okrągłym barkom. Możesz zrobić tę asanę przed medytacją, ponieważ praktyka ta rozluźnia również mięśnie nóg, co dodatkowo pomaga w medytacji.

Korzyści w podsumowaniu:

Ćwiczenie jogi matsyasana lub pozycji ryby jest szczególnie pomocne dla kobiet, ponieważ, jak omówiono wcześniej, krążenie krwi jest zrównoważone i więcej krwi jest uregulowane do narządów miednicy i narządów rozrodczych, które są niezbędnymi częściami kobiety nie tylko podczas porodu, ale także dla ich ciała . Poza tym ćwiczenie tej pozycji pomaga również wyzdrowieć z innych dolegliwości i problemów, takich jak astma, zapalenie oskrzeli, zapalenie stawów kręgosłupa szyjnego, hemoroidy i bóle pleców.

Zwolnienie pozycji:

Podobnie jak ważne jest, aby wiedzieć, jak utrzymać pozę i jak uzyskać idealną postawę, równie ważne jest, aby wiedzieć, jak uwolnić postawę i jak oddychać w tym czasie. Pierwsza część została już omówiona powyżej. W tej sekcji mówimy o pozycji zwolnienia. Dzieje się tak, ponieważ pospieszne uwolnienie może powodować niebezpieczne problemy z nerwami, a także bóle i napięcia. Aby uwolnić tę pozę, najlepiej najpierw zwolnić palce u nóg za pomocą łokci. Następnie możesz zwolnić szyję, a następnie przywrócić głowę do pierwotnej pozycji, z której zacząłeś. Poświęć trochę czasu i ponownie wróć do pozycji leżącej. Postępuj zgodnie z praktyką kroków matsyasany z savasaną i czakrasaną.

Jest to jedna z zaawansowanych pozycji jogi, która miała wiele odmian od samego okresu starożytnego. Teraz znamy korzyści płynące z matsyasany i każdy z nas powinien teraz regularnie to ćwiczyć.