Parivrtta Trikonasana lub pozycja odwróconego trójkąta jest jedną z najpopularniejszych pozycji jogi i okazała się korzystna w usuwaniu bólu pleców. To nie jest łatwa postawa. Jest to raczej trochę trudne w porównaniu z innymi pozycjami jogi. Ta pozycja obejmuje wiele części ciała, takich jak kręgosłup, nogi, klatka piersiowa i płuca.

Parivrtta Trikonasana (pozycja odwróconego trójkąta) Jak to zrobić i korzyści

W sanskrycie „Parivrtta” oznacza „biegać”, a „trikon” oznacza „trzy różne kąty”. Najpierw wykonywana jest Trikonasana, czyli trójkąt. Dopiero potem wykonywana jest odwrócona trójkątna pozycja. Dla początkujących ta postawa może być nieco trudna, ale pokochają ją. Codzienne ćwiczenie tej pozy z łatwością doprowadzi Cię do profesjonalnego poziomu.

Do tego czasu twoje skupienie i poziom koncentracji będą na szczycie wykresów. Ruch jest najważniejszą częścią tej postawy. Tylko przy odpowiednim ruchu ta postawa będzie korzystna, albo będzie to tylko strata czasu i wysiłku. Ta postawa jest również skuteczna w zwiększaniu równowagi ciała, ponieważ nogi będą narażone na duży stres. Wzmocni plecy i nogi oraz zwiększy elastyczność tych partii. Przyjrzyjmy się bliżej tej doskonałej postawie stojącej.

Jak wykonać pozę odwróconego trójkąta?

Najpierw powinieneś podejść do pozycji psa skierowanego w dół lub Adho Mukha Svanasana. Następnie przesuń prawą stopę trochę przed siebie. Trzymaj ręce równolegle do stopy, która znajduje się z przodu i pozwól, aby przednia stopa utrzymywała ciężar ciała. Podnieś górną część ciała tak, aby plecy były proste i trzymaj je w ten sposób.

Teraz ostrożnie, nie naruszając tej postawy, przekręć lewą stopę na pięcie po przekątnej. Trzymaj spód dolnej części nogi lub kostki prawą ręką, aby dolna część pleców utrzymywała ciężar i nie wywierała zbyt dużego nacisku na prawą rękę, w przeciwnym razie może to złamać postawę.

Wyciągnij przednią nogę bez skręcania ciała i zginania pleców. Plecy powinny być sztywne prawie w całej postawie. Teraz użyj biodra i zegnij plecy prosto i zacznij prawidłowo wdech i wydech. Teraz dociśnij lewą rękę do nogi i przekręć górną część ciała w prawo.

Ponownie nie naciskaj zbyt mocno na rękę i pozwól, aby plecy podtrzymywały ciężar ciała. Początkujący mogą już nie być w stanie skręcić swojego ciała, więc w tym momencie mogą wyciągnąć prawą rękę do sufitu. Teraz przekręć głowę w prawo i wyciągnij szyję. Pomiędzy twoimi bokami utworzy się trójkąt z rozrzuconymi z przodu rękami i nogami.

Po zakończeniu wysuń lewą nogę do przodu i wykonaj to ćwiczenie ponownie.

Korzyści z odwróconej pozycji jogi:

Istnieją pewne zapierające dech w piersiach zalety pozycji odwróconego trójkąta, które omówiono poniżej:

  • Po pierwsze, ta pozycja jogi może rozciągać i wzmacniać elastyczność kostek, nóg, a także ud.
  • Po drugie, postawa jogi z odwróconym trójkątem jest bardzo dobra dla kręgosłupa, klatki piersiowej, ramion, pachwin, ścięgien podkolanowych, bioder i łydek.
  • Po trzecie, ta postawa jogi sprzyja prawidłowemu oddychaniu i wystarczającemu przepływowi tlenu w całym ciele.
  • Po czwarte, narządy brzucha są stymulowane przez energiczne rozciąganie tej postawy.