Energiczne pozy jogi i długie chwyty nie są przeznaczone dla wszystkich. Raczej może zająć lata, aby opanować to samo. Z drugiej strony, Yoga Nidra lub sen jogiczny to prosta medytacja, którą każdy może praktykować i opanować. Ta prosta technika jest nie tylko łatwa do opanowania, ale ma również wiele zalet. Odpoczywając wygodnie w Savasanie, można podróżować przez Pancha Maya Kosha jaźni i w ten sposób napełnić się poczuciem zdrowia. Nie musisz już czekać latami, aby ćwiczyć i opanować asany, aby się wyzwolić. Zamiast tego, ćwicząc pozycje jogi nidry, możesz uwolnić stres i niepokój i niemal natychmiast napełnić się wewnętrznym spokojem i świadomością. W tym artykule poprowadzimy Cię przez kroki, jak wykonywać Yoga Nidra, a także opowiemy o różnych korzyściach zdrowotnych Yoga Nidra.

Yoga Nidra to skuteczna metoda na relaks i odmłodzenie

Co to jest Joga Nidra?

Medytacja podczas snu Yoga Nidra to metoda wprowadzania ciała w stan półświadomości, stan między snem a przebudzeniem. Na tym etapie ciało osoby czuje się całkowicie zrelaksowane i wolne od niepokojów i niepokojących myśli. Yoga Nidra wykonywana jest pod okiem instruktora. Wszystkie inne zmysły ciała są wycofane, a tylko jeden zmysł działa, aby przyswoić instrukcje przewodnika.

Yoga Nidra i kroki do wykonania

Yoga Nidra dla początkujących:

Zanim zaczniesz praktykować Yoga Nidrę, konieczne jest poznanie pewnych jej aspektów. Sprawdź poniższe wskazówki, aby dowiedzieć się, jak wykonywać medytację Yoga Nidra.

1. Użyj spokojnej lokalizacji:

Jogi w jakiejkolwiek formie nigdy nie można praktykować w hałaśliwym lub przepełnionym miejscu, zwłaszcza jogi Nidra. Dlatego zanim zdecydujesz się ćwiczyć Yoga Nidra, musisz wybrać miejsce, które pozwoli ci praktykować tę wspaniałą sztukę bez doświadczania jakichkolwiek zakłóceń. Najlepiej ćwiczyć to na werandzie lub balkonie wczesnym rankiem. Pomaga doświadczyć piękna świata, a także nauczyć go doceniać. Jeśli ta opcja nie jest dla Ciebie wykonalna, możesz również skorzystać z ciemnego i ewakuowanego pokoju. Nie ma nic lepszego niż robienie jogi Nidra w celu kontrolowania lęku.

2. Utrzymuj żołądek pusty:

Nie możesz wykonywać żadnych ćwiczeń z pełnym żołądkiem. To cię rozdęje i sprawi, że poczujesz się ospały. Chociaż Yoga Nidra polega na wyciszeniu i odprężeniu, powinieneś być w stanie to pojąć, gdy się pojawi. Jeśli przegapisz to uczucie, nie będziesz w stanie zrozumieć prawdziwego znaczenia i wagi Yoga Nidra. Dlatego sugerujemy, aby przed zrobieniem tego zachować pusty żołądek. Upewnij się, że między posiłkami jest przerwa 2–3 godzin.

3. Zachowaj przytulność:

Aby w pełni wykorzystać tę sesję, musisz zachować przytulność i ciepło. Weź swój najlepszy koc i okryj się od stóp do głów. Po sesji pozycji jogi twoje ciało będzie gorące, a kiedy położysz się do Nidry, zauważysz, że temperatura nagle spadła, a twoje ciało zaczyna odczuwać zimno. Aby uniknąć takiego poczucia, radzimy mieć przy sobie koc. Możesz również umieścić pod głową cienką i miękką poduszkę, aby przez cały czas czuć się komfortowo i zrelaksowany.

4. Bądź obserwatorem:

Następną rzeczą, którą musisz zrobić, to zostać uważnym obserwatorem. Obserwuj każde doznanie w swoim ciele i zrelaksuj się tak bardzo, jak tylko możesz. Spędź trochę czasu w ciszy i spokoju i spróbuj wykorzystać spokojną atmosferę wokół ciebie. Pomoże to Twojemu ciału być świadomym otoczenia. Możesz też odwrócić się w prawą stronę i leżeć tam jeszcze kilka minut. Nie spiesz się. Ta praktyka Yoga Nidry wcale nie polega na pośpiechu. Chodzi o doświadczanie radości w otaczającym Cię świecie i poczucie spokoju od wewnątrz.

5. Świadomy relaks:

Yoga Nidra nie polega na podejmowaniu świadomych wysiłków, ale na świadomym relaksowaniu. Weźmy przykład, aby to zrozumieć. W momencie, gdy słyszysz słowo piłka, przychodzi ci na myśl obraz piłki. Nie musisz się zastanawiać nad jego kształtem czy funkcjami. To samo dzieje się, gdy wykonujesz Nidra Yoga. Nie musisz koncentrować się na nogach lub dłoniach ani dotykać nosa, aby poczuć uczucie. Nie musisz też ruszać częściami ciała. Zwróć na nie trochę uwagi i weź kilka głębokich oddechów.

6. Możesz użyć trochę muzyki:

Aby Yoga Nidra była skutecznym procesem, możesz skorzystać z dobrej i delikatnej muzyki. Możesz spróbować miękkich partii instrumentalnych. To ukoi Twoje zmysły i odmłodzi Cię od wewnątrz. Poczujesz się lekki, zrelaksowany i bardzo świeży. Ponieważ joga jest niezbędnym elementem życia, na pewno odpoczniesz przy dźwiękach i rytmach zawsze pięknej i delikatnej muzyki klasycznej.

Praktyka Jogi Nidry

7. Zachowaj wystarczającą ilość czasu:

Aby cokolwiek ćwiczyć regularnie, musisz poświęcić na to wystarczająco dużo czasu. Rozumiemy przez to, że powinieneś zachować dla siebie konkretną porę dnia, w której możesz ćwiczyć Yoga Nidra. Powinna być również krótka przerwa między pozycjami jogi a nidrą. To czas, który powinieneś poświęcić na relaks i odczucie piękna świata od wewnątrz.

8. Rozproszenie uwagi jest naturalne:

Rozproszenie uwagi podczas praktyki Yoga Nidra jest bardzo naturalne, ale nie musisz ich powstrzymywać. Jeśli zasnąłeś podczas całego procesu, nie czuj się winny po przebudzeniu. To wszystko jest procesem uczenia się.

Jak ćwiczyć Yoga Nidra?

Aby móc ćwiczyć jogę Nidra na sen, najpierw musisz wykonać pewne pozycje jogi. Sprawdź następujące kroki Yoga Nidry:

 • Połóż się prosto na plecach i zrób pozę trupa.
 • Zacznij od zwrócenia uwagi na prawą stopę.
 • Skup się na tym przez kilka sekund.
 • Jednocześnie rozluźnij stopę.
 • Możesz również delikatnie przenieść swoją uwagę na prawe kolano, uda i biodra. Uważaj na całą prawą nogę i powtarzaj ten proces tak długo, jak możesz.
 • Podobnie zwróć uwagę na wszystkie części swojego ciała.
 • Obejmuje to okolicę pępka, klatkę piersiową, ramiona, brzuch i prawą rękę.
 • Uważaj na całą lewą nogę i powtórz całą procedurę.
 • Teraz zrelaksuj się i pozwól swojemu ciału oddychać przez kilka minut.
 • Weź kilka wdechów i wydech na zewnątrz.
 • Pamiętaj, aby w trakcie całego zabiegu zwolnić, bo chodzi o doświadczanie spokoju otaczającego Cię świata.
 • Jeśli poczujesz lekki dyskomfort, możesz unieść nogi nieco wyżej.
 • Ułatwi ci to nieco sprawę.

Korzyści z Jogi Nidry

Korzyści z Yoga Nidry:

Yoga Nidra to wspaniały sposób na relaks ciała. Istnieje wiele korzyści płynących z medytacji jogi Nidra. Niewiele z których korzyści jogi nidra jest wymienionych tutaj:

 • Yoga Nidra to technika, którą każdy może ćwiczyć i doskonalić. Nie ma ograniczeń wiekowych ani żadnych ograniczeń fizycznych, emocjonalnych, umysłowych lub duchowych w praktykowaniu tej techniki.
 • Można doświadczyć zrelaksowanego ciała i umysłu. Ćwicz Yoga Nidra, aby naturalnie leczyć umysł i ciało.
 • Może złagodzić stres i sprawić, że poczujesz się lepiej.
 • Ćwicz Yoga Nidra dla głębokiego snu i uspokojenia układu nerwowego.
 • Może wyzwalać w ciele długotrwałe emocje.
 • Może wzrosnąć samoświadomość.
 • Można znaleźć wewnętrzny spokój i przezwyciężyć negatywność.
 • Najlepszą częścią Yoga Nidry jest to, że nie ma możliwości, aby się pomylić lub zrobić to niewłaściwie.
 • Z łatwością wpasuje się w codzienną rutynę.
 • To okazja do poznania swojego wnętrza i swojej prawdziwej natury.
 • Długo utrzymywane emocje można szybko uwolnić, ćwicząc Yoga Nidra.

Środki ostrożności dla Nidry:

Zanim przejdziesz do tego, jak Yoga Nidra, przed wykonaniem Yoga Nidra, należy pamiętać o następujących środkach ostrożności:

 • Na Yoga Nidrę należy zawsze wybierać spokojne miejsce.
 • Pomieszczenie powinno być przewiewne i wentylowane.
 • Wykonując go w otwartym miejscu, upewnij się, że ciało jest prawidłowo zakryte.
 • Wczesny poranek i tuż przed snem to najlepszy czas na Yoga Nidra.
 • Nigdy nie wykonuj Yoga Nidra bezpośrednio po jedzeniu.
 • Pomiędzy jedzeniem a Yoga Nidrą powinna być co najmniej 2-godzinna przerwa.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie Yoga Nidra jest dołączenie do klasy i postępowanie zgodnie z instrukcjami trenera. Instrukcje krok po kroku mogą pomóc osobie łatwo wpaść w stan Nidra i cieszyć się tym doświadczeniem. Robiąc to codziennie, można osiągnąć doskonałość i działać samodzielnie. Yoga Nidra to najlepszy sposób na oderwanie się od materialistycznego świata poprzez odcięcie emocji. Sprowadza negatywność w ludziach i silne emocje, takie jak nienawiść, złość, melancholia. Regularnie ćwicz Yoga Nidra, aby doświadczyć tego wspaniałego stanu umysłu.

Yoga Nidra to ostateczna technika samorelaksacji i uwalniania stresu i napięcia z ciała. Sprawia, że ​​​​jesteś bardziej spokojny i spokojny, a także uświadamia ci swoją prawdziwą naturę i głębszą wewnętrzną jaźń. Najlepszą częścią praktykowania Jogi Nidry na bezsenność jest to, że nie ma ograniczeń wiekowych i każdy może ją opanować i doświadczyć błogości. Więc czy ostatnio praktykowałeś Yoga Nidra? Podziel się swoją opinią i tym, jak się z nami czujesz w komentarzach poniżej i zmotywuj innych czytelników do ćwiczenia tego samego i uzyskania wyzwolenia.

Często Zadawane Pytania & Odpowiedzi:

Q1. Czy możesz ćwiczyć Yoga Nidra w łóżku??

Odp.: Yoga Nidra to technika polegająca na spaniu psychicznym. To nie jest prawdziwy sen, ale świadomy stan na granicy snu. Głębsza przemiana może nastąpić w przypadku Yoga Nidry, gdy uświadomisz sobie swoją głębszą wewnętrzną jaźń, a także rozpoznasz swoje wewnętrzne potencjały, których do tej pory możesz być nieświadomy. Pomaga również naturalnie leczyć ciało i umysł.

Q2. Jakie są etapy jogi nidry?

Odp.: Istnieje 8 etapów Yoga Nidra, z których 4 to: Etap 1 – Osiadanie, Etap 3 – Rotacja ciała, Etap 4 – Świadomość oddechu i Etap 8 – Eksternalizacja są naprawdę ważne. Oto nazwy 8 etapów Yoga Nidra.

 • Scena 1: Osiadanie lub początkowy relaks
 • Etap 2: Zamiar
 • Etap 3: Rotacja ciała
 • Etap 4: Świadomość oddechu
 • Etap 5: Percepcji zmysłowej
 • Etap 6: Wyobrażanie sobie
 • Etap 7: Sankalp
 • Etap 8: Eksternalizacja

Q3. Jaka jest różnica między Yoga Nidrą a medytacją??

Odp.: Yoga Nidra i medytacja to nie to samo i istnieje między nimi znaczna różnica. W Yoga Nidra kładziesz się, a różne ćwiczenia przenoszą cię w stan na wpół hipnotyczny, który jest czymś pomiędzy czuwaniem a snem. Podczas medytacji siedzisz prosto z wyprostowanym kręgosłupem i pozostajesz czujny i świadomy.

Q4. Czy Yoga Nidra może zastąpić sen??

Odp.: Yoga Nidra jest również znana jako Yogic Sleep. Chociaż istnieje różnica między snem rzeczywistym a snem jogicznym, prawdą jest, że 1 godzina Yoga Nidra jest tak samo skuteczna, jak 4 godziny zdrowego snu. Dlatego osoby, które chcą skrócić sen, aby móc wydajnie pracować, powinny spróbować ćwiczyć Yoga Nidra.

P5. Jak robić Yoga Nidra w domu??

Ans. Oto kroki, aby ćwiczyć Yoga Nidra w domu:

 • Znajdź nagranie instrukcji Yoga Nidra w Internecie.
 • Znajdź odpowiednie miejsce dla Yoga Nidry i przygotuj koc i miękką poduszkę.
 • Rzeczy takie jak kadzidło, świeca itp. są wymagane, aby zapewnić odpowiednią atmosferę dla Yoga Nidra.
 • Noś wygodne ubrania.
 • Spraw, aby pokój był cichy i wygodny?.
 • Połóż się z zamkniętymi oczami.
 • Weź kilka głębokich oddechów i postępuj zgodnie z instrukcjami audio.
 • Bądź świadomy całego swojego ciała.
 • Przygotuj się na powrót do swojej świadomości.
 • Zakończ, ćwicząc ponownie kilka asan.