Jesteś teraz w szóstym miesiącu ciąży. Zauważysz teraz, że twoje ciało różni się od poprzedniego miesiąca. Wraz z tym Twoje dziecko poczyniło prawdziwy postęp pod względem wzrostu. Biorąc to pod uwagę, konieczne jest dostarczenie organizmowi i dziecku niezbędnych składników odżywczych. Dieta dla kobiet w ciąży w szóstej to połączenie słodyczy, bo jest głód i witaminy. Jedzenie to jedyna opcja, która może dostarczyć dziecku składników odżywczych. Z pomocą lekarza przygotuj tabelę zdrowej diety, której należy przestrzegać.

Dieta w 6. miesiącu ciąży

Znaczenie diety i jedzenia w 6. miesiącu ciąży:

Dlaczego w tym momencie kładziemy nacisk na dobrą tabelę diety? Cóż, w żadnym momencie dobry wykres diety, który obejmuje niezbędne składniki odżywcze wymagane dla twojego organizmu, nigdy nie jest niedoceniany. Pamiętaj, że rozwój i zdrowie Twojego dziecka będzie zależeć od tego, co jesz i ile jesz. Organizm wchłania niezbędne składniki odżywcze i karmi dziecko przez łożysko. Oprócz regularnego odżywiania się, musisz jeść zdrowo, ponieważ będzie to miało ogromny wpływ na rozwój płodu.

Tabela żywieniowa 6. miesiąca ciąży:

Ta tabela będzie zawierała odpowiednią dawkę wszystkich niezbędnych składników odżywczych i będzie gęsto upakowana. Wszystko, co jesz, będzie miało swój udział w rozwoju dziecka. Dzięki odpowiedniej mieszance białek, węglowodanów, wapnia, świeżych owoców i warzyw, Twoja dieta osiągnie właściwą równowagę. Oto, jak oczekujemy, że będzie wyglądać Twoja karta żywnościowa w 6. miesiącu ciąży.

1. Witamina C:

Witamina C jest teraz kluczowa. Utrzymuje ciało silne i zdrowe. Co więcej, chroni organizm przed wszelkiego rodzaju chorobami. Witamina C pomaga we wzroście tkanek. Produkty zawierające witaminę C są bardzo istotne dla ochrony komórki. Truskawki, winogrona, kapusta, bataty itp. to tylko niektóre z owoców i warzyw bogatych w witaminę C.

2. Włókno:

Błonnik jest dobrym rozwiązaniem na zaparcia w czasie ciąży. Niestrawność i zaparcia są bardzo naturalne w czasie ciąży. Pomocne w tym wydaniu będą produkty zawierające błonnik. Jest niezbędnym elementem diety ciążowej. Błonnik znajduje się na ogół w owocach i różnych rodzajach warzyw. Produkty zawierające błonnik są lekkostrawne, szczególnie w okresie ciąży.

3. Migdały:

Tak, orzechy są zawsze zbawicielem! W tym okresie ciąży musisz mieć pożywienie bogate w składniki odżywcze. Niemniej jednak jest to bardzo ważne dla zdrowego rozwoju Twojego dziecka. Migdały zawierają dużą ilość składników odżywczych niezbędnych w czasie ciąży. Spróbuj włączyć migdały do ​​swojej regularnej diety. Teraz, jeśli masz alergię na migdały, lepiej tego unikać, ale poszukaj innych orzechów jako zamiennika.

4. Kwas foliowy:

Oprócz witamin kwas foliowy jest ważny dla kobiety w ciąży. W ciągu dnia potrzebna jest pewna ilość kwasu foliowego. Dla rozwoju mózgu Twojego dziecka kwas foliowy odgrywa kluczową rolę. Bardzo pomocne jest wzmocnienie rdzenia kręgowego maluchów. Dzięki temu spożywając kwas foliowy możesz uniknąć wszelkiego rodzaju defektów podczas porodu Twojego dziecka.

5. Białko:

Białko jest najbardziej niezbędną częścią diety ciążowej. Dla prawidłowego zaopatrzenia w energię ważne jest białko. Fizyczny wzrost dziecka zależy od wystarczającej ilości białka. Dlatego upewnij się, że białko jest w Twojej diecie m.in. w 6. miesiącu ciąży. Pokarmy bogate w białko to jajka, ryby, soja, kurczak, mleko, zielone warzywa i tak dalej.

6. Węglowodany:

Zdrowe węglowodany każdego dnia są niezbędne. Jednak to, ile musisz zjeść, będzie zależeć od Twojej wagi. Ziemniaki, makaron, słodka kukurydza, nasiona i orzechy to dobre węglowodany, którym możesz zaufać.

7. Warzywa:

O dobroci warzyw nie musimy Wam opowiadać. Tabela żywieniowa w 6. miesiącu ciąży nigdy nie jest kompletna ze świeżymi warzywami. Buraki, kapusta, szparagi, szpinak, marchew, bakłażan, rzepa, dynia, fasola i pomidory to doskonałe opcje, które dostarczają organizmowi i dziecku potrzebnych składników odżywczych.

8. Owoce:

Wiele korzyści wynika z jedzenia świeżych owoców i jest często uważane za najlepsze jedzenie w 6. miesiącu ciąży. Trzymaj na stole kosz pełen owoców i miej go, kiedy tylko chcesz. Owoce dostarczają organizmowi witaminy. Dzięki temu Twoje dziecko nie będzie cierpieć z powodu niedoboru witamin. Zaspokaja również zapotrzebowanie na minerały. Owoce takie jak banany, zielone winogrona, jabłka, pomarańcze, gruszki można dodać do wykresu diety.

Znaczenie produktów mlecznych:

Wielu z nas tak naprawdę nie pracuje nad produktami mlecznymi. Pamiętaj, że w czasie ciąży nie ma możliwości unikania takich produktów. Wapń jest bardzo ważny dla mocnych kości u Twojego dziecka. Tak więc, jeśli nie przyjmiesz nawyku mleka i innych produktów mlecznych, zaszkodzi to Twojemu dziecku. Z powodu niedoboru białka i wapnia dziecko może cierpieć na niedobór siły kości.

Płyny:

Wraz z jedzeniem w szóstym miesiącu ciąży, spożywanie wody jest istotną częścią trawienia. Według lekarza powinieneś mieć co najmniej sześć szklanek wody w ciągu dnia. Tak naprawdę nie musimy podkreślać, jak ważne jest nawodnienie!

Dieta w 6. miesiącu ciąży: czego nie jeść

Jedzenie w szóstym miesiącu ciąży powinno być bardzo starannie zaplanowane. Oto kilka produktów, których musisz unikać.

1. Unikaj surowych owoców morza:

Powiedz zdecydowanie „nie” owocom morza. Surowe owoce morza są surowo zabronione dla kobiet w ciąży. Przenoszą wysokie poziomy rtęci, które w tej chwili mogą być bardzo szkodliwe. Owoce morza rodzą choroby takie jak listerioza, co niewątpliwie jest bardzo szkodliwe dla Ciebie i Twojego dziecka.

2. Pod gotowanym mięsem:

Cóż, gotowane mięso jest niezbędne, aby trzymać z dala szkodliwe bakterie. Mięso dobrze ugotuj, aby zabiło listeriozę i wszelkie szanse na nią.

3. Ser miękki:

Miękki ser, który nie jest pasteryzowany, należy trzymać z dala. Preferuj twardy ser i dodaj go do jedzenia dla kobiet w ciąży w 6. miesiącu. Bakterie chorobotwórcze są powszechne w serze, dlatego warto nie nadmiernie się nimi zajmować.

4. Pikantne jedzenie:

Pikantne jedzenie to dobry powód do niestrawności. Ten rodzaj żywności jest gotowany bez zachowania higieny. W tym czasie unikanie pikantnych potraw i spożywanie tylko mdłego jedzenia znudzi cię i sprawi, że jedzenie będzie nieapetyczne. Trzymaj się zdrowej żywności i jedz pikantne jedzenie z umiarem.

5. Kofeina:

Produkty zawierające kofeinę, takie jak kawa i herbata, nie nadają się do spożycia w nadmiarze. Nie oznacza to, że nie możesz tego mieć, ale pamiętaj i bierz to z umiarem. Działają pobudzająco, a ich działanie można odczuć w mgnieniu oka.

6. Alkohol i tytoń:

Alkohol i tytoń są bezwzględnie zwolnione z wnoszenia jedzenia na szósty miesiąc ciąży. Szkody, jakie mogą wyrządzić dziecku, będą poważne, a czasem nawet nieodwracalnie śmiertelne.

Suplementy do spożycia w szóstym miesiącu ciąży:

Oto kilka suplementów, które należy wziąć pod uwagę oprócz wspomnianego jedzenia.

a. Żelazo:

Dla matek w ciąży zaleca się dzienne spożycie 27 gramów żelaza. Ponieważ rosnący płód czerpie składniki odżywcze od matki, konieczne jest, aby matka miała odpowiednią ilość żelaza. Jednak zbyt dużo żelaza może również powodować własne problemy.

b. Kwas foliowy:

Kwas foliowy jest kolejnym ważnym składnikiem planu diety w 6. miesiącu ciąży. Odpowiednia ilość to 600 mikrogramów na miesiąc przed poczęciem i trzy miesiące później. Jest to normalne zalecane użycie.

C. Jod:

Jod jest niezbędnym składnikiem rozwoju umysłowego płodu. Zaleca się stosowanie 220 mikrogramów dla matek w ciąży.

D. Witamina D:

Witamina D jest niezbędna do wchłaniania wapnia i wykorzystywania go przez organizm. Odpowiednią ilość witaminy D można uzyskać spędzając około 10 minut rano lub popołudniowym słońcu.

mi. Kwasy tłuszczowe omega-3:

Olej rybi jest niezbędny dla rozwoju nerwowego dziecka. Nie jest to jednak wykonywane w pierwszym trymestrze. Najlepiej skonsultować się z lekarzem w sprawie dawkowania.

F. Witamina b12:

Kolejnym suplementem na neurorozwoj dziecka jest witamina B12. Znajduje się w mięsie, jajkach i nabiale. Zalecana dawka to około 250-500 mikrogramów, która powinna być zawarta w jedzeniu do spożycia w 6. miesiącu ciąży.

Porady dietetyczne dla kobiet w ciąży w 6 miesiącu:

  • Nie idź po leki bez recepty, chyba że jesteś tego absolutnie pewien.
  • Jeśli już przyjmujesz jakieś regularne leki, zaleca się, aby zapytać lekarza o ich stosowanie w czasie ciąży.
  • Chrup trochę zdrowych zachcianek. W tym momencie pragnienia są całkowicie naturalne. Musisz tylko upewnić się, że zaspokoisz apetyt, jedząc coś zdrowego.

Przyrost masy ciała w szóstym miesiącu ciąży: ile jest normalne?

Sugeruje się, że kobiety z niedowagą powinny przybrać na wadze od 28 do 40 funtów. Jednakże, jeśli masz nadwagę, możesz potrzebować tylko około 15 do 25 funtów podczas ciąży. Zaleca się również przybranie 2-4 funtów wagi w pierwszych trzech miesiącach ciąży i co najmniej 1 funta w pozostałej części ciąży.

Najlepsze jedzenie w 6. miesiącu ciąży to nic innego jak zdrowy wybór. Utrzymanie swoich pragnień pod kontrolą może być trudne, ale z pewnością jest możliwe. Najłatwiejszym sposobem może być trzymanie pod ręką niektórych orzechów i nasion i próba odwrócenia uwagi. Zdrowa podróż jest koniecznością, aby pozostało to dla Ciebie niezapomniane.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Czy mogę włączyć napoje gazowane i inne napoje gazowane??

Odp.: Najlepiej trzymać się z dala od napojów gazowanych i produktów gazowanych podczas ciąży. Aromat w napojach jest szkodliwy dla organizmu i dziecka. Do tego wyższa dawka cukru w ​​nich również może być szkodliwa.

Q2. Ile wody powinienem pić codziennie?

Odp.: Kobiety w ciąży idealnie powinny wypijać dziennie około 2,3 litra wody. Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia jest niezwykle ważne.

Q3. Czy istnieje zalecana dawka orzechów w szóstym miesiącu ciąży??

Odp.: Z pewnością tak, a Twój dietetyk lub lekarz może podać zalecaną dawkę dla Ciebie w zależności od Twojej wagi i potrzebnego źródła energii.