Haridwar jest ważnym miejscem pielgrzymek położonym w indyjskim stanie Uttarakhand. Wiadomo również, że jest to jedno z najświętszych miejsc w Indiach, które odwiedzają wielbiciele ze wszystkich zakątków kraju. Położony na wysokości 314 metrów nad poziomem morza, Haridwar doświadcza przyjemnych warunków klimatycznych przez cały rok. Podczas gdy w Haridwar jest wiele atrakcji turystycznych do odkrycia, podajemy 15 najlepszych miejsc, które musisz odwiedzić w tym miejscu.

Dosłownie oznaczający “Bramę do Boga” i uważany za siódme najświętsze miejsce, Haridwar ma pierwszorzędne znaczenie religijne dla Hindusów na całym świecie. Najbardziej znany Kumbh Mela nie tylko przyciąga pielgrzymów z całego świata, ale jest także główną atrakcją wśród turystów, których można zobaczyć uczestnicząc w uroczystościach religijnych. Atrakcja nie kończy się tutaj, ponieważ w Haridwar jest wiele innych interesujących miejsc, które zapewniają zaangażowanie turystów podczas całego pobytu.

Piękne miejsca turystyczne do odwiedzenia w Haridwar:

Poniżej podajemy listę najlepszych i najbardziej przyciągających turystów miejsc do zwiedzania, które są pomocne w perfekcyjnym zaplanowaniu podróży.

1. Świątynia Chandi Devi:

Chandi-devi-temple_haridwar-tourist-places

Poświęcona bogini Chandi świątynia została zbudowana w 1929 roku przez króla Kaszmiru Suchata Singha. Główny posąg bogini, który znajduje się wewnątrz świątyni, został założony w VIII wieku przez Adi Shankaracharyę. Wycieczka do świątyni obejmuje 3 km trekking z Chandi Ghat lub przejażdżkę w zawieszeniu kolejką linową. Świątynia jest słynnym przystankiem dla pielgrzymów w drodze do Kumbh Mela, którzy szukają błogosławieństwa bogini, o której wiadomo, że spełnia ich pragnienia.

2. Har Ki Pauri:

Miejsca turystyczne do odwiedzenia w Haridwar

Słynny ghat nad brzegiem Gangesu, Har ki Pauri, stanowi ważny punkt orientacyjny i pomyślne miejsce dla ludzi w Haridwar i poza nim. Wraz ze stale rosnącą liczbą ludzi przybywających do tego miejsca, aby zanurzyć się w świętej wodzie Gangesu, Harki Pauri przez lata przechodził poważne remonty i rozbudowy. Kilka świątyń na schodach dodaje uroku temu miejscu, szczególnie wieczorem, gdy miejsce jest oświetlone. Jest to jedno ze słynnych miejsc turystycznych do odwiedzenia w Haridwarze, które może sprawić, że będziesz zadowolony ze swojego piękna.

3. Neel Dhara Pakshi Vihar:

neeldhara-sanctuary_haridwar-turist-places

Miłośnikom ptaków i poszukiwaczom samotności ten Rezerwat Ptaków jest idealnym miejscem na ucieczkę do świata pełnego piękna i wspaniałości ptaków wędrownych, najczęściej widywanych w miesiącach zimowych. Neel Dhara Pakshi Vihar również przedstawia imponujący widok na okoliczne wzgórza Shivalik. To turystyczne miejsce zapewnia najpiękniejszą atrakcję krajoznawczą. To wspaniałe miejsca turystyczne do odwiedzenia w Haridwar.

4. Pawan Dham:

pawan-dham_haridwar-tourist-places

Współczesna świątynia, która słynie z wykwintnych dzieł z luster i szkła oraz jaskrawych bożków, stanowi jedną z największych atrakcji dla turystów. Świątynia jest również uważana za świętą wśród Hindusów i jest zaliczana do starożytnych świątyń Haridwar. Ta świątynia jest jednym z idealnych miejsc w Haridwarze do odwiedzenia, aby uzyskać szczęście.

5. Park Narodowy Rajaji:

rajaji-national-park_haridwar-turist-places

Park Narodowy Rajaji leżący u podnóża Himalajów to połączenie trzech rezerwatów dzikiej przyrody. Gęste zielone dżungle dominują na rozległym terenie parku, stanowiąc naturalne siedlisko dla większości zwierząt. Park jest domem dla największej populacji słoni w stanie Uttarakhand i ponad 315 gatunków ptaków osiadłych i wędrownych. To najlepsze miejsca turystyczne do odwiedzenia w Haridwar.

6. Patańdżali Yogpeeth:

Patanjali Yogpeeth_haridwar miejsca turystyczne

Patanjali Yogpeeth, nazwany na cześć starożytnego guru jogi Patanjali, jest jednym z największych indyjskich instytutów jogi. Instytut jest dziełem Swamiego Ramdeva i zajmuje się leczeniem i badaniem jogi i ajurwedy. Na jego terenie mieści się również Uniwersytet Patanjali. Regularnie prowadzone są zajęcia jogi zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających kampus. To miejsce znajdowało się wokół Haridwar. Jest to również kolejne miejsce turystyczne do odwiedzenia w Haridwar.

7. Aśram Sapt Rishi i Sapt Sarovar:

sapt-riszi-ashram-i-sapt-sarovar_haridwar-miejsca-turystyczne

Położony około 5 km od Har ki Pauri, Sapt Rishi Ashram jest jednym z najwybitniejszych aśramów w Haridwar. Uważa się, że miejsce aszramu było miejscem medytacji dla siedmiu wielkich mędrców i aby nie zakłócać ich swoim przepływem, rzeka Ganga podobno podzieliła się na siedem prądów, które kończą się dalej w Neel Dhara.

8. Bharat Mata Mandir:

bharat-mata-mandir_haridwar-tourist-places

Wysoki na 180 stóp Bharat Mata Mandir jest hołdem złożonym Matce Indii. Został zainaugurowany przez Indirę Gandhi 15 maja 1983 roku. Mandir składa się z ośmiu pięter, z których każda reprezentuje epokę w historii Indii. Najwyższe piętro, w którym znajduje się świątynia Sziwy, zapewnia widok z lotu ptaka na otaczające Himalaje, cały kampus Sapt Sarovar i samo miasto Haridwar.

9. Świątynia Doodhadhari Barfani:

doodhadhari-barfani-temple_haridwar-tourist-places

To, co sprawia, że ​​świątynia Doodhadhari Barfani jest turystyczną atrakcją, to nie tylko świętość jej pomieszczeń, ale także kunszt, jaki włożono w jej budowę. Świątynia wykonana z białego marmuru składa się z kilku innych świątyń znajdujących się wewnątrz kompleksu, które są poświęcone różnym hinduskim bogom i boginiom. To

10. Świątynia Mansa Devi:

mansa-devi-temple_haridwar-turist-places

Świątynia Mansa Devi jest jednym z ważnych miejsc odwiedzanych przez hinduskich pielgrzymów w Haridwar. Świątynia znajduje się na szczycie wzgórza, zwanego Bilwa Parvat z Himalajów Shiwalik. Świątynia ta jest poświęcona Mansa Devi, inkarnacji Bogini Shakti. Uważa się, że ofiarowując modlitwy z pełnym oddaniem i oddaniem w Świątyni Mansa Devi, Bogini spełnia wszystkie życzenia. W kompleksie świątynnym odbywa się rytuał wiązania nici na dowolnej gałęzi drzewa. Wielbiciele po spełnieniu życzeń ponownie odwiedzają świątynię Mansa Devi, aby rozwiązać świętą nić.

11. Świątynia Daksheswara Mahadev:

daksheswara-mahadev-temple_haridwar-tourist-places

Świątynia Daksheswara Mahadev lub Świątynia Daksha Mahadev to jedna ze starożytnych świątyń Haridwar poświęconych Panu Śiwie. Znajduje się w południowym Kankhal i przez cały rok jest odwiedzane przez tysiące hinduskich pielgrzymów. Zgodnie z legendami uważa się, że to w tym miejscu świątyni król Daksha przeprowadził ogromną jagnę. To historyczne miejsca turystyczne do odwiedzenia w Haridwar.

12. Świątynia Vaishno Devi:

vaishno-devi-temple_haridwar-tourist-places

Świątynia Vaishno Devi jest jednym z miejsc religijnych, które warto zobaczyć w Haridwarze. Świątynia została zbudowana jako dokładna replika słynnej świątyni Vaishno Mata w stanie Dżammu i Kaszmir. Kompleks świątynny przypomina starożytną świątynię i nawet ścieżka prowadząca do głównej świątyni jest dostępna po przejściu przez tunele i jaskinie. Podczas pobytu w Haridwarze hinduscy wielbiciele odwiedzają świątynię Vaishno Devi, aby szukać błogosławieństwa Bogini.

13. Świątynia NeelKanth Mahadev:

neelkanth-mahadev-temple_haridwar-tourist-places

Świątynia NeelKanth Mahadev jest jednym z bardzo znanych miejsc do odwiedzenia w pobliżu Haridwar. Położona na szczycie wzgórza na wysokości około 1300 metrów, jest jedną z ważnych świątyń poświęconych Sziwie. Świątynia NeelKanth Mahadev graniczy z trzema górami, mianowicie Brahmakoot, Vishnukoot i Manikoot. Oferuje zapierający dech w piersiach widok na okolicę i obowiązkowy cel podróży dla miłośników przyrody. Według hinduskich opowieści mitologicznych to właśnie w tym miejscu Pan Shiva wypił truciznę, która pojawiła się podczas mlecznego ubijania oceanu (Samudra Manthan). Po wypiciu trucizny gardło Pana Shivy stało się niebieskie i stąd nazwa NeelKanth, co oznacza gardło niebieskie. To najlepsze miejsca turystyczne do odwiedzenia w Haridwar.

14. ShantiKunj:

shantikunj_haridwar-turist-places

ShantiKunj w Haridwarze jest siedzibą AIGP (All India Gayatri Power). Została założona w 1971 roku z motywem odnowy duchowej i moralnej w kulturze indyjskiej. W aśramie organizowanych jest na czas kilka programów szkolenia duchowego. Wielbiciele z Indii i spoza granic również odwiedzają ShantiKunj, aby uzyskać duchowe przewodnictwo.

15. Ghat Wisznu:

vishnu-ghat_haridwar-turist-places

Wisznu Ghat jest jednym z najczęściej odwiedzanych i świętych ghatów w Haridwarze. To ghat nosi imię Pana Wisznu, jednego z trzech głównych bóstw hinduskich. Według mitologii uważa się, że sam Pan Wisznu kąpał się w tym ghat. Wielbiciele mocno wierzą, że zażywanie świętej kąpieli w Wisznu Ghat zakończy wszystkie ich grzechy.

Haridwar jest trafnie określany jako brama do „Char Dham”, pomyślnej pielgrzymki dla Hindusów. Starożytne świątynie, zapierające dech w piersiach góry i rzeki sprawiają, że jest to idealne miejsce na wakacje. Haridwar ma coś do zaoferowania zarówno tym, którzy odwiedzają to miejsce dla duchowości, jak i szalonej zabawy przygodowej.