Istnieją trzy schematy fitness, które zwykle stosuje się. Jedną z nich jest dieta, post sokowy lub oczyszczanie glutenu, pomijanie posiłków dla większego ciała, które w końcu padnie ofiarą drobnych problemów z ciałem, które bez opieki mogą cię zginąć. Drugi to zapis na siłownię z miesięczną i roczną opłatą abonamentową, intensywny pot każdego ranka, a następnie zdrowy posiłek i napięty harmonogram cięcia.

Uddiyana Bandha (blokada brzucha) Jak to zrobić i korzyści

Ostatnim z nich jest joga, powolne ćwiczenie ruchu ciała z drobnymi rozciąganiami i skrętami wykonywanymi w zaciszu własnego domu. W dzisiejszym artykule wyruszymy na trzecią ścieżkę, jogę, i omówimy jedną z takich postaw, nazywaną bandhą Uddiyana. Omówione zostaną również kroki i płynące z tego korzyści.

Co to jest bandha Uddiyana??

UḍḍīyanaBandha w sanskrycie oznacza przejście z mula bandhy i tak powstała druga bandha, Uddiyana. W sanskrycie uddiyana oznacza wzlatywać lub wznosić się. Ta „latająca blokada” polega w konsekwencji na tym, że twoje wnętrzności lecą w górę, nieuchwytnie oznaczając twoją energię, namacalnie oznaczając przeponę, żołądek i narządy jamy brzusznej.

Uddiyana Bandha jest najlepszym lekarstwem na dolegliwości brzucha i żołądka, od zaparć po niestrawność. Pobudza soki trawienne, przyspiesza przemianę materii i tonizuje przepracowane narządy jamy brzusznej. Równoważy również pracę nadnerczy, łagodzi stres, letarg i napięcie. To najlepszy sposób na uzyskanie płaskiego abs bez brzuszków.

Jak to zrobić?

Nazwa Uddiyana bandha oznacza górne wiązanie, gdzie „Uddiyana” oznacza górę, a później oznacza krawat lub więź. Angielska nazwa tej pozy nazywa się pozą brzucha, która w dosłownym znaczeniu jest ostateczną postawą jogi. Może się to wydawać trudne na początkowych etapach, ale z praktyką możesz również opanować tę postawę.

Istnieje jednak kilka ograniczeń, których należy przestrzegać przed wykonaniem tej pozy. Eksperci jogi ściśle proszą, abyś wykonywał to z absolutnym pustym żołądkiem. Istnieją różne wariacje i sposoby, które można wykorzystać podczas wykonywania tego, ale na początkowym etapie najlepiej jest wykonywać tę jogę w pozycji stojącej.

 • Zacznij od stania prosto na macie do jogi, wyprostowany kręgosłup i szyja wyrównana do kręgosłupa, gdy ręce spoczywają na boku. Jeśli siedzisz, powinieneś utrzymywać Padmasanę ze skrzyżowanymi nogami. Przed blokadą brzucha należy wybrać blokadę podbródka lub Jalandhara Bandha.
 • Teraz powoli weź głęboki wdech i podczas wydechu wygnij ramiona do wewnątrz, ręce oprzyj na udzie, gdy pochylisz się nieco do przodu.
 • Połóż dłonie na udach lub kolanach, jeśli siedzisz.
 • Wydech powinien być głęboki, jednocześnie napinając mięśnie brzucha i wypychając je w górę, napinając mięśnie dolne. Przytrzymaj i zablokuj pozycję przez minutę, zanim wrócisz do punktu wyjścia.

Słowo ostrzeżenia należy skierować do praktykujących, którzy zaczynają nowy etap. Wkrótce po jodze możesz poczuć miękki ból mięśni w okolicy brzucha, który jest niczym innym jak mięśniami rozluźniającymi się po skurczu. Wraz z praktyką twoje mięśnie również się do tego złagodzą. Często, jeśli masz słabe ciało, możesz czuć się oszołomiony, gdy odblokowujesz podbródek. W tym czasie oparcie pleców, może ściana za tobą może pomóc ci złagodzić upadek.

Jak nam to pomaga?

 • Pierwszą i najważniejszą korzyścią z tej jogi są silniejsze mięśnie brzucha. Kiedy naciskasz na brzuch i wypychasz organy w górę, mięśnie, w tym narządy, odczuwają dobry masaż, który zapewnia zdrowy, lepiej funkcjonujący brzuch.
 • To prowadzi nas do nieregularności cyklu miesiączkowego, z którymi można sobie dobrze poradzić dzięki tej pozycji jogi.
 • Ta joga poprawia krążenie krwi w całym ciele. Zaczyna się od obszaru nacisku, gdzie mózg, który jest teraz w zamku podbródka, otrzymuje sygnał i wysyła krew w dół ciała, wypłukując również serce, płuca i narządy żołądkowe. Dlatego jest bogiem dla twoich płuc i serca.
 • Poprawia trawienie, przyswajanie i wydalanie; i oczyszcza przewód pokarmowy z toksyn
 • To stymuluje i podnosi energię dolnego brzucha (apanavayu) i łączy się z energiami zlokalizowanymi w pępku (samanavayu) i sercu (pranavayu)
 • Pomaga w stresie i usuwa napięcia
 • Poprawia pracę trzustki i wątroby
 • Uddiyana Bandha masuje wszystkie narządy w okolicy brzucha.
 • Ta jogiczna pozycja może prowadzić do wyzwolenia. Uddiyana Bandha popycha przepływ praniczny w kierunku Sushumnanadi. Sushumna jest związana z centralnym układem nerwowym i tym samym wzmacnia świadomość, która pomaga w wyższych praktykach dharany, dhjany i samadhi.

Wykonuj tylko na pusty żołądek! Nie ćwicz tej bandhy, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, wrzody żołądka i jelit. Nie ćwicz tej jogi w czasie ciąży. Tę jogę należy praktykować po asanach i pranajamie, a przed medytacją. Można go również praktykować razem z pranajamą i mudrami. Upewnij się, że ćwiczysz pod okiem nauczyciela!

Praca z rdzeniem i oddychaniem promuje spokój, poczucie emocjonalnego ugruntowania; Uddiyana Bandha aktywuje reakcję relaksacyjną.