Bombaj to główne miasto w Indiach na zachodnim wybrzeżu. Miasto obdarzone jest zabytkami i miejscami turystycznymi, które przyciągają ludzi z całego świata. Miasto jest domem dla wielu religii, kultur, kuchni i języków. Oprócz długiej i atrakcyjnej Marine Drive i plaż, Bombaj ma również kilka muzeów, które są godne pochwały ze względu na swoje kolekcje.

Piękne i najlepsze muzea w Bombaju:

Oto lista słynnych muzeów w Bombaju w Indiach.

1. Muzeum Wiktorii i Alberta:

Muzea Wiktorii i Alberta w Bombaju

Muzeum Wiktorii i Alberta zostało założone w 1872 roku. Jest to najstarsze i zarazem najbardziej cenione muzeum w Bombaju. Został później przemianowany na Muzeum Bhau Daji Lad. Muzeum prezentuje życie przemysłowe w XIX wieku, a także kilka rzemiosł artystycznych. Jest mały fragment, który pokazuje ewolucję w Bombaju, od zaledwie skupiska wysp do pięknego miasta. Posiada również wykopaliska archeologiczne, mapy, rękopisy, fotografie, wyroby ze srebra i miedzi itp..

2. Sala Cowasji Jehangir:

Słynne muzeum Cowasji Jehangir Hall w Bombaju

Cowasji Jehangir Hall to muzeum zbudowane przez George’a Witteta i ufundowane przez Cowasji Jehangir darowizną w wysokości 400 000 rupii. Znajduje się w Colaba i został zbudowany w roku 1911. Ma powierzchnię 20 000 stóp kwadratowych, której wystawy kosztują ponad 3, 30, 000 000 rupii. Muzeum jest zarządzane przez Narodową Galerię Sztuki Nowoczesnej (NGMA) w Delhi. Są też posiadłości NGMA.

3. Muzeum Księcia Walii:

Muzeum Księcia Walii Muumabai

Muzeum Księcia Walii zostało założone na początku XX wieku, obecnie jest znane jako „Chatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya”. Muzeum wystawia w galeriach starożytne dzieła sztuki, artefakty, rzeźby itp. Jest osobna sekcja z konkretnego materiału przedmiotu, jak przedmioty z kości słoniowej po jednej stronie, kostiumy po jednej stronie, kamienie po jednej stronie itp. Przedmioty pochodzą nie tylko z kraju, ale także z Tybetu, Nepalu i innych sąsiednich krajów. Ma różne sekcje i różne galerie dla zoologii, geologii, archeologii i każdemu zajmuje więcej niż jeden dzień, aby uzyskać szczegółowe informacje z muzeum.

4. Mani Bhawan:

Mani Bhavana

Mani Bhavan został stworzony na pamiątkę Mahatmy Gandhiego w Laburnum Road. Podkreśla styl gudżarati z czasów Gandhiji. Na pierwszym piętrze znajduje się audytorium, w którym wyświetlane są filmy o Gandhijim, tam nawet odtwarzane są jego przemówienia i nagrania. Piętro wyżej przynieśli sposób życia Gandhijiego, jego pokój, jego miejsce pracy. Przedstawili jego ruchy, takie jak Satyagraha, Dandi March na fotografiach wraz z wyjaśnieniami. „Bhavan” przenosi nas z powrotem do politycznych zmagań, z jakimi mierzył się Gandhiji o niepodległość Indii.

5. Planetarium Nehru:

Muzeum Planetarium Nehru Bombaj

Planetarium Nehru zostało zainaugurowane przez Indirę Gandhi w 1977 roku w Worli Mumbai na cześć Jawaharlala Nehru. Miejsce to stało się popularne wśród astronomów, aspirantów kosmicznych i studentów, którzy pasjonowali się nauką. Jest to centrum logiki dla wszystkich studentów, gdzie znajdują się szczegółowe maszyny pokazujące różne formy nauki i jej efekty. W planetarium odbywa się wiele dyskusji o nauce, astronomii i kosmologii i jest to regularna wizyta dla uczniów i nauczycieli.

6. Narodowa Galeria Sztuki Nowoczesnej:

Narodowa Galeria Sztuki Nowoczesnej

Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej powstała z myślą o promowaniu nowoczesnych trendów w kulturze indyjskiej. Znajduje się w południowym Bombaju. Początkowo był tylko miejscem koncertów, później przerobiono go na galerię. Ma swoje oddziały w Delhi i Bangalore i pokazuje prace artystyczne z Indii i całego świata; która obejmuje dzieła M. F. Hussaina, Amrity Sher gill, Gaganendranath Tagore, a następnie idzie do legendarnego artysty Picassa i sztuki egipskiej oraz wielu innych znanych artystów. Posiada ponad 14 000 dzieł sztuki, które są tak stare, jak 1857. Jest znany jako jeden z najlepszych w Indiach.

Bombaj ma wiele zabytków i miejsc turystycznych, które przyciągają na całym świecie. Tutaj masz kilka słynnych muzeów w Bombaju ze zdjęciami. Czy jesteś zainteresowany? proszę zostaw swój komentarz.