Dieta odgrywa kluczową rolę w czasie ciąży. Dobrze zbilansowana, pożywna dieta może zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie matki i dziecka. Szczególnie w diecie w trzecim miesiącu ciąży wiele kobiet niepokoi się, co jeść, a czego nie. Z dokuczliwymi nudnościami i brakiem apetytu często pomijają posiłki i zamiast tego oddają się fast foodom, które są bogate w smak, ale mało kaloryczne. Idealna dieta musi składać się ze wszystkich grup żywności, takich jak zboża, warzywa, owoce, nabiał, drób i orzechy w zalecanych ilościach. Aby ułatwić Ci życie, przygotowaliśmy wykres diety 3-miesięcznej ciąży, który pomoże Ci dobrze się odżywiać i zachować formę.

Dieta w trzecim miesiącu ciąży

Dieta w trzecim miesiącu ciąży:

 • Fakty żywieniowe i wytyczne Dieta około trzech miesięcy ciąży:
 • Jedzenie w 3 miesiącu ciąży:
 • Jedzenie nie do spożycia w 3 miesiącu ciąży?
 • Zalecane suplementy w trzecim miesiącu ciąży:
 • Oczekiwany przyrost masy ciała w trzecim miesiącu ciąży:
 • Dodatkowe wskazówki dotyczące diety w trzecim miesiącu ciąży:

Fakty żywieniowe i wytyczne Dieta około trzech miesięcy ciąży:

Zgodnie z wytycznymi żywieniowymi przyszła mama w swojej diecie w trzecim miesiącu ciąży musi spożywać co najmniej 300 kalorii więcej niż normalna wartość. Należy również uwzględnić:

 • Żywność na bazie zbóż w co najmniej 6-11 porcjach
 • Świeże owoce – 2-4 porcje
 • Warzywa (sałatki, curry, frytki) – 4 porcje
 • Produkty mleczne (mleko, jogurt, ser) – 4 porcje
 • Drób i Mięso – 2 Porcje
 • Orzechy- 1 Porcja

Jedzenie w 3 miesiącu ciąży:

Twoja dieta w trzecim miesiącu ciąży musi składać się z następujących elementów:

a). Pokarm zawierający witaminę B6:

Dieta w trzecim miesiącu ciąży Witamina B6

Jednym z najczęstszych problemów w tej fazie są nudności. Spożywanie żywności zawierającej witaminę B6 może pomóc w zmniejszeniu nudności. Pomaga również w podniesieniu nastroju. Spożywanie owoców cytrusowych, ziemniaków, ryb i jajek może włączyć do diety dzienną dawkę witamin. Nie ma już żadnego zmęczenia, którego mógłbyś doświadczyć w inny sposób.

b). Węglowodany w trzecim miesiącu ciąży:

Węglowodany diety trzeciego miesiąca ciąży

Chociaż od zawsze wiadomo, że węglowodany wpływają na talię, teraz ten sam składnik odżywczy jest korzystny dla zdrowia. Spożywanie chleba, ryżu i ziemniaków może napełnić cię energią. Ponieważ te składniki odżywcze dają energię, ich spożycie może zapobiec odczuwaniu siniaki. Spożywanie pełnych ziaren może być bardzo korzystne dla zdrowia.

C). Warzywa:

Warzywa

Warzywa zawsze były częścią naszej zdrowej diety, a trzeci miesiąc ciąży nie jest wyjątkiem. Zielone warzywa liściaste stanowią bardzo ważny składnik, ponieważ zawierają niezbędny błonnik, który jest niezbędny dla Twojego zdrowia. Należy spożywać sporą ilość brokułów i szpinaku. Warzywa takie jak marchewka, papryka, dynia zimowa i morele są również korzystne dla twojego dobrego samopoczucia.

D). Owoce:

Świeże owoce są doskonałym źródłem witamin i przeciwutleniaczy. Zawierają również błonnik cukrowy, który również działa cuda w diecie ciążowej. Są doskonałym składnikiem żywności w 3 miesiącu ciąży, ponieważ na wiele sposobów przynoszą korzyści kobiecemu ciału. Owoce wzmacniają pęcherzyki krwi, mięśnie, a także pomagają wzmocnić kości. Witamina C pomaga zmniejszyć ryzyko związane z porodem.

mi). Mięso:

Mięso dietetyczne w trzecim miesiącu ciąży

Spożywanie mięsa w trymestrze ciąży dostarcza organizmowi żelaza. Jest to bardzo ważny minerał do spożycia w tym czasie. Żelazo ułatwia produkcję hemoglobiny w organizmie, a to ułatwia matce zdolność przenoszenia tlenu. Powinna być spożywana koniecznie w 3. miesiącu ciąży dieta w celu zwiększenia produkcji krwi w organizmie.

F). Wapń:

Produkty mleczne z dietą w trzecim miesiącu ciąży

Spożywanie produktów mlecznych w diecie dostarcza wapnia, który jest bardzo ważny dla wzmocnienia kości. Jest to korzystne nie tylko dla ciebie, ale także dla twojego niemowlęcia, ponieważ zapewnia poprawę stanu kości twojego niemowlęcia. Nie tylko kości, ale także pomaga w rozwoju zębów, słuchu, mięśni, nerwów. Zawierają również inne minerały, które są dobre dla twojego dobrego samopoczucia.

g). Kwas foliowy:

Dieta w trzecim miesiącu ciąży Pokarmy typu Floate

To ważna witamina dla rozwoju płodu w Twoim organizmie. Folian pomaga również w zapobieganiu wszelkim wadom cewy nerwowej. Kwas foliowy zawiera witaminę B9, która jest bardzo korzystna dla zdrowia, dlatego spożywanie szparagów. Brokuły, ciemnozielone warzywa liściaste, awokado i inne niezbędne produkty mogą zdziałać cuda podczas trzeciego miesiąca ciąży.

h). Tłuszcze:

Dieta w trzecim miesiącu ciąży Tłuszczowe oleje

Tłuszcze są ważnym składnikiem, jeśli chodzi o rozwój Ciebie i Twojego dziecka. Tłuszcze zawarte w mięsie i produktach mlecznych mogą pomóc w przyspieszonym rozwoju dziecka. Nie powinno stanowić więcej niż 30% dziennej ilości kalorii. Miej w codziennej diecie różne rodzaje oleju, takie jak olej słonecznikowy, oliwkowy, arachidowy, sezamowy, z nasion i orzechów.

i). Cynk:

Dieta w trzecim miesiącu ciąży Żywność cynkowa

To kolejny składnik, który wspomaga wzrost i rozwój ciała dziecka, a także płodu. Możesz otrzymywać dzienną dawkę cynku z produktów spożywczych, takich jak kurczak, indyk, mięso, ryby, imbir, cebula, fasola i wiele innych produktów. Pomaga również w utrzymaniu układu odpornościowego oraz zapobiega ryzyku poronienia i porodu.

J). Witamina D:

Ten składnik odżywczy jest jednym z najważniejszych elementów, które należy uwzględnić w codziennej diecie. Pomaga w utrzymaniu stałego rozwoju kości i zębów Twojego dziecka. Możesz włączyć go do jedzenia w 3 miesiącu ciąży, aby zapewnić prawidłowy rozwój. Produkty spożywcze, takie jak olej z wątroby dorsza, tłuste ryby i żółtka jaj, są jego ważnymi składnikami.

k). Jod:

Jod ma kluczowe znaczenie dla rozwoju układu nerwowego i funkcji mózgu dziecka. Zaleca się przyjmowanie 220 mg jodu dziennie z naturalnych źródeł żywności, takich jak ser, jogurt, ziemniaki, soczewica i owoce morza, takie jak krewetki, łosoś i dorsz.

Jedzenie nie do spożycia w 3 miesiącu ciąży?

a). Niezdrowe jedzenie:

Śmieciowe jedzenie ułatwia organizmowi wiele szkodliwych skutków. W diecie nie ma pełnego ziarna, gdy spożywasz niezdrowe jedzenie. Może również zaburzać ruchy jelit, co ma niekorzystny wpływ na ciążę. Śmieciowe jedzenie zawiera również nieregularną ilość cukru i tłuszczu, przez co jest bardzo szkodliwe dla przyszłej mamy.

b). Owoce morza zawierające rtęć:

Jednym z najważniejszych powodów unikania spożycia owoców morza jest obecność rtęci metylowej. Jest to bardzo szkodliwy czynnik występujący w owocach morza, który powoduje uszkodzenie płodu. Dlatego unikaj spożywania owoców morza w codziennej diecie w trzecim miesiącu ciąży. Spożycie ryb takich jak tuńczyk, skorupiaki, ryby wędzone, a także sushi powinno być jak najbardziej ograniczone.

C). Jedzenie w puszkach:

Wszelkiego rodzaju produkty spożywcze dostępne w puszkach są szkodliwe dla rozwoju dziecka w czasie ciąży. Są szkodliwe, ponieważ zawierają sztuczne aromaty i konserwanty. W tym czasie zawsze powinieneś spożywać naturalne produkty spożywcze. Konserwanty zawsze były szkodliwym produktem do spożywania, a zwłaszcza w ciąży.

D). Produkty mleczne, które są niepasteryzowane:

Wpaj sobie nawyk spożywania produktów mlecznych, które są pasteryzowane, aby uniknąć wszelkiego rodzaju zatruć. Z powodu pasteryzowanych produktów mlecznych mogą wystąpić infekcje takie jak listeria lub wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe. Najlepiej mieć domowe produkty mleczne, ponieważ nie ma szans na jakąkolwiek infekcję.

mi). Kawa herbata:

Kofeina jest bardzo szkodliwa dla Twojego dziecka, ponieważ może wpływać na częstość akcji serca poprzez przekraczanie łożyska. Zwiększa również ciśnienie krwi i tętno, dlatego należy całkowicie unikać w czasie ciąży. Należy tego unikać w diecie ciążowej w pierwszych 3 miesiącach, ponieważ ma to niekorzystne skutki. Masz również tendencję do większego oddawania moczu po spożyciu kawy, co uwalnia więcej płynów z organizmu, co prowadzi do odwodnienia.

F). Surowe kiełki:

Chociaż zaleca się spożywanie kiełków w czasie ciąży, unikaj spożywania ich na surowo. Surowe kiełki są trudne do strawienia i mogą prowadzić do niestrawności, a następnie silnych skurczów żołądka, wzdęć i zaparć. Jeśli chcesz spożywać kiełki, gotować na parze lub gotować przed dodaniem ich do sałatek.

g). Niemyte mięso, owoce i warzywa:

Nigdy nie jedz produktów bezpośrednio bez ich mycia. Pozostałości pestycydów na zewnętrznej warstwie mogą powodować poważne komplikacje zdrowotne, w tym raka, jeśli nie zostaną dokładnie usunięte. Lepiej namoczyć je w mieszance limonki i octu na 10-15 minut przed ich użyciem.

Zalecane suplementy w trzecim miesiącu ciąży:

Wraz z zalecanym planem diety na 3 miesiąc ciąży, pamiętaj o uwzględnieniu w sugerowanych dawkach następujących suplementów:

 • Wapń – 300 mg
 • Kwas foliowy – 400 mcg
 • Ryboflawina – 2mg
 • Witamina D – 400 IU
 • Witamina C- 70 mg
 • Tiamina – 3mg
 • Niacyna – 20 mg
 • Witamina B12 – 6 mcg
 • Witamina E – 10 mg
 • Cynk – 15 mg
 • Żelazo – 17 mg
 • Jod – 150

Oczekiwany przyrost masy ciała w trzecim miesiącu ciąży:

Przybieranie na wadze jest częścią zajścia w ciążę i jest zdrowym znakiem, że Twoje dziecko rośnie. Jednak skala przyrostu masy ciała różni się w zależności od osoby i jej BMI. Zasadą przybierania na wadze jest to, że –

„Kobiety, które miały niedowagę przed ciążą, muszą przybrać na wadze więcej, a,

Kobiety, które miały nadwagę przed ciążą, muszą przybrać na wadze mniej”.

W pierwszym trymestrze, szczególnie w trzecim miesiącu ciąży, u zdrowej osoby spodziewany jest przyrost masy ciała o 1-1,5 kg. Jeśli nie zauważyłeś żadnej zmiany, Twój lekarz może zasugerować Ci kilka suplementów na przyrost masy ciała i zmiany w diecie.

Dodatkowe wskazówki dotyczące diety w trzecim miesiącu ciąży:

Postępowanie zgodnie z tymi wskazówkami może pomóc Ci cieszyć się zdrową ciążą:

 • Określ swoje alergie pokarmowe. Jeśli jesteś uczulony na jakiś owoc lub warzywo, unikaj go całkowicie.
 • Nigdy nie delektuj się tanim, szybkim jedzeniem, zwłaszcza tym, które jest robione na ulicach.
 • Nie jedz jedzenia, które nie jest odpowiednio przykryte
 • Szukaj konserwantów w jedzeniu i unikaj ich w czasie ciąży
 • Lepiej wybrać żywność ekologiczną, aby zapobiec pestycydom i szkodliwym chemikaliom
 • Wraz z przyjmowaniem pożywnego jedzenia pamiętaj o przyjmowaniu suplementów na czas
 • Pij dużo wody i dbaj o nawodnienie

Kiedy jesteś w ciąży, pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest zapewnienie dobrego samopoczucia dziecka. Przyjmowanie odpowiedniej diety, która spełnia Twoje wymagania żywieniowe, jest niezbędne do płynnej i bezproblemowej dostawy. Wraz z jedzeniem musisz także dobrze odpocząć i zachować spokój umysłu. Zdrowe matki rodzą zdrowe i piękne dzieci. Nadszedł więc czas, aby wziąć sprawę w ręce i religijnie przestrzegać tego wykresu diety w trzecim miesiącu ciąży. Pożegnaj się z paczką chipsów i zacznij zdrowo podjadać!

Pytania i odpowiedzi eksperta:

a). Ile posiłków dziennie powinnam spożywać w trzecim miesiącu ciąży?

Kiedy jesteś w trzecim miesiącu ciąży, musisz zacząć zwiększać spożycie pokarmu. Lekarze zalecają kilka małych posiłków zamiast jednego lub dwóch dużych posiłków. Zaleca się przestrzeganie dobrze ułożonego planu, który składa się z 4 posiłków dziennie i 3 przekąsek pomiędzy nimi. W tych posiłkach możesz pokryć wszystkie wymagane elementy żywności według własnego uznania.

b). Wszelkie środki ostrożności, które należy podjąć podczas stosowania diety ciążowej?

Nie ma żadnych środków ostrożności jako takich. Dieta ma obejmować wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jeśli jednak twoje ciało nie akceptuje niektórych pokarmów, po prostu ich unikaj i zamiast tego zastąp je odpowiednimi alternatywami. Na przykład osoby z nietolerancją laktozy mogą wybrać alternatywy, takie jak mleko sojowe, mleko migdałowe, tofu itp..,

C). Jakie są częste alergie pokarmowe występujące w diecie w trzecim miesiącu ciąży??

W czasie ciąży często występują alergie pokarmowe. Niektóre z tych reakcji alergicznych utrzymywałyby się od dzieciństwa, podczas gdy niektóre pojawiają się dopiero w czasie ciąży. Należą do nich – alergie na laktozę, alergie na kwas cytrynowy, brinjal, owoce morza, orzeszki ziemne, mak itp. Można zauważyć reakcje takie jak wysypki, kichanie, zgaga, duszność i swędzenie. Jeśli wystąpi którykolwiek z nich, natychmiast spiesz się do lekarza i unikaj tych pokarmów.