Prasarita Padottanasana lub asana z szerokimi nogami zgiętymi do przodu lub pozycja jogi jest jedną z najbardziej skutecznych i skomplikowanych pozycji jogi wszechczasów. To ćwiczenie jogi jest dobre dla nóg, pachwin, a także dla dolnej części pleców. Prasrita padottanasana jest praktykowana przez wiele osób od wieków i ma pozytywny wpływ na wiele szkodliwych chorób.

Prasarita Padottanasana Jak to zrobić i korzyści

Jest odpowiedni zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet i powinien być ćwiczony każdego ranka. Ta na wpół odwrócona asana lub postawa jogi jest zalecana głównie osobom borykającym się z depresją lub problemami z poczuciem niepewności. Osobom, które prowadzą kurs rozwoju osobowości, zaleca się również wykonywanie tej asany dwa razy dziennie.

Uważa się, że ta konkretna postawa w jakiś sposób buduje połączenie między umysłem a ciałem i poprawia zdolność koncentracji praktykującego. W tej konkretnej asanie stopy i głowa są utrzymywane na podłodze, podczas gdy reszta ciała jest wspomagana przez biodra i mięśnie pleców. Sirsasana, która jest kolejną skuteczną postawą jogi, pojawia się po tej pozycji i jest uważana za dobrą rozgrzewkę lub najlepszy początek przed skokiem do Sirsasany.

Dzięki tej odwróconej pozycji jogi ścięgna podkolanowe i mięśnie dolnej części pleców są rozciągane i wzmacniane. Właściwe ćwiczenie tej asany skutecznie ochłodzi ciało i nada mu walorów estetycznych. Właściwa praktyka Prasarita Padottanasany ochłodzi umysł i zapewni uczucie odprężenia i wyciszenia.

Jak zrobić Prasarita Padottanasana:

Najpierw będziesz musiał stanąć z rękami opartymi na pasie. W razie potrzeby zrób trochę rozciągania przed wykonaniem tej odwróconej pozycji jogi. Teraz szeroko rozstaw nogi podczas wdechu. Teraz zrób wydech i rozciągnij kręgosłup i wysuń biodra do przodu.

Drugi krok wymaga zwolnienia rąk i położenia ich na podłodze, dotykając ziemi tylko opuszkami palców. Jeśli masz niski wzrost, możesz po prostu użyć cegieł do dotykania zamiast zwykłej podłogi. Ręce powinny być rozstawione na szerokość ramion.

Teraz wydłuż nogi i powoli podnieś klatkę piersiową. Trzymając plecy sztywne, spróbuj spojrzeć w górę. Połóż głowę na podłodze, zginając łokcie, aby podeprzeć tułów. Oprzyj czubek głowy na podłodze i spróbuj położyć rękę stopami. Utrzymaj tę postawę przez 30-40 sekund. Nie wywieraj dużego nacisku na ramiona. Staraj się wywierać jak największy nacisk na nogi.

Teraz podnieś się powoli, podnosząc głowę i prostując łokcie i ramiona. Jeśli jesteś początkujący, twoje ramiona będą teraz obolałe.

Korzyści:

To ćwiczenie jogi ma mnóstwo zalet. Niektóre z najlepszych korzyści omówiono poniżej.

  • Po pierwsze, ta odwrócona postawa jogi zmniejszy depresję i zwiększy poziom pewności siebie.
  • Po drugie, dzięki tej postawie system nerwowy zostaje odmłodzony, a serce i płuca naelektryzowane. Osoby cierpiące na problemy z ciśnieniem krwi uznają to ćwiczenie jogi za bardzo korzystne, ponieważ skutecznie obniży poziom cukru we krwi.
  • Prasarita Padottanasana harmonizuje również mięśnie brzucha, a także łagodzi bóle głowy spowodowane nadmiernym stresem.
  • Ponieważ z tym ćwiczeniem jogi wiąże się dużo rozciągania, postawa jogi z szerokimi nogami do przodu z powodzeniem zmniejszy ból w dolnej części pleców.