Ciąża to jeden z najpiękniejszych etapów kobiety. Jest to jednak również jeden z najtrudniejszych etapów, ponieważ doświadcza nagłej zmiany w swoim ciele. Nudności, brak apetytu, wahania nastroju i zmęczenie mogą naprawdę doprowadzić do szału w pierwszym trymestrze ciąży. Po wejściu w 5. miesiąc lub 20. tydzień ciąży organizm przyzwyczaja się do tych zmian i powoli zaczyna akceptować w sobie „ciało obce”. To właśnie na tym etapie kobieta może zacząć cieszyć się ciążą z odzyskanym apetytem i stosunkowo spokojnym nastawieniem. W tym artykule szczegółowo omówiliśmy rozwój płodu w piątym miesiącu ciąży i czego możesz się spodziewać w swoim ciele.

5 miesiąc ciąży

5. miesiąc ciąży:

 1. Czego można się spodziewać po 5 miesiącu ciąży?
 2. Objawy w ciąży w 5 miesiącu:
 3. Rozwój dziecka w 5. miesiącu ciąży:
 4. Zmiany w ciele matki podczas piątego miesiąca ciąży:
 5. Czynności w piątym miesiącu:
 6.  Dieta w 5. miesiącu ciąży:
 7.  Ćwiczenie w 5. miesiącu ciąży:
 8.  Co robić i czego nie robić w 5. miesiącu ciąży:
 9.  Pozycja do spania w 5. miesiącu ciąży:
 10.  Zabiegi medyczne i kontrola przez pięć miesięcy ciąży:
 11.  Środki ostrożności i porady dotyczące 5. miesiąca ciąży:
 12.  Rzeczy, o których należy pamiętać podczas 5 miesięcy ciąży:

Czego można się spodziewać po 5 miesiącu ciąży?

Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć wszystkie niezbędne informacje na temat 5-miesięcznej ciąży.

Objawy w ciąży w 5 miesiącu:

Podczas gdy dziecko wciąż w jego zmysłach staje się teraz pasożytem dla matki, matka łudzi się swoimi decyzjami, gdy budzi się z pierwszymi promieniami słońca uderzającymi w sufit i biegnie do łazienki, aby się opróżnić. To przyprawiające o mdłości uczucie utrzymuje się przez cały czas i jest zgodne z nieprzespanymi nocami, które sprawiają, że podróż jest jeszcze trudniejsza. Wraz z nimi pojawia się pewna przepełniona emocja, która przejmuje kontrolę nad twoim umysłem. Te wahania nastroju zajmują najsilniejsze miejsce w twoim sercu, sprawiając, że czujesz się przygnębiony i smutny. Nieregularności też mogą potęgować smutek. W tym przypadku apetyt na potwora również ma przewagę.

Rozwój dziecka w 5. miesiącu ciąży:

Po połączeniu plemnika i komórki jajowej powstaje blastocysta. W tej chwili dziecko jest tylko terminem naukowym, próbującym zachować swoje miejsce w ścianach jajników. Szukając odpowiedniego miejsca, dziecko przykleja się do ściany macicy, łożyska i pępowiny łączącej oba ciała. Matka i dziecko; ta blastocysta, która jest terminem medycznym dla zapłodnionego jaja w czwartym lub piątym dniu, po pewnym rozwoju zamienia się w embrion.

W drugim miesiącu dziecko przybiera miniaturową ludzką postać i teraz nazywa się ją płodem. Dla lepszej obserwacji monitorowanie ciąży wymaga cotygodniowej zasady, zgodnie z którą zamiast dziewięciu miesięcy bierze się pod uwagę 40 tygodni. To jest dalej podzielone na trzy trymestry – pierwszy, drugi, trzeci. Pierwszy trymestr zajmuje się formacją dziecka, a drugi rozwojem. Trzeci dotyczy wzrostu i perfekcji, a do tego czasu minęło już dziewięć miesięcy.

a). Wzrost i waga:

Piąty miesiąc to okres wegetacyjny. W połowie drugiego trymestru dziecko wykazuje znaczny wzrost i rozwój w astronomicznym tempie. Dziecko jest teraz w pełni dorosłe, waży cały funt. Jego wymiary wynoszą od 9 do 10 cali, a teraz pokazuje różne ruchy ciała.

b). Organy:

Do tej pory Twoje dziecko bardzo się rozwinęło. Narządy wewnętrzne zaczynają teraz kwitnąć i pracować. Jej wątroba produkuje wymaganą czerwoną krew, a nerki odfiltrowują odpady. Jej płuca są tak uformowane, że może oddychać tlenem, a bijące serce jest teraz wyraźnie słyszalne przez stetoskop przyłożony do brzucha matki. Mózg i jego funkcje rozwinęły się, a masowe połączenia neuronów i złożonych nerwów łączą się w ciele.

C). Skóra:

W tym miejscu wkracza skóra. Wszystko to, gdy dziecko było chude i cienkie, a struktura szkieletowa rozwijała przedmioty i składniki pod spodem. Teraz, po dokonaniu zmian, dziecko wykazuje znaczny wzrost warstw tłuszczu pod skórą. Wkrótce przybierze na wadze, gdy stanie się pulchniejsza i zdrowsza. Teraz skóra, która kiedyś była przezroczysta, ma teraz pigmentację, dzięki czemu może teraz przypominać odcień skóry jej rodziców, który może być od jasnobrązowego do jasnoróżowego. Jej skóra jest jednak nadal obwisła i pomarszczona, ale z czasem zadbają o to warstwy tłuszczu.

D). Powłoka na skórze:

Unoszenie się w płynie owodniowym przez dziewięć miesięcy może powodować spustoszenie na skórze dziecka, więc teraz ta serowata woskowa substancja pokrywa skórę od zadu do czubka głowy, zwaną vernix caseosa lub vernix we wspólnym języku. Ta warstwa ochroni miękką skórę dziecka. Ponadto małe miękkie włoski niemowlęce zwane lanugos wypełniają teraz warstwy skóry, co również odgrywa główną rolę w ochronie skóry dziecka.

mi). Bodźce do odpowiedzi:

Przez miesiące słyszała twój głos, twoje otoczenie, głos ojca i wiele innych, a teraz może się odwzajemnić, ponieważ lekarz powiedział, że ma teraz możliwość wystawienia faktur i zapoznania się z nimi. Często po urodzeniu te same głosy, nawet muzyka, mogą pomóc jej uspokoić się w trudnych chwilach. Teraz dziecko, kiedy już się oswoi, może odpowiedzieć na twój głos w formie ruchu, takiego jak uderzenie lub kopnięcie. Może nawet robić mimikę, nawet jeśli nie jest jeszcze w pełni udoskonalona.

Zmiany w ciele matki podczas piątego miesiąca ciąży:

Niektóre z tych problemów zdrowotnych są często doświadczane w tym okresie:

1). Rozstępy:

Mniej więcej w tym czasie guzek niemowlęcy znacznie urósł poza punkt zdolności rozciągania ścian macicy. Jednak będąc muskularną torbą, wytrzymuje nacisk i rozciąga się, dopasowując się do rosnącego każdego dnia dziecka. Przybieranie na wadze przez 5 miesięcy ciąży prowadzi do rozciągania, co z kolei powoduje zużycie skóry, często objawiając się rozstępami na podbrzuszu. To samo dzieje się z twoimi piersiami i pupa, gdy rosną, a nawet mogą być narażone na rozstępy. Aby przezwyciężyć straszne rozstępy, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to nałożyć kremy i olejki, aby utrzymać nawilżenie skóry i zapobiec powstawaniu rozstępów, nawet jeśli Twoja skóra jest ściągnięta z wewnętrznych warstw. Dzięki olejkom dostępnym bez recepty wszystko stało się łatwiejsze, jednak możesz również zastosować Aloe Vera lub Witaminę E, aby uzyskać te same efekty.

2). Ból pleców:

W tym miesiącu możesz zauważyć, że cierpisz z powodu silnego bólu pleców. Nie ma się czym martwić, ponieważ ból pleców jest spowodowany niewłaściwą pozycją do spania. Teraz nadszedł czas, aby zacząć spać na boku, a nie na plecach, ponieważ rosnące dziecko wymaga więcej miejsca. Popycha więc mięśnie pleców, aby zrobić sobie miejsce. Spanie na plecach powoduje ból mięśni. Dlatego, aby uniknąć bólu pleców, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić w swoim scenariuszu, jest spanie na boku, szczególnie na lewym.

Zawsze trzymaj poduszkę, aby uzyskać dodatkowe wsparcie, aby uniknąć bólu brzucha w ciąży i bólu pleców przez 5 miesięcy. Innym sposobem na pokonanie swojej sytuacji jest masowanie mięśni od czasu do czasu, aby uzyskać szybką ulgę. Gorące torby lub zimne okłady też są mile widziane. Ta technika może pomóc w zmniejszeniu bólu podbrzusza w 5. miesiącu ciąży.

3). Zgaga:

Jest to częsty objaw w ciąży. Wiele z nich doświadcza nawet wymiotów w piątym miesiącu ciąży. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy unikać spożywania tłustych i pikantnych potraw. Niektórzy narzekają też na nadmierne plucie zbawienia. Staraj się unikać pokarmów bogatych w kwasy żołądkowe. To powinno działać na twoją korzyść. Może to również zwiększyć ból żołądka, który można złagodzić za pomocą domowych środków przepisanych przez starszego członka rodziny. Podobno najlepszym lekarstwem na zgagę jest zimne mleko. Staraj się mieć go w ciągu dnia, aby uniknąć problemów z gazem, jeśli zostanie zajęty w nocy.

4). Wzrost apetytu:

Na tym etapie możesz otrzymać dosłownie wszystko. Twój głód jest potworny i robisz wszystko, co w twojej mocy, aby połykać wszystko, co znajduje się w pobliżu. Może to prowadzić nie tylko do problemów zdrowotnych, ale także do przyrostu masy ciała. Aby przezwyciężyć sytuację, w którą jesteś wpychany, możesz trzymać pod ręką gigantyczne pudełko orzechów, ponieważ są one nie tylko zdrową przekąską, ale także sycącymi. Ponadto bądź zajęty i odwrócony, a to znacznie pomoże ci.

5). Bębnica:

W tym momencie ciąży twój układ trawienny zostanie spowolniony do pewnego poziomu. Rezultatem jest odbijanie i wzdęcia. Możesz również odczuwać ból brzucha podczas ciąży w 5. miesiącu. Aby uniknąć takich sytuacji, upewnij się, że masz zdrową dietę, która jest świeżo przygotowana. Powinien być również bogaty w składniki odżywcze, aby Twoja amunicja była odpowiednia. Częste oddawanie moczu podczas ciąży w 5. miesiącu jest również powszechne.

6). Obrzęk stóp:

Obrzęk stóp w 5. miesiącu ciąży jest powszechny z powodu nadmiernej retencji wody. Trzymaj nogi prosto i oprzyj je na poduszce lub krześle, aby uniknąć sytuacji. Chodzenie może również pomóc w zmniejszeniu obrzęku. Noś wygodne kapcie zamiast ciasnych butów, aby zapobiec pogorszeniu się.

7). Białe wyładowanie:

Biała wydzielina podczas ciąży w 5. miesiącu jest dość powszechna i nie należy się tym martwić. O ile nie znajdziesz w nim śladów krwi, jest całkowicie bezpieczny i normalny. Można użyć wkładek higienicznych, aby uniknąć uczucia wilgoci.

Czynności w piątym miesiącu:

Jeśli chodzi o 5 miesiąc, jesteś już pod koniec drugiego trymestru. Twoje plany na baby shower są w toku i wszystko wydaje się być na swoim miejscu. Kilka rzeczy, o których musisz pamiętać, zaznacz w swoim kalendarzu, jeśli będziesz poddawać się badaniu lekarskiemu. To twój szczęśliwy trymestr i prawie kończysz ciążę. Kilka ważnych próbek krwi i moczu do badań pomoże wykryć jakikolwiek problem. w momencie dostawy. Również za pomocą ultrasonografii można obserwować rozwój dziecka na tym etapie.

Dieta i ćwiczenia na 5 miesiąc:

Dieta w 5. miesiącu ciąży:

1. Mantrą dla ciebie na tym etapie jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia, bez względu na to, ile razy biegasz do łazienki. Woda pomaga w zaparciach, a Ty musisz dbać o swojego malucha w sobie. Kontynuuj przyjmowanie płynów, takich jak mleko i owoce, takie jak arbuz, ponieważ są one równie pomocne dla twojego organizmu.

2. Włącz do swojej diety pokarmy bogate w białko. Może to obejmować chude mięso, jajka, orzechy, soczewicę i tak dalej. Fizyczna poprawa i rozwój Twojego dziecka są w drodze w momencie 5 miesiąca życia i nie możesz ryzykować niedoboru białka. Monitoruj swoje zdrowie, a poziomy znacznie wyprzedzają zwykłe liczby, aby urodzić zdrowo rozwinięte dziecko.

3. Odpowiednia sałatka z kapustą, pomidorami, marchewką i burakami na dobrym poziomie jest pomocna, ponieważ zawiera błonnik i jest bogata w składniki odżywcze. Ogranicza również przyrost wagi. Unikaj spożywania pikli i oliwek, ponieważ powodują pieczenie serca.

4. Żelazo jest dla Ciebie ważnym składnikiem odżywczym, ponieważ potrzebujesz dużo czerwonych krwinek, aby rozwijać swoje maleństwo. Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, rośliny strączkowe, banan i chude mięso, dostarczą Ci najwięcej żelaza. Również taniny są bogate w to samo. Upewnij się, że nie pijesz kawy ani herbaty zaraz po posiłku bogatym w żelazo.

5. Jeśli chcesz mieć inny smak, możesz spróbować koktajli, lodów, owoców, soków itp. To zapewni Ci wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Ćwiczenie w 5. miesiącu ciąży:

a). Rozciąga się:

Jednym z najlepszych ćwiczeń na ciążę jest rozciąganie miednicy. Pomagają ci w końcu uzyskać normalną dostawę z jak najmniejszym bólem. Do wykonania ćwiczenia możesz użyć poduszki, krzesła lub piłki.

b). Kucać:

Weź piłkę i usiądź zginając kolana. Powoduje to ucisk w okolicy ud i miednicy.

C). Medytacja & Joga:

Joga jest najbezpieczniejszą opcją utrzymania lub redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zwiększa elastyczność Twojego ciała, dzięki czemu jest pomocny w porodzie.

D). Flex miednicy:

Jak sama nazwa wskazuje, to ćwiczenie jest sprytnym posunięciem, gdy już martwisz się bólem w okolicy miednicy. Pomoże wygiąć plecy i uda, dzięki czemu utrzymasz środek ciężkości.

mi). Pieszy:

Chodzenie po wejściu w piąty miesiąc jest bardzo ważne. Nie tylko odświeża wędzidło, ale także dodaje pozytywnej energii. Powolne chodzenie po parkach, ogrodach itp. daje długotrwałe korzyści, a także zmniejsza stres.

Co robić i czego nie robić w 5. miesiącu ciąży:

1. Nie wykonuj prac domowych sam. Odpocznij w odpowiednim czasie, aby dać odpocząć swojemu ciału i dziecku w środku. Rób sobie regularne drzemki w pewnych odstępach czasu. Wykonuj proste i bezstresowe zadania.

2. Czytaj dalej na stronach internetowych lub w czasopismach o kolejnym etapie ciąży i jego wpływie na organizm. Pomoże ci to przygotować umysł na wyższy poziom. Zabierz swojego partnera na regularne badania kontrolne, aby uniknąć problemów i cieszyć się fazą.

3. Nie pozwól innym traktować cię protekcjonalnie. Nie słuchaj doświadczeń innych osób w momencie dostawy. Będzie to stresować i możesz czuć się z tym niekomfortowo.

4. Oddaj się kupowaniu ubrań niemowlęcia lub wybieraniu imion. Pozwoli to uniknąć stresu, ponieważ będziesz zajęty pracą nad innymi.

Pozycja do spania w 5. miesiącu ciąży:

W tej fazie zauważysz widoczny guzek niemowlęcy, a przez to trudno będzie Ci zasnąć na brzuchu. Spanie tyłem do łóżka może być w porządku, ale może powodować silny ból mięśni dolnej części pleców. Zalecaną pozycją do spania jest spanie na boku, najlepiej na lewym boku. Ułatwia to dobry przepływ krwi do dziecka i nie powoduje stresu na narządach wewnętrznych.

Zabiegi medyczne i kontrola przez pięć miesięcy ciąży:

W tym miesiącu, oprócz zwykłego USG, możesz również przejść przez badanie chromosomowe Twojego dziecka. Pomoże ci to dowiedzieć się, czy jakieś objawy niepokoją niemowlę. Dlatego kilka leków, które należy trzymać przy łóżku, to:

 • Na bóle i bóle- Acetaminofen.
 • Na alergie – leki przeciwhistaminowe i joratydyna.
 • Kaszel – dekstrometorfan i gwajafenezyna.
 • Na zaparcia – Metamucil i Colace.
 • Na zgagę – leki zobojętniające sok żołądkowy i famotydyna.

Środki ostrożności i porady dotyczące 5. miesiąca ciąży:

a). Dobrze zarządzaj wysypkami, zanim się rozprzestrzenią i pogorszą sytuację. Są one zwykle spowodowane upałem, ale mogą również wystąpić z powodu zaniedbania. Prysznic może dobrze złagodzić wysypki.

b). Ubieraj się przez cały czas w wygodne ubrania ciążowe, ponieważ dzięki temu obszar miednicy jest wolny. Wybieraj miękkie tkaniny, takie jak len i bawełna. Jeśli jest lato, jasne kolory przypieczętują transakcję.

C). Nie zatrzymuj się na ćwiczeniach. Siedź z odpowiednim wsparciem przez cały czas, aby utrzymać środek studni grawitacyjnej.

D). Porozmawiaj z członkami rodziny o swoich postępach. To nie tylko wyjaśni ci sprawę, ale także ułatwi im zorientowanie się, dokąd zmierzasz.

mi). Zacznij rozmawiać z dzieckiem od teraz, ponieważ w ten sposób może rozpoznać Twój głos jako pierwszą rzecz, jaką przyjdzie na świat.

Rzeczy, o których należy pamiętać podczas 5 miesięcy ciąży:

Jeśli chodzi o 5 miesiąc, jesteś już pod koniec drugiego trymestru. Twoje plany na baby shower są w toku i wszystko wydaje się być na swoim miejscu. Kilka rzeczy, o których musisz pamiętać w ramach opieki nad piątym miesiącem ciąży:

 • Zaznacz w swoim kalendarzu, aby nie przegapić badań lekarskich i badań przesiewowych
 • Kilka ważnych próbek krwi i moczu do badań pomoże wykryć jakikolwiek problem w momencie porodu.
 • Również za pomocą ultrasonografii można obserwować rozwój dziecka na tym etapie.
 • Jeśli zauważysz krwawienie, nagłe skurcze macicy lub nawet nieprawidłowe ruchy dziecka, powinieneś natychmiast udać się do lekarza.

Wiele kobiet ma tendencję do stresowania się nadmiernym myśleniem. Pamiętaj tylko, że spokojny umysł prowadzi do zdrowego i szczęśliwego dziecka. Zajmij się zajęciami, które lubisz, takimi jak słuchanie muzyki, wykonywanie prac domowych, praca w ogrodzie, a nawet joga. Możesz także zacząć czytać więcej o poradach dla rodziców, które pomogą Ci lepiej przygotować się po porodzie. Codziennie zażywaj świeżego powietrza i spotykaj ludzi, którzy mogą podzielić się Twoimi uczuciami. W ten sposób jesteśmy prawie pewni, że możesz mieć radosny 5 miesiąc ciąży.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

1). Czy uprawianie seksu w 5. miesiącu ciąży jest bezpieczne??

Odp.: Po przekroczeniu czwartego miesiąca ciąży seks staje się bezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka w środku. Zmiany w hormonach mogą skłaniać Cię do kochania się i pomagać w przezwyciężaniu stresu fizycznego i psychicznego. Tylko upewnij się, że trzymasz się bezpiecznych i wygodnych pozycji, aby uniknąć bolesnych sytuacji.

2). Jak bezpieczne jest podróżowanie w 5. miesiącu ciąży?

Odp.: Podróż w tym okresie jest często uważana za bezpieczną, jeśli jest dobrze zaplanowana. Nigdy nie podejmuj podróży, które są stresujące lub wymagają dłuższego siedzenia. Zamiast tego wybierz podróże na przerwę. Przed wyruszeniem w podróż koniecznie skonsultuj się z lekarzem i wykonaj wszystkie badania przesiewowe.

3). Kiedy należy skonsultować się z lekarzem w 5. miesiącu ciąży??

Odp.: Oprócz zaplanowanych wizyt u lekarza, należy zgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz nietypowe objawy, takie jak – krwawienie, nadmierna wydzielina z pochwy, silny ból brzucha, skurcze macicy i brak reakcji płodu. Nigdy nie ignoruj ​​tych ostrzeżeń, ponieważ mogą one zagrażać życiu Ciebie i dziecka.