Svastikasana jest prawdopodobnie najbardziej praktykowanymi i popularnymi pozycjami jogi w historii. Ta konkretna pozycja jogi pozwala praktykującemu siedzieć swobodnie, ale utrzymując wyprostowane ciało. Jest dobry dla dolnej części pleców, nóg, a także pachwiny. Aby wykonać idealną, pomyślną postawę jogi, należy trzymać lewe stopy pod prawym udem i zgiąć prawą nogę, a prawą stopę i zmusić ją do dopasowania się do przestrzeni utworzonej między łydkami a lewym udem.

Swastikasana

Dla początkujących będzie to trochę trudne, ale taka postawa skutecznie rozciągnie nogi i łydki do ich maksymalnego stopnia. Według literatury sanskryckiej ta pozycja jogi była uważana za idealną postawę medytacyjną przez wiele wieków i nadal jest modna. Podczas wykonywania tej pozycji podbródek spoczywa na klatce piersiowej, a ramiona na kolanach. Zapewni Ci to spokój ducha, a także odpręża układ nerwowy.

Ta postawa poprawi elastyczność mięśni bioder, a także je wzmocni.

Jak zrobić svastikasanę:

  • Wykonanie tej postawy nie będzie wcale trudne, jeśli zastosujesz się do poniższych kroków.
  • Najpierw będziesz musiał usiąść na podłodze lub na macie do jogi z nogami wyciągniętymi przed siebie. Połóż ręce na bokach, opuść dłonie i trzymaj palce skierowane do przodu. Aby zrobić dzianiny, potrząśnij nogą w górę iw dół przez jakiś czas, zanim przyjmiesz postawę savastikasana.
  • Po drugie, zegnij lewe kolano i uciskaj lewą stopę i trzymaj piętę blisko pachwiny.
  • W trzecim kroku będziesz musiał zgiąć prawe kolano do siebie. Teraz użyj rąk, aby trzymać właściwe jedzenie (w razie potrzeby obie ręce).
  • Teraz trzymaj przód prawej kostki. Użyj lewej ręki, aby przytrzymać środkową część palca i przesuń prawą stopę między lewym udem a łydką. Wymuś go, aż będzie widoczny. Ściśnij również lewą stopę między prawym udem a łydką.
  • Teraz oprzyj ręce na kolanach, opuść dłonie. Zrelaksuj swój umysł i oddychaj prawidłowo.
  • Rozciągnij również kręgosłup w górę, ale utrzymuj sztywność tułowia. Trzymaj głowę prosto i mocno patrz z przodu. Jeśli wykonasz tę asanę siedząc przed obrazem lub jeśli przed tobą jest przyzwoity widok, to cała ta postawa będzie dla ciebie bardziej korzystna.

Pozycja dłoni:

W tej postawie bardzo ważna jest pozycja dłoni. Jnana Mudra lub „pieczęć mądrości” to jedna z wielu pozycji rąk, których można używać podczas wykonywania tej postawy. Aby zrobić „pieczęć mądrości”, zbliż koniec palca wskazującego do końca kciuka.

Połączenie obu palców w ten sposób utworzy okrąg i pomoże ci się bardziej zrelaksować podczas wykonywania svastikasany. Wyciągnij pozostałe palce i utrzymuj je w bliskim kontakcie. Udowodniono, że ten gest „pieczęci mądrości” tworzy dobry obwód i ukrywa energię życiową lub „pranę” w twoim ciele.

Korzyści:

Korzyści ze Svastikasany są nieograniczone. Mimo to istnieją pewne główne zalety tej wspaniałej asany, które zostały omówione poniżej.

Rozciąga kręgosłup i nogi oraz dodaje zwinności Twojemu ciału i poprawia elastyczność mięśni nóg.

Najważniejszą i najbardziej prestiżową zaletą tej asany jest to, że jest to idealna pozycja medytacyjna, którą praktykują ludzie na całym świecie. Ta asana w połączeniu z Pranayam wyleczy wiele poważnych chorób, na które leki do tej pory nie miały wpływu.