Stojak na ramię z podparciem należy do klasy postawy odwróconej ze względu na sposób, w jaki dana osoba jest w zmienionej postawie podczas wykonywania postawy. Postawa ta jest znana jako Salamba Sarvangasana i jest uważana za postawę w połowie drogi do najnowocześniejszych badań jogi.
Jak zrobić Salamba Sarvangasana i jej zalety:
1. Poza:
- Na początek zwiń kilka koców w kwadraty o wymiarach 1 stopy na 2 stopy i umieść je jeden na drugim.
- Połóż się poziomo na pokrowcu z podniesionymi ramionami, podczas gdy głowa leży na podłodze. Pozwól swoim rękom opaść na podłogę i zauważ je poza środkiem i trzymaj kolana skręcone. Niech pięty pozostaną w ścisłym związku z kośćmi siedzącymi, podczas gdy stopy będą opierać się o podłogę.
- Następnym krokiem jest przyłożenie ramion do ziemi, podnosząc stopy, zaczynając od najwcześniejszego etapu, udaj się do środka przedniego środka, podczas gdy cały czas wydychasz powietrze.
- Kontynuuj podnoszenie dolnej części ciała podczas skręcania miednicy, a następnie podnieś środkową część ciała z podłogi. To zagwarantuje, że kolana zbliżą się do twarzy.
- Kolejny etap zobowiązuje Cię do wyprostowania ramion i utrzymywania ich równolegle do krawędzi pokrowca, aby zagwarantować, że palce są przyciśnięte do podłoża, a kciuki wskazują na Ciebie.
- Podnieś biodra, aby część środkową ustawić prostopadle do podłogi.
- Zgiąć łokcie i położyć dłonie na dolnej części pleców, palcami wskazującymi w kierunku dachu. Trzymaj łokcie na ziemi rozdzielone na około szerokość ramion.
- Kiedy czujesz się komfortowo, powinieneś podnieść uda i utrzymując zgięte kolana, utrzymać ich pozycję do pionu w stosunku do podłogi.
- Narysuj kość ogonową w kierunku kości łonowej, zanim całkowicie wyprostujesz nogi i rozciągnij je tak, aby było to możliwe, w kierunku dachu, jednocześnie używając dłoni na plecach, aby pomóc w ogólnym przesunięciu.
- Sprawdź, czy ramiona, biodra i stopy znajdują się w pojedynczej linii. Głowa i szyja również powinny być zgodne z kręgosłupem. W tej pozycji nie należy w ogóle obracać głowy.
- Zachowaj odstęp między szczęką a tułowiem, wstrzymując oddech przez około 10 do 15 minut, przy bardziej zaawansowanych ćwiczeniach jogi postawa może być utrzymana przez dłuższy czas.
2. Środki ostrożności:
- Przybycie postawy powinno odbywać się stopniowo i precyzyjnie.
- Nie wykonuj tej postawy, jeśli nie masz szansy, że jesteś adeptem jogi.
- Postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi przez instruktora jogi.
- Trzymaj się z dala od tej postawy w czasie ciąży.
- Osoby z ranami na szyi i ramionach również nie powinny wykonywać tej postawy.
3. Wskazówka dla początkujących:
- Wykorzystaj rekwizyty, takie jak mata do jogi, które można umieścić pod pokrywą. Zapewni to podkład i odpowiednio ograniczy okładkę przed przesuwaniem.
- Instruktor jogi może dodatkowo pomóc Ci w postawie na początkowych etapach, aż do momentu, gdy poczujesz się komfortowo.
- Możesz wykorzystać paski do jogi jako siedzisko, które może pomóc w utrzymaniu nogi po podniesieniu jej do określonego poziomu.
4. Korzyści:
A) Pomaga ujędrnić zad i nogi.
B) Wydłuża szyję i łagodzi ramiona.
C) Łagodzi wskazania menopauzy.
D) Zastosowania regeneracyjne:
- Pomaga w leczeniu astmy.
- Znany z pomocy przy bezpłodności.
- Pomaga w łagodzeniu objawów menopauzy.
5. Odmiany:
Prostą odmianą tej postawy jest postawa na pojedynczą nogę (Eka Pada Sarvangasana). W tej postawie niech twoja lewa noga będzie wyprostowana i prostopadła do ziemi, podczas gdy prawa noga będzie stopniowo podnoszona, aż będzie równoległa do ziemi. Wykonaj te czynności również dla drugiej nogi.