Aby mieć zdrową i bezpieczną ciążę, Twój organizm potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Zbilansowana dieta w 5. miesiącu ciąży zapewnia bardzo dobrą kondycję dziecka, a także pomaga w rozwoju płodu. Chociaż rozumiemy, że Twoja dieta może być ograniczona pewnymi przekonaniami religijnymi i etycznymi, ważne staje się, aby skonsultować się z lekarzem i opracować plan, który pomoże Ci w bezpiecznej ciąży.

Znaczenie diety żywieniowej w ciągu pięciu miesięcy ciąży:

Jednym z głównych powodów, dla których dieta zajmuje centralne miejsce, jest to, że w czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie matki na kalorie. Jednak jej spożycie kalorii rośnie tylko o kilkaset.

Jej organizm potrzebuje również większej zawartości żelaza, a podczas ciąży zwiększa się objętość krwi. Dlatego konieczne staje się, aby w piątym miesiącu ciąży dodać dużo żelaza bogatego w żelazo, aby zapewnić, że zarówno ona, jak i dziecko otrzymują wystarczającą ilość tlenu.

Bycie matką to chwila do pielęgnowania. Czas ma kluczowe znaczenie dla matki, aby to, co musi jeść. W piątym miesiącu ciąży dziecko powinno być odpowiednio odżywione.

Dieta w 5. miesiącu ciąży

Dieta żywieniowa w 5 miesiącu ciąży:

Jak więc powinien wyglądać plan diety w 5. miesiącu ciąży?

1. Owoce i warzywa: Nie da się od tego uciec. Twoim celem powinno być pięć porcji owoców i warzyw dziennie. Świeże mają zwykle więcej witamin i innych niezbędnych składników odżywczych. Ponieważ naturalny cukier jest bogaty w owoce, staje się również doskonałym źródłem energii.

2. Białko: Twoje białko może pochodzić z tofu i produktów sojowych. Quinoa to kolejne doskonałe źródło białka dla organizmu.

3. Pokarmy bogate w węglowodany: Niezbędne są produkty bogate w węglowodany skrobiowe, takie jak makaron, ziemniaki i chleb. Są wysokoenergetyczne i dlatego stają się niezbędnym składnikiem diety ciążowej.

Co zjeść?

1. Wystarczająca ilość wody:

W tym czasie ciąży matka musi opiekować się dwiema osobami. Oprócz jedzenia ważna jest również odpowiednia ilość wody. W okresie ciąży zaparcia są dla wielu kobiet bardzo oczywistym problemem. Wraz z jedzeniem należy pić szklanki wody. Z pewnością pomoże uniknąć zaparć. To sposób na nawodnienie organizmu.

2. Pokarmy białkowe niezbędne dla kobiet w ciąży:

Białko jest najważniejszym składnikiem dostarczającym energię w organizmie. W tym czasie ciało musi być energiczne, aby bezpiecznie nosić dziecko w łonie matki. Odpowiednia ilość białka jest bardzo istotna dla fizycznego wzrostu organizmu. Przede wszystkim zapewnia silny wzrost mięśni, skóry i innych narządów. Żywność zawierająca białko to jajka, kawałki soi, orzechy strączkowe itp..

3. Sałatka:

Zielona sałatka dla kobiet w ciąży to wielkie tak! Na tym etapie skuteczne są sałatki zawierające surowe warzywa, takie jak marchew, kapusta, ogórek, świeży pomidor. Wszystkie składniki zawierają minerały i błonnik, co zgodnie z zaleceniami lekarza jest częścią diety w 5. miesiącu ciąży. Musisz upewnić się, że twoje warzywa są świeże.

4. Szklanka mleka:

Wśród produktów mlecznych mleko jest bardzo ważne w okresie ciąży. Mleko jest zalecane w diecie w 5. miesiącu ciąży ze względu na wapń. Produkt jest bogaty w wapń niezbędny do rozwoju kości. Wzmacnia również zęby i mięśnie. Wiele osób czuje się nieswojo, pijąc mleko w okresie ciąży. W takim przypadku przygotuj inne produkty mleczne odpowiednie dla twojego zdrowia.

5. Kurczak zawiera wysokobiałkowe:

Świeży kurczak to zdrowa żywność dla ciąży. Jeśli masz dość warzyw, ugotuj kurczaka, aby uzyskać wysoką zawartość białka. W porównaniu do innych mięs, świeży kurczak jest bezpieczny jako dieta ciążowa. Lepiej unikać innych mięs, ponieważ w tym kluczowym momencie nie są one bezpieczne dla zdrowia.

6. Owoce są wystarczająco zdrowe:

Uważa się, że owoce są bardzo ważne dla kobiety w ciąży. Kiedy nosisz dziecko, wyrób dobry nawyk codziennego spożywania owoców. Owoce są szczególnie polecane przez lekarza. Jedząc świeże owoce, możesz zapewnić dziecku wystarczającą ilość witamin i minerałów. Jest tak samo ważny jak inne dla naturalnego wzrostu dziecka.

7. Jedz zielone warzywa:

Szczególnie w tym czasie warzywa brzmią bardzo niesmacznie i nudno, ale dla Twojego dziecka musisz mieć niezbędną ilość zielonych warzyw w ciągu dnia. Jest to obowiązkowa opcja na wykresie diety w 5. miesiącu ciąży. Warzywa takie jak szpinak, brokuły i fasola są godne jedzenia podczas ciąży. Poza tym Ty wraz z maluchem nie będziecie cierpieć na żadne niedobory.

8. Ryby:

Ryba jest dobrym źródłem białka. Szczególnie małe rybki są bardzo potrzebne w tym okresie. Upewnij się, że jest ugotowane z zachowaniem higieny. Niehigieniczne jedzenie może zaszkodzić dziecku. Staraj się unikać ryb morskich podczas ciąży. Zawierają szkodliwy pierwiastek, taki jak rtęć, który może wpływać na rozwój Twojego dziecka.

9. Ziarna odgrywają istotną rolę:

Produkty, które wszystkie składają się z ziarna to chleb, pszenica, kukurydza ryżowa są bardzo skuteczne jako dieta ciążowa. Wszystkie te produkty są pełne witaminy E i witaminy B, ważnych dla prawidłowego rozwoju dziecka. Takie produkty dostarczają również dwóch niezbędnych pierwiastków, takich jak żelazo i magnez. Od tego typu produktów w dużej mierze zależy żywienie dziecka.

10. Węglowodany:

A co z węglowodanami jako piątym pokarmem w ciąży? Pokarmy bogate w węglowodany, takie jak ziemniaki, makarony i chleb, są pełne energii. Dzięki temu będziesz aktywny przez cały dzień.

Czego nie jeść?

To były niektóre ze zdrowej żywności na 5 miesiąc ciąży. A co z rzeczami, których nie powinieneś jeść? Oto lista.

1. Owoce, których należy unikać:

Chociaż owoce mogą być całkowicie zdrowe, niektóre z nich z pewnością mają wady.

  • Owoców tropikalnych lepiej unikać przez cały okres ciąży. Zwłaszcza papaja, ananas, granat w dużej mierze odpowiadają za poronienie. Odtąd takie owoce wcale nie są dobre do posiadania w tym okresie.
  • Poza tym należy bezwzględnie unikać pakowanych owoców. Zwykle zawierają konserwanty, które tworzą szkodliwe bakterie w produkcie.

2. Unikaj napojów bezalkoholowych:

Napoje bezalkoholowe są ulubieńcami wielu, ale wielu z was nie wie, że zawierają kalorie, które nie są dobre dla zdrowia. Takie gazowane produkty stwarzają problemy z trawieniem. To dobry powód do nadmiernego przybierania na wadze. Nadmiar kalorii z pewnością zwiększy Twoją wagę i sprawi, że Twoje ciało będzie ciężkie. Waga ciężka może stanowić problem w ciąży.

3. Uliczne jedzenie:

Tak pyszne, jak może uliczne jedzenie, najlepiej ich unikać. Street foody są uważane za bardzo niehigieniczne, przynajmniej w tym momencie, szczególnie pizze i hamburgery działają jak trucizna dla ciężarnej kobiety. Upewnij się, że w 5. miesiącu ciąży jesteś daleko od jedzenia. Chociaż jedzenie jest bardzo smaczne, dla ogólnego stanu zdrowia dziecka staraj się unikać tych tłustych produktów przez pewien czas.

4. Herbata i kawa:

Tak jak lubisz swoją herbatę i kawę, zawierają one kofeinę. Nadmiar kofeiny może być bardzo niebezpieczny dla dziecka i zdrowia. Generalnie lekarz zaleca tylko dwie filiżanki herbaty i kawy dziennie. Produkt jest dobrze znany z tego, że wpływa na tętno.

5. Przestań pić alkohol:

Być może ten produkt jest najbardziej szkodliwy ze wszystkich. Przynajmniej na tym etapie życia konieczne jest całkowite unikanie alkoholu. Może być bardzo szkodliwy dla dziecka.

6. Puste jedzenie kaloryczne:

Puste kaloryczne ciasteczka, frytki i cukierki nie są dobre dla organizmu. Wiele z nich jest bogatych w sztuczny cukier, a niektóre w tłuszcze, co może całkowicie wpłynąć na Twoją wagę.

7. Surowe jajka:

Chociaż jajko jest niezbędnym składnikiem diety w czasie pięciomiesięcznej ciąży, surowe lub częściowo ugotowane jajka używane w pożywieniu nie są wcale dobrym pomysłem. Jajka muszą być dobrze ugotowane. W przeciwnym razie możesz być podatny na zakażenie salmonellą.

Suplementy do podjęcia:

Żelazo: Żelazo jest jednym z niezbędnych suplementów w diecie pięciomiesięcznej ciąży. Zdrowa żywność w 5-miesięcznej ciąży oznacza, że ​​będziesz spożywać około 27 miligramów żelaza dziennie. Zażywaj żelazne tabletki z posiłkami, aby uniknąć zgagi lub nudności.

Kwas foliowy: Kolejnym suplementem jest kwas foliowy. Musisz przyjmować około 400 mcg kwasu foliowego dziennie przynajmniej do 12. tygodnia.

Cynk: Nie ignoruj ​​ani nie podważaj znaczenia cynku na liście pokarmów do spożycia w piątym miesiącu ciąży. Niedobór cynku powoduje niekorzystne skutki dla kobiet w ciąży. Wzbogacone płatki zbożowe, czerwone mięso, fasola i orzechy są bogate w cynk.

Kilka wskazówek dotyczących diety w 5. miesiącu ciąży:

  1.  Twoje jedzenie powinno być odpowiednią równowagą wszystkich dostarczających energii pokarmów i powinno być bogate w składniki odżywcze. Brak lub nadmierne spożycie któregokolwiek z tych składników odżywczych może prowadzić do poważnych problemów.
  2. Zawsze najlepiej jest pokazać swojemu lekarzowi jedzenie w piątym miesiącu ciąży. Będzie najlepszą osobą do decydowania, co jest dobre, a co nie.
  3. Jedz w odstępach czasu. W ten sposób poczujesz się pełny i unikniesz nietypowych zachcianek. Chrup trochę energii, podając jedzenie jak orzechy między lunchem a śniadaniem?.

Piąty miesiąc to czas, w którym dziecko zaczyna oddychać i zaczyna rozwijać się wiele ważnych narządów. Dlatego przygotuj się na zjedzenie wszystkiego, co jest potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Nawet jeśli nie lubisz jeść, zrób to dla swojego dziecka. W ten sposób poczujesz się dobrze i będziesz mieć bezpieczną dostawę.