Myślę, że wszyscy wiecie, że ciało fizyczne składa się z pięciu elementów: powietrza, ognia, wody, ziemi plus Aakasz (eter – maleńkie międzykomórkowe miejsca w ludzkim ciele). Nierówność tych podstaw zaburza system odpornościowy i źródło choroby. Niedobory niektórych z tych elementów można uzupełnić, łącząc jeden element ciała z drugim w określonym trybie w całym Mudrach.

Gyan Mudra Jak zrobić kroki i korzyści

Rola palców w Gyan Mudra:

Gdy palec wskazuje, że element styka się z kciukiem, element ten zostaje doprowadzony do równowagi. Tak więc choroba spowodowana nierównością zostaje wyleczona. Mudry znalazły wewnątrz ciała prądy elektromagnetyczne, które równoważą różne elementy składowe oraz przywracają zdrowie. Połączenie palców ma wpływ na ludzkie ciało. Gdy palec w imieniu elementu zostanie zetknięty z kciukiem, element ten przywraca równowagę. Tak więc choroba spowodowana rozbieżnością zostaje wyleczona. Mudry inicjują prądy elektromagnetyczne w ciele, które równoważą różne elementy składowe oraz przywracają zdrowie. Połączenie palców wpływa na ludzkie ciało.

Pięć palców za pięć elementów w Gyan Mudra:

 • Indeks :  Powietrze- reprezentuje mądrość, ekspansję i otwartość na zmiany. Jest związany z planetą Jowisz i elementem Eter.
 • Mały : Woda- reprezentuje naszą moc relacji i komunikowania się z innymi oraz podświadomie komunikowania się z Jaźnią. Jest związany z planetą Merkury i żywiołem Wody.
 • Kciuk : Ogień – reprezentuje jednostkę lub ego.
 • Dzwonić : Ziemia – reprezentuje nasze zdrowie fizyczne, witalność, wdzięk i piękno. Jest związany z planetami Słońce i Wenus, a także z żywiołem Ognia.
 • Środkowy : Aakash- reprezentuje przemianę emocji w oddanie i cierpliwość. Jest związany z planetą Saturn i żywiołem Powietrza.

Gyan Mudra Znaczenie, kroki i korzyści:

Tutaj podajemy szczegółowe wyjaśnienie na temat znaczenia Gyan mudra lub Dhyan mudra lub Jnana mudra, jak wykonać kroki, korzyści i znaczenie również.

Gyan Mudra Znaczenie :

Gyan Mudra jest wpływową mudrą (inaczej pozycją dłoni) zręczną przez tysiące lat przez joginów, która przynosi spokój, ciszę oraz postęp religijny. Odnosi się do planety Jowisz. Artystyczne przedstawienia wielkich świętych mistrzów, na przykład Guru Nanaka, Buddy, Mahaveera i Chrystusa, są często eksponowane przez tę pozycję dłoni. W przeliczeniu na swój duchowy charakter, Gyan Mudra ma szerokie i różnorodne korzyści zdrowotne, budując ją jako jedną z najbardziej doświadczonych mudr ze wszystkich.

Uznawana za „mudrę wiedzy”, sugeruje najbardziej otwartą edycję jaźni, dzięki czemu możesz prowadzić lekcje przez całe życie z łatwością i spokojem. Wzbudza mądrość i wiedzę. Gyan Mudra jest lepsza do wykonania raz rozmawiając z kimś, dlatego pochodzisz ze swojej maksymalnej jaźni.

Gyan mudrę można opisać jako pierwszą mudrę we wszystkich mudrach palców. Dodatkowe imiona Gyan mudry to Vayu-vardhak mudra plus Dhyan Mudra. W tej pracy uzyskasz krok po kroku wskazówki, jak wykonać Gyan mudra, jej zalety fitness, właściwości lecznicze oraz inne różnice w Gyan mudra.

Jak wykonać Gyan Mudra lub Vaayu Vardhik Mudra:

Czas trwania : 30 do 45 minut każdego dnia, ponadto w jednym odcinku lub w trzech częściach (tj. przez 10 do 15 minut, trzy razy dziennie).

Idealny czas : Jednak Vaayu-vardhak mudra lub gyan mudra może być wykonywana o określonej porze dnia.

Kroki Gyan Mudry:

Gyan Mudra najlepiej jest wykonywać razem z asanami medytacyjnymi. W tym momencie są kroki Gyan Mudry:

 • Usiądź w medytacyjnej pozie, na przykład Sukhasana (łatwa pozycja), Padmasana (pozycja lotosu) lub Vajrasana (pozycja diamentowa). Możesz nadal wykonywać Gyan Mudra, stojąc w jodze Tadasana (pozycja górska), w przeciwnym razie siedząc z zadowoleniem na krześle.
 • Upewnij się, że plecy są utrzymywane prosto, a klatka piersiowa i głowa uniesiona wysoko.
 • Rozłóż ręce na kolanach dłońmi skierowanymi do góry.
 • Dotknij czubkiem palca wskazującego czubka kciuka.
 • Wytchnienie palca ma być trzymane prosto, a ponadto równolegle do siebie. Ta Mudra jest wykonywana obiema rękami.
 • Zamknij oczy i skoncentruj się na oddechu.
 • Aby dodatkowo poprawić skuteczność Gyan Mudry lub dhyan mudry, możesz śpiewać słowo Om (Aum) w połączeniu przy każdym wydechu.

Korzyści Gyan Mudry:

1. Gyan Mudra pobudza czakrę korzenia, zmniejszając napięcie i smutek. Odnosi się do ekspansji i faktów. Jest bardzo uspokajający i przynosi praktykującemu otwartość religijną, a ponadto łagodzi w medytacji.

2. Ponadto w tradycyjnej ajurwedzie uznaje się, że zwiększa element powietrza, a więc pobudza mózg, upoważnia umysł, układ nerwowy i przysadkę mózgową. Może pomóc poprawić koncentrację, a także zatrzymać bezsenność.

3. Vaayu-vardhak mudra zwiększa element vaayu (powietrza) wewnątrz ciała. dzięki temu wzmocnione powietrze pozwala umysłowi, zakorzenić pozytywny wpływ na emocje, a przede wszystkim na wyjaśnienie, usankcjonować układ nerwowy (mózgiem), łagodzić działanie impulsów elektrycznych wzdłuż nerwów, upoważniać przysadkę mózgową, a więc cały schemat gruczołów dokrewnych, upoważnić mięśnie, razem dobrowolnie i mimowolnie, umożliwić strunom głosowym i głosowi, wzmocnić serce, podnosząc jego wydajność, wysuszyć skórę i błony śluzowe, wysuszyć stawy i chrząstkę stawową.

4. Element Powietrza jest ponadto częścią cielesnego humoru Vaata. Podmuch powietrza w ciele dzięki mudrze Vaayu-vardhak wspiera humor Vaata. W związku z tym ta mudra jest znakomitą mudrą do pokonania niedoboru Vaata. Chociaż musi być ekspertem w kontroli przez ludzi, którzy wcześniej mieli placówkę Vaata (tj. Nadmiar Vaata w swoich ciałach).

Gyan Mudra – Miękkość dla umysłu:

 • Gyan Mudra jest skrajnie najzwyklejszą mudrą stosowaną przez praktykujących joginów, a także przedstawianą przez mądrych mędrców i awatary w stanie medytacyjnym.
 • Gyan Mudra jest uznawany za Pieczęć zrozumienia, ponieważ inspiruje wiedzę, percepcję i autorytet do zrozumienia.
 • Mudra to tylko postawa dłoni. Ponadto istnieje wiele znanych pozycji rąk, które są wykorzystywane do inspirowania różnych odruchów mózgu, a ponadto kierują przepływ energii w ciele.
 • Zasadniczo mudra jest gibkim ćwiczeniem dla umysłu, obecnie jako pozycja dziecka, pozycja wrony lub pozycja krzesła jest ćwiczeniem elastyczności ciała.

Gdy zapragniesz rozpoznać wszystkie szczegóły dotyczące tego, jak zrobić Gyan Mudrę, możesz się do tego odnieść. Zawiera również wszystkie wskazówki, co oznacza korzyści i środki ostrożności, które sprawią, że łatwiej będzie śledzić reżim.

Prezentowany tutaj artykuł dotyczy postawy jogi Gyan oraz szczegółów dotyczących kroków i instrukcji, które należy wykonać.