Czy znasz pozę łagodzącą wiatr? Jest to również znane jako pozycja uwalniania wiatru lub pavanamuktasana. Pozycja łagodząca wiatr inaczej Pavanamuktasana to pozycja jogi, w której ciało znajduje się w pozycji leżącej. Pavanamuktasana (pozycja usuwająca wiatr) masuje narządy żołądka, a także łagodzi niepokój, który występuje w okolicy brzucha i dolnej części pleców. Nazywana jest również jogą pozowania uwalniającą gaz.

Pavanamuktasana (pozycja łagodząca wiatr) Jak to zrobić i korzyści

Pavanamuktasana (pozycja uwalniająca wiatr) – jak wykonać kroki i korzyści:

Ten artykuł poprowadzi Cię krok po kroku, jak zrobić pavanamuktasana i jej zalety, a także środki ostrożności, odmiany i wskazówki dla początkujących.

Najlepsze kroki w pozie łagodzącej wiatr lub Pavanamuktasana-

1. Rozpocznij w pozycji leżącej, z plecami na ziemi, z wyciągniętymi nogami i ramionami.

2. Podczas wydechu skopiuj kolana do klatki piersiowej. Obejmij je rękami.

3. Trzymając tylko prawidłowe kolano, uwolnij lewą nogę i rozszerz ją przy podłodze. Utrzymuj tę pozę na maksymalnie 1 minutę.

4. Naszkicuj tył lewego kolana w kierunku klatki piersiowej, a także obejmuj ponownie oba kolana.

5. Trzymając tylko lewe kolano, wolną prawą nogę również rozciąga przy ziemi. Chwytaj tę pozę przez taką samą ilość czasu.

6. Podsumowując, naszkicuj oba kolana do klatki piersiowej.

7. Przy wydechu, zwolnienie również wydłuża obie nogi obok podłogi również odpoczywa.

8. Należy ćwiczyć tę postawę jogi więcej niż raz lub dwa razy dziennie. Praktyka zrobi z ciebie profesjonalistę. A im więcej ćwiczysz, tym szybciej dowiesz się, czy korzyści płynące z tej postawy są rzeczywiście prawdziwe, czy nie. Pamiętaj o tym razem z podstawowymi krokami pavanamuktasany.

Zmiana i wariacja Pavanamuktasana:

Odmiany Pavanamuktasana

 • Pozycja łagodząca wiatr jest odpowiednia dla początkujących. Aby pogłębić rozciągnięcie, przyłóż nos do kolana, gdy jesteś w pełnej pozie.
 • Niepewne, że twoje biodra są wyjątkowo napięte, podkręć kolano wyprostowanej nogi i postaw stopę nawet na podłodze, jako substytut.
 • Jeśli w spoczynku trudno jest objąć obie ręce kolanem, owiń pasek do jogi wokół kolana i chwyć pasek obiema rękami.
 • Twój wdech musi być głęboki od żołądka, aby brzuch uciskał się przy udach, gdy łapiesz powietrze.
 • Aby uzyskać najlepsze wyniki, wykonuj od 3 do 5 cykli dziennie.

Środki ostrożności dotyczące Pavanamuktasana:

 • Nie wykonuj tej pozycji jogi pavanamuktasana z pełnym żołądkiem.
 • Unikaj wykonywania tej pozycji zaraz po przebyciu jakiejkolwiek operacji w okolicy brzucha lub cierpieniu na przepuklinę.
 • Upewnij się, że zawsze ćwiczysz wszystkie pozycje jogi w ramach swoich możliwości, a także w granicach.
 • Zawsze rozpoczynaj sekwencję z wciągniętym prawym kolanem i wyprostowaną lewą nogą.
 • Nie próbuj tej pozycji uwalniania skrzydeł, jeśli masz kontuzję kręgosłupa lub rwę kulszową.
 • Staraj się, aby dolna część pleców w ogóle nie spadła z podłogi.
 • Powinnaś również unikać pozowania skrzydła, jeśli jesteś w ciąży.
 • Jedną z najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać podczas wykonywania pozy uwalniającej wiatr, jest prawidłowe oddychanie. Prawidłowy wdech i wydech sprawi, że postawa będzie o wiele bardziej efektywna i pozwoli lepiej osiągnąć swoje korzyści.
 • Kolejną rzeczą, o której powinieneś pamiętać, jest to, że jeśli chcesz uzyskać prawidłowe wyniki z tej postawy, będziesz musiał ćwiczyć co najmniej 2-3 razy dziennie. To jest standardowy cykl tej jogi. Będzie bardzo pomocny zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet i pomoże im w wielu problemach zdrowotnych.
 • Pavanamuktasana jest zalecana, aby osoby cierpiące na problemy z wysokim ciśnieniem krwi nie ćwiczyły tej pozycji jogi.
 • Osoby z problemami z wrzodami żołądka powinny również unikać wykonywania pozy uwalniającej wiatr.
 • Masz problem z tarczą poślizgową. Nawet nie myśl o robieniu postawy uwalniającej wiatr. Jest to środek ostrożności, o którym musisz pamiętać. Z pewnością nie chcesz pogorszyć swojego stanu. Zawsze są inne pozycje jogi, które możesz wykonywać przy pogarszającej się kondycji fizycznej.

Korzyści z jogi Pavanamuktasana lub pozycji łagodzącej wiatr:

1.  Pozycja łagodząca wiatr jest niezwykle pomocna dla narządu rodnego, a także zamieszania menstruacyjnego.

2. Pozycja usuwająca wiatr zapewnia delikatny masaż narządów układu pokarmowego. Pomaga odzyskać sprawność narządów wewnętrznych, pobudza nerwy, ponadto zwiększa przepływ krwi do narządów wewnętrznych organizmu.

3. Opieka nad osobami cierpiącymi na problemy z gazem, ostrością, bólem stawów, bólem talii i problemami z sercem.

4. Poza tym pozycja rozluźnia kręgi kręgosłupa, a także wzmacnia mięśnie dolnej części pleców.

5. Ta poza pomaga ponadto zmniejszyć uporczywe złogi tłuszczu z ud, pośladków, a także brzucha.

6. Praca w pozycji usuwania wiatru pomaga również pozbyć się wszelkich gazów, które są przeznaczone w jelicie grubym.

7. Zapewnia równomierny żołądek. Każdy musi ćwiczyć tę asanę na płaski brzuch.

8. Łagodzi letarg psychiczny, umożliwiając wydalanie toksyn z organizmu, a także zapewnia jasność umysłu.

9. Pozycja łagodząca wiatr jest również świetnym treningiem brzucha, a ponadto pomaga tonować i wzmacnia mięśnie tułowia.

10. Koncentracja:

Pozycja łagodząca wiatr jest bardzo korzystna dla poprawy koncentracji. Po ćwiczeniu tej postawy można łatwo się skoncentrować. Dzień po dniu ta postawa uspokaja twój umysł, jak prawie wszystkie pozycje jogi, i pomaga w skupieniu się na pracy lub nauce. To jedna z najlepszych korzyści pavanamuktasana.

11. Dobry dla kobiet:

Postawa jest bardzo korzystna dla kobiet. Według wielu badań udowodniono, że kobiety praktykujące tę postawę na co dzień uznają tę postawę za naprawdę pomocną w leczeniu wielu wewnętrznych problemów zdrowotnych. Jest to jedno z tych ćwiczeń, które można wykonywać w domu i leczy również szereg zewnętrznych i wewnętrznych problemów fizycznych.

12. Dobry podczas diety:

Według ekspertów, jeśli jesteś na diecie i uwielbiasz jogę, to jest to jedna z najlepszych pozycji do wykonania. Pomoże w utrzymaniu płaskiego brzucha (według ekspertów), a także pomoże w niektórych ważnych kwestiach związanych z sylwetką.

13. Pożegnaj się z bólem pleców:

Pavanamuktasana może pomóc w radzeniu sobie z problemami z dolnym kręgosłupem. Jeśli masz problemy z plecami, to jest to idealna joga dla Ciebie. Pozycja uwalniająca wiatr rozciąga mięśnie pleców i łagodzi ból, jednocześnie wzmacniając je.

14. Ból nadgarstka:

Można łatwo wyeliminować problemy z nadgarstkiem, ćwicząc tę ​​postawę na co dzień. Jest to jedna z najważniejszych korzyści pavanamuktasana. Możesz skutecznie wyleczyć problemy z rozciąganiem oraz nagłe bóle i bóle stawów, które możesz mieć na siłowni lub w innym miejscu.

15. Dla narządów jamy brzusznej:

Ta asana jest naprawdę dobra dla narządów jamy brzusznej. Można leczyć różne problemy narządów jamy brzusznej, ćwicząc tę ​​postawę jogi więcej niż raz dziennie i robiąc to codziennie.