Kaszel jest mechanizmem odruchowym organizmu człowieka wobec czynników wewnętrznych i wpływających na układ oddechowy. Czynniki wewnętrzne mogą być indukowane przez picie i palenie papierosów lub przez leki i wady wrodzone. Czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda, kurz, pyłki.

Idealnym sposobem leczenia kaszlu jest zdiagnozowanie dokładnej przyczyny kaszlu. Pierwszym krokiem może być odczekanie tygodnia, ponieważ przeziębienie i kaszel ustępują po tygodniu, jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż tydzień, zaleca się konsultację lekarską. Aby dowiedzieć się więcej o najlepszych przepisanych lekach na kaszel, które pomagają w uzyskaniu głębokiej wiedzy na temat nazw leków i ich zastosowania.

Skuteczne na mokro i Suche leki na kaszel dla dzieci i dorosłych

Najlepsze syropy i tabletki na kaszel suchy lub mokry:

Leki na kaszel są dostępne w postaci tabletek i syropu na kaszel. Dawka w syropie na kaszel jest znacznie mniejsza w porównaniu z tabletką. Forma syropu polecana jest dla dzieci, ponieważ jest łatwa do przełknięcia i występuje w różnych smakach, które dzieci lubią mieć zamiast płakać. Poniżej wymieniono niektóre z najlepszych syropów i tabletek na kaszel, aby natychmiast złagodzić kaszel.

1. Pastylki na kaszel:

Pastylki na kaszel

Ten rodzaj leku na kaszel pomaga łagodzić gardło, nawilżając drogi oddechowe i chroniąc zakończenie nerwowe przed uczuciem łaskotania. Środki łagodzące gardło są dostępne w postaci tabletek, które są w formie do żucia zamiast połykania o różnych smakach, takich jak cytryna, imbir itp..

2. Balsam z Tolu:

Balsam z Tolu

Jest to niekopalna żywica pochodząca z Ameryki Południowej, jej botaniczna nazwa to Myrospermum Toluiferum. Na gałęzi tych drzew wykonuje się nacięcie w kształcie litery V i wydobywa się olej. Ten olejek eteryczny pozyskiwany z balsamu działa wykrztuśnie i pomaga zmniejszyć przekrwienie klatki piersiowej. Jest to wzmacniacz wydzielania oskrzeli, który łagodzi stan zapalny dróg oddechowych. Jest dostępny w postaci syropu na kaszel oraz pastylek do ssania.

3. Ambroksol:

Ambroksol

Jest to lek wykrztuśny śluzówki, który jest powszechnie przepisywany przez lekarzy ze względu na szybką reakcję w wydobyciu flegmy. Podana dawka to 15-30mg trzy razy dziennie. Jest sprzedawany na rynku pod marką taką jak Ambril. Ambrolite itp. Dostępny również w postaci syropu dla dzieci w dawce 30 mg/5 ml. a także w postaci do wstrzykiwań, która jest zalecana tylko wtedy, gdy wskaźnik flegmy jest większy.

4. Bromoheksyna:

Bromoheksyna

Pochodzący z Adhatoda Vasica jest jednym z silnych środków mukolitycznych, które pomagają rozcieńczyć śluz poprzez rozbijanie włókien sieciowych plwociny. Występuje w postaci tabletki 8 mg, a także w postaci syropu. Działania niepożądane to wyciek z nosa, nadwrażliwość żołądka.

5. Karbocysteina:

Karbocysteina

Jest to również jeden z czynników mukolitycznych, takich jak acetylocysteina. Występuje w postaci kapsułki z 250-750mg trzy razy dziennie podawaniem. Pacjentom z przewlekłym zapaleniem oskrzeli zaleca się spożywanie tej tabletki. Efekty uboczne to podrażnienia i wysypki, które zwykle są mniejsze, ponieważ lekarze przepisali po zapytaniu o pełną historię pacjenta.

6. Syrop z kodeiną do kontroli kaszlu:

Syrop z kodeiną do kontroli kaszlu

Jest to lek przeciwkaszlowy, który działa przede wszystkim na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększając zdolność ośrodka kaszlu w mózgu do ograniczenia czynności kaszlu. Kontrolują kaszel przez co najmniej sześć godzin po podaniu leku. Jest dostępny w postaci kapsułek 10-30 mg dla dorosłych, dla dzieci 5-10 ms, a dla dzieci w wieku 2-6 lat zalecane jest dawkowanie poniżej 5 mg, jest również dostępny w postaci syropu. Jego głównym efektem ubocznym są zaparcia. Tego leku należy unikać u pacjentów z astmą.

7. Noskapina:

Noskapina

Jest to również środek przeciwkaszlowy podawany głównie w przypadku bezproduktywnego suchego kaszlu. Pomaga stłumić kaszel, ale nie ma działania przeciwbólowego ani narkotycznego. Ponieważ lek ten pomaga w wydzielaniu histaminy, co prowadzi do skurczu oskrzeli, jest przeciwwskazany u pacjentów z astmą. Ból głowy jest częstym skutkiem ubocznym. Dawka 15-30 mg dla dorosłych, 15 mg dla dzieci i 7,5 dla dzieci poniżej 6 lat. Otrivin jest najczęściej sprzedawaną marką.

8. Dekstrometorfan:

Dekstrometorfan

Najczęściej stosowany lek podczas ostrej infekcji dróg oddechowych. Jest silnym środkiem wykrztuśnym o działaniu mukokinetycznym. Pomaga w kontrolowaniu kaszlu. Można go również łączyć ze środkiem przeciwkaszlowym, który pomaga zarówno w usuwaniu flegmy z dróg oddechowych, jak i zmniejszaniu kaszlu. Ten lek pomaga w przepływie wydzieliny tchawiczej. Skutkami ubocznymi są na ogół nudności, biegunka, a czasem również prowadzące do powstania kamieni nerkowych.

[Zobacz więcej: Najlepsze syropy na kaszel w Indiach]

9. Syrop z gwajafenezyny:

Syrop z gwajafenezyny

Ten brokoryl to syrop złożony z bromoheksyny, terbutaliny i gwajafenezyny, który jest stosowany w leczeniu kaszlu, zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok i problemów z oddychaniem. Niektóre działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, ból głowy, wysypka skórna i ból brzucha, są częste i rzadkie po zażyciu tego syropu.

10. Astalin wykrztuśny:

Astalin wykrztuśny

Jest to połączenie leku Salbutamol2mg i gwajafenezyny 100mg na 10ml postaci syropu. Ta kombinacja jest najczęściej dostępna w postaci inhalatora, który jest stosowany przez pacjentów z astmą podczas epizodu astmy lub astmy wywołanej kaszlem z powodu czynnika zewnętrznego.

11. Ascoril-C:

Ascoril-C

Jest to lek złożony składający się z kodeiny 10mg i chlorfeniraminy 4mg na 5ml syropu. Jest to najczęściej stosowany syrop, który pomaga w rozrzedzeniu śluzu. Nowszy preparat tego syropu zawiera również salbutamol, który pomaga rozszerzać oskrzela.

12. Formuła na kaszel Benadryl:

Benadryl Formuła na kaszel

Jest to najczęściej stosowany najlepszy lek na kaszel, który jest obecnie sprzedawany na rynku oddzielnie na mokry i suchy kaszel, co pomaga we wczesnym wyzdrowieniu z kaszlu. W skład leku wchodzi difenhydramina, cytrynian sodu, metanol i chlorek amonu. Zalecane dawkowanie od 5 do 10 ml

13. Wziewne kortykosteroidy:

Wziewny kortykosteroid

Polecany jest pacjentom z astmą o wysokim poziomie POChP, co sprzyja zmniejszeniu stanu zapalnego oskrzeli. Wziewny lek utrzymuje się w organizmie przez tydzień.

14. Teofilina:

Teofilina

Powszechny lek na astmę oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobę (POChP). Nie jest to lek rozpuszczalny w wodzie, dlatego nie można go wstrzykiwać. Dostępny w formie kapsułek. Efekty uboczne to Podrażnienie żołądka.

Zobacz więcej: Kaszel w nocy

15. Ketotifen:

Ketotifen

Pomaga w leczeniu alergicznego nieżytu nosa i kaszlu wywołanego alergenami. O hamowanie komórek tucznych dba ketotifen i pomaga on zredukować astmę oskrzelową oraz poprawia czynność płuc. Dawka to 1mg na 5ml syropu. Efekty uboczne to uspokojenie i suchość w ustach.

Dostępnych jest wiele leków na kaszel, ale leczenie kaszlu odpowiednim lekiem we właściwym czasie, a najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się o leku, jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku poważnego i trwałego stanu, zamiast decydowania się na leki bez recepty, które tylko powodują skutki uboczne i sytuacja awaryjna.

Aby uwolnić się od kaszlu wypróbuj pastylki do ssania z balsamem tole, które dadzą kojący efekt i dobry waniliowy smak z olejku eterycznego.