Medytacja Jyoti została sformułowana przez Bhagawana Sri Sathya Sai Babę. Chciał opracować praktyczną metodę pomocy ludziom w medytacji. Tak powstała Medytacja Jyoti, czyli sztuka medytacji przy pomocy świecy lub płonącego płomienia w dowolnej formie. Jest to najważniejsza uniwersalna metoda uzyskania wewnętrznego spokoju i duchowej dyscypliny. Medytacja Jyoti wykorzystuje energię promieni świetlnych płomienia, aby wypełnić nasze ciała pozytywnością. Pomaga nam wycofać się z normalnego życia i skupić się przez trzecie oko, które znajduje się między naszymi brwiami. Korzyści płynące z medytacji Jyoti przynoszą spokój i poprawiają nasze skupienie.

Proces krok po kroku, aby wykonać medytację Jyoti

Czym jest medytacja Jyoti?

Medytacja Jyoti to skuteczna technika medytacji opracowana przez Sri Sathya Sai Babę, która wykorzystuje energię promieni świetlnych płomienia. Skupiając się na płomieniu przez określony czas, można go poczuć w sobie nawet przy zamkniętych oczach. Ta energia rozświetla wnętrze naszego ciała i napełnia je ciepłem. Usuwa ciemność, która zalewa nasze ciało myślami o zazdrości, gniewie, pożądaniu lub depresji. Przy regularnej praktyce można poczuć, jak światło staje się coraz większe, pokrywa całe ciało i otwiera wszystkie nasze zmysły.

Jak wykonywać medytację Jyoti?

Poniżej znajdują się kroki, aby wykonać Jyoti Dhyan i osiągnąć z tego maksymalne korzyści:

Krok 1: Powinieneś mieć wyznaczony czas na medytację. Wybierz porę, która będzie Ci odpowiadać, rano lub wieczorem, ale dla najlepszego rezultatu powinieneś spróbować wstać przed świtem i medytować. To może zmienić twój regularny tryb życia, ale byłby to najlepszy początek dnia.

Krok 2: Musisz mieć przed sobą płonący płomień świecy, po czym musisz usiąść na materacu lub asanie, które sprawią, że będziesz wystarczająco wygodny do medytacji. Możesz wybrać postawę lotosu, ale jeśli początkowo nie możesz tego zrobić, po prostu usiądź wygodnie i wyprostuj plecy.

Krok 3: Spójrz na płomień i skoncentruj się na nim przez jakiś czas. Po chwili powoli zamknij oczy i poczuj, jak świeca płonie między brwiami. Zsunęłaby się do twojego serca, przynosząc myśli i emocje. Nie zobaczysz ciemności, nawet gdy masz zamknięte oczy. Światło stawałoby się jaśniejsze i przenikało do twoich kończyn. Twoje kończyny nie miałyby ochoty wykonywać niegodziwych czynności ani przebywać w ciemności, byłyby teraz pośrednikami miłości i światła. Światło dociera wtedy do twojego języka, usuwając gorycz słów. Niech dotrze do oczu, uszu i zniszczy wszelkie złe pragnienia. Niech wasze umysły uwolnią się od myśli o grzechach. Powinieneś szerzyć radość z ludźmi wokół, aby utrzymać szczęśliwe relacje.

Korzyści z medytacji Jyoti:

Kiedy będziesz to praktykować każdego dnia, zdasz sobie sprawę, że przeszedłeś wewnętrzną transformację.

  • Nie możesz już czynić zła ani widzieć zła, ani być częścią czegokolwiek, co jest złe, szkodliwe.
  • Zacząłbyś uciekać od niezdrowych nawyków i próbowałbyś szukać więcej Boga.
  • Próbowałbyś wizualizować Boga poprzez światło, które świeci na ciebie jasno.
  • Zaobserwujesz, że twój umysł jest wolny od chaosu i doświadczysz spokoju umysłu
  • Można usunąć płoty z serca i zacząć akceptować ludzi takimi, jakimi są.

Medytacja Jyoti Śri Sathya Sai Baby:

1. Zamknij oczy i trzykrotnie czantuj OM. Twój umysł byłby mniej zestresowany i skupiony.

2. Oddychaj w rytmie, aby zachować spokój. Wdech i wydech należy wykonywać powoli. Masz powiedzieć „SO-HUM”. Podczas wdechu powtarzaj w myślach TAK, a podczas wydechu mów HUM.

3. Kiedy patrzysz na jyoti, widzisz płomień w lotosie twojego serca. Poczujesz miłość i współczucie. Niech płomień przepływa przez różne części twojego ciała i sprawisz, że zrozumiesz, że nie powinieneś widzieć zła, nie słyszeć zła, twój język powinien głosić dobre słowa, twoje ręce chciałyby robić to, co słuszne, nogi szły naprzód, by czynić dobro działania. Wznieś płomień przez nogi, aby uzyskać siłę, następnie do żołądka, aby się oczyścić, do oczu, aby usunąć ciemność i do umysłu, aby oczyścić.

4. Otwórz oczy i spójrz na Jyoti.

5. Wyobraź sobie postać lub swój wybór do oddawania czci jyoti.

6. Powtórz mantrę, na przykład Om Sai Ram. To sprawi, że poczujesz się zrelaksowany

7. Zamknij oczy i medytuj przez 20 minut.

8. Przez ostatnie 2-3 minuty nie powtarzaj mantry

9. Skończ powoli medytować.

Medytacja Jyoti opiera się na idei uniwersalności, gdzie światło boskości jest wszechobecne. To światło skierowane w nasze własne ciała może tworzyć cuda. Podczas wykonywania medytacji Jyoti należy nie tylko skupić się na świetle, ale zapomnieć o ciele, aby doświadczyć tego uczucia. Jednak osiągnięcie tego etapu całkowitej nieświadomości zmysłów naszego ciała wymaga wiele praktyki i poświęcenia. Spędzając codziennie dobry czas, można opanować sztukę medytacji.